Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - LivingLegend

Stran: [1] 2 3 ... 12
1
Server / Re:Instalace Zabbixu na AWS EC2 nebo VPS
« kdy: 22. 11. 2022, 19:33:53 »
Proč konkrétně musíš mít Zabbix venku když to chceš jen otestovat.
Vezmeš kontejnery postavíš kdekoliv u sebe. A podle ceníku spočítáš kolik to bude. Pak kontejner vezmeš přeneseš kamkoliv do čmoudu (AWS, MS, Google atp) a je vyřešeno.

Relativně nedávno šel i hendy tip od Zabbixu na kontejner deploy https://www.youtube.com/watch?v=csZwhQcJmxQ

2
Sítě / Re:Jaké zásuvky s RJ-45 do zdi (s WiFi)?
« kdy: 05. 11. 2022, 21:53:21 »
Tak zásuvky jsou jedno, klidně Tango, stejně tam ideálně cvakneš keystone. Já mám rád keystony od  Legradn nebo Solarix. Jsou dražší ale dobře se snimi dělá.

Co se týče zásuvky s wifi, tak záleží co od toho čekáš. Můžeš použít něco typu Unifi/ TP-link in wall

3
Sítě / Re:Mesh wifi v rodinném domě
« kdy: 17. 10. 2022, 11:35:55 »
Není náhodou update FW u Unifi vázaný na verzi kontrolérů. Pokud mám starou tak novější nevidí?

4
Hardware / Re:Dvojitá taška/batoh na laptopy
« kdy: 16. 10. 2022, 20:43:52 »

5
Sítě / Re:Mesh wifi v rodinném domě
« kdy: 14. 10. 2022, 10:35:48 »
Tak ono celkem zaleží na tom jak se s tím kdo chce nastavovat, či má znalost na nastavení.
Buď si pořídím Unifi, Omadu nebo Arubu. A vím proč si ji pořizuju, a nastavím ke své spokojenosti
Nebo to neumím (nechci řešit) tak si pořídím  si pořídím něco typu Deco, Eero nebo Velop

Za mně moc hezké porovnaní jednotlivých řešení i s návrhy setupu najdeš tady https://evanmccann.net/

6
Sítě / Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« kdy: 11. 10. 2022, 14:26:57 »
To je jak u blbejch na dvorku - když bude mít ISP svůj modem/router někde ve společných prostorách domů a se samostatným el. měrem, tak ty náklady na provoz na finále asi tak zaplatí kdo? ISP z nějaké charitativní sbírky? Nebo to ISP přičte do ceny za službu zákazníkům? No samozřejmě to druhé. Jinak třeba všichni uživatelé na bezdrátu také platí za spotřebu u nějakých UBNT-klientů, které mají a nepřipadne jim to vůbec divné, natož aby požadovali, že si má ISP sám nějak platit za elektřinu.

No podle tvojí logiky, je ale 1x na chodbě a pod hodinama, lepší než 20x v domácnostech....

7
Sítě / Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« kdy: 11. 10. 2022, 08:42:43 »
BTW ten "premium" TMO Sagemcom 5670 v bridge bez Wifi spotrebovava kolem 9W, coz muze byt treba 1000 Kc za rok? Neznam ted uplne ceny za kWh.

Je skoda, ze TMO nepovoluje vlastni SPF nebo nejake jednoduche prevodniky s minimalni spotrebou, jako moznost pro non-BFU.

Bilance je:

- zbytecne vynalozene zdroje na Sagemcom 5670. Wifi cast je ted zcela nevyuzita.
- ztrata TMO, s bridge se neplati mesicni poplatek 50Kc/m
- na moji strane nutnost palit a hradit desitky zbytecnych kWh za rok

Navyse v tom routri sa da wifi vypnut tak neviem na co sa stazujete ze je nevyuzita, mate si ju vypnut.

Do té doby než ISP nenapadne nic lepšíhé než update FW či reset. Kde se tyto hodnoty změní a wifi se zas zapne...

8
Sítě / Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« kdy: 10. 10. 2022, 09:28:15 »

V podstatě jediná věc k debatě je, že nedává smysl, aby se cena za službu oddělovala od pronájmu zařízení, když stejně vlastní zařízení nelze a ISP by tedy měl cenu za pronájem zařízení automaticky zahrnout do ceny za službu.
Proč by měla být součástí služby, za kterou platím, nutnost mít na mé straně nějaké specifické zařízení? Pokud je to zařízení součástí infrastruktury poskytovatele, bez kterého neumí službu poskytnout, tak má být před mou přípojkou a náklady musí jít za ISP. To bych za chvíli mohl mít v obýváku DSLAM...

