Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - alfi

Stran: [1] 2 3 ... 20
1
Distribuce / Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« kdy: 11. 07. 2022, 14:32:50 »
Dost záleží, co je tam za soft a konfigurace okolo. Něco může fungovat, něco se může rozbít, trochu loterie :) Já bych šel cestou nové instalace - aspoň se to vyčistí od historických a nejspíš dávno nepoužívaných věcí :) pokud jsou tam xorg a desktopové aplikace, dá se zkusit zachovat .config, příp. z něj promazat jen to, co nefunguje.. 

2
Já používám ověřenou klasiku - openvpn. Android klient je jednoduchý, totéž jde používat i na PC. Jen je potřeba veřejná IPv4, kde se dá provozovat server nebo nějaké malé VPS (např. u AWS je první rok provozu micro instance zadarmo) :)

3
Sítě / Re:TV headend na Mikrotik ?
« kdy: 04. 05. 2022, 12:27:33 »
Taky bych šel spíš do další krabičky, úplně stačí i Pi Zero za 130 Kč (teda pokud zrovna je dostupné), utáhne min. 3-4 fullHD streamy se spotřebou do 1W (já jej teda mám s tvhat, ale předpokládám, že nějakých 30mbit/s z muxu to přes 480mbit/s usb2 utáhne taky) :)

4
Server / Re:Kde najst lacny hosting?
« kdy: 03. 05. 2022, 13:11:08 »
vpsfree :)

5
Sítě / Re:Divný způsob routingu IPv6
« kdy: 28. 01. 2022, 11:07:56 »
Dotaz je trochu zvláštní a nevím, jestli to může být příčina. Já jsem s více IPv6 (pro kontejnery) narazil na problém s neighbor solicitation, což je IPv6 alternativa pro ARP z v4. Kromě přidělení v6 adresy rozhraní, je třeba ji taky propagovat do světa, tj. příchozí router se napřed ptá "who has 2a02:19...." a je třeba mu odpovědět (i když je na stroj směrovaná třeba celá /64 síť) a pak teprve pustí packety dál. Plus to má nějakou cache (tuším 30-300s?) a po jejím vypršení se NDP dotaz opakuje. Doporučuju u pokusů kontrolovat stav té cache
Kód: [Vybrat]
ip -6 neigh list
a řešením je NDP proxy, která jde pro jednu adresu nastavit přímo v systému = vnějšímu routeru tím říká "umím routovat pro IP xxx"
Kód: [Vybrat]
ip -6 neigh proxy list
Pokud je těch adres víc nebo celý subnet, je lepší použít ndppd, viz třeba https://quantum2.xyz/2019/03/08/ndp-proxy-route-ipv6-vpn-addresses/

6
Studium a uplatnění / Re:IT a znalost více cizích jazyků
« kdy: 14. 12. 2021, 15:04:36 »
Pro IT know how další jazyky nejsou moc potřeba (ale vždycky se najde i vyjímka, např. STB s Enigmou mají spoustu komunitních fór a informací jen v němčině). Jinak znalost dalšího jazyka se vždycky může hodit - jen člověk předem neví, co přesně bude potřebovat :-) Další jazyk se může hodit na podporu cizích uživatelů, nějaké instalace v místě, já teď třeba spravuju jeden web v bulharštině a ruštině (a jsem rád, že mně kdysi ve škole naučili číst azbuku :) ), pro rozvíjející se české firmy se hodí polština nebo maďarština, pro nákupčí v číně se hodí obrázkové písmo.. :) Na druhou stranu, dneska s možností překladačů není chybějící jazyk tak zásadní jako před 20 lety - díky nim se člověk domluví i s babkou v zapadlé rumunské vesnici :)

7
Sítě / Re:Jak řešit internet v malém městě? 50mbps
« kdy: 06. 10. 2021, 13:44:12 »
50Mbps musí stačit i na několik HD streamů, pokud nestačí, bude chyba ještě jinde :)
Kromě velké trojky a DSL se na malá města jakž takž rozšiřujou i 5G sítě Poda a Nordic Telecom, tj. dá se zkusit i to - pokrytí asi nejlíp mapy ČTÚ (https://digi.ctu.cz/pokryti/)

8
Server / Re:Enigma2 - Vu+ SSH
« kdy: 09. 09. 2021, 12:37:55 »
na AppStore se jmenuje e2remote, ale jak jsem psal, mám Dreambox. On je to vlastně takový dálkový ovladač, vše co umí normální dálkáč, umí i ta appka. Takže se klidně dostanete do nastavení, ladění atd. Vždy jste sejmout screen, pokud si člověk není jistý kde je.
Dreamboxy jedou taky na enigma2 (=e2), tj. stejný sw, liší se hw :) Aplikací s dálkáčem je spousta (tohle teda jen na iOS, na androidech jich je víc), jde to ovládat i z webu - ale ta nutnost dělat screenshoty to dost komplikuje.
Dívám se i do web api a ani tam není nic o ladění :( https://github.com/E2OpenPlugins/e2openplugin-OpenWebif/wiki/OpenWebif-API-documentation

