Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Libor Lacina

Stran: [1] 2 3 4
1
S bezpečnostní prověrkou od NBÚ mám taky zkušenost a největší opruz bylo poshanět všechny potřebné papíry. To vyplnění dotazníku taky zabere čas, ale co se týká nějakého zamlčování, tak to určitě nedělat a vše přiznat po pravdě, jak tady psali výše poptej se na to klidně u svého lékaře, ale osobně bych to jako problém neviděl, maximálně po tobě budou chtít doložit papír od lékaře, případně navštívit jejich lékaře. A taky souhlasím s tím, že je vhodné ty papiry odvézt osobně na podatelnu, hned to tam s Tebou projdoua případně doplniš nějaké údaje na místě. Osobně jsem takové pohodové jednání jako na NBÚ nezažil na žádném jiném úřadě...

2
Odkladiště / Re:Židle k PC do 6k
« kdy: 31. 07. 2020, 13:21:29 »

A přijde Vám, že je vhodná i pro nízkého člověka? tj kolem 168cm?
Mám 173cm a "krátké nohy" a úplně v pohodě bez problému.

3
Odkladiště / Re:Židle k PC do 6k
« kdy: 29. 07. 2020, 13:24:37 »
Doma mám JÄRVFJÄLLET v "tmavě šedém" provedení, protože jsem nechtěl tu černou "syntetickou kůži" a nemůžu si ji vynachválit, mě osobně se na ní sedí super, jediné co, je že má tvrdší sedák, tak jsem ze začátku trochu cítil zadek po 10h sezení, ale jinak ok. V podstatě celou koronu jsem strávil doma na HO a neměl jsem s tou židlí vůbec problém, co do bolesti zad/zadku. ALe je to hodně individuální...

4
Server / Re:Domácí NAS -> Orange pi + Nextcloud v Dockeru
« kdy: 31. 01. 2019, 20:10:57 »
A co použít Odroid H2 je to na Intel Celeron J4105, cena je sice vyšší, ale je to x64 takže by tam měla fungovat v podstatě jakákoliv distribuce...

5
Hardware / Re:Alternativa k novým thinkpadům - doporučení
« kdy: 23. 12. 2018, 11:51:42 »
...

Pokud slevím z požadavku na dva hardisky, tak bych se přikláněl k T460/T470. Otázka je, jak to funguje pod Linuxem (podpora Intel grafiky) a zajímalo by mě, jestli třeba Dell má odpovídají stroje.

Osobně mám už "starší" T430 pod linuxem s Intel grafikou a je to úplně bez problému. Ovládače na Intel grafiky jsou přímo v jádru, takže naprosto bez starosti.
V práci máme Delly, osobně mám 3 roky starý Dell Precision M3800 a je to tenká designová "pracovní stanice" s naprosto tragickou klávesnici, lesklým displayem, který po chvíli kdy po něm chci nějaké výkone se má tendenci přehřívat (pravidelně co půl roku rozebírám a čistím, jinak "nefunguje"), dockina se připojuje přes USB 3.0, takže je nutný i napájecí adaptér... Dneska se u nás fasujou Dell Precision M5520/M5530, tam už je dockina přes USB-C společně s napájením, ale pořád je to ta tenká designovka se strašnou klávesnici s tendenci se přehřívat...

6
Odkladiště / Re:Vaše největší přehmaty?
« kdy: 01. 10. 2018, 11:28:07 »
Naposledy (cca měsíc na z5) jsem strčil neotestovanou UPSku k 3D tiskárně, která lehla cca 20 minut před koncem 13h tisku...

Neoznačil jsem hlavní jistič v poloze "vypnuto" "tabulkou": Na zařízení se pracuje, když jsem přepojoval rozvaděč v garáží a dědovi nešla TV tak ho nahodil, když jsem byl "po lokty" v rozvaděči a stál jsem ještě na stoličce. Jak mě koplo, tak jsme se i s tou stoličkou vybulil dozadu na betonovou podlahu... Hvězdičky jsem viděl ještě do večera...

Chytil jsem se kovové lampy s prodřeným přívodním kabelem, která probíjela, naštěstí se mi povedlo pustit.

Klasickou tužkou (dřevěnou) jsem "natahoval oblouky" z teslova transformátoru a pak jsem se hrozně divil že mám v palci vypálenou dírku, když jsem se dotkl zadního konce...