Předávacím rozhraním je nějaký port. Za tímto bodem už je moje síť a každému může být jedno, jestli si tam zapojím krabičku z Aliku za 10 babek nebo enterprise-level router. Klidně si tam můžu zapojit svůj jediný počítač kabelem napřímo, protože přece není žádá povinnost mít doma nějaký router, Wi-Fi AP, a podobně.
Proč? Protože technologie je holt taková, že to jinak nejde. A i kdyby nějaký modem byl před tvou přípojkou, tak si vůbec nepomůžeš, protože veškeré náklady na provoz půjdou stejně za tebou. ISP ti opravdu nebude nic dotovat a dělat charitu. Nehledě na to, že 99% userů ani nemá zájem o nějaké vlastní zařízení a tentování se s jeho zapojením, údržbou a řešením případných problémů. A kdo chce vlastní zařízení, tak si prostě modem od ISP nechá v bridge a další zařízení použije svoje. To jenom čas od času na nějakých fórech má někdo pocit, jaké by to bylo terno někde sehnat vlastní modem pro Docsis nebo GPON a jaká by to byla úspora peněz. Ve skutečnosti leda prd, pak ti ten modem zdechne a než ho kdesi vyreklamuješ a dostaneš nový (jestli vůbec reklamace bude možná), tak seš min. měsíc bez netu. A to se vyplatí :P

Předávacím rozhraním je cokoliv, co má ISP uvedeno v povinné specifikaci (obvykle k nalezení v dokumentech na webu nebo na pobočce).

9
Sítě / Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« kdy: 08. 10. 2022, 22:27:33 »
Jenomže ISP službu dodat umí a proč by umět neměl? Jenom kvůli tomu, že nechce, aby si BFU kupovali šroty kdesi na Ali a snažili se je zapojit do sítě k ISP? A kde ve světě to lze? Prakticky nikde a teoreticky v SRN u kabelovky (ale i tam je to víc s problémy, než funkční).

Možnost Wi-free šla vypnou, jak jsem už psal a reálně vadila těm, kteří o ní nic nevěděli (typicky si hodně lidí myslelo, jak to žere rychlost z jejich připojení nebo jak někdo cizí bude využívat jejich IP adresu a další nesmysly). A dobrý nápad to byl proto, že u mě sice jela Wi-free pro jiné, ale zase já se mohl jinde připojit. Navíc to bylo v době ještě celkem drahých mobilních tarifů, takže využívání Wi-free někde na cestách jednoznačně přišlo vhod. Dneska už tato služba zmizela, takže je to fuk.

ISP rozhodně nenakupuje šrot a opět proč by měl? Nakupuje normální zařízení, která vesměs bez problémů fungují dlouhé roky. A tato zařízení jsou určená pro běžné usery, kterým stačí a tito nemají potřebu něčeho extra - pokud tu potřebu někdo má, pak si prostě zařízení od ISP přehodí do bridge, za něho dá svoje zařízení a funguje. Jak prosté...

Takže ISP ví nejlíp co je pro mne v hodné, nemyslíte že to už tady bylo? Funguje to v DE ,USA a jestli se nepletu tak i v Japonsku.

Jak to šlo vypnout. Lépe řečeno kde v nastavení modemu, jsem mohl jako vlastník vypnout, tuhle službu? Odpovím za Vás, nijak musel jsem jít "škemrat" na stránky UPC abych to vypnul. Stále nechápete že problém je v tom že ISP má jen poskytovat službu, a to přesně kvůli takovýmto důvodům. Má mi předat zásuvku, a údaje co chce abych to zapojil, pokud BFU to nezvládne si připojit co chce, tak ať nabízí doplňkovou službu, kterou si zaplatím a technik mi připojí co si od něj koupím. Ale rozhodně to nemá být obráceně

Nenechte se vysmát, vážně si myslíte že například superduper media box od O2 je něco kvalitního? Zkoušel jste tam cokoliv normálního nastavit? A to se nebavím Comtrendu či Technicoloru. Btw jaká je rekční doba nasazení 0day opravy? nA upravených fw to nebude do 24h...