9
Server / Re:Enigma2 - Vu+ SSH
« kdy: 08. 09. 2021, 18:02:43 »
Na ovládání používám appku do telefonu, ladění přes to jde také. Když je potřeba umí to típnout screen, takže nemusím být onsite, stačí jen přístup na zařízení.
Která apka umí ladění? To je taky použitelná cesta :)

10
Server / Re:Enigma2 - Vu+ SSH
« kdy: 08. 09. 2021, 17:15:12 »
Taky jsem ladění hledal, ale nenašel. Enigma uvnitř vypadá dost divoce - dnešním pohledem dost neuspořádaný kód z devadesátek, minimum interní dokumentace... Pokud je k dispozici jiný box, mělo by fungovat alespoň na jednom naladit a na druhý zkopírovat soubor s nastavením. Ale to nevyřeší dostupnost konkrétního signálu :)

11
Studium a uplatnění / Re:Informatika VŠB - OSU
« kdy: 28. 07. 2021, 15:39:36 »
Já bych kvalitu výuky až tak neřešil - po 20 letech od školy (informatika na VŠB) můžu říct, že znalostí přímo z výuky jsem použil minimum (OOP, linux, SQL - tehdy ještě na FoxPro pod DOSem!). Mezitím se navíc všechno stejně dělá jinak :) Naopak to jsou roky, které jde užitečně strávit tím, že se člověk něco naučí sám a příp. má kolem sebe spoustu lidí z oboru (studentů i kantorů), kteří mu s tím umí pomoct. Postavit server, vytvořit web, databázi, nechat si to hacknout... Taky přiučit se něco z dalších oborů - projektové řízení, HR, organizování akcí a komunit kolem školy, zkusit podnikat, vyrazit za prací nebo studiem do zahraničí... - paradoxně v tomhle mi život na škole dal mnohem víc. Až si teď říkám, že vlastně jsem úplně klidně mohl studovat i něco jiného :D

12
Zásadní výhoda VoIP je v tom, že volání v rámci sítě je gratis (zdaleka ne každý má na mobilu neomezené volání, aby to neřešil). A samozřejmě i cena mezinárodních hovorů bývá u VoIP operátorů obvykle nižší, než u mobilních operátorů. Jako bonus pak i to, že s nomadickým VoIP číslem lze prakticky volat odkudkoliv ze světa za cenu hovorů, jakoby se jednalo o volání v ČR. A pořizovací náklady - v případě nějaké soft aplikace do Androidu - jsou u VoIP prakticky nula (pouze si u VoIP operátora dobít nějaký kredit pro volání).
Přesně tak - dlouhé hovory v síti s rodinou zadarmo, útrata za mobil potom cca 100 Kč/měs, dneska i půlhodinový hovor do Irska za 0,30 Kč/min. To veřejný mobilní tarif neumí :) Ale uznávám, není to pro každého, HW přístroj je pomalu dražší než telefon s Androidem, někdo to musí nastavit a ideálně řešit aktualizace.. Jiné užití jsou potom firmy s kancelářema, prodejnou, call centra... 

13
Software / Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 22. 04. 2021, 22:09:54 »
Tvheaend na rpi zero + několik Kodi nebo vlc na drátě (přišlo mi jednodušší tahat ploché UTP než UTP+koax a ladění všeho z jednoho místa je skvělé) :)

Další domácí alternativa je STB s Enigma2, po internetu umí v podstatě totéž, v Kodi to pak vypadá stejně. Instalace všeho je na pár kliknutí, ale člověk musí aspoň trochu vědět, kde a co hledat - nedělat to poprvé, u tvheadend taky trefit podporovaný hw :)

14
Distribuce / Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« kdy: 11. 03. 2021, 22:27:25 »
Co rovnou tvheadend? pěkné klikací rozhraní, epg, nahrávání.. na přehrávání už pak stačí vlc, i po síti :-)

15
Sítě / Re:Nestabilní DSL linka: duplicity a packet loss
« kdy: 13. 01. 2021, 13:04:05 »
Pokud to není v routeru (viz možnosti výše), pak je to spíš cestou k DSLAMu - dřív nebo později se dráty potkají s jinou přípojkou a ta to může rušit, viz třeba http://www.elektrorevue.cz/clanky/06001/index.html . Dokonce i když to dlouho funguje, stačí v lokalitě aktivovat jednu-pár nových přípojek a vám to začne blbnout. Dost často se to děje ve špičkách - např. večer kolem 20h. Pomůže jen snížit profil-rychlost nebo vyměnit poskytovatele+dráty. Některé přípojky jsou hodně problémové, tím spíš, pokud nejsou přímo od O2 a dodavatel si to přehazuje s techniky CETINu :(

Stran: [1] 2 3 ... 20