Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AtomicFS

Stran: [1]
1
Studium a uplatnění / Re:Byli jste někdy na podpoře?
« kdy: 30. 10. 2024, 11:07:36 »
To je ta mlada generace, nejradsi by delala za pul mega mesicne 2 hodiny tydne...

LOL

Anyway, já když jsem končil v mé předchozím zaměstnání tak jsem měl už slušně nakročeno na vyhoření, tak jsem si dal téměř půl roku volno na úřadě. Jak už bylo řečeno, tak není povinnost se na úřad hlásit. A ono těch ~23 tisíc měsíčně co člověk dostane není zase tolik v porovnání s průměrnou IT mzdou. Ale je fajn že člověk pak nemusí řešit zdravotní a sociální které by si jinak musel platit sám.

A ze zkušenosti musím říc že to bylo skvělé mít pár měsíců volno. Měl jsem dostatečný finanční polštář, takže jsem neměl problémy ani stres. Krásně jsem si odpočinul, znovu našel chuť do života a motivaci dělat na mých vlastních projektech, které jsem pak použil do CV jako portfolium.

Zkušenost s úřadem byla také super! Zcela doporučuju! Když jsem se tam poprvé ukázal tak se měl ptali na základní otázky jako proč mě vyhodili, a když jsem řekl že jsem dal výpověď protože ta práce mě už nebavila tak na mě paní koukala jako vyoraná myš. Naprosto skvělé :D

Také tam s IT moc zkušenosti nemají, takže se ani moc nepokoušeli mi nacházet práci, protože v nabídce toho stejně moc nemají.

Po té co jsem si odpočinul tak jsem si našel práci docela snadno. Takže zcela doporučuju. Na staré dědky nedej - starý dědek je pro mě ten kdo považuje jako životní cíl vlastnit Škodu Octavii a byt na hypotéku, a ten kdo to nemá je looser a příživník.

2
Citace
no, mě to z pohledu věci nevadí, protože sebou tahat dva krámy se mi úplně nechce.

Proč sebou tahat dva krámy? Pracovní telefon může zůstat v práci v zamčeném šuplíku, protože přeci když je človek mimo práci, tak ho nemá nikdo s prací otravovat.

Pracovní věci bych si zásadně na soukromý zařízení neinstaloval, nezávisle na tom jak moc intrusivní to je. Práci a soukromý život nemixovat.

3
Software / Re:SW k uchovávání informací, poznámek
« kdy: 27. 02. 2024, 10:18:18 »
Já jsem taky něco hledal a přemýšlel o ledasčem, ale nakonec mi nejvíce vyhovuje obyčejný Git (https://git-scm.com/).

Všechno píšu v MarkDown (https://www.markdownguide.org/) formátu, což je obyčejný text a krásně funguje s gitem. Obrázky mám jako LFS soubory (https://git-lfs.com/).

A to celé mám zabalené do mdbook (https://github.com/rust-lang/mdBook) který defaultně pracuje s markdown a generuje statický web. Ten je pak možné hostovat v pages ať už GitHubu, GitLabu, nebo jiného git hosting servisu zadarmo.

Protože markdown je obyčejný textový soubor, člověk nepotřebuje žádný spešl editor a přečte to ve všem. S gitem navíc má k dispozici i celou historii.

Vše to může znít dost komplikovaně ale je to velice jednoduché. Stačí nastavit a nesahat. Krása také je v tom že je to celé postavené na otevřených standardech a Open Source, takže se člověk nezavře do jednoho ekosystému. Zmigrovat Git repozitář na jiný hosting jsou asi 4 příkazy v terminálu. Člověk má vždy lokální kopii. Když nevyhovuje mdbook, je spousta dalších generátorů statických stránek co umí s markdown (https://jamstack.org/generators/).

4
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 27. 01. 2024, 21:31:34 »
Ze zvědavosti - proč psát takovou otázku na IT fórum?

