reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - alfi

Stran: [1] 2 3 ... 18
1
Vývoj / Re:Správné procesy při vývoji vlastního projektu
« kdy: 10. 03. 2020, 17:13:53 »
Různých aplikací je na to dneska dost - jen zabere fůru času se v nich zorientovat a každou se naučit aspoň trochu rozumně používat.. :)

Základ je určitě ten git - trackování změn, možnost návratu k předchozí verzi. Celkem úspěšně jej používám i k nasazování do produkce (produkce má vlastní branch, do které se mergujou změny z masteru - je vidět, co se mění, co je třeba otestovat, jde se vrátit zpátky...).

Základní změny v db jde taky trackovat v gitu - do souboru stačí udělat dump schematu, příp. i číselníků a commitovat změny. Pokud jich není moc, dají se i celkem slušně ručně zreplikovat na produkci. Další nástroj je třeba doctrine migrations ale člověk se jej zase musí naučit používat.

Pro verzování php knihoven i třeba php extensions je určitě composer. Není kdovíjak úžasný a při provozu spolkne klidně i několik GB RAM, ale pro php asi není nic jiného a používají jej všichni.

Dál alespoň základní automatické testování - phpunit. Po všech změnách může udělat méně či více testů, že se (asi) nic nerozbilo. Dá se doplňovat-rozšiřovat postupně. Pořád lepší testovat něco málo než vůbec nic :)

Každopádně vždycky je užitečné do logu psát důležité akce i neočekávané stavy - aby šly zpětně dohledat, co se v aplikaci děje.

A pak je hromada různých nástrojů, které to více či méně automatizujou, opakujou na různých dev-test-prod prostředích.. ale podle mně pro amatérskou práci, kterou dělám sám nebo v minimu lidí, nejsou vůbec potřeba. (vagrant, docker,  magallanes, npm - gulp, webpack, jenkins, puppet, kubernetes, ansible... a každý den vznikají nové - s nadsázkou, než se člověk jeden nástroj naučí, už není moderní a dělá se to trochu jinak a s jiným nástrojem :) )


2
Hardware / Re:Jakou USB-C dockinu s PD
« kdy: 09. 03. 2020, 17:09:14 »
Taky jsem koupil monitor s USB-C a PD a spokojenost (Lenovo ThinkVision P24h, mj. o jednu nonstop zapojenou krabičku v zásuvce míň)  :) Sice nemá eth, ale to jde na usb vždycky přidat.

3
Hardware / Re:Astrometa dvb-t2 ladi jen dvb-t
« kdy: 19. 01. 2020, 22:39:03 »
Distro je debian buster, je to na beznem PC, ne na RPi. A zadne nastaveni typu muxu jsem tam nevidel ani nevidim, a ze jsem to nastaveni tvheadendu prolezl mockrat.
Webové rozhraní: konfigurace, dvb vstupy, muxy, rozkliknout detail, systém doručení T nebo T2. T2 je třeba nastavit ručně u každého muxu, bez toho se tvheadend nenaladí :-)

4
Server / Re:Skupinový e-mail pro potřeby SVJ
« kdy: 17. 01. 2020, 16:36:12 »
Preposilani, tak jak bylo drive zvykem uz bohuzel v dobe SPF a DKIM neni funkcni. Vetsinou se to resi tak, ze postfix to zabali jako novy mail, ktery klasicky odesle z te mailovky na kterou to dorazilo a znovu podepise. To same umi i sieve v dovecotu pokud se tak nastavi (pro preposilaci pravidla).
Bezne forward na vstupu postfixu uz je z techto duvodu nefunkcni a nedoporucuje se to vubec zapinat.
Obecne se tomu rika Sender Rewriting Scheme (SRS) https://en.wikipedia.org/wiki/Sender_Rewriting_Scheme
SRS ale řeší jen obálku emailu, From zůstává nezměněno, spam assasin za rozdíl přidá 0,2 do skóre. I SPF zajímá jen smtp obálka a ne From :-) A pokud přeposlání nezmění podepsané hlavičky, nevadí to ani DKIM. Nečekal jsem to, ale přeposílání i touhle dobou pořád úspěšně používám (vč. SRS) na několika doménách. SRS na svém přeposílání mají i google nebo seznam a taktéž funguje :-)

