Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Cikáda

Stran: [1] 2 3 ... 54
1
/dev/null / Re:Dostanete se na AbcLinuxu.cz?
« kdy: 11. 03. 2024, 09:22:01 »
Už to jede.

2
Hardware / Re:Jak zmigrovat multi boot systém z HDD na SSD?
« kdy: 10. 05. 2023, 21:09:08 »
1) Ten konektor mi přijde dost nespolehlivý*, USB-C mi ještě neodešlo, micro USB B ano. (V případě těchto externích boxů je to ještě ok, protože ten disk se kdyžtak vytáhne a strčí do dalšího. Horší jsou ty integrované.)

2) USB-C je dneska dost rozšířené, micro b nebylo rozšířené nikdy.

* a očividně nejsem sám https://www.youtube.com/watch?v=OqtNleXhTRE :D

3
Hardware / Re:Jak zmigrovat multi boot systém z HDD na SSD?
« kdy: 10. 05. 2023, 16:40:37 »
Externí krabička je nejlepší řešení, ale doporučuju vybrat jinou kvůli tomu micro usb-b konektoru. Např. toto https://m.alza.cz/axagon-ee25-slc-screwless-slide-box-2-5-hdd-ssd-superspeed-usb-c-5-gbps-d7438236.htm má usb 3.1 gen 2 a usb-c

4
Hardware / Re:Doladění sestavy na hry
« kdy: 19. 04. 2023, 22:40:16 »
Už to píšu podruhé, protože fórum na rootu je stále rozbité. :(

Jak psal Tomáš přede mnou, také bych volil ne-APU procesor. Dokonce bych zvážil postavit to celé na AM5. Vyjde to sice o kousek dráž, ale ne o moc a výkon bude v základu lepší, stejně jako možnost upgradu do budoucna (na AM4 zbývá jen 5800X3D). Naopak přibalený chladič je v pohodě, tam kupovat další je imho zbytečné a ušetřit se dá kdyžtak na RAM (imo 16 GB na hry stačí).

Osobně bych ale místo té GeForce zvolil Radeon 6700 XT; výkon vycházel +/- stejně, ale má o kus větší paměť a Radeony jsou známé tím, že lépe zrají.

Něco jsem v rychlosti nastřelil tady – https://www.czc.cz/371155,364666,357355,350433,331696/kody Vychází to o kousek dráž, ale na hraní mi to přijde lepší.

Mimochodem, 1 TB disk se dneska zaplní opravdu rychle... :)

5
Hardware / Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« kdy: 02. 02. 2022, 17:31:22 »
Já si pořídil SPC Gear GK530 a spokojenost – nemá numerický blok, podsvícení se dá nastavit přímo přes klávesnici (tj. není třeba žádný extra software) a především to není fixní duha, ale může být slušně jednolité s 5 stupni intenzity. Pro ty, co chtějí numerický blok, je pak GK540. Aktuálně mají na trhu už GK630/GK640, které se liší jen minimálně, ale nově mají odpojitelný kabel a konektor je USB-C.

6
Distribuce / Re:Ubuntu pro náctiletou?
« kdy: 15. 10. 2020, 14:07:48 »
Na GOGu se taky dají koupit Linux hry (instaluje se skriptem). A vynikající je zmíněný Lutris, který pomůže s tím zbytkem.

7
Imho C smysl má, protože je jednoduchý a umožňuje pochopit, jak to funguje na nižší úrovni. Krom tohoto edukativního smyslu to má i praktické využití v oblastech jako arduino nebo cython.

+1

8
Jaký používáš operační systém a co čekáš od programování? (myšleno jako motivace, proč programovat)

9
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 04. 06. 2020, 14:27:15 »
Tak změny v článku po zveřejnění bez jakékoliv zmínky o tom jsou na rootu bohužel normální. Je to nechutné, ale redakci je to očividně jedno. Už se to párkrát řešilo.

10
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 16:48:21 »
A také bych rozlišoval ta slova na mon-. Takový monoid jde vysvětlit i lidem bez znalostí algebry během chviličky. S monádou už by to bylo poněkud komplikovanější...
To jako tohle: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Monoid#Teorie_kategori%C3%AD ? To se mi nějak nezdá, že by to šlo během chviličky.

Taky na to člověk nemusí jít přes TK, ale třeba přes grupy. Možná to není tak elegantní, ale ty nároky jsou imho o dost menší.

Bez Monadu se dá taky psát docela v pohodě. Pro začátečníka bohatě stačí IO monad s "do" notací a nějaké vysvětlení, kdy se ten efekt spustí a kdy použít let a kdy <-. Sice jsem s tím na začátku taky chvíli bojoval, ale nepřipadá mi to nějak složitý.
Chceme učit nováčky Haskell, protože se naučí čistě a jasně myslet a pochopí, co jsou to typy, a pak jim ani nebudeme umět pořádne vysvětlit, co je přesně "<-" a řekneme jim "to je taková speciální věc, toho si nevšímejte, protože byste to nepochopili"? Nebo si budeme dokonce vymýšlet pohádky o tom, že do blok je takový "jakoby vlastně sekvenční imperatviní blok v neimperativním jazyce"? No nevím...

Ne, ukáže se bind a then, a ukáže se, že do-blok je cukr. A pak ti, které to zaujme, mohou pokračovat dál třeba tím, že IO a Maybe mají něco společného...  Zase mi přijde, že narážíme na neexistující problém. IO není něco, co patří na druhou přednášku...

Obecně by bylo fajn, kdyby někteří nestavěli teorii proti praxi.

11
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 01. 06. 2020, 13:09:41 »
... to se pak jen kupí M-tutoriály s debilními obrázky kolejí a krabiček, které jsou k ničemu.