K tématu: není třeba mazat med kolem ůst - nemít maturitu člověku zavře hodně dveří. Samozřejmě že jde sehnat práci, ale vyžaduje to podstatně víc úsilí. Ale i se vším úsilím zůstanou vyžší pozice navždy nedostupné.

Je možné si později doplnit vzdělání, ale to je dodatečně náročnější. Například když už člověk bydlí sám a pracuje, tak k tomu ještě navíc dělat školu není snadné.

Já sám bych se pokusil zaměřit na to co je problém - nedostatek motivace, špatná metoda učení se, či něco jiného - a to se pokusit napravit a pak školu úspěšně dokončit. Sám jsem měl s obojím problémy na základní i střední škole, a z maturity jsem měl hrůzu.

Když jsem byl na základní škole, tak jsem nevěděl co chci ve svém životě dělat. Naštěstí jsem v osmé třídě narazil na úžasnou učitelku fyziky která ve mě zapálila zájem o elektřinu. S tímhle zájmem jsem v tomto předmětu zářil a pomohl mi i v jiných předmětech, například matematice protože spolu souvisí.

Tohle mě přivedlo na průmyslovou střední školu kde byla elektronika hlavním předmětem. Tak jsem objevil nadšení pro programování (jak bych býval slintal blahem kdyby v té době bylo Arduino :D ).

Když jsem pak přemýšlel o vysoké škole, tak mě odrazovalo že jsem nikdy neslyšel nic dobrého o českých vysokých školách. A tak jsem se začal dívat na alternativy - a zalíbila se mi myšlenka studovat v zahraničí. Tohle pro mě byl veliký zdroj motivace naučit se anglicky, a během roku jsem si polepšil známky z angličtiny z 3 až 4 na 2 až 1! Ale jedničku mi učitelka nemohla dát protože by to budilo moc veliké podezření xD

Nejenom že jsem byl na zahraniční školu mého výběru přijat, ale také jsem ji úspěšně dokončil bakalářem. Magistra jsem začal ale nedokončil kvůli silným depresím.

S jistotou můžu konstatovat že průmyslová škola kterou jsem studovat, ale hlavně ta vysoká škola mi otevřela mnoho dveří a příležitostí o kterých jsem ani nevěděl.

Motivace jako taková je pomíjivá, je potřeba najít zdroj motivace, nejlépe nějaký cíl za kterým si člověk jde. Například moje angličtina kterou jsem potřeboval abych mohl na moji vysněnou vysokou školu.

5
Distribuce / Re:Spuštění skriptu po startu systému
« kdy: 24. 01. 2024, 17:22:14 »
Jsem už takový dědek, když bych se to snažil řešit přes crontab?
Například: https://phoenixnap.com/kb/crontab-reboot

Asi ne, ale já rád používám systemd services protože mi to dává velikou kontrolu nad procesem samotným. Dovoluje mi to nastavit permissions, restart conditions, atd.

A když skloubím boot-music.service s boot-music.timer, tak mám vše co dokáže Cron a víc.

6
Distribuce / Re:Spuštění skriptu po startu systému
« kdy: 23. 01. 2024, 10:20:27 »
Doporucuju se vzdy podivat na archlinux wiki.
https://wiki.archlinux.org/title/Systemd

Priklad velice jednoducheho systemd service:

Kód: [Vybrat]
[Unit]
Description=Play music on boot

[Service]
User=beep
Group=beep
Type=oneshot
ExecStart=/usr/bin/beep-song

[Install]
WantedBy=multi-user.target

A pokud by to melo byt trochu vic fancy, tak zde je i nejakej hardening:

Kód: [Vybrat]
[Unit]
Description=Play music on boot

[Service]
User=beep
Group=beep
Type=oneshot
ExecStart=/usr/bin/beep-song

# Hardening
ProtectSystem=full
ProtectHome=true
#PrivateDevices=true
PrivateMounts=true
PrivateTmp=true

RestrictSUIDSGID=true
NoNewPrivileges=true

ReadOnlyPaths=/

[Install]
WantedBy=multi-user.target

Soubor patri na lokaci
Kód: [Vybrat]
/etc/systemd/system/boot-music.service a pak staci zapnout pomoci systemd:
Kód: [Vybrat]
systemctl enable boot-music
Toto vsechno bylo pro systemove serivsy, ale je mozne delat i uzovatelske servisy co jsou v domovskem adresari uzivatele (https://wiki.archlinux.org/title/Systemd/User).

