Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - lzap

Stran: [1]
1
Hardware / Re:Synology vs. QNAP
« kdy: 28. 12. 2019, 18:28:22 »
Na malé domácí ukládání asi poslouží obojí, ale pozor u Synology sice webové rozhraní vypadá bezvadně, nicméně je to nefunkční paskvil. Nechutně pomalé, tuna javascriptu, bugy v každé verzi, design UX špatný a do toho management ne a ne se rozhodnout kterou cestou se vydat (dvě appky na fotky, tři appky na videa). Zvážil bych RPi4 + ownCloud + vlastní cokoliv (open source) - tam je možnost mít čistý systém bez serepetiček které stejnak nefungujou nebo jsou nepoužitelné.

2
Distribuce / Re:RHEL a kernel verze 4.x
« kdy: 17. 01. 2018, 21:11:51 »
Me by zajimalo, k cemu to ctyrkove jadro potrebujete. Netrolim, jenom me to zajima, protoze bud
nftables.

Každý zákazník RHELu může vznést požadavek na backport, pokud chcete mít v RHELu něco co tam ještě není. V tomto případě se to trackuje v https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1509026 a doporučuju se ozvat na support, aby se tomu zvýšila priorita.

3
Je to tak, nedávno jsem to vysvětloval na blogu:

https://lukas.zapletalovi.com/2017/08/centos-and-security-updates.html

4
Server / Re:Hardware pro malý domácí server
« kdy: 06. 10. 2017, 21:45:19 »
Vsadím se že ostatní budou doporučovat bazarový server s BMC kartou, takže trošku jiný názor. Koupil bych komoditní hardware (*) a za ušetřené peníze UPSku která má síťovou kartu a dá se zapínat a vypínat na dálku (pokud by se něco naskytlo za dobrou cenu), případně nějaký triviální dálkový ovladač pro zapnutí. Většina BIOSů umí počítač zapnout při zapojení do elektriky. Na takové to domácí žvýkání může stačit. Stačí pak nastavit boot ze sítě a přeintalovávat se to dá přenastavováním TFTP/PXE konfigurace. V normálním režimu se to pak může chainbootovat z disku. Není třeba pak chodit do BIOSu. Je na to tuna open-source softwaru (udělám nám malou reklamu: theforeman.org).

(*) Zatím bych se vyhnul Ryzenu: https://lukas.zapletalovi.com/2017/10/ryzen-and-linux-is-a-disaster-2017.html

5
Distribuce / Re:Literatura na RHEL
« kdy: 07. 07. 2016, 14:25:13 »
Na několik žádostí o poskytnutí informací o připravovaném kurzu na CentOS 7 v Olomouci připojuji praktické informace:

Seminář je součástí magisterského studia a bude se skládat z 10-13 cvičení (cca 2,5 hodiny) na kterých bude vysvětlena teorie a poté se budou znalosti aplikovat v praxi (instalace a konfigurace služeb). Studenti UP mohou využít virtualizačních prostředků školy, ostatní zájemci mohou použít vlastní notebooky - podmínkou je hypervisor s možností vytvoření virtuální sítě (NAT) a izolované virtuální sítě (např. libvirt, virtualbox nebo vmware). Tato cvičení bude možné dodělávat jako domácí úkol, zápočet bude udělen za dostatečný počet splněných cvičení a docházky, což se nebude pochopitelně týkat veřejnosti.

Seminář bude probíhat od 19. září každé pondělí v 11:30 na Fakultě informatiky PřF UP na tř. 17. listopadu. Veřejnost je srdečně zvána až do zaplnění kapacity učebny.

Další informace včetně obsahu jsou k dispozici na https://lukas.zapletalovi.com/students.html a tamtéž bude také upřesněna učebna. Budu se těšit na návštěvu.

6
Vývoj / Re:Mono pro produkční nasazení
« kdy: 01. 07. 2016, 14:10:45 »
.NET Core 1.0 je k dispozici jako Developer Preview v RHELu: http://developers.redhat.com/dotnet/

Bude ovšem nějaký čas trvat, než se vše stabilizuje a dostane se to například do CentOS (jedná se technicky o Software Collection - extra repozitář - tak by to nemělo trvat až tak dlouho). Situace na ARM serverech je také ještě v Preview (RHEL 7.2 for ARM Tech Preview) a zatím ještě není dostatek hardwaru (UEFI, ACPI).

