reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - jmk

Stran: [1] 2 3 ... 12
1
Sítě / Nový wifi router, Turris ?
« kdy: 19. 02. 2020, 17:09:40 »
Ahoj,

můj WiFi router se po 15 letech spolehlivé služby odebral do křemíkového nebe  >:( Šlo o Linksys, což je vlastně přebrandované Cisco - byl určen na takové to domácí žvýkání  ;)
Rád bych se zeptal na zkušenosti s Turrisem ANO / NE ?

Případy užití:
4-5 klientů WiFi (mobily, NB, tablety)
1-2 desktopy, NAS
chytrá TV (WiFi)

Co potřebuji/využiji:
4x portový gigový switch + 1G uplink (konektivita 150/10, uvažuji o 500/50, za NATem UPC)
2,4 + 5GHZ
questovskou WiFi
SPI filtry/firewall
aktualizace firmware výrobcem alespoň pod dobu řádově jednotek roků

Co nepotřebuji/nevyužiji:
VPN
různé honepoty
připojování periférií - USB disků, tiskáren apod.
QoS a další pokročilé features

Jde mi hlavně o spolehlivost (nastav a zapomeň) a výkonnou WiFi (současný Linksys dával těch 150Mbps na uplinku bez problémů po WiFi). Jednání se o pokrytí 3+kk v Praze (sádrokartonové příčky), takže všechno svítí kam se podíváš  ???

Nebojím se složitější konfigurace i když WEB "ksichtík" vítán.

Pokud by se nějaký současný uživatel Turrisu chtěl podělit o zkušenosti budu jen rád  :)

Díky moc za názory.

2
Software / Re:Problém s mazáním souborů z externího disku
« kdy: 05. 12. 2019, 07:50:00 »
Pokud nepotřebuješ zachránit ostatní data doporučuji znovu "naformátovat" disk na nějaký Linux filé systém. Ext4 je dobrá volba. Pokud data chceš zachránit připoj externí disk k Windows stroji a spusť opravu disku. S NTFS formátem sice umí Linux pracovat, ale ne opravit a občas se stane právě toto.

3
O serveru Root.cz / Re:"Tagování" příspěvků
« kdy: 25. 11. 2019, 11:29:24 »
No, ukládáním do boomarků prohlížeče to řeším teď a je to značně humpolácké. Dokáži si představit, že by jsem si mohl danému příspěvku přiřadit i vlastní label...
Navíc to neřeší situace střídání na počítačích...

4
O serveru Root.cz / "Tagování" příspěvků
« kdy: 25. 11. 2019, 10:33:05 »
Ahoj,

existuje nějaká možnost, když jsem přihlášen na Rootu si zajímavé příspěvky, ať už články nebo ve fóru dát do nějaké sekce "moje oblíbené" ? Je plno příspěvků ke kterým bych se chtěl časem vrátit pro znovu přečetní, nebo když řeším aktuálně nějak problém a potřeboval bych si oživit danou tématiku.

Je taková možnost ?

Díky.

5
Debian stable. Sice používám Gnome, ale Xfce také použitelné. Zatím pořád Stretch. Buster zatím jen na testování povýšení verze a odladění scriptu ve virtualu. Extrémní konzerva 😃😃

6
Software / Bezpečnost uložení hesel do Firefoxu
« kdy: 21. 10. 2019, 21:23:00 »
pro online hesla používám ukládání do Firefoxu + hlavní heslo ve FF. Dá se bezpečnost tohoto řešení nějak srovnávat např. se specializovanými softy typu Keepass ? Jinými slovy myslíte, že hesla ve FF jsou bezpečně uchovaná ? Používám i FF sync. Je to strašně praktické pokud si zprovozňuji např. nový PC a jednoduché.

Zatím jsem nečetl, že by měl FF v tomto nějaký průšvih.

Vaše názory, prosím ?

7
Software / Re:Naplnění proměnné příkazem v bash scriptu
« kdy: 18. 06. 2019, 23:37:33 »
Dík! ;)

8
Software / Naplnění proměnné příkazem v bash scriptu
« kdy: 18. 06. 2019, 22:45:41 »
Ahoj,

potřebuji drobnou radu. Pro místní borce by to neměl být problém. Potřebuji zjistit ve scriptu kdo je zalogovaný do PC, ale v kontextu roota (dotyčný má puštěný Terminál pod rootem).
Jdu na to následovně
1. who | awk '{print $1}' vypíše login name
2. ve scriptu se proměnná plní standardně např. online=Pepik

Nemohu přijít na to jak v bash scriptu naplnit proměnnou výstupem příkazu z bodu 1.