7
Sítě tam učí Sochor. Byl to on? Kdy jste studoval?
Podle toho, co jsem slyšel, tak se tam ten přístup trochu změnil. Jelikož jedou i Cisco Academy, tak chtějí nějakým způsobem přizpůsobit výuku tak, aby každý semestr v sítích byl jak jedna část zkoušky CCNA.

Taktéž programování učí už úplně jiní učitelé, takže tam by mohla být taky změna k lepšímu.

SW inženýrství učí Žáček, postrach celé školy. Takže jelikož mě to docela zajímá, mám už předem z toho respekt.

Jo, sítě mě učil Sochor, Cisco Academy tam už byla ale jen "dobrovolná" mimo výuku, je možné že se za ty roky co jsem pryč to změnilo k lepšímu.... Z OSU jsem pryč 5 let a to jsem končil magisterské a sítě byli myslím ve 2ku na ma bakalářském, takže to je 8 let co jsem měl Sochora, což je dost dlouhá doba.

No na programování mě měli různí učitelé/doktorandi a Žáčka si pamatuju jako doktoranda (pro mě na magisterském) a už tehdy to s ním "nebylo jednoduché", ale SW inženýrství mě učil Jaroslav Procházka a ten byl fakt vynikající, ale ten skočil stejně jak my, když jsme se s ním o tom bavili, tak říkal že my jsme byli poslední ročník co na jeho předměty chodil proto že nás to zajímalo a aktivně jsme s ním "spolupracovali" na hodinách. Ty další ročníky tam prý chodili na hodiny jen proto že museli a zájem 0, to že ho nebaví takové lidi vyučovat tak že končí...

8
Jo v té grafice ta zkouška byla peklo, ale musím říct že na státnicích byl uplně jiný, sám jsem si vytáhl otázku na grafiku a tam byl úplně v pohodě, narozdíl od "druhé grafika" - modelování v 3DStudioMax a pod...

Já netvrdím že WireShark je špatný nástroj, ale v podstatě celý semestr na cvikách dokola zachytávat komunikaci a koukat se "to je hlavička UDP paketu", "tady TCP"... je podle mě zbytečné. Ukázat jak WireShark funguje, zachytit základní pakety ok, ale mnohem lepší by bylo kdyby se prakticky více řešily Vlan, Routování, DMZ, směrování portů, FireWally a pod.

9
Na OSU jsem vystudoval (dodělal jsem Mgr. před 5ti lety), Informatiku (né tu Aplikovanou), ale většinu předmětů jsme ale měli společných, rozdíl byl jen v "matikách", kdy prakticky na té Aplikované měli navíc první semestr opáčko matiky ze střední a pak se jejich matiky jmenovali jinak, ale prakticky byly stejné jako naše.

Co bych vyzdvihl kladně na OSU, že student tam za mě nebyl jen číslo v seznamu ale člověk, nebyl nikdy problém se domluvit s vyučujícím, poradili a celkově ten přistup mi tam vyhovoval.

Co se týká programování, tak základy tam člověk dostane tj. ale některé jeho aspekty byly vyučovány naprosto tragickým způsobem, jako např. návrhové vzory, to se člověk musel naučit jako básničku bez nějakého rozumného praktického přístupu...

A co se tady řešily a chválily ty počítačové sítě, tak zrovna ty mi tam přišli v té době naprosto tragické, ten člověk co je učil byl naprostý teoretik a o praktickém použití nevěděl vůbec nic, jasně základní teorie je důležitá ale celý semestr jsme v podstatě jen zachytávali síťový provoz ve WireSharku a "koukali se co tam běhá", jen "jednou" jsme si na "Cisco  Labu" co tam byl nastavili dvě sítě (levá a pravá strana učebny) kdy z každé strany jeden studen nastavil VLan na propojení těchto sítí a pak jsme nakrimpovali dva kabely. Dost mě ten předmět zklamal, protože v té době jsem už několik let měl dlouhodobou brigádu u místního ISP a síťě jsem řešil prakticky denně a to co nás tam ten vyučující účil bylo prakticky na nic a navíc někdy vyloženě blbosti (např. když se jednu hodinu řešili bezdráty).

