reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - alfi

Stran: [1] 2 3 ... 18
1
Hardware / Re:Propojení VoIP telefonu s IP kamerou
« kdy: 14. 11. 2019, 15:13:03 »
Pokud má ukázat obraz, potřebuje velký barevný displej - viz např. https://www.joyce.cz/voip-produkty-videotelefony/. Podobné modely mají i jiní výrobci, akorát to není nic levného :-) A nebo zbastlit sám - tablet nebo RPi s displejem na stěnu, odchytávat příchozí hovory a zapnout stream na obrazovku (pak záleží, co je to za telefony, jestli ústředna, jestli umí nějaké web api..) :-)

2
Hardware / Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« kdy: 10. 11. 2019, 13:58:49 »
U mně to taky bez větších problémů frčí a velká spokojenost - u antény je Pi zero + TV hat + tvheadend, u každého monitoru Pi3-4, které dělá zobrazovač, mezi nimi gbit ethernet. Akorát nesmí být víc sledovaných muxů než tunerů :-) Každé Pi má (v idle) spotřebu cca 1W, tj. běží nonstop.

Zero utáhne posílat fullHD kanály 2 (vyzkoušeno) až 4 (odhaduju podle cpu zátěže a těch 2), na Pi4 + raspbian a kodi tuším 16 jsem zkoušel SW dekódování h265 fullHD a moc nestíhalo i potřebuje pořádné chlazení. Na LibreElec + kodi 18 je hw dekodóvání a CPU jede na max. 25%. OSMC hw podporu h265 teprve připravuje..
Stabilita tvheadend bez problémů, libreelec se občas kousne - ale vypadá to na problém v kodi, ne v dvb-t2/tvheadend. Na ovládání doporučuju https://rpishop.cz/osmc-vero/1185-osmc-dalkovy-ovladac.html :-)

Na FB teď někdo psal, že jedou i dva TV haty na jednom Pi, ale detaily neznám.

3
Server / Re:Dostupnost dat z ukradených HDD ze Synology v RAID5
« kdy: 17. 10. 2019, 18:43:04 »
Nevím, jak to šifrování mají udělané.. ale předpokládám, že je tam všude nějaký linux, potom cryptsetup a nastavit sám. Reálně jsem to zkoušel jen na notebooku - klíč stáhne grub a doma bootuje bez hesla :-)
To asi není to, co člověk hledá, když si pořídí Synology.
Nj, když chci krabici, tak se musím smířit s tím, co krabice umí nebo neumí. Nebo hledat jinou krabici. Nebo jít cestou nějakého OSS, kde si to donastavím sám :-)

4
Server / Re:Dostupnost dat z ukradených HDD ze Synology v RAID5
« kdy: 17. 10. 2019, 12:25:05 »
Teoreticky ano. A jak to uděláte prakticky na Synology / QNAPU, což jsou nejčastější domácí nasky?
Nevím, jak to šifrování mají udělané.. ale předpokládám, že je tam všude nějaký linux, potom cryptsetup a nastavit sám. Reálně jsem to zkoušel jen na notebooku - klíč stáhne grub a doma bootuje bez hesla :-)

5
Server / Re:Dostupnost dat z ukradených HDD ze Synology v RAID5
« kdy: 17. 10. 2019, 09:55:43 »
Disky obvykle nešifrujeme. Protože to vyžaduje při každém náběhu klíč a to je proti uživatelskému dojmu. Synology se rebootuje a data nejsou, dokud je někdo neodemkne. To není moc řešení.
Pokud je šifrování ochranou proti fyzické krádeži (proti čemu jinému taky?), tak může být klíč někde na http/ssh v LAN. Aneb dokud je disk na svém místě, vše funguje. Pokud jej opustí, fungovat přestane :-) Možná může být i na veřejném netu s whitelistem IP adresy. A logováním+notifikací, pokud se zkusí stáhout odjinud :-)

6
Hardware / Re:Chytrá záskuvka ovládaná přes net
« kdy: 16. 07. 2019, 22:37:45 »
Číňany s VPN nebrat :-) Za mně verze s trochou bastlení - ovládací sw Home Assistant na Raspberry a k tomu něco na GPIO (relátka, SSR..) nebo I2C (teploměry, vlhkoměry, ADC..). Kdo nechce zapojovat relátka na 230V, může použít třeba hotové ZWave (trochu dražší, ale s luxusní konfigurací i měřením spotřeby) nebo některou z dalších integrací (https://www.home-assistant.io/components/). Vzdálený přístup stačí přes veřejnou IP nebo vlastní (open)vpn z některého serveru, příp. VPS za pár (deseti)korun :-)

7
Server / Re:Levný server do domácnosti
« kdy: 19. 06. 2019, 12:54:13 »
Udělat ssh tunel umí kdejaký linuxový router = není potřeba krabička navíc.
Některé umí postavit VPN, na OpenVpn mi docela spolehlivě fungujou třeba Asusy, taky není potřeba krabička navíc.

