Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ravise

Stran: [1] 2 3 ... 8
1
Dovolím si připojit vzpomínku na UAI FME VUTBR. Vyšel jsem jejich magisterský obor (na informatické polovině).

Mezioborovost je sice fajn, ale znamená to, že po škole nejsi ani ryba, ani rak - a v průmyslu tě budou chtít zařadit do jednoho z těch šuplíků. Prací, které z té mezioborovosti těží je u nás minimum. Při škole se ohlížej po nějaké stáži, brigádě - škola samotná ti do průmyslu s největší pravděpodobností stačit nebude.

Pokud budeš pokračovat z profesního bc. na magisterské studium, potkají tě ve čtvrťáku typické vyhazovací strojařské předměty (termomechanika, hydromechanika, dynamika, tuším, že i pružina 2) a není to žádná sranda. První velké síto je matematika 1 hned v prváku v zimě a tohle jsou předměty, co doráží přeživší.

Lidi na ústavu bych rozdělil skoro přesně do dvou skupin - mladí, nadšení, co mají rozhled, ale neví přesně, co by učili. A zasloužené kapacity, co za svůj život nasbíraly spousty znalostí a zkušeností, co přesně ví, co chtějí učit (a ani o milimetr neuhnou). Chyběli mi vyučující "středního věku". A někteří lidé mají velmi specifický způsob fungování. Všechno to jsou lidi, co umí, ale ne všechno lidi, kterým je dáno učit. (stranou se potom můžeme pobavit k jednotlivým lidem - sem by potřebný kontext byl příliš obsáhlý)

To jsem se ale cíleně soustředil na negativa - kdybych si měl vybírat znovu, volil bych stejně, i když k jednotlivostem bych asi přistupoval jinak. Postavil jsem si pneumatický obvod, odsimuloval jsem svojí vlastní jednoduchou metodu konečných prvků, naprogramoval jsem pár monte-carlo, geneťáků, osahal jsem si neuronky, odsimuloval pár elektrických obvodů (a přel se s vyučujícím, že když zadání vyhovuje jak Zenerova dioda, tak integrovaný obvod, vyplatí se použít součástku v ceně 1Kč spíš než 5Kč).

Jak škola, tak nástup do průmyslu je výzva - ale myslím si, že tahle výzva za zdolání stojí.

2
Vývoj / Re:Jednoduchý editor tabulky v PHP
« kdy: 13. 03. 2021, 17:09:25 »
Jestli jdeš po jednoduchosti, tak adminer a sqlite databázi?

3
S Lyxem chybu neuděláš - já v tom napsal BP i DP. Spousta texových příkazů jde v Lyxu prostě naklikat a na ten zbytek pomůže ERT prostředí: přes pár zkopírovaných texových příkazů z SO jsem do lyxového dokumentu dával třeba tabulky z csv. Lyx zvládne i beamer, až budeš dělat prezentaci k obhajobě.

Největší nevýhoda Lyxu je to, že lidi neví, že něco takového existuje. Vedoucí na tebe asi zvedne obočí, diskutovat budete muset nad PDFkem, těžko se ti bude případně spolupracovat na textu, pokud budeš mít téma, co blízko navazuje na další lidi/práce. Lyx není GUI/IDE pro tex. Můžeš narazit na nějakou chybku, co se ti bude hůř diagnostikovat. Já jsem úspěšně vyřešil všechny :)

Jestli je tohle problém, LO na napsání závěrečné práce bude stačit, ale připravíš se o CTAN, takže některé věci ti možná nezbude než dělat ručně (nebo si napsat sám).

4
Server / Re:Jak nastavit DNS záznamy?
« kdy: 20. 07. 2020, 12:48:32 »
Doplním k CNAME záznamu: vypadá to jako přesměrování, ale jenom dokud se pohybuješ "uvnitř DNS". Když máš třeba irc, mail, webmail atd. na jedné VPS, k jednotlivým službám uděláš jenom CNAME záznamy a odkážeš se na kanonickou doménu (přeci to nebudeš psát několikrát, představ si tu práci, kdybys měnil poskytovatele VPS). Klient potom najde u webmail.domena.tld poznámku "viz domena.tld". Tam si zjiistí IP adresu a na tu potom směřuje svoje požadavky - ale pořád pod doménou webmail.domena.tld. Na venek jsou webmail.domena.tld i domena.tld nezávislé, a je jen náhoda, že sídlí na stejném stroji.

5
Aliexpres chodí nárazově, nepravidelně a chaoticky - v minulé várce mi přišel balík starý ~20 a ~70 dnů. Obyčejně si říkám o 7 dní navíc na čekačku a když ani do té doby nepřijde, dispute. Jen je potřeba si to hlídat, no...