Pro mě osobně co byly nejzajimavější asi předměty se softwarovým inženýrstvím, kde se řešili různé metodiky vývoje, jak to používat a proč, včetně toho dvou-semestrového teamového projektu, ale bohužel pro OSU vyučující co to učil už odešel, ten byl na tyhle předměty fakt skvělý. A zpětně ještě musím jako zajímavý předmět hodnotit počitačovou grafiku (né "malování" ale z "matematické" stránky), ale to byl místní postrach a bylo to fakt těžké, ikdyž to byl v podstatě jen "úvod do počitačové grafiky".

10
Druhá varianta, aby neusínal při nečinnosti, ale jak říkám, zatím jsem to neřešil, neměl jsme na to čas, protože to pro mě teď není kritické a tisknout  to tiskne :).

Předtím jsem tam měl RPi 2 později 3 bez dotykového displaye, kdy jsme měl problémy s kamerou, která mi restartartovala RPi. Celkově to prostředi bylo mnohem línější, tady ten Atom funguje super a můžu jen doporučit.

11
Nakonec jsem to vyřešil tím lightdm, sice jsem chvíli bojoval s otáčením displaye a dotykové vrstvy, hlavně proto že kdyžj sme odpojil klávesnicí tak se mi zmenily IDčka a dotyková vrstva se o5 neotáčela, ale vyřšil jsem to tak je to ok, ještě chci nastudovat a pořešit aby se mi "nevypínal display", ale zatím jsem neměl čas to řešit a není to vůbec nic kritického.

Tady přikládám slíbené video bootu: https://photos.app.goo.gl/8qQnyuCkYDrLpNj76 kde je vidět kdy se "otáčí obraz" až "po" GRUBu.

12
Sítě / Re:Problém s WIFI Routerem Mikrotik
« kdy: 20. 07. 2018, 12:49:58 »
Je v tom ROS, mám ho doma. Na "domáci routování (NAT)" to je dobré zařízení.
Proč se to restartovalo nebo spíše sesypalo nastavení netuším, nikdy se mi to nestalo. Máš veřejnou IP adresu? Pokud jo tak by hrozilo riziko, že ho máš zavirovaný.

13
Věci, které se mají automaticky startovat při přihlášení do X, patří IMO do $HOME/.xsession .
Zrovna si s tím hraju na kombinaci Debian 9, Lightdm a Matchbox (právě Matchbox je první věc, která startuje z .xsession).

Rotovat kernelový framebuffer? Byl jsem skeptický, ale ono to možná funguje. Hmm... koukám Zetkový ATOM, ovšem s Intelskou grafikou? Možná dost klika že to není PowerVR :-)
Tady se přiznám že z toho $HOME/.xsession nejsme zrovna chytrý, protože já v Home nemám žádnou složku .xsession, protože ty Xka tam mám nainstalované (aspoň jsem se o to snažil) jen v nezbyteném minimu pro to chromium a ty schrpity když spustím z klávensice v "terminálu" co se mi automatický přihlásí, tak fungují v pořádku, jen chci aby se to spouštělo automaticky, z důvodu jednak pohodlí a taky abych nemusel mít připojenou klávesnici.

Ten /etc/default/grub mám "zeditovaný" na GRUB_CMDLINE_LINUX="fbcon=rotate:3" a ono to neotočí přímo GRUB, ale až pak jak začne najíždět systém tak se obraz otočí, takže "terminál" mám pak ve správně orientaci, proto mě to tak "tak nepálí" to otáčet, ale bylo by to fajn, protože by to vypadalo líp :D. Zkusím to zítra natočit na video, jak to vypadá.
Kdyby to nemělo Intelovskou grafiku ale PowerVR, tak jsem to nepořizoval, už tak jsem měl obavy z toho co tam číňani vymyslí za čáry a máry a jestli na tom vůbec linux bude fungovat, ale vypadá to ok.