7
Server / Re:Záloha desítek GB u kamaráda
« kdy: 22. 02. 2022, 18:26:05 »
Já osobně bych doporučil https://rclone.org/. Je to OpenSource a je to udržovaný projekt.

Co se týče ransomware, asi nejlepší je offline záloha (disk v šuplíku, připojený jenom pro zálohování nebo obnovu dat). Ale pokuď jde o něco aplikovatelného na server/NAS, tak bych doporučl nějaký filesystém který podporuje snapshoty, jako například BTRFS (zde je detailní popis co a jak https://wiki.archlinux.org/title/Btrfs), ZFS nebo OpenZFS (mám zkušenost jenom s BTRFS).

Já mám 24/7 běžící NAS, vlastní stavby, kde beží GNU/Linux, disky jsou v RAID6 pomocí mdadm, nad RAID pak je LUKS a nad LUKS je BTRFS. Pravidelná záloha je pak pomocí systemd pravidelně spouštějící se rclone synchronizační script (script obsahuje jenom rclone příklad s argumenty).

Systémový disk je též šifrovaný a dá se odemknout na dálku pomocí SSH. Na systémové disku pak mám uložený keyfile (klíč) který odemyká zmíněný RAID. Systém je také na BTRFS a s pomocí timeshift vytváří pravidelně snapshoty root a home, do kterých je možné nabootovat pomocí grub-btrfs v případě že se update systému nepovede (https://github.com/teejee2008/timeshift; https://github.com/Antynea/grub-btrfs). timeshift je naneštěstí omezen pouze na root a home, ale pro moje účely to stačí.

8
virustotal je výbornej, určitě dobraj tip, ale je poněkud nepraktické tam nahrát celou instalaci windows :D
S online scanery jinak zkušenosti nemám, ale co teď tak koukám tak Eset a spol. mají live disky taktéž.

Například:
https://www.eset.com/us/download/tools-and-utilities/sysrescue/
https://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-rescue-disk

9
Záleží na tom co to je za systém a jak je konfigurovaný. Ale obecně bych se přiklonil k nabootování live Linuxu a provedl scan z něj. Velikou výhodou je že malware se nemůže aktivně schovávat v systému protože infikovaný systém neběží.

Již zmíněný Dr. Web má i live disk (https://free.drweb.com/livedisk/?lng=en), který je plug-and-play. Další možnost by byla použít nějaký obecný live disk nějaké distribuce a použít ClamAV (https://wiki.archlinux.org/title/ClamAV), ale to už bude vyžadovat trochu více práce.

Pokuď jde o Windows instalaci s Bitlockerem, tak je to poněkud komplikovanější. Co vím, tak existuje Dislocker (https://github.com/Aorimn/dislocker) který dokáže s bitlockerem zašifrovaným partitionem pracovat.

10
Software / Re:Výcuc 10TB disku, většinou nuly
« kdy: 03. 12. 2021, 11:49:38 »
Ono asi zálěží na tom co z toho člověk chce. Použít Clonezilla je fajn protože to využije filesystém a přeskočí to všechno prázdné místo a ušetří to tak čas. Pokud ovšem člověk chce spusti nějaké data-recovery utility jako třeba photorec, tak to nevyhovuje.

Pokud jde o jednoduchost nebo data-recovery, a nezáleží na tom jak dlouho se to bude kopírovat, tak bych asi použil dd a sparse soubor (https://wiki.archlinux.org/title/Sparse_file). dd vyčte celý zdrojový disk, takže tohle potrvá dlouho, ale na cílový disk uloží jenom použíté bloky. Tedy pokuď na tom 10TB disku jsou jenom 2TB dat, bude výsledný soubot 2TB veliký.