10
Sítě / Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« kdy: 08. 10. 2022, 20:53:18 »
No s tím se nedá souhlasit. Pokud ISP neumí dodat službu tak ať to nedělá, je spoustu uživatelů kteří ty jejich předražené krami které mají ořezaný FW ( a mnohdy i o bridge režim) úplně k prdu. Kdyby to bylo jak zmiňujete, tak proč jinde ve světě lze? Jen specifický český trh to holt potřebuje jinak. Za předpokladu že mohu zařízení od koupit, tak pak postrádá smysl abych nemohl připojit jiné moje zařízení. Nehledě na to že i když je moje, tak se v tom nějaký jantar od ISP vrtá, a je jedno jestli nějaký lokální Wi-Fi ISPík, nebo nějaký velký.

Co se týče UPC Wifi-free, tak jste asi nepochopil co lidem vadí.  Jde o to že na zařízení které buď musím odkoupit či pronajmout, si pak ISP prostě spustí něco s čím nemusím souhlasit. Příště mi tam zapne nějaké omezení na modemu jen proto že mu to přijde jako dobrý nápad.

Citace
V podstatě jediná věc k debatě je, že nedává smysl, aby se cena za službu oddělovala od pronájmu zařízení.

Tohle v podstatě může říct pouze ISP. ISP prostě nakoupí jen šrot upraví a ořeže FW dle svých potřeb, ale to ještě neznamená že se slučuje s uživatelem. Jen nějakým záhadným způsobem ISP nabyli dojmu že být prodejcem šrotu je dobrý business. Za předpokladu že by se dodávali kvalitní zařízení, za rozumné ceny tak se to dá ještě přejít, byť je to stále špatný princip, ale to co se předvádí na cz trhu je děs. 

11
Sítě / Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« kdy: 08. 10. 2022, 17:55:17 »
ISP potřebuje mít především jistotu, že jím dodávaná služba bude funkční a ne spoléhat na to, že opto-metalické převodníky, které by si případně mohli zákazníci sami někde nakupovat, budou funkčnost splňovat. ISP tím v podstatě předchází případným problém. Mimochodem naprosto stejná situace je u kabelovek s Docsis, kde modemy také nelze používat svoje vlastní, ale výhradně ty od provozovatele.

Jasně má jistotu že to vede do zásuvky může si to přeměřit, stále nechápu proč mám mít krám kde nemám ani zaručený update FW, při vydání 0day. Ale budu doufat že to ISP občas zaktualizuje. A to se nebavíme jen o Wi-Fi ISP.

U kabelovek je to taky nesmyslný vendorlock. Navíc byla pecka když Vodafone koupil UPC, a provedli update FW na modemu. Kde původně bylo jen heslo a nyní přibylo i přihlašovací jméno. A světe div se při změně se heslo nezachovalo a modem musel jít pěkně do výchozího nastavení, takže se srát znova s celým setupem. Ne že bych toho na domácí žvýkaní potřeboval mnoho, ale i tak je to zbytečná práce a čas, který mi ISP svým neodborným zásahem způsobil. A jsem moc rád jak o tom "informovaly" do předu že se to bude dít.

Tohle je jeden z důvodů proč má ISP předávat jen port a ne balast kde si sním může dělat co chce. Viz UPC a jeho sdílení připojení mezi zákazníky, kde si prostě pustil druhé SSID. Hlavně že brečí že chtěj QOS, aby lidi co tu službu využívají a platí nezabíraly pásmo třeba pro  4x 4K Netflixem v domácnosti.

No co, teď tu Cetin tahá optiku, tak uvidím s kým a jak se půjde dohodnout. 

12
Sítě / Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« kdy: 04. 10. 2022, 08:43:48 »
Nějak stále nechápu kde je problém, ISP dodá port (zásuvku) kam připojím své zařízení, a nadiktuje si konfiguraci, aby mu to nedělalo bordel v síti.

Gpon je v podstatě  jen převodník z optiky na kabel, takže pokud budu mít Mictotik, Ubiqutity, Tplink atp. rovnou připojené do sftp, tak v čem je to jiné? Jasně nebudou mi to moc vzdáleně, restartovat a updatovat. Ale pokud jsem uživatel co to chce tak vím proč. Jasně jediné kde to může být problém je že pokud se provádí nějaký vetší změny na infra tak musím dotyčného včas informovat aby si upravil nastavení.