Znám poměrně dost lidí, kterým ty "debilní obrázky" pomohly.

Existují i kvalitní tutoriály pro začátečníky. Slova na mon- by měla být v textech pro normální lidi zakázána  >:(

Kdo jsou ti "normální lidé"? A také bych rozlišoval ta slova na mon-. Takový monoid jde vysvětlit i lidem bez znalostí algebry během chviličky. S monádou už by to bylo poněkud komplikovanější...

Navíc mi přijde, že se nějak pomíjí, že základy programování (v Haskellu) nutně nemusí ta slova na mon- obsahovat. Tam se spíš narazí na jiné abstrakce, např. Foldable. Asi si každý pod základy programování představujeme něco jiného. :)

12
Hardware / Re:ESP32, problém s WiFi
« kdy: 31. 05. 2020, 21:13:51 »
A nebo zkus použít přímo idfko s cmakem.

13
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 30. 05. 2020, 23:02:48 »
V po­sled­ní do­bě jsem uva­žo­val o za­čát­ku s pro­gra­mo­vá­ním, po­dí­val jsem se na in­ter­net, ja­ký je dob­rý za­čí­na­cí ja­zyk.

1) Webové stránky
Klidně bych ti php doporučil v nejnovější verzi 7.4 a zapnutou striktností hledej strict_types https://www.php.net/manual/en/control-structures.declare.php.

Pravděpodobně budeš potřebovat databázi, kde nejrozšířenější je Mysql alternativa MariaDb, ale jak víme co je nejrozšířenější nemusí být nejlepší, doporučil bych ti PostgreSQL. Základy budou všude stejný.

Pak se neobejdeš bez javascriptu a pokud nechceš php, tak na servru můžeš využít také javascript, hledej nodejs.


To je dost komplikované. Respektive určitě bych do toho netahal databáze (může používat regulérní soubor). Nevím, jak je na tom php, ale nodejs také dost bolí. Pokud webové stránky, tak bych se vydal cestou čistého JS, případně ten TypeScript, když už musí být. Naprogramovat si nějakou skákačku v klientovi také lecos naučí. (a seznámit se s async prostředím hned na začátku taky nemusí být od věci)

2) Aplikace pro android
Kotlin nebo Java, to IDE (Android studio) co dodává google je fakt dobře připravený pro začátečníka a spustit první aplikaci a nahrát ji do telefonu je celkem jednoduchý a když vidíš výsledky hned, v ten moment máš chuť zkoušet víc. Tady bude databáze sqlite.

To ho zabije. Java v kombinaci s Android Studiem je jedna z nejšílenějších věcí. Také to není nejrychlejší (ale čtyřku jsem ještě nezkoušel).

Pokud by byla cílem mobilní platforma, tak by nemusel být od věci Flutter. Na takové ty první aplikace se to jeví celkem použitelně (a kreslí se na canvas), ale to by měl potvrdit někdo, kdo s tím má víc zkušeností.

3) Aplikace pro Apple
- swift

Flutter je multiplatformní, to by mohlo být zajímavé.

14
Studium a uplatnění / Re:Vývojář bez znalostí
« kdy: 30. 05. 2020, 18:42:09 »
Co se knížek týče, tak někdy jsou pěkné kousky na HumbleBundle.

15
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 30. 05. 2020, 10:58:58 »
Například na FI se teď učí v prvním semestru Haskell vedle Pythonu. Pro samouka je to ale poněkud hůře realizovatelné...
Na FI se Haskell učil odjakživa.
Těm pomalejším jsem to zvýraznil.
A jak to těm prvokům jde? To se ptám se vší vážností, je nějaký feedback?

Záleží. Je potřeba odfiltrovat ty, kteří na to nemají nebo zjistili, že informatika není úplně pro ně. Každopádně můj dojem byl spíše pozitivní. Zvlášť u prváků, kteří předtím moc neprogramovali, mi přišlo, že do toho lépe vpluli. Naopak někteří druháci nebo prváci, kteří už programovali (nebo dokonce i mají nějakou práci/brigádu), mají někdy problém s absencí cyklů, neměnností, rekurze bývá problém atp. Feedback byl spíše pozitivní, problém je, že navazující semestr teď byl zabit jistým virem, takže se hůř posuzuje, jací lidé z těch předmětů vyšli (typicky v druhém semestru byl problém v algoritmech -- při implementaci).

Funkcionální programování jako první paradigma má spoustu výhod.
Jakých?

Řekl bych, že (a teď to vztahuji k tomu doporučenému Haskellu)

* zlepší chápání typů (ať už to, že by funkce nemusela vracet z každého ifu něco jiného, nebo i to, že místo "spešl stringů" by nebyl od věci enum atd.); obecně se někteří na typy začnou dívat jako na kamarády, ne nepřátele

* odnaučí (resp. nenaučí) zneužívat stav / "globální" proměnné

* vede k lepší dekompozici na podproblémy

* naučí rekurzi (zvlášť v aplikaci na datové typy)

* lidé se odnaučí (spíš nenaučí, když s ním začnou) brát funkce jako něco speciálního, takže jim třeba nepřijde divné předávat funkci jako parametr

* vzory

* naučí polymorfismus

( * výjimečně i lidi donutí přemýšlet nad vyhodnocováním; takovou klasikou bývá null xs vs. length xs == 0, kde je xs je nekonečný )

Neříkám, že toho nelze dosáhnout i jinak, resp. že se to týká jen a pouze Haskellu/FP, ale tohle je takový opakující se pattern. (A ano, některé body závisí na učiteli/materiálech.)

Stran: [1] 2 3 ... 54