Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Makovec

Stran: [1] 2 3 ... 8
1
Odkladiště / Re:Odebirate v dnesni dobe nejake casopisy?
« kdy: 27. 03. 2021, 09:41:19 »
Odebírám Vesmír, super časopis.

Souhlas, taky jsem ho dlouho odebíral, ale neměl čas to číst… teď odebírám Živu  (tu spíš ze setrvačnosti), Dějiny a současnost, A2, Respekt a London Review of Books. Nejtěžší je na tom se nestresovat tím že se to nedá všechno přečíst, musím si vybírat co z kterého čísla si přečtu.

2
Studium a uplatnění / Re:Kam jako programátor po 50 letech?
« kdy: 09. 03. 2021, 12:21:03 »
To je primárně věc osobního nastavení.

Pokud budeš co k čemu budeš mít po 50
- vyřešený bydlení
- nějaký ten finanční polštář takže ti výpadky při hledání toho co ti nejlíp sedne nebudou tolik vadit
- široký zkušenosti z různých oborů, a přitom hlubší znalost nějaké niche záležitosti se kterou si najdeš solidní místo jinde než u pásu na produkci tuctového software
- a hlavně jasnou představu co je pro tebe a co pro tebe není

Za sebe (50+) jsem to vyřešil tím že jsem šel do technologickýho startupu - mix kde použiju zkušenosti a přitom se k nim furt něco nového učím. A jak se říká: do 40 se drž se staršími a čerpej zkušenosti, po 40 s mladšími a čerpej energii.

3
Ono podle mně typicky spíš záleží na velikosti organizace a tom, jestli je primárně technologická. Ve velkých společnostech to je podobné jako v té státní správě: od jisté velikosti organizace se člověk obvykle nevyhne aby nezačala politika, vybroušené techniky krytí si zadeke, převádění zodpovědnosti raději než řešení, výkaznictví pro výkaznictví, přenášení složek papíru se svraštělým čelem ze zasedačky do zasedačky, žonglování akronymy.

4
Studium a uplatnění / Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« kdy: 08. 02. 2021, 23:53:21 »
V nejbližší době plánuju k AJ seriálům, na které se divám, přidat NJ titulky. Doufám, že tímhle nějakou tu frázi pochytím. A až budu mít dostatečně velký základ, tak se vrhnu na gramatiku, eventuálně i na komunikaci s rodilými mluvčími. Ale na to zatím moc nemyslím, od toho jsem teď měsíce daleko.
Pozor, tento naivní přístup u němčiny nefunguje, na to má příliš složitou gramatiku a je naprosto nutné znát základy alespoň na úrovni A1/A2.

S tím z vlastní zkušenosti souhlasím. Z hlediska učení jsou prý dva typy jazyků: na jedné straně angličtina nebo španělština, kam člověk rychle nastoupí a s minimem základní gramatiky se rychle domluví a rozumí i průměrně složitým textům a řeči (ale pak narazí na výraznou bariéru u sofistikovanějšího vyjadřování), a na druhé straně jazyky jako němčina nebo čeština, kde je nástupní práh pro běžné porozumění vysoko, ale jakmile jej člověk překoná, jde už víceméně o slovní zásobu. Na Goethe Institutu říkají že u němčiny ten bod zlomu je až někde když člověk prochází B2. 

5
Studium a uplatnění / Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« kdy: 08. 02. 2021, 10:41:56 »
Učil jsem se německy na základce a střední škole (80. léta), pak to nikdy nepoužíval protože jsem se naučil anglicky (kde mi znalost systému německé gramatiky - pomocná slovesa, časování a časová souslednost docela pomohly).  Před časem jsem se  němčině vrátil abych si rozšířil obzory mimo anglofonní sféru. Abych se nastartoval a donutil k soustavnosti, začal jsem chodit na extenzivní kurs na Goethe Institut (to dnes bohužel nejde), po čase zjistil že to nestačí a přibral si soukromé konverzační hodiny organizované tak že se na ně musím alespoň trochu připravovat. To mi nutí k pravidelnosti.

Kromě toho se snažím číst knížky (doopravdické, žádné zjednodušené četby) a noviny… naučil jsem se netrápit se tím že části věcí nerozumím, nebo nerozumím přesně, ke slovníku sáhnu teprve když na něco nesrozumitelné opakované narážím. Anglicky jsem to měl stejně a časem se to začalo spojovat.