Do budoucna bych určitě sledoval produkty od Red Hatu: RHEL for ARM a .NET Core RHSCL. Druhý jmenovaný produkt má ohlášenou podporu až do roku 2019, takže jakmile bude prohlášen za stabilní, lze jej v klidu nasadit (https://access.redhat.com/support/policy/updates/rhscl)

7
Vývoj / Re:Perspektiva BPM a FileNet od IBM
« kdy: 01. 07. 2016, 14:03:37 »
FileNet jsem integroval přes TIBCO BusinessWorks (je to v podstatě BPM pro data), takže jsem to viděl z "jiné strany". Nicméně mohu říct, že tyto technologie mají a budou mít své uplatnění. Kladl bych si ale tyto otázky. Bude mě to bavit? Já jsem od oboru Enterprise Integration a BPM utekl, protože mě to zkrátka nenaplňovalo. Kdo mě zaměstná? Tyto nástroje obvykle potřebují až velké firmy které mají problém s procesy, systémy a integrací. Podle toho jsou také nastaveny ceny (ale i odměny analytiků a vývojářů). Chci se za prací stěhovat? V mém případě se jezdilo za projekty za hranice a do Prahy. Strávil jsem hodně času ve vlaku, letadle a autě.

Vývojář obvykle implementuje zadání, které nachystá analytik. Na projektech jsem někdy zastával obě role, jindy jsem dostal ve Wordu podrobný dokument a jen to realizoval. V oborech BPM a ECM se obykle kód nepíše, spíše se kliká myší. A je to hodně o testování a komunikaci se zákazníkem, jako ostatně i jiné IT obory. Není to prostě tak, že si uvaříte ráno kávu, na uši dáte sluchátka a bušíte. Je to spíše schůzka za schůzkou a hodně "vyjednávání" na všechny strany.

Takže jestli to někoho posune dál se nedá takto posoudit. Je potřeba zvážit pro a proti, je to hodně individuální. Česká ekonomika roste, firem které si mohou BPM/ECM dovolit je více a více. Trh tu je, hlad po lidech co umí BPM a ECM je a bude veliký a pokud máte možnost jít na školení, tak jděte. Po třech projektech se na to třeba můžete vykašlat, to se zaměstnavateli náklady na školení už dávno vrátí. Zkušenosti ovšem zůstanou. Uplatnění pak můžete klidně i najít ve firmách, který BPM software píšou (například Red Hat v Brně, Oracle v Praze a podobně).

8
Server / Re:Nejúspornější server na doma
« kdy: 30. 06. 2016, 12:53:32 »
Intel NUC i s obyčejným Celeronem s HVM udělá spoustu práce za málo peněz. V idlu mi žere 6 W včetně entry-level SSD, modely s i3-i7 žerou podobně, typicky do 10 W. Taky se dá koupit nějaký jednodiskový NAS který má slabší ARM a flashnout tam normální linux, ale tam asi nepůjde virtualizace (záleží na modelu). Ale mám zkušenosti s oběma variantama a NUC mohu doporučit. Pokud to nebude HPC nasazení, tak i to vydrží, větráček ale určitě není dělaný na 24/7 provoz. Číňané prodávají i pasivní i3 "NUCy".

Momentálně čekám na Turris (tam je sice jen docker myslím), ten by se dal taky použít.

9
Studium a uplatnění / Re:IT bezpečnost - jak začít?
« kdy: 29. 06. 2016, 22:42:22 »
Assembler, základy toho jak funguje počítač a paměť atd. Zrovna na rootu začal vycházet vynikající seriál :-)

A pak praxe - dost firem dneska nabízí odměny za nalezení chyby. Znám nejednoho člověka, komu se podařilo cenu opravdu získat. Takže se rýpat a rýpat a rýpat... legálně.

