Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - kojot4

Stran: [1] 2 3 ... 15
1
Sítě / Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« kdy: 26. 01. 2022, 17:15:01 »
Osobně jsem se po letech v Praze přestěhoval na sever do maloměsta do baráku, a pár mých komentářů. Maloměsto je veskrze fajn, parkování je problém asi všude, ale tady se zaparkuje i v centru nebo u pošty. Všude blíž než v Praze, opravdu realita je taková, že tím jak je to město malé, tak je všechno víc u sebe a dostupnější. Kvalita služeb i ceny super, celkově bych řekl, že se mi maloměsto veskrze líbí, oproti tomu jak na to všichni mí pražští známí házeli bobek bych řekl, že maloměsto je super.

Ad. barák, žiju sám na baráku, na zahrádku nechodím, nebaví mě to, měl jsem nějakou představu, že mě zahrada alespoň bude trošku brát, ale spíše mě to štve. Mám 50 let starý barák, tj. 70 léta, moje úvodní úvaha, že když budu něco potřebovat, najmu si řemeslníka vzala rychle za své.

Dohodnout se s řemeslníky je nadlidský úkol, všichni slibují, non-stop, a pak se nezastaví, balamutí, 39/40 řemeslníků na některé profese nemá o vaši zakázku zájem, a cena snad i vymalování je neuvěřitelná. Nikdy jsem tento problém v Praze neměl, nikdy nebyl problém někoho sehnat, ale na maloměstě to je velký problém.

Není to čistě jen o penězích, kdyby to bylo o tom prostě udělat plán na rekonstrukci, a pak poslat mega, tak super, ale tak to nefunguje. Jde to tak, že obvoláte 10 řemeslníků, z toho se jeden ozve, za měsíc přijede, dva měsíce slibuje, a pak můžete začít hledat znovu, protože má lepší kšeft, covid a já nevím co.

Odklízení sněhu v zimě, odhrabávání listí v létě, malé popelnice (nezapomeňte, že to není jak u sídliště, kde máte 2 velké kontajnery, a když se to nevejdete, jdete o vchod dál),, prostě do popelnice při nějakém úklidu věci nenarvete.

Za mě můžu říci, že problémy co ostatní říkaj o barácích - kotel (nejmenší problém), revize komínů (nulový problém) vlastně problémy vůbec nejsou, problém je to, že se o vše musíte starat.

Osobně barák prodávám, zatím mám zajištěný pronájem v Praze, ale uvažuji ještě o koupi bytu na maloměstě. Jít do toho znova, jdu někam, klidně na vesnici, maloměsto, kamkoliv, ale už ne do starého baráku, do novostavby bych v dnešní stavitelské džungli ani také nešel, + kvalita prací, udělat jen dobře izolaci, aby se tam nekondenzovala voda a za 10 let jste to nevyhodili je kumšt.

Osobně mě prostě láká více byt. Je tam spousta nevýhod, ale veskrze člověk může pracovně jet na 2 týdny do vídně, bez toho aby se strachoval, kdo odklidí sníh před barákem.

Jde čistě i o časovou logiku.

Ad. Praha, home office, atd... První věc, když nastala vlna home office, co jsem si myslel, že budu v baráku pracovat ze zahrady. Na co jsem došel, že je spousta nabídek práce, víděň, brno, amestdam, ukážete se 2x do měsíce, jednou zaletíte na týden, a pohoda. Z tohoto hlediska dopravního uzlu má Praha jistou výhodu.

Ceny bytů v Praze jsou fantasmagorie, dává logiku jenom pronájem. Ad. příroda, to na maloměstě tak extra neobdivuji, i v Praze je příroda, ale spíše ten celkový klid maloměsta, obecně míň lidí, míň aut, víc živnostníků a obchůdků, nejen velké řetězce a hypermarkety.

Nicméně jak jsem upozorňoval, IT je dnes de fakto evropské, nabídky německo, rakousko, británie, amsterdam, brusel, 80-90% home office. Je fajn na to myslet.