14
Autologin jsem už dříve vyřešil pomocí:
/etc/systemd/system/getty@tty1.service.d/override.conf
Kód: [Vybrat]
[Service]
ExecStart=
ExecStart=-/sbin/agetty --autologin <user-name> --noclear %I 38400 linux

Zdroj: https://askubuntu.com/questions/819117/autologin-at-startup-to-ubuntu-server-16-04-1-lts

15
Zdravím,
ke svoji 3D tiskárně Rebel II jsme is pořídil "mini" PC [ur=http://www.pipo.com/product.php?id=186l]Pipo X8[/url] ve variantě s Intel Atom x5-Z3850 , mám tam nainstalovaný Debian 9 a Repetier-Server pro "obsluhu" tiskárny, kdy v podstatě po větších peripetiích jsem se dostal do stavu že je vše nainstalované, Debain se po startu se mi automatický přihlásí, otočí se obraz na správnou orientaci, Repetiaer-Server funguje, ale potřebuju aby mi automaticky nastartovalo dotykové UI toho Repetier-Sereveru. Mám napsané dva bash scripty pro "manuální" start, které fungují ok:

chromiumTouchUi.sh:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
matchbox-window-manager -use_cursor no&
xrandr --output DSI-1 --auto --rotate left --pos 0x0
xinput set-prop 14 --type=float "Coordinate Transformation Matrix" 0 -1 1 1 0 0 0 0 1
chromium --start-maximized --kiosk http://localhost:3344/modules/front2/www/app.html

startTouchUi.sh:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
startx ./chromiumTouchUi.sh

Ale nedaří se mi "donutit" ho aby startovaly automaticky po startu a přihlášení, zkoušel jsme to pomocí crontab -e a v poslední variantě přes systemd.service: /etc/systemd/system/startTouchUi.service
Kód: [Vybrat]
[Unit]
Description=Start Repetier Server Touch UI.
After=getty@tty1.service

[Service]
Type=simple
ExecStart=/home/rambo/startTouchUi.sh
Restart=no
StandartOutput=syslog
StandartError=syslog
SyslogIdentifier=RepetierServerTouchUi
User=rambo
Group=rambo
WorkingDirectory=/home/rambo/

[Install]
WantedBy=multi-user.target

Přikládám Xorg.0.log:
Kód: [Vybrat]
[    11.879]
X.Org X Server 1.19.2
Release Date: 2017-03-02
[    11.879] X Protocol Version 11, Revision 0
[    11.879] Build Operating System: Linux 4.9.0-4-amd64 x86_64 Debian
[    11.879] Current Operating System: Linux pipo-x8-3d-printer-server 4.16.0-0.bpo.2-amd64 #1 SMP Debian 4.16.16-2~bpo9+1 (2018-06-26) x86_64
[    11.879] Kernel command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-4.16.0-0.bpo.2-amd64 root=UUID=54ae16aa-8c63-4595-959b-9af307686f3b ro fbcon=rotate:3 quiet
[    11.880] Build Date: 16 October 2017  08:19:45AM
[    11.880] xorg-server 2:1.19.2-1+deb9u2 (https://www.debian.org/support)
[    11.880] Current version of pixman: 0.34.0
[    11.880] Before reporting problems, check http://wiki.x.org
to make sure that you have the latest version.
[    11.880] Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
(++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
[    11.880] (==) Log file: "/home/rambo/.local/share/xorg/Xorg.0.log", Time: Wed Jul  4 18:53:19 2018
[    11.886] (==) Using system config directory "/usr/share/X11/xorg.conf.d"
[    11.888] (==) No Layout section.  Using the first Screen section.
[    11.888] (==) No screen section available. Using defaults.
[    11.889] (**) |-->Screen "Default Screen Section" (0)
[    11.889] (**) |   |-->Monitor "<default monitor>"
[    11.890] (==) No monitor specified for screen "Default Screen Section".
Using a default monitor configuration.
[    11.890] (==) Automatically adding devices
[    11.890] (==) Automatically enabling devices
[    11.890] (==) Automatically adding GPU devices
[    11.890] (==) Max clients allowed: 256, resource mask: 0x1fffff
[    11.892] (WW) The directory "/usr/share/fonts/X11/cyrillic" does not exist.
[    11.892] Entry deleted from font path.
[    11.892] (WW) The directory "/usr/share/fonts/X11/100dpi/" does not exist.
[    11.892] Entry deleted from font path.
[    11.892] (WW) The directory "/usr/share/fonts/X11/75dpi/" does not exist.
[    11.892] Entry deleted from font path.
[    11.892] (WW) The directory "/usr/share/fonts/X11/Type1" does not exist.
[    11.892] Entry deleted from font path.
[    11.892] (WW) The directory "/usr/share/fonts/X11/100dpi" does not exist.
[    11.892] Entry deleted from font path.
[    11.892] (WW) The directory "/usr/share/fonts/X11/75dpi" does not exist.
[    11.892] Entry deleted from font path.
[    11.892] (==) FontPath set to:
/usr/share/fonts/X11/misc,
built-ins
[    11.892] (==) ModulePath set to "/usr/lib/xorg/modules"
[    11.892] (II) The server relies on udev to provide the list of input devices.
If no devices become available, reconfigure udev or disable AutoAddDevices.
[    11.892] (II) Loader magic: 0x55b737037e00
[    11.892] (II) Module ABI versions:
[    11.892] X.Org ANSI C Emulation: 0.4
[    11.892] X.Org Video Driver: 23.0
[    11.892] X.Org XInput driver : 24.1
[    11.892] X.Org Server Extension : 10.0
[    11.896] (--) using VT number 2