U tchýně zavedli optiku, je od Cetinu, a platí si tam službu od O2.  Je tam Tplink či co, co dělá media konvertor, a ten super moderní modem od 02. Takže v tomhle případě už jsou to krabičky dvě, jen od ISP. To že ten modem je dost sám od sebe děsný je věc jiná, chápu že většina uživatelů je radostná že si to nastaví přes mobil, a můžu si tam připojit "chytrou domácnost", a pokud jim to vyhovuje tak v pořádku, ale rozhodně to nemá být tak že to dostanu automaticky. A nevidím jediný rozumný důvod proč náklad za tu krabičku bych měl platit nějaké peníze za pronájem. Když se nechci nechat strhávat tak ten pronájem platit nechci, a holt si tam připojím svůj modem.

ISP by si měli uvědomit že nejsou prodejci elektroniky a dodávají službu.

13
Odkladiště / Re:jak moc je whatsapp end-to-end?
« kdy: 02. 10. 2022, 20:56:13 »
z hlediska bezpečnosti je to lichá otázka, podívejte se na video zadržení Ratha, první věc co si od něj policie vzala byl jeho mobilní telefon, a taky první věc, co policie analyzovala.
No a co? Já třeba věřím tomu, že když mi někdo sebere počítač, tak pokud bude vypnutý, tak nemá vůbec šanci z něj cokoli dostat (disk šifrovaný LUKSem s heslem které fakt neuhádne), a pokud bude zapnutý/uspaný, tak pravděpodobně taky ne, i když u toho si tak jistý nejsem (napadají mě tři scénáře: 1) odkoukal mi předtím heslo k odemčení obrazovky, 2) zranitelnost přes USB/PCIe, 3) vyčtení zmražené RAM - ale to je prý u moderních DDR4 téměř nereálné).

Pokud (by) mobil dělal někdo s alespoň půlkou mozku, tak to bude stejně dobré, nebo dokonce lepší - bod 3 odpadá úplně (mobil má RAM připájenou na desce), bod 2 nejspíš taky, protože vystavená rozhraní bývají podstatně lépe kontrolována.

Proč by bod 3 odpadl, jestli se nepletu tak takhle nějak se dostávali do Applu pro FBI

14
Odkladiště / Re:jak moc je whatsapp end-to-end?
« kdy: 02. 10. 2022, 06:35:24 »
To je jednoduché, Meta = WA. A meta komunikace vydává, viz.:

https://echo24.cz/a/S57gX/meta-nelegalni-potrat-usa-soud-teenagerka

15
Hardware / Re:Výber UPS k PC domov
« kdy: 02. 08. 2022, 13:59:19 »
Tolik různých příspěvků na obyčejnou UPS za 3 tisíce?!
Kup si APC Back-UPS BXM 950VA (520W), AVR, USB.
Má to vše co potřebuješ.
Po zkušenostech vím, že nemá cenu kupovat nic jiného než APC.

Prostě chci aby to fungovalo, chci aby to fungovalo všude stejně a jak si přeji a kde si přeji a zároveň aby byla nízká poruchovost, a ev. aby fungoval servis a byly k dispozici originální baterie.
Ono jde o to, že jde UPS připojit ke kotli, k televizi a tam je to vše šumák, nicméně připojit ji k NAS a řídit ji je už dost velká loterie zda to bude podporováno, na počítači se to jeví jako baterie (bez nutnosti software), nicméně software od APC je plně podporovaný a plně funkční, na rozdíl od alternativ, které mnohdy vyžadují JAVA apod. a vůbec není jisté že to u nich bude fungovat.

Tak já mám třeba s APC negativní zkušenost. Když mi vychcipaly a já pak objižděl půl republiky jen proto že se elektronika rozhodla jit do křemíkového nebe. Ale každý máme jinou zkušenost takže klidně můžes lepši.

Ale co nechápu. Co je jsou originální baterky? Diť tam jsou batery packy.  Takže pokud je nějaké tajemství proč kupovat originál APC nebo jen SBC, tak sem sním. Rád se poučím  https://www.battery.cz/apc-rbc-packy/

Stran: [1] 2 3 ... 12