Co mě překvapilo, že ty dvě hodiny týdně jednou do Prahy autem mi nevadí. Středočeský kraj je podle mě nejhorší možná varianta (všichni jezdí jen domů přespat), města mimo střední čechy fakt žijí a není to jenom noclehárna.

2
Vývoj / Re:Zkušenosti s cloudem a Kubernetes
« kdy: 09. 06. 2020, 11:41:54 »
Ja mam soukrome EC2 kde mi bezi web server, mam tam preventivne kazdy den cron na restart po pulnoci, protoze se to bylo schopne po par dnech sprajcnout. Proc, nevim. Ale kdybych mel ECS, asi bych nemel tento problem.

Ano, taky mám soukromě v ec2 server a občas vyžaduje restarty, zejména když nějaký velmi šikovný robot začne ládovat http požadavky. Nicméně restart jednou denně mi nepřijde optimální, osobně používám route53 healthcheck a přes SNS si posílám výpadky a pak do minuty od výpadku restartuji, zveřejnil jsem to jako open source projekt, více tady:
https://github.com/koss822/misc/tree/master/Aws/route53-healthcheck-instance-reboot

3
Měl by někdo čas v Praze se sejít, a vysvětlit mi, co musím udělat proto, abych se dostal do oboru IT/Linux/Support/Operations, co si nastudovat, a tak.?

4
Takhle, výhoda Brna je, že si můžeš pořídit barák a dojíždět, to v Praze zas tolik nehrozí, lépe řečeno okolí Prahy je obšancované a cena nemovitostí dost velká.

Jinak, pokud spoříš/chceš víc peněz, měl bys mít jasno, na co...

Co je věc, co mi v Praze jako rodilému pražákovi vadí je doprava. Autem je to na nic, a v metru není LTE (snad se to do konce roku už konečně na Céčku změní).

Za zvážení stojí příměstské lokality, kam lze dojíždět za 30 minut vlakem na Hlavák, třeba Kolín...

5
Studium a uplatnění / Re:Co s podřízenými
« kdy: 18. 10. 2018, 10:32:03 »
Padlo tu opravdu mnoho názorů, ale mě ty zaměstnanci nepřijdou moc jiní než to co máme u nás ve firmě, a pracovat se s tím dá. Divím se, že to tu ještě nepadlo, to se nikdo nezmínil o agilním vývoji? Scrumu, standupech, storkách, retru? Jako mě osobně hromada meetingů donutí sem tam něco udělat, a rozhodně v tom nejsem v našem týmu sám.

Co se týká zákazů internetu, a vysokého pracovního nasazení, tak asi takhle. Firma může být na zaměstnance náročná (pracovní doba, žádné flákání, chce vidět výsledky), na druhou stranu se pak nemůže divit, že zaměstnanec bude náročnej na firmu, protože firem, kteří by vzali hodně výkonného zaměstnance do otročiny mám na každém prstu pět. A hodně firem to prostě nechce zaplatit. A mít špatně placenou a náročnou práci, to bude chtít asi jenom debil.

Další věc je, jaká je celková nálada ve firmě. Pokud člověk spolupracuje s kolegy, a vidí že jeho kolega na vše sere a procházímu to, tak se sám rozhodně nenechá buzerovat. Opravdu je třeba zavést agilní vývoj, a začít tlačit na všechny, na nejslabší články zejména, ty podle mě ani není třeba vyhazovat, stačí je tak buzerovat, že odejdou sami...

Ale jak říkám, je to vždycky otázka firmy. Celkově lze náladu ve společnosti pozvednout, často i ti stávající by byly svolní ke změně, jen firma musí pochopit, že za výkon se platí a za nadstandardní výkon  musí být nadstandardní pracovní podmínky. Stěží lze očekávat, že v zavšivené firmě, kde majitel šetří i na tom, aby dal sotva 60 Kč stravenky se zaměstnanci nějak přetrhnou.