7
Desktop / Re:Odemčení screensaveru bez klávesnice
« kdy: 14. 05. 2020, 17:41:55 »
Jestli se trošku vyznáš v PAM, tak viz https://unix.stackexchange.com/questions/147354/pin-lock-screen - prostě si nastavíš pro spořič jiné "přihlašovací" heslo.

8
Vývoj / Re:regexp - fix nazvu douboru
« kdy: 30. 10. 2019, 12:57:00 »
Kód: [Vybrat]
( rev | sed [nahraď první výskyt] | rev ) < odkud-bereš-původní-názvy
Anebo, jestli jsou všechny přípony stejně dlouhé (dle vzorku to vypadá, že jo), stačí "upravit" čtvrtý znak od konce.

9
/dev/null / Měšec Spotřebitel - článek z /dev/urandom
« kdy: 11. 10. 2019, 12:59:12 »
Prosím vás, Petře, až budete mít v iinfo příští schůzi, můžete na ni přinést nějakou současnější publikaci o bezpečnosti hesel? V kolotoči na mě vybafl https://www.mesec.cz/clanky/nemenite-hesla-dost-casto-a-nechranite-si-je-skodu-vam-nikdo-neuhradi/ (varování: jen pro silné povahy).

Citace
Tomáš Hládek, odborník na kybernetickou bezpečnost v České bankovní asociaci, k vytváření hesel:

Používám jednu pomůcku. Vezmu si třeba nějakou básničku nebo písničku, kterou znám. Například „Skákal pes přes oves“. A z té vezmu první písmeno z každého slova, takže mám heslo „Sppo“, což je zcela náhodná kombinace písmen, kterou útočník jen tak lehce neodhalí.

Citace
Obecně platí, že heslo by se mělo měnit právě jednou za 3 měsíce. Záleží však i na opatrnosti. Pokud uživatel dodržuje zásady bezpečnosti a má kvalitní heslo, není nutné jej měnit takto často a postačí i delší frekvence.

Citace
Přihlásíte se k nějaké službě a telefon či počítač vás okamžitě vyzve onou známou hláškou. "Přejete si uložit heslo?" Řada lidí této možnosti využije. Nemusí pak hesla nosit v hlavě a vše mají při ruce. Není to ale bezpečný přístup.

Takové heslo je sice uloženo v šifrované podobě, ale pokud hacker ovládne náš PC, ví, kde jsou hesla uložena. A může zkusit, jestli je nedokáže rozluštit nebo si jej rovnou přečíst. Případně zda jedno heslo nepůjde použít do přístupu k více účtům – sociální sítě, internetové bankovnictví apod.

(...)

Nejlepší varianta proto je si heslo pouze pamatovat a nikde ho nemít zaznamenané.

10
Studium a uplatnění / Re:Učebnice programovania
« kdy: 22. 08. 2019, 22:29:15 »
Mám prečítané už 3/4 knihy, ale keďže všetko je predvádzané na kresliacich sa objektoch, nevykonávam cvičenia a nemám pocit, že moja vyučba napreduje.

Ať už se ti to líbí nebo ne, ta cvičení tam jsou z nějakého důvodu. Nebude ti stačit to, že si knížku přečteš. Malovat se nenaučíš jen tím, že se budeš dívat na obrazy.

11
Server / Re:Nefunguje smtp.volny.cz
« kdy: 29. 06. 2019, 17:48:31 »
Podle jejich nápovědy (https://freemail.help.economia.cz/support/solutions/articles/42000032445-adresy-po%C5%A1tovn%C3%ADch-server%C5%AF) máš z Rakouska smůlu. Leda snad že by ses protuneloval do Česka/Slovenska.

Server odchozí pošty (smtp)
Pro využití SMTP je třeba mít navýšenou schránku (5GB) a připojení českou nebo slovenskou IP adresou.

12
Vývoj / Re:Utilita YACC
« kdy: 20. 05. 2019, 21:32:29 »
Sice dělá interpret, ale http://craftinginterpreters.com/ stojí za přečtení.

13
Vývoj / Re:HTML checkbox chráněný heslem
« kdy: 06. 03. 2019, 18:33:05 »
U klienta stav zaškrtátka uchránit nedokážeš - disabled a checked se dají přepsat v nástrojích vývojáře. Při odeslání zaškrtátka jeho stav prostě ignoruj, když se nepošle správné heslo/session. Na použité technologii nezáleží.

14
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 07. 02. 2019, 12:14:57 »
Tady je na místě připomenout, že torrent jako takový není nelegální, jde o obsah, který stahuješ. Spousta FOSS projektů nabízí stáhnutí instalačky pomocí torrentů. Obsah, na který nemáš práva je nelegální bez ohledu na způsob stažení. Obsah, na který máš práva je legální bez ohledu na způsob stažení.

Stran: [1] 2 3 ... 8