Goethe institut má knihovnu, členství je asi 100 Kč za rok, dají se tam číst i noviny a časopisy, a mají online čtečku kde je taky ledacos k vypůjčení.

Koupil jsem taky si několik knížek série "Sicher im Abi" - souhrny učiva maturitních předmětů.

Zajímavé beletristické knížky na které jsem narazil: Kehlmann: Die Vermessung der Welt , klasika jako Kubin: Die andere Seite , detektivky od Doris Gercke.

K tomu poslouchám podkasty Deutschlandfunk https://www.deutschlandfunk.de/wissen.1497.de.html , koukám na dokumenty Terra X https://www.zdf.de/dokumentation/terra-x/archiv-ganze-sendungen-100.html .

Aktivní psanou ani mluvenou němčinu nepotřebuji. Pokud bych potřeboval, rozšířil bych a zaostřil asi nejdřív ty privátní konverzační hodiny.

PS: https://www.linguee.com , pokud člověk umí dobře anglicky, je výborný.

6
Studium a uplatnění / Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« kdy: 04. 02. 2021, 13:25:32 »
Moje vlastní tipy když jsem se učil anglicky:

- kdo chce hlavně mluvit, měl by hodně poslouchat / kdo chce hlavně psát, měl by hodně číst

- míval jsem jako kulisu (před spaním i přes den) puštěné rozhlasové vysílání BBC (tehdy ještě vzduchem). "Politika" mne vždycky zajímala, takže jsem postupně chytal víc a víc slovíček a melodii mluvené řeči. Dneska bych asi doporučil nějaké podcasty. Učím se teď německy a k nezaplacení je Deutschlandfunk, v angličtině nevím.

- čtení. Kupodivu nejsilnější vzpomínku mám na ne moc pravděpodobnou knihu pro začátečníky: Bertrand Russell: The Problems of Philosophy - podobně vypadá i Introduction to Mathematical Philosophy.  Jsou totiž napsané napsané velmi přesným a zároveň čtivým jazykem. Koupit se dají a ukázky nahlédnout na Amazonu

https://www.amazon.de/Introduction-Mathematical-Philosophy-Graphyco-Editions/dp/B0875RRPXD
https://www.amazon.de/Problems-Philosophy-Complete-Original-Classics/dp/B085RP5JJ1

- komixy: sjet každý den po ránu pár komixů, moje oblíbené:

https://www.comicskingdom.com/blondie/
https://www.gocomics.com/calvinandhobbes/
https://www.gocomics.com/phoebe-and-her-unicorn
https://www.gocomics.com/freerange
https://www.gocomics.com/brewsterrockit
https://joshuawright.net7
no, tak mi prisly knihy, co jsem si nakoupil na amazon.com.

takze kolik pak si panove z celnice v ramci celniho rizeni nechali zaplatit?
za 6 detskych knih. v anglictine?


cca 1600 KC

to mame 2% celni poplatky, minimalne 550 kc plus DPH
skladovani v cenim prostoru, 130 cZ/den a 2.5 kc/kg, za den od zapocateho tretiho dne skladovani.
vicepolozkove JSD, vice nez 5 polozek,  priplatek za deklaraci 756 kc


Proc jsem to (v ramci nasrani se  po precteni mailu od celni mafie) napsal sem?
protoze je na case tenhle statu  opustit.
ciste pro zahranicni firmy uz davno pracuji, to byla ta lehka cast.
kvalita ziti pro rodina padla na hubu uz davno, treba co jsem zazil u prijimacek na gymlu u myho syna, to se neda popsat.
takze jediny problem je, ze slusne vlastni bydleni v civilizovane zemi je beh na dlouhou trat.

Tenhle stát? V jiných státech se neplatí dovozní cla? Ty knížky se nedaly koupit v EU, třeba na Amazon.de?

8
Studium a uplatnění / Re:IT firma pro starší programátory
« kdy: 01. 02. 2021, 09:58:15 »
Osobní zkušenost:

Jsem vývojář software, 50+ (s přesahem do architektury, ale kód píšu hodně a rád, v současných jazycích a platformách). Před pár lety jsem si hledal nové místo. Měl jsem docela jasnou představu o charakteru firmy a produktu na kterém chci pracovat (menší firma, nejlépe s vlastním produktem, tj. nejspíš startup). Pečlivě jsem procházel inzeráty (žádný specielně super-seniora nepožadoval). Kam jsem přišel, tam byli rádi že se hlásí někdo kdo doplní "věkovou pestrost" týmu. Ony totiž rozumné firmy vědí že homogenní parta kluků kolem pětadvaceti co spolu vystudovali je jako pracovní tým brzy spíš brzda než výhoda.

