Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Wavelet

Stran: [1] 2 3 ... 15
1
Odkladiště / Re:Nefunguje živé iVysílání ani pořady
« kdy: 06. 11. 2023, 15:50:11 »
To bude Addblock, řešil jsem to s podporou.

> V úvahu nás tak napadá jen několik možností - nevyužíváte v Chromu nějaký plugin (například ad-blocker)? Můžete vyzkoušet portál ČT24 v anonymním okně?

A bylo to tím -- řešil sem tedy CT24.

2
Studium a uplatnění / Re:Znalosti pro DevOps
« kdy: 03. 11. 2023, 17:47:27 »
Největší sranda jsou pak lidi na pozici Devops junior, což mi přijde jako takovej oxymóron

Logicky to jsou pozice pro programátory, kteří nejsou dost dobří na to, aby je programování uživilo.

Tak tim si to zabil a zaroven otevrel cestu k dalsimu blaboleni. Ne, ne kazdej neuspesnej programator jde do devops nebo testovat. Hrozne debilni a nihilisticke klise. Ale zij si tenhle vlky sen.

3
Studium a uplatnění / Re:Znalosti pro DevOps
« kdy: 02. 11. 2023, 19:48:29 »
Ať si zkusí nějaké aplikace sama napsat, stačí zjednodušeně. Měla by mít představu co se musí parametrizovat, co tam programátor řeší, kde  a jak loguje. Nechci mudrovat, ale začít jako programátor, zkusit si automatizovat (testing, realease) např. přes GitHub Actions, mi přijde jednodušší cesta než skákat do DevOps a ještě Kubernetes. Ale pokud chce hned do korporátu, tak to je asi cesta.

Na tom odkazu předřečníka je to pěkně vidět, Kubernetes je až někde v druhé půlce. Vše před tím je klasická programátořina.

4
O serveru Root.cz / Problém se zdejší Captcha kontrolou
« kdy: 02. 11. 2023, 17:37:59 »
Stává se tu někomu, že ho zdejší Captcha prostě nepustí odpublikovat příspěvek?
Jsem přihlášený, v čem je problém? Klikám 10 minut na přechody, kola, autobusy.
Už je to o nervy dnes.

5
Vývoj / Re:Micropython do produkčního zařízení
« kdy: 23. 10. 2023, 13:06:19 »
S Rustem by to mělo jít dělat optimalizovaně už od začátku a MicroPython nechat na bastl.

Tak desítky článků jak jsme přešli z X na Y mám už za sebou. Zdá se mi, že většinou se zapomíná na to, že bez toho Pythonu by ani přechod nebyl možný. Dát dohromady rozumně napsané MVP v Pythonu a případně pak přecházet na něco jiného, kde to má smysl, je lehčí než sehnat někoho na Go "nedejbože" Rust. Ale třeba pro secure/safe projekt jako Trezor to asi mělo smysl od začátku. Dík za slajdy.

6
Vývoj / Re:Micropython do produkčního zařízení
« kdy: 20. 10. 2023, 16:54:44 »
Otázka zní o jakém embedded zařízení se bavíme.  Když se podíváš co je pohání, je jasné, že se tam dnes Python prostě nedá nevyužít. Dříve možná ne, dnes je laťka výkonu několik řádů výše. Stejně tak velký potenciál má Lua i JS. Je úplně jedno co si kdo myslí, hlavní je, jestli to funguje. A to je případ od případu. Čemu jako vývojář "věříš" a co jsou fakta se s časem rozevírá jak nůžky. Říká se tomu slušně stárnutí :D

8
Vývoj / Re:Zahešované heslo v connection stringu k PostgreSQL
« kdy: 23. 06. 2023, 09:19:42 »
Běžně se používají soubory načtené při startu aplikace (např. .env pro serverové). Šel bych touto cestou. Při instalaci si může aplikace vytvořit vlastní adresář/konfigurační soubory. 

9
Vývoj / Re:Kniha ke studiu jazyka Python
« kdy: 18. 05. 2023, 15:14:56 »
https://ehmatthes.github.io/pcc_3e/
The third edition uses Python 3.11!
Ten vykřičník chápej jako `'!' * 10` (zkus v Python interpreteru :).

10
Software / Re:Zkušenosti s orchestrátorem Camunda
« kdy: 17. 05. 2023, 14:20:35 »
Jsi vážně tak omezený? Workflows jsou všude, nemusí to být jen enterprise Java projekt.

Omezenec si ty, jsi programator nebo BPMNista? Typicky problem hlupaku, ze pouzivaji nejaky soft a neumi se na ten problem uz divat jinak. Komplikujes si praci. Dobry napsany software zadnou Camundu nepotrebuje. BPMN muze byt nakreslene tak maximalne nekde v dokumentaci pro zakladni orientaci.

Myslis si ze Faceebok nebo Twitter pouziva nejakou pitomou Camundu? Nebo ze Google to pouziva pri registraci noveho uzivatele do Gmailu? Ze tam sedi nejaky vocas a dela diagram v Camunde, misto aby napsali poradne microservices, dali jim dobre API a udelali smysluplne UI?

To je mi vazne jedno co pouzivaji v Googlu. Camunda/Activity vznikly pro jine ucely.  Nedelej ze sebe vola a lepsiho programatora jen proto ze nevyuzijes neco co nekdo ano.