Díky za help!! Určitě to je prkotina.

9
Sítě / Re:Síť po dvou drátech
« kdy: 15. 04. 2019, 17:35:33 »
Mám zkušenosti s těmi ASM. Neuděláš chybu. Pokud můžeš linky zdvojit tak o to lepší, ale to by jsi rovnou použil 4drat 😀

10
Software / Re:Automatická změna velikosti oddílu
« kdy: 28. 01. 2019, 08:53:39 »
NEDELIT!

11
Tak asi jsem výjimka potvrzující pravidlo nebo co s tím Lenovo Carbonem. Je fakt že mám 1. generaci, ale stejně...Měl jsem tu "čest" i se záruční opravou (kamerka) do týdne opraveno v pohodě. Co se týče uspavani tak mi funguje vše včetně suspend-sedation. Jedině co jsem musel ručně poladit byl wakeup z hibernace (trval dlouho), ale chtělo to jen pohrát si s nastavením UEFI. Jinak fakt spokojenost.

12
ThinkPad Carbon X1 nyní tuším již 6. generace. Debian out of the box.

13
Desktop / Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« kdy: 30. 09. 2018, 15:51:16 »
Debata na budoucnost Linuxového desktopu se periodicky vrací na různých fórech a ve většině případů ji nadhodí Windowsák, který hledá alternativu  ;D Už to je dle mého zajímavý fakt. Já osobně nemám rád porovnávání "Windows" vs "Linux" z několika důvodů:
  • vždy je nutno porovnávat konkrétní verze Windows a distribuce Linuxu - jinak to dle mého nemá smysl
  • Linux je natolik modulární, že i když řeknu Debian, musím upřesnit jaké je použité DE popř. WM
  • pro porovnání by měli být k dispozici relevantní testy - uživatelská zkušenost může být pouze další indicie v porovnávání
Osobně používám Linux cca 10let a snažím se evangelizovat své okolí, ale to jen z mého přesvědčení a zkušeností ze správy OS (Windows i Linux). A dle mé zkušenosti je paradoxně pro BFU lepší Linux desktop, když se o něj stará alespoň power user.

A další osobní zkušenost pro potencionální "přeběhlíky" - když Ti chybí klíčová aplikace tak hledej náhradu - udělátka typu Wine jsou vždy obezlička. Ze zkušenosti ještě tak připadá v úvahu maximálně virtualizace (problém přímého přístupu k HW - overhead virtualizace je v řádu procent, takže nic dramatického). A když nenajdeš náhradu - nepřecházej - pak budeš jen zklamán a frustrován.

Jinak k meritu věci - Linux desktop má určitě budoucnost! Celý koncept Linuxu jako OS je dle mého zdravý a stejně tak způsob jeho vývoje. Jistě je vždy co zlepšovat, ale právě v jeho způsobu vývoje je jeho "nesmrtelnost".

A jedna rada na závěr mého trochu rozvláčného příspěvku - vyzkoušej sám. Třeba na cestě zkoušení objevíš úplně nové obzory, které na fórech opravdu nevyčteš  :D

jmk

14
O serveru Root.cz / Re:Změna hesla na Root fóru
« kdy: 21. 09. 2018, 17:10:33 »
Dík. Funguje.

15
O serveru Root.cz / Změna hesla na Root fóru
« kdy: 21. 09. 2018, 09:49:15 »
Zdravím sysdaminy,

tak nevím co dělám špatně.
  • Zapomněl jsem heslo do Root fóra - standardní cestou přes volbu "zapomenuté heslo" mi přišlo na registrační email heslo náhradní - potud OK.
  • Přihlásím se náhradním heslem a jdu do svého Profilu -- Nastavení účtu -- Autorizace a zadám své nové heslo.
  • Odhlásím se....ovšem ouha, při opětovném přihlášení heslo nefunguje, zadávám podruhé, opět nefunguje. Zkusím tedy původně vygenerované heslo v bodě 1 a voilá jsem přihlášen!
Prosím jak mám docílit změnu hesla na Root fóru ? Toť zapeklitá otázka... >:(

Stran: [1] 2 3 ... 12

reklama