Z druhé strany:  je to v hlavě, starší programátor může znamenat buď člověk se zkušenostmi které si nese do nového ke kterému je obezřetný ale akceptuje že obor s vyvíjí a mnohé nové věci jsou k dobrému, nebo zapšklý protiva co si myslí že to co se ve dvaceti naučil je vrchol vývoje lidstva a všechno další jsou jenom nesmyslné frikůlínské novoty které mají za úkol mu znepříjemňovat život.

9
Chce to nebát se a začít hledat (aktivně - průzkum bojem: chodit na pohovory do firem, zkusit nějakou personálku), nakonec se najde místo které bude mít víc plusů a žádný zásadní mínus. A je normálnípo roce zjistit že to prostě nejde a zkoušet znovu. Uvidíš taky jestli se ti časem nevyplatí živnosťák - i kdybys vždycky dělal primárně pro jednoho “zaměstnavatele”, máš víc volnosti jak si to zařídíš… ale to předbíhám.

Na weby se vykašli, stejně jako na různý “montážní linky na super kool appky”, mladejch se neboj, jsou fajn (je mi 50+).

https://www.startupjobs.cz/nabidky?lokalita=ChIJEVE_wDqUEkcRsLEUZg-vAAQ&technologie=c,c++

10
Vývoj / Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« kdy: 28. 01. 2021, 11:11:36 »
Postupně a ukázat k čemu to těm vývojářům může být dobré a pomoct jim v jejich práci.

Tj. začít Gitem, ale ne tak že "tady máte Pro Git book, si to nastudujte a od pondělka jedem" ale elementárními praktickými příklady. Vzít to tak že to je vlastně jenom takové chytřejší strukturované archivování verzí, inspirovat se třeba Git Flow jako praktickým přístupem (z popisu to vypadá že jde o malé one-man-show projekty, takže nemá smysl plašit s pull requesty, code review apod). Hlavně nedovolit managementu aby se toho chopil a začal počítat commity a dělat statistiky.

Pak zkusit zavést nějakou štábní kulturu do testování, ze začátku manuálně spouštěnými skripty bez nějakých automatizací.

Automatizace bych nechal až úplně na konec pokud vůbec, protože se snadno stanou akorát zdrojem opruzu a práce navíc (na něčem co navíc není smyslem toho vývoje) když se v jejich toolchainu cokoli rozbije.

11
Studium a uplatnění / Re:Štúdium fyziky
« kdy: 19. 01. 2021, 11:47:29 »
děkuji farbydos2 za doplnění.

Napíšu to ještě jinými slovy… je to pedagogická otázka: vyučující základních kurzů a na střední škole by na otázku "a k čemu to prakticky je" měli být připraveni a odpověď využít právě k zdůraznění toho že sice "například tady ale nerozptylujte se tím zbytečně do podrobností, dá se to použít i jinde a nikdy předem nevíte kde". Navíc, neučíte se jenom (někdy dokonce hlavně) proto, abyste to někdy "použili", ale abyste se naučili určitým způsobem myslet.

Abych uvedl praktický příklad :-) : já jsem vystudoval biofyziku, při zpětném pohledu pro mně byl zásadní "eye opener" kurz algebry, pracovně se zabývám vývojem software v oblasti kde algebru přímo nepotřebuji. Přesto si myslím že bez toho studia (algebry, ale celkově) bych byl podstatně horší vývojář a hlavně měl o hodně chudší (nemyslím na peníze) život celkově.

12
Studium a uplatnění / Re:Štúdium fyziky
« kdy: 19. 01. 2021, 09:25:31 »
“ Ja som vždy chcel vedieť, kde sa to, čo sa učím v praxi využíva. ”

K tomu jenom poznámku: vtip studia vědeckého oboru jako biofyzika (a koneckonců i té fyziky na střední) je totiž v tom že neví kdy se mu ta jednotlivé “věc” co právě studuje bude kdy v budoucnu na něco “praktického” hodit a jak (jestli přímo, nebo nějakou analogií, patternem řešení či přístupu k problému). A dvojnásob to platí pro studium z pohledu studia fyziky “podpůrných” předmětů jako třeba algebra anebo diferenciální počet. Určitě se vždycky dá najít konkrétní použití toho či oněho, ale nakonec to budeš používat úplně jinak a jinde, takže ta otázka nemá z pohledu toho studia smysl a odvádí pozornost od toho co je podstatné.