Přinejhorším nějaké to RPi se spotřebou cca 1W - ale pak záleží, jakou to má mít propustnost, klasické Raspberry má síť na USB i slabé CPU, tak to není žádná sláva (https://www.hackviking.com/single-board-computers/openvpn-performance-on-the-pi/). Pokud je potřeba rychlost, potom to musí být něco silnějšího, viz třeba výše.

8
Software / Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« kdy: 26. 03. 2019, 16:32:12 »
Na RPI je home assistant (python) rozhodně lepší než openhab (java = na 1GB RAM se spíš plouží než běží). HA na RPI taky není žádný zázrak a s větší databází je pomalejší. Na PI2-3 je docela použitelný, utáhne to i Zero, ale už to není ono :-)
Jen HA má celkem rychlý vývoj a nové verze nejsou vždycky 100% kompatibilní s předchozí - většinou se rozbije integrace na některou z externích komponent. Ale těch integrací je obrovské množství, takže se to dá čekat. Postupně se rozšiřujou klikací konfigurace, takže už člověk nemusí tak často do konfiguráku (yaml) :-)

9
Hardware / Re:Alternativa k novým thinkpadům - doporučení
« kdy: 23. 12. 2018, 21:31:59 »
Pokud slevím z požadavku na dva hardisky, tak bych se přikláněl k T460/T470. Otázka je, jak to funguje pod Linuxem (podpora Intel grafiky) a zajímalo by mě, jestli třeba Dell má odpovídají stroje.
Podpora Tx60/x70 viz třeba https://wiki.debian.org/InstallingDebianOn/Thinkpad nebo tady https://www.thinkwiki.org/wiki/Category:T_Series (ale to už moc nežije a nejnovější modely tam nejsou).

Na T470 si nestěžuju - v podstatě všechno funguje out-of-box (Debian Stretch), občas stávkuje probuzení ze suspend na disk, někde jsou i návody, jak rozchodit fingerprint (otisk se ale musí uložit ve windows, nezkoušel jsem). Nezkoušel jsem ani čtečku čipových karet (závísí na konkrétní kartě - zajímavé asi pro nové občanky) nebo USB-C. Asi nejvíc mně trápí různé DPI na displeji a externím monitoru, ale to zdá se nemá v linuxu řešení vůbec, tj. nemůže za to lenovo ani debian :-) Dva disky by to mělo zvládnout, některé verze se s tím rovnou prodávají. 

Ad napájení via USB-C - T480 už má jen USB-C i pro napájení, tj. nějak to ten výkon přenášet musí :-)

10
Hardware / Re:Alternativa k novým thinkpadům - doporučení
« kdy: 22. 12. 2018, 22:41:24 »
Nj, vypadá, že T460 to fakt neumí. T470 už jo (viz http://psref.lenovo.com/Fullscreen/ThinkPad_T470), ale už teda není za 20k :-)

Jinak jako zajímavá alternativa k dockům vypadá USB-C = přežije víc modelů notebooku. Ale je pravda, že linuxová podpora už je slabší..

11
Sítě / Re:Levné SIM karty pro IoT
« kdy: 01. 12. 2018, 11:21:19 »
Tmobile prodává předplacené karty za 10kč a internet stojí 0,4kč/MB. Stačí nabít 200kč s platností rok.

Už ich predáva? A aký objem dát je v tej cene?
Twist internet lite nebo tak nějak má podobnou cenu už dlouho. Neumí ale vůbec odesílat SMS, což někde může vadit. https://www.t-mobile.cz/predplaceny-internet

12
Sítě / Re:Levné SIM karty pro IoT
« kdy: 01. 12. 2018, 08:11:23 »
To ty české za cca 1Kč/MB jsou pořád lepší než 8Kč/MB, ne?

Např. Odorik - útrata min 20Kč/měs, od 100 Kč se neúčtuje, 0,7Kč/MB, v EU roamingu dokonce jen 0,25Kč/MB, kredit je společný i pro více SIM - stačí hlídat jednou. Nepoužívaná karta jde až na půl roku uspat bez plateb :-)

Dneska vychází nejlíp ten EU roaming, tj. dovézt kartu ze zahraničí. Většinou tam ale mají podmínku, že karta musí  být aspoň občas "doma", jinak hrozí příplatkama..