Jo já si taky všechno bastlím sám, ale v doméně, kde si to můžu dovolit. Jiný kraj, jiný mrav.

11
Software / Re:Zkušenosti s orchestrátorem Camunda
« kdy: 17. 05. 2023, 14:05:45 »
Pokud kontrolu vyrobku a kontrolu dokumentace provadeji ruzni lide - coz typicky ano,
je souceni do jednoho tasku velice nevhodne, ba primo hloupe.

Ale prdlajz, pokud budu vyvíjet microservice a nemám požadavek na to, aby nějácí operátoři viděli flow graficky - protože ještě se může obsluha taky dívat do logu - tak nepotřebuju mít Camundu jenom proto, že mám někde 2 paralelně běžící úkony.

Stačí když mám stav v Enumu

KONTROLA

A když je dodáno potvrzení od oněch 2 lidí, tak můžu přejít do dalšího stavu.

Ale to člověk co si komplikuje život Camundou dost možná těžko pochopí a uvidí.

Vlastně ani ta to nutně 1 stav mít nepotřebuju, stačí mi k tomu atributy té entity:

Vyrobek {
  "kontrolaVyrobku": "OK",
  "kontrolaDokumentace": "OK"
}

A opět nepotřebuju v mojí microservice zas* Camundu.

No jo, tak pokud nám tu chceš ukázat jak nepotřebuješ Camundu, tak to jo. Já třeba nepotřebuju snídat. Někdo jinej ano.

Navíc, ty si fakt nevidíš na špičku nosu: "A když je dodáno potvrzení od oněch 2 lidí, tak můžu přejít do dalšího stavu."
Takže musíš někde udržovat indormaci v jakém stavu task1/2 je a pak jdeš dále... gratuluji, přesně to za tebe bude dělat ten engine -- error handling atd. si budeš řešit zase sám. Pokud nepotřebuješ nic velkého, OK, ale jinak přesně na tohle vznikají enginy.

12
Software / Re:Zkušenosti s orchestrátorem Camunda
« kdy: 17. 05. 2023, 14:03:39 »
@registrovany123

Jsi vážně tak omezený? Workflows jsou všude, nemusí to být jen enterprise Java projekt.
Bioinformatika v tom má např. velký  angažmá... https://www.commonwl.org/
BPM sice vzniklo pro enterpise, ale ... např. https://www.researchgate.net/figure/The-mapping-between-BPMN-and-Petri-nets_tbl2_221250389. Ano, banky na to asi mají ideální prostředí. Co vím ING má ve Scale něco podobného jako Camunda, ale postavené právě nad Petriho sítěmi.

13
Software / Re:Zkušenosti s orchestrátorem Camunda
« kdy: 17. 05. 2023, 12:54:55 »
Nikdo se přeci nechytil, asi jen ty sám. Psal jsem že lze řešit sekvenčně. Ale pokud chceš mít workflow, které nemá blokující tasky, tak workflow engine a BPM ti nabízí jak to snadno modelovat a udržovat. Pokud je to dlouhoběžící proces tak můžeš mít dávno splněný jeden task1 a čekat na dokončení jiného dlouho běžícího tasku. Mezi tím, ale může běžet další větve, které byly na task1 závislé. Jasně že to můžeš všechno dělat sekvečně, můžeš se klidně vrátit 80 let nazpět, kdy se všechno dělalo sekvenčně.

Četba: https://www.vdaalst.com/, https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-662-49851-4
   

14
Software / Re:Zkušenosti s orchestrátorem Camunda
« kdy: 16. 05. 2023, 21:46:58 »
hele paralelni vetve u stavoveho stroje... Docela by me zajimal pripad, kdy potrebujes neco udelat paralelne a nejde to udelat sekvencne. To by me fakt zajimalo, co by to bylo. Protoze podle me nic. Vsechno jde usporadat za sebou.

Napada me jen jeden pripad, kdy to nejde - kdyz nekdo pouziva Activiti a Cumundu a zbytecne paralelizuje co se paralelizovat nemusi, aneb Hammer a Nail problem.

Asi můžeš všechno dát jako sekvenci, ale blokuješ tím celý proces. Příklad kontrola výrobku a kontrola dokumentace k výrobku. Oboje jde paralelní větví, jedno není závislé na druhém. Obě podmiňují QA approval. Další příklad: ffmpeg processing graph: zpracování obrazu a zvuku jde paralelně... atd. Sekvence blokuje.

15
Vývoj / Re:Jazyk pro ML
« kdy: 03. 04. 2023, 09:53:05 »
Jaky jazyk pro ML je snad uplne irelevantni. Pro nekoho kdo se bude ne
kde hlasit jako junior je jistota python, v tom jede kazda firma.
Pro nekoho, kdo chce umet latest and greatest, tak at se nauci Julii, je to rychlejsi jak Python, tutorialy jsou perfektni a casto srovnavaji to same s pythonem. Nevyhodou je, ze zadna knihovna neumi export do ONNX, takze delat v tom komercni vyvoj neni dobej napad.

Co tohle https://github.com/DrChainsaw/ONNXNaiveNASflux.jl

Update: Jo už si na to sám přišel ;) Nečetl jsem následující odpovědi.

Stran: [1] 2 3 ... 15