10
Doplním Jirku že v CentOSu chybí pár balíčků, které se týkají nástrojů pro správu předplatného (například subscription-manager a jeho závislosti) plus nějaké balíčky které se vztahují na trademark. Také je odlišný systém verzování. Ale to jsou detaily, opravdu můžete zajet na kurz RHELu a pak používat zdarma CentOS, nebo koupit knížku o RHELu ale provozovat CentOS.

Ovšem jeden veliký rozdíl se týká EUS/AUS - extra prodloužená podpora není u CentOSu pokud vím k dispozici, platí si ji jen někteří zákazníci a zatím se nevytvořila dostatečně silná komunita na to, aby se udělaly podobné projekty, které by byly k dispozici zdarma.

Opravdu bych neviděl problém v tom, že CentOS se jmenuje jinak, má malinko jinou kadenci vydávání a pár balíčků chybí. Naopak se člověk zase nemusí zaobírat věcmi jak registrace a správa předplatného. CentOSu bych se nebál, získáváte velmi kvalitní a odladěnou distribuci s dlouhou dobou podpory.

11
Distribuce / Re:Literatura na RHEL
« kdy: 29. 06. 2016, 22:13:13 »
Red Hat toho má opravdu hodně, v posledních letech dokumentace hodně narostla: https://access.redhat.com/documentation/en/red-hat-enterprise-linux/

V rámci předplatného je na portálu https://access.redhat.com k dipozici řada dalších dodatečných materiálů (typu performance tuning a podobně). Je to velmi dobrý zdroj, který ovšem není celý veřejně dostupný.

Pošlete kolegy na trénink v češtině případně komplet certifikaci. Certifikace v ČR dělají minimálně dvě firmy, součástí je anglicky psaný materiál, který není nikde jinde dostupný. Lektoři jsou zkušení a podají mnoho "extra" informací "na co si dát pozor" a tak dále.

A konečně - pokud jste z Moravy, od září 2016 na PřF FI UPOL začíná nový seminář CentOS - správa linuxového serveru, které povedu. Pokud je mi známo, tak přednášky i semináře by měly být u nás veřejné (pokud si bude kam sednout :) Případní zájemci nechť mi hodí e-mail na lukas zavináč zapletalovi tečka com a já to pozjišťuju.

12
Distribuce / Re:Linuxová distribuce na učení
« kdy: 29. 06. 2016, 21:49:18 »
Doporučím zkoušet obě - Debian i CentOS. Jsou firmy, který vsadí na lidi (seznam.cz, nyní i google) a mají debiany, jsou firmy co si nemůžou dovolit tým expertů, mají Red Haty. Je dobrý umět oboje! Základ je vždy stejný, je třeba naučit se rozlišovat odlišné aspekty.

A ještě přidám osobní (zaujatý) názor - Red Hat Enterprise Linux (a tedy CentOS) má *opravdu kvalitní* dokumentaci která má široký záběr ale zárověň jde i do hloubky. U komunitně orientované distribuce (Debian) je toho také hodně (možná v celkovém součtu víc), ale těžko najdete vše na jednom místě v tak přehledném kabátku.

Já osobně umím víc Red Haty, ale nepohrdnu Debianem když to někdo vyžaduje :-) Doba podpory 12+ let u RHELu je ovšem někdy k nezaplacení.

13
Hardware / Re:Doporučte kameru pro špehování v lese
« kdy: 29. 06. 2016, 21:39:37 »
Já bych to nepřekombinovával. :-) V létě s kvalitníma bateriema máte na dva měsíce pokoj, když je do roka chytíte, tak už ji třeba pak nebudete potřebovat. Započetl bych to do náhrady škody pro soud.

http://www.fotopast.org/uvodni-strana-pruh/fotopast-ltl-acorn-6510-mc-cz-263.html

14
Hardware / Re:Stavba serveru se 128 GB RAM a více
« kdy: 29. 06. 2016, 21:31:35 »
Hlavně bych doporučil serverový procesor, je to v singlethreadu strašný rozdíl. Nebál bych se sestav z druhé ruky, například profesionální pracovní stanice jsou skvělou alternativou, firmy se jich zbavují po záruce. Například DELL Precision řada T. Paměť jsem také koupil z druhé ruky, je ale trošku dražší.

Stran: [1]