13
[...] T430 ještě tuším nemají USB3. [...]
to je fama ;-) USB3 meli uz T420 a X220 ve verzi s i7 CPU... u T430 jiz je USB3 nezavisle na CPU
vyhoda T430 muze byt (proto toho kdo nechce primarne dockovat), ze tam jde dat klavesnice z T420
Ok beru, nikdy jsem to nezkoumal - na moje použití už mi stejně přišly moc staré :-) https://www.thinkwiki.org/wiki/Category:T430

14
Nevím, proč zrovna tyto 2. Přemýšlím koupit kvalitní a spolehlivý notebook do 15 tisíc. Připadalo mi, že jsou 2 mnou vybrané asi nejlepší co se týče výbavy, údržby a upgradu.
Přemýšlel jsem o počítači. Bylo by to zřejmě nejlepší řešení v poměru cena/výkon, ale potřebuji mít notebook na cesty. Navíc, 7480 má procesor 7300U a benchmark 5100. U thinkpadů lze procesor upgradovat a to jsou další výdaje. K čemu ale takový silný procesor, když se nevyužije jeho potenciál.
Na velikosti nezáleží. Spíš mě 14" děsí (moc malý?), ale počítal jsem, že by sem tam byl na externí obrazovce, ale většinou zase ne. Přemýšlel jsem nad novými/repasovanými/použitými/zánovními a dospěl jsem k výběru z těch dvou. Poradili byste mi něco jiného jako nejlépe možné řešení, lepší, než t440p a 7480?
Aha, to byla reakce na původní "jsou mi nabízeny.." (jako někým) :-)

Delly moc neznám, nikdy mně moc nezaujaly, cca 16 let jedu na thinkpadech :-) Pokud je potřeba výkon nového CPU, práce na tom není 8h a víc denně a naopak nevadí nějaký ten mm navíc, klidně bych bral i nějaké nové Lko nebo i Éčko (pár jich v rodině mám), dneska už asi jen Full HD IPS, dost často jsou i s 3 letou zárukou. Pokud nevadí starší CPU, jetá baterka nebo je potřeba podsvícená klávesnice, pak je T440/T450 dobrá volba (kromě toho touchpadu u T440, ale to s externí myší nevadí až tolik). T430 ještě tuším nemají USB3. Teď už by se měly začít objevovat i repasované padesátky (ale je jich pořád nějak málo a hlavně nebudou mít moc IPS full HD, viz http://psref.lenovo.com/). Ale zajímavé může být i T440s (slim, taky máme jeden doma) s Core i7 (např. https://www.eurotech.cz/lenovo-thinkpad-t440s-ssd-i7/). Nebo X1 carbon, které zase dobře vypadají - ale u repasů se nedá dostat přes 8GB naletované RAM, protože u Lenova tehdy usoudili, že to u notebooku za 50k+ musí stačit. Dobrá volba (ale už mimo cenu) je taky Tx70, který ještě má klasický napájecí konektor (doma je víc vhodných zdrojů) a už má i USB C nebo se tam vejdou dva disky (SATA+M2). U letošního Tx80 pro jistotu nechali už jen to USB C a jen mikro SD kartu - aneb v podstatě každý model má nějakou větší či menší mouchu :-)

Velikost záleží na co - 12" je úplně bomba na cestování a schůzky, ale nedá se na tom pracovat dlouhodobě bez externího monitoru. 13"-14" je takový rozumný kompromis, 15" je sice super na celodenní práci, ale do batohu na cesty už je to fakt velké. To doporučuju vyzkoušet někde naživo :-)

15
Repasů jsou všude mraky od 2000 do 30000 Kč, proč zrovna tyhle dva? Požadavky na max. cenu, výbavu, velikost, klávesnici (vč. podsvícení), USB3 apod. žádné nejsou? A pojede tam nějaký linux, tj. jsou i požadavky na ovladače? :-)
Já když jsem vybíral 14" IPS s podsvícenou klávesnicí a USB3, tak jsem toho moc nenašel.. T440 je použitelný, ale má horší trackpoint, T450 s IPS pořádně vůbec nebyly, T460 ještě v repasech nejsou, nový L470 zase nevede podsvícení. Zajímavé jsou i carbony, ale dražší nebo starší a nedá se přidat RAM. Přechod na novou klávesnici ze starších x10, x20 ale docela bolí i po několika měsících denního používání.. :-)

Stran: [1] 2 3 ... 18

reklama