5
Sítě / Re:Levné SIM karty pro IoT
« kdy: 03. 01. 2020, 12:51:46 »
PS: zalozit si zivnostak na volnou zivnost jde velmi rychle a velmi levne. Pokud jste zamestananec (platite dane) a nemate zadne prijmy ani vydaje, tak neni potreba nikde nic vykazovat.
ŽL je pohoda, ale už za tenhle jeden nákup se podnikatel stane identifikovanou osobou k DPH, musí to DPH spočítat a správně, včas a jen elektronicky vykázat a zaplatit na Finanční správu. Nejlíp si na to rovnou najít účetní, protože jednoduché to fakt není a pokuty i za hloupé chyby jsou drsné :-(

6
Sítě / Re:IPv6 a dynamické DNS
« kdy: 23. 12. 2019, 13:57:40 »
Typicky ten, že máš síť, kam přicházejí a odcházejí lidé, a bylo by značně nepraktické každému, kdo přišel na jedno odpoledne, nastavovat DNS záznam.

A jinak tohle podle mě s RA nejde, potřebuješ buď DHCPv6, nebo centrální DNS vůbec neřešit (stejně to nebude fungovat pokud si někdo nastaví natvrdo 8.8.8.8 - leda že bys to publikoval i do globálního DNS) a používat mDNS.
Nevím, jestli někdo cestující potřebuje být dosažitelný na DNS adrese, při každé navštěvě jiné, ale budiž. Pak bych to řešil jako všichni velcí poskytovatelé netu - v DNS je natvrdo celý DHCP pool ve tvaru např. ip-4-3-2-1.mojedomena.cz a nemusí nic nastavovat, IP stačí přidělit :-) Pokud si pak namapuju nejaký v6 přefix na v4 adresy, může tam být i ten. Ale bez DHCPv6 to spíš nepůjde, no..  :-)

7
Sítě / Re:IPv6 a dynamické DNS
« kdy: 23. 12. 2019, 13:10:28 »
Pokud je potřeba DNS, pak se obvykle neřeší dynamické adresy, ale fixní. Nebo jaký je důvod pro dynamické adresy?
Pevnou IP buď úplně natvrdo v každém zařízení nebo router/DSL modem to obvykle umí uložit do konfigurace a přes DHCP přidělovat pořád stejné IP, v4 i v6 :-)

8
Server / Re:Možnosti riešenia failover php+ mysq webserveru
« kdy: 17. 12. 2019, 15:11:01 »
Dva servery, ideálně v různých serverovnách, soubory rsync (záleží, jak často se mění), DNS s krátkou platností, slave monitoruje master, a když se nedoptá, změní DNS na sebe - to funguje i automaticky. Mysql umí i master-master = obě mají nastavenou slave jako tu druhou, zapisovat se potom dá kamkoliv, po výpadku by se to mělo samo sesynchronizovat. Totéž je potom potřeba i pro sessions, aby byly dostupné z obou serverů (nejlíp taky do mysql). Nejspíš to pak může běžet i jako active-active, ale my jsme to vždycky provozovali jen jako active-standby s výpadkem max. 5 minut, než se propíše ta změna v DNS :-)

9
Hardware / Re: Krabička k TV/IPTV nebo GPU do serveru?
« kdy: 11. 12. 2019, 13:59:59 »
Raspberry PI4, image LibreElec (teď jsem se nedíval, jestli už Osmc umí hw h265), stačí 1GB verze cena cca 1500 Kč (vč. zdroje, uSD, krabičky), případně +500 Kč za dálkový ovladač (tenhle je super https://osmc.tv/store/product/osmc-remote-control/) nebo zbastlit něco svojeho ze starého ovladače. Spotřeba v idle cca 1W = není třeba vypínat = neustále připraveno k použití. Na tv i v Kodi ideálně nastavit HDMI CEC vypnutí a zapnutí , viz výše :-)

Druhá varianta je něco s Enigmou, nejlevnější je Amiko Viper Slim, ale v podstatě stejná cena jako ta malina (min. 1800 Kč vč. T2 tuneru i ovladače), Kodi by na tom mělo jít pustit taky.