[    11.896] (II) systemd-logind: logind integration requires -keeptty and -keeptty was not provided, disabling logind integration
[    11.900] (II) xfree86: Adding drm device (/dev/dri/card0)
[    11.911] (--) PCI:*(0:0:2:0) 8086:22b0:8086:7270 rev 54, Mem @ 0x90000000/16777216, 0x80000000/268435456, I/O @ 0x0000f000/64, BIOS @ 0x????????/131072
[    11.912] (II) LoadModule: "glx"
[    11.914] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
[    11.933] (II) Module glx: vendor="X.Org Foundation"
[    11.933] compiled for 1.19.2, module version = 1.0.0
[    11.933] ABI class: X.Org Server Extension, version 10.0
[    11.933] (==) Matched modesetting as autoconfigured driver 0
[    11.933] (==) Matched fbdev as autoconfigured driver 1
[    11.933] (==) Matched vesa as autoconfigured driver 2
[    11.933] (==) Assigned the driver to the xf86ConfigLayout
[    11.933] (II) LoadModule: "modesetting"
[    11.933] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/modesetting_drv.so
[    11.935] (II) Module modesetting: vendor="X.Org Foundation"
[    11.935] compiled for 1.19.2, module version = 1.19.2
[    11.935] Module class: X.Org Video Driver
[    11.935] ABI class: X.Org Video Driver, version 23.0
[    11.935] (II) LoadModule: "fbdev"
[    11.935] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/fbdev_drv.so
[    11.937] (II) Module fbdev: vendor="X.Org Foundation"
[    11.937] compiled for 1.19.0, module version = 0.4.4
[    11.937] Module class: X.Org Video Driver
[    11.937] ABI class: X.Org Video Driver, version 23.0
[    11.937] (II) LoadModule: "vesa"
[    11.937] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/vesa_drv.so
[    11.938] (II) Module vesa: vendor="X.Org Foundation"
[    11.938] compiled for 1.19.0, module version = 2.3.4
[    11.938] Module class: X.Org Video Driver
[    11.938] ABI class: X.Org Video Driver, version 23.0
[    11.938] (II) modesetting: Driver for Modesetting Kernel Drivers: kms
[    11.938] (II) FBDEV: driver for framebuffer: fbdev
[    11.939] (II) VESA: driver for VESA chipsets: vesa
[    11.939] (EE)
Fatal server error:
[    11.939] (EE) xf86OpenConsole: Cannot open virtual console 2 (Permission denied)
[    11.939] (EE)
[    11.939] (EE)
Please consult the The X.Org Foundation support
at http://wiki.x.org
 for help.
[    11.939] (EE) Please also check the log file at "/home/rambo/.local/share/xorg/Xorg.0.log" for additional information.
[    11.939] (EE)
[    11.939] (WW) xf86CloseConsole: KDSETMODE failed: Bad file descriptor
[    11.939] (WW) xf86CloseConsole: VT_GETMODE failed: Bad file descriptor
[    11.939] (EE) Server terminated with error (1). Closing log file.

A pak možná ještě jedna "drbka" nevíte někdo jestli se dá obraz otočit už v GRUBu? Protože momentálně se otočí až při najíždění systému.

Díky.

Stran: [1] 2 3 4