13
Vývoj / Re:Ako funguju SMS brany / API?
« kdy: 07. 01. 2021, 15:15:35 »
Jak psali předřečníci: je to velkoobchod - maloobchod. Přímo od zdroje (tady v konečném důsledku mobilní operátoři) se to dá koupit, ale drahoa nepustí si tam každého protože na to nejsou zařízeni  (a ta implementace taky není úplně jednoduchá, nebývá to nějaké prosté REST API) a není to pro ně zajímavý business.

Takže jsou tu ti přeprodejci kteří k tomu ale mohou přibalit i další služby zaměřené na drobnější uživatele kteří se pak naopak nemusí starat o implementaci věcí které nesouvisí s jádrem jejich vlastního businessu.

14
Vývoj / Re:Mají smysl daily standupy?
« kdy: 06. 01. 2021, 17:40:46 »
Tvle jestli je tohle realita korporátního IT v středoevropské Indii, ehm. ČR, tak to by se mělo dát v popisku práce slovo "lopata" přímo do titulku.

To ani nevypadá, že jste programátoři, ale nějaký ozubený kolečka, který drží tu firmu v chodu. Odejdeš a najde se nový kolečko jako náhrada.

Úkol programátora tak nějak vždycky mělo bejt manažerem - strojů, počítačů. Místo toho ty stroje udělali z vás a manažíruje vás tam nějakej ulíznutej čerák. Akorát vás programuje v Excelu a JIŘE, místo v Cčku.

Tiez ma zaujma co take svetoborne robis. Programujes stroj casu? Pracujes snad na nadsvetelnom pohone? Robis nanotechnologie pre Tonyho Starka? Mas za ulohu urobit prekladac mimozemskeho <-> pozemskeho jazyka? Prides mi akurat tak ako velky nafukanec, ktory si mysli ze zozral celu mudrost sveta a cely vesmir sa toci prave okolo teba.


To je jedno, co dělám snad. Nebo to ovlivní něco na tom, co jsem napsal? Když ti to pomůže, tak si klidně představ, že jsem Tony Stark.

Nic proti, bratře. Programování už není high level job, ale stává se dalším blue-collar zaměstnáním. Chvíli to bude trvat, než to vládě dojde, ale bude se to učit za chvíli na učňácích s větší efektivitou než na vejšce, odkud absolventi akorát odejdou zatrpklí, když zjistí, že jejich compsci degree jim zajistí práci tak na údržbu webíku nějaký místní firmičky.

Popisuju realitu nadcházejících časů. Reaguj na argument, ne na autora, nebo budu dál žít v přesvědčení, že ti došly argumenty a dáváš mi tak za pravdu.

Velká část IT pracovníků je dneska tím čemu se dříve říkalo "kvalifikovaný dělník s odbornou maturitou". To není urážka, ani posmívání se, na tom být kvalifikovaný dělník není nic špatného ani ponižujícího. Ale není to zrovna extra tvůrčí nezastupitelná pozice. Jen se dneska ta odborná maturita posunula na úroveň Bc.

15
Studium a uplatnění / Re:Jak děláte (Java) pohovory?
« kdy: 23. 12. 2020, 16:10:31 »
Normálně si přátelský popovídat, co děláme, v čem děláme, jak to děláme, co uchazeč dělal, v čem dělal, jak to dělal, s jakýma problémy se setkal. Přátelský rozhovor bohatě stačil na zjištění zda uchazeč opravdu "ví"! Párové programovaní, koukání přes rameno, testy, stres, jsou zbytečné. Každý pracuje různým stylem, někdo odpověď střelí od boku, někdo potřebuje klid.

Asi tak. Přečíst CV, telefonický kontakt, pak pokecat a v nejhorším krátký test, ale ten už většinou jenom potvrdí, co poznáme z pohovoru.

Některé popisy mi tu připomínají spíš přijímač do oddílu výkonnostního programování než přijímací řízení na pozici vývojáře…

Stran: [1] 2 3 ... 8