Do tisícovky to budou jen nějaké ne moc povedené čínské krabičky, ať už s Androidem nebo bez něj. U maliny i Enigmy je výhodou dlouhá podpora aktualizací od komunity :-)

10
Já jedu asi 15 let Debian stable + Mate. Dřív nějaké blbnutí s verzema knihoven bylo (ffmpeg, xine..), různě zlobil i hardware (suspend, vypínání disků, usb moduly do jádra), ani jedno teď v podstatě není potřeba a snad vše funguje na první pokus :-) Stačí mi každá druhá verze, tj. jednu nainstaluju, dalších 4-5 let provozuju a pak instaluju novou čistou +2, než trávit čas s upgradem. On se tím systém i vyčistí od dlouho nepoužitých aplikací, spousta se jich za tu dobu hodně změní. A většinou se to potká i s výměnou hw :-)

11
Hardware / Re:Propojení VoIP telefonu s IP kamerou
« kdy: 15. 11. 2019, 10:43:52 »
Lowcost bohužel není ani IP telefon s čb displejem - nejlevnější začínají na cca 1000-1500 Kč a vše s barvou je výrazně dražší (pokud vím, nějakou chvíli jsem nové modely nezkoumal). Pak jedině nějaký levný telefon-tablet s androidem, ale tam je zase složitější najít vhodný voip soft - většinou je dost práce s odladěním nastavení a přes wifi to taky nebude žádná sláva :-)

12
Hardware / Re:Propojení VoIP telefonu s IP kamerou
« kdy: 14. 11. 2019, 15:13:03 »
Pokud má ukázat obraz, potřebuje velký barevný displej - viz např. https://www.joyce.cz/voip-produkty-videotelefony/. Podobné modely mají i jiní výrobci, akorát to není nic levného :-) A nebo zbastlit sám - tablet nebo RPi s displejem na stěnu, odchytávat příchozí hovory a zapnout stream na obrazovku (pak záleží, co je to za telefony, jestli ústředna, jestli umí nějaké web api..) :-)

13
Hardware / Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« kdy: 10. 11. 2019, 13:58:49 »
U mně to taky bez větších problémů frčí a velká spokojenost - u antény je Pi zero + TV hat + tvheadend, u každého monitoru Pi3-4, které dělá zobrazovač, mezi nimi gbit ethernet. Akorát nesmí být víc sledovaných muxů než tunerů :-) Každé Pi má (v idle) spotřebu cca 1W, tj. běží nonstop.

Zero utáhne posílat fullHD kanály 2 (vyzkoušeno) až 4 (odhaduju podle cpu zátěže a těch 2), na Pi4 + raspbian a kodi tuším 16 jsem zkoušel SW dekódování h265 fullHD a moc nestíhalo i potřebuje pořádné chlazení. Na LibreElec + kodi 18 je hw dekodóvání a CPU jede na max. 25%. OSMC hw podporu h265 teprve připravuje..
Stabilita tvheadend bez problémů, libreelec se občas kousne - ale vypadá to na problém v kodi, ne v dvb-t2/tvheadend. Na ovládání doporučuju https://rpishop.cz/osmc-vero/1185-osmc-dalkovy-ovladac.html :-)

Na FB teď někdo psal, že jedou i dva TV haty na jednom Pi, ale detaily neznám.

14
Server / Re:Dostupnost dat z ukradených HDD ze Synology v RAID5
« kdy: 17. 10. 2019, 18:43:04 »
Nevím, jak to šifrování mají udělané.. ale předpokládám, že je tam všude nějaký linux, potom cryptsetup a nastavit sám. Reálně jsem to zkoušel jen na notebooku - klíč stáhne grub a doma bootuje bez hesla :-)
To asi není to, co člověk hledá, když si pořídí Synology.
Nj, když chci krabici, tak se musím smířit s tím, co krabice umí nebo neumí. Nebo hledat jinou krabici. Nebo jít cestou nějakého OSS, kde si to donastavím sám :-)

15
Server / Re:Dostupnost dat z ukradených HDD ze Synology v RAID5
« kdy: 17. 10. 2019, 12:25:05 »
Teoreticky ano. A jak to uděláte prakticky na Synology / QNAPU, což jsou nejčastější domácí nasky?
Nevím, jak to šifrování mají udělané.. ale předpokládám, že je tam všude nějaký linux, potom cryptsetup a nastavit sám. Reálně jsem to zkoušel jen na notebooku - klíč stáhne grub a doma bootuje bez hesla :-)

Stran: [1] 2 3 ... 18

reklama