Binární kopie disku (if= ukazuje na 10TB disk, of= ukazuje na soubor kam ukládat)
Kód: [Vybrat]
# dd if=/dev/sda of=./10tb_disk_image.img bs=4M conv=sparse status=progress

Připojit image jako loop-back device
Kód: [Vybrat]
# losetup -fP ./10tb_disk_image.img
V systému se objeví /dev/loop0, nad kterým pak jde dělat cokoliv co nad diskem. Budou vidět partitiony, jako například /dev/loop0p1, /dev/loop0p2, ... atd které jdou mountnout třeba do /mnt.

Kód: [Vybrat]
# mount /dev/loop0p1 /mnt

Po skončení stačí umountovat filesystémy co byly mountnuté, a pak odpojit loop-back device.
Kód: [Vybrat]
# losetup -d /dev/loop0

Na dd příkaz je třeba si dát pozor, špatně napsaný příkaz může zapříčinit ztrátu dat! Doporučuji dvakrát zkontrolovat if a of argumenty.

11
/dev/null / Re:proč se mučit
« kdy: 21. 02. 2019, 15:25:35 »
Protože to tak uživatelé Windows chtěli. Proto.

Tohle není o tom že by to uživatelé chtěli. Windows a celý Microsoft je o tom co chtějí manažeři Microsoftu a nikdo s tím nic neudělá. Windows nepatří uživatelům ale Microsoftu, který dává své svolení běžným lidem jej pouze používat.

12
Mě napadají hned dvě řešení.
A) Arduino Yun (https://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardYun?from=Main.ArduinoYUN). Má to zabudované 802.11b/g/n 2.4 GHz, běží na tom LininoOS. Spotřeba při 5V napájení je cca 170mA IDLE a 315mA při plné zátěži (https://forum.arduino.cc/index.php?topic=188821.0).

B) RaspberryPi Zero W co má 120 mA IDLE se zapnutou WiFi (při zátěži nevím).

Oboje zvládne SSH, spotřeba srovnatelná.
Pořizovací cena Ardiuna Yun je asi 1600 CZK na Amazonu, RaspberryPI Zero W stojí asi 500 CZK.
V obou případech je nutnost pořídit RS485<->TTL. Na Amazonu asi 230 CZK.

13
Odkladiště / Re:Stránky a aplikace narušují soukromí
« kdy: 26. 07. 2017, 17:38:03 »
Možná jsem až příliš paranoidní, ale je mi to dost nepříjemné.
Být paranoidní má nepochybně své výhody – například je to mnohem jednodušší, než si zjišťovat fakta a přemýšlet o nich.

Navíc, co mě zaráží nejvíce je, že v obou případech byla stránka / aplikace schopna najít fotografii s mým obličejem která není nikde uveřejněná (jako většina mých fotek).
Mne na tom tedy nejvíc zaráží to, že jako jediný možný scénář předkládáte něco velmi nepravděpodobného, naopak tu zdaleka nejpravděpodobnější variantu pomíjíte.

A není to náhodou služba gravatar?
Něco takového nevedu.
Myslím, že vedete, akorát si toho nejste vědom. Pravděpodobně jste si Gravatar účet založil v rámci nějakého WordPressu. Zjistit se to dá velice snadno tak, že se tam přihlásíte – ale chápu, že to není tak cool, jako konspirační teorie.

Děkuji za váš příspěvek. Nejvíce se mi líbí pasáž s kterou naprosto souhlasím: "Být paranoidní má nepochybně své výhody – například je to mnohem jednodušší, než si zjišťovat fakta a přemýšlet o nich."

Když jste zmínil o WordPressu, bliklo mi hlavou že cca před rokem jsem s WordPressem pracoval kvůli zaměstnání. Když jsem začal pátrat s zjišťovat, objevil jsem že máte pravdu (Vy a Roman). Fotografie skutečně pochází z Gavatar a já jsem na ní úplně zapomněl.

Jsem rád že se situace objasnila.

Stran: [1]