Další otázka je, pokud je člověk šéf, jestli prostě neakceptovat i na pozici šéfa tu atmosféru firmy.

Jinak s tím know-how je to pravda, já v práci reálně dělám hodinu denně, ale mám strašně silné know-how. Firma by mě určitě donutila k lepším pracovním výsledkům, ale to by se musela celkově změnit atmosféra, jinak bych šel jinam. Kdybych chtěl fakt dřít, tak mám firmy, co mi zaplatí libovolnou konferenci v zahraničí, libovolné školení, klidně za 100k, ergonomické židle, počítač za 50k, monitor jak kráva a tak... Samozřejmě nebudu dřít ve firmě, která z důvodu úspor prodlouží o rok výměnu laptopu, to bych se jim na to...

6
Odkladiště / Re:Sdílíte účet s manželkou/manželem?
« kdy: 04. 10. 2018, 15:02:02 »
Mě přijde, že se z toho stala diskuze na úrovni, kdo své manželce/přítelkyni/kamarádce/kurvě rve víc peněz. Já bych se tím ani nechlubil, protože koupit si holku dokáže i debil, umění je, aby za vás večeři zaplatila hezká holka, to nedokáže jen tak někdo.

7
Server / Re:Můžete pomoci s Kubernetes, a můj zápisník
« kdy: 30. 09. 2018, 10:03:11 »
Nakonec se mi to podařilo spustit s pomocí vývojářů AWS Minikube, reagovali poměrně svižně, což mě potěšilo. Zkušenosti jsem zveřejnil u sebe na blogu kdyby to někoho zajímalo...

8
Server / Můžete pomoci s Kubernetes, a můj zápisník
« kdy: 29. 09. 2018, 17:51:00 »
Ahoj, začínám s kubernetes, začal jsem si vést zápisník na adrese www.enigma14.eu/kubernetes/

Mám teď nicméně problém. Za boha jeho se nemůžu přihlásit k Dashboard, protože mi to píše, že nemám autorizovaného uživatele, vůbec ten celý model RBAC mi tam trošku uniká, hlavně proto, že jsem pochopil, že musím mít nějaké tokeny a ty by měli mít roli system.master. Problém je, že žádný uživatel v mé instalaci roli system.master nemá, a tak logicky se mi bez těch oprávnění nepodaří přes kubectl vytvořit ani jiného uživatele s nějakým takovým oprávněním.

Jsem dost v koncích, otevřel jsem na to dvě otázky na fórech a trackeru:


Ale ptám se i tady, zda-li by někdo o něčem nevěděl, celý můj proces rozhodování a myšlenek popisuji na blogu nahoře, třeba jsem se vidal kompletně špatnou cestou, nebo začínám úplně špatně, byl bych moc vděčný za pomoc. Případně, pokud byste měli čas třeba na pokec v Praze a pomoc, tak do PM.

Děkuji všem

9
Studium a uplatnění / Re:Jaká je práce v Seznamu
« kdy: 28. 09. 2018, 18:52:39 »
Tento přístup mě fascinuje. Co umíš ty "produkťáku" že si vybíráš z nabídek? :D

Hele ono až budeš přes 10 let v oboru a budeš mít nějakej solidní background, tak si taky budeš vybírat spíše ty. Viditelně něco umím, protože mě firmy chtěj, takže tak.

Otázka je, co umíš ty, když se tomuhle tak divíš? Nebo prostě jen závidíš, že si někdo už vybudoval nějakou kariéru a jen tak si nenechá srát na hlavu? To víš, my co jsme nečekali až nám vzdělání spadne od učitele na střední přímo do klína, a byly jsme zvídaví a makali na sobě sami se prostě máme líp než lidi, co po škole chodili do místní putyky se vylejt, to je prostě život, se s tím už smiř.

10
Studium a uplatnění / Re:Jaká je práce v Seznamu
« kdy: 28. 09. 2018, 16:18:30 »
Kdyz mas min, tak oddeleni lidskych zdroju prudi, kdyz mas vic, tak to nikoho nezajima.

Skvělá firma, asi si je zařadím někam na konec seznamu čekatelů, co mi nabízí práci  :P

11
Studium a uplatnění / Re:Jaká je práce v Seznamu
« kdy: 28. 09. 2018, 13:53:43 »
Pokud prijdeme o hodinu pozdeji, nikdo to neresi pokud je Vase prace hotova, pochopitelne mame i HO...

'O hodinu pozdeji' moc neexistuje s pruznou pracovni dobou.
Pichacky neznamena ze mas fixni pracovni dobu, ani to ne, ze nemas k tomu HO.

No a co se stane, když ten čas na píchačkách nesedí - jakože to je vesměs standardní stav, protože na minutu přesně to udělá asi málokdo. V tom případě čas navíc zaplatí, a čas méně neproplatí, nebo je to jen pro info manažerů, ale veskrze to nikdo neřeší?

12
Studium a uplatnění / Re:Práce v T-Mobile
« kdy: 28. 09. 2018, 12:46:55 »
T-mobile, o2, vodafone obecne nebrat. Profesionalne tam muze rust jenom absolvent a az se nauci pouzivat select, tar a par dalsich veci tak bude delat v naproste vetsine monotonni cinnost. Projektaci u vsech litaj z jedne sracky do dalsi, architektura se dela “s ohledem” na skupinu, takze na kazde pozici bastlite, lepite a za to dostanete mizerny plat s mizernymi benefity. Komu vyhovuje 7000 na novy telefon jednou za 2 roky, nebo mesicni pausal az do 500 tak prosim. Chytry clovek si najde lepsi praci.

Hele tak na profesní růst to prostě není, většina lidí v TMO dělá díky skvělé work/life balance, ono to tam taky tak často pak vypadá. V pátek ve 3 hodiny odpoledne je centrála prázdná a nikde ani živáčka, takže asi tak.

Na co je potřeba si dávat pozor při náboru jsou hezky znějící nové buzzwordy, těch je TMO plný, člověk může získat pocit, že se pracuje s nejnovějšími technologiemi, jen do chvíle, než si to zkusí na vlastní kůži a zjistí, že v TMO je nejnovější technologie něco jako dotykový telefon uprostřed džungle v pravěku, zejména v návaznosti na naprosto šíleně nefunkční interní technologie, jako je polofunkční síť (routování, firewally, člověk může snít o tom, že z jedné IP se dostane na jinou bez 28 papírů a žádostí), zavirovaný firemní laptop (polofunkční software a spyware), atd...

Jak říkám, pro většinu lidí je v TMO výhoda ta, že se mohou naplno věnovat svému osobnímu životu, na to je to zaměstnavatel dobrý.

13
Studium a uplatnění / Jaká je práce v Seznamu
« kdy: 28. 09. 2018, 09:18:42 »
Četl jsem tu tuším už nějaké názory, že bejt ta poslední lopata je špatné, ale mě přišla nabídka produkťáka, vůbec nevím co si pod tím představit, ale přijde mi to tak, že Seznam má seniory jako produkťáky, a pak spoustu lopat.

Nicméně je asi jedna věc, kterou bych stejně nekousl - píchačky.

14
Tady je řešení s autobaterií pro Raspberry Pi, vše z běžně dostupných dílů, HDD asi můžeš připojit USB... Vydrží ti to tak minimálně 2 dny na autobaterii, a RPi 3 je podle mě výkonné dost...

https://www.enigma14.eu/wiki/5V_UPS_for_Raspberry_Pi

15
Hardware / Re:Notebook na mieru
« kdy: 21. 09. 2018, 22:35:23 »
https://www.pcspecialist.co.uk/laptops/ - velké možnosti konfigurace

Stran: [1] 2 3 ... 15