Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - BobTheBuilder

Stran: [1] 2 3 ... 9
1
Jestli to funguje a displej je normálně čitelný, tak by možná stačilo na to nalepit ochranné sklo (ne fólii, sklo) a mohlo by to vesele fungovat, dokud se tomu nestane něco horšího.

2
Sítě / Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« kdy: 30. 09. 2020, 14:57:05 »
Venkovní vedení se běžně dělají celá desetiletí a žádný problém. Účinek atmosférické elektřiny se velmi zřídka týká samotného UTP kabelu, ale prakticky vždy venkovního fázového, nulovacího nebo nejčastěji zemnícího vodiče a od toho pak dochází i k poškození spotřebičů.
To fakt není dobrý nápad. Kromě toho, 60m někde v luftě přes co? zahradu? to je velmi estetická představa. Po druhém-třetím odprásknutém zařízení na jednom nebo obou koncích stejně skončí buď vedením v zemi, nebo na WiFi.
Ostatně, tak jak to je, by možná stačilo místo toho extenderu dát router, který umí dělat klienta přes WiFi. Tím by se DHCP řešilo v místní LAN (nezáviselo by na libovůli WiFi uplinku) a mohlo by se to celkově velmi zlepšit.

3
Sítě / Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« kdy: 30. 09. 2020, 06:34:53 »
Pokud je možnost propojení kabelem, tak není co řešit. Venkovní UTP, např. Solarix SXKD-5E-UTP-PE vyjde 100m na necelou tisícovku a je to jistota.

Pokud bezdrát, tak dvě UBNT NS5 proti sobě v zapojení bridge, tj. routovat bude všechno ten Asus a NS5 poslouží jenom jako most. Reálně ta rychlost ale bude závislá především na počtu okolních WiFi v 5 GHz.

V tom druhém domě pak už všechno jenom přes switch a jestli tam bude UniFi LR, tak samozřejmě switch s PoE.
Souhlas - až na ten PoE switch. IMHO zbytečné a zbytečně drahé.
Drát je jistota, ale 60m je už docela dost (kopání, chránička, ...) a ještě to musí být přes vlastní pozemek.

4
Sítě / Re:Neustálé padání VDSL
« kdy: 27. 09. 2020, 07:43:00 »
Dokud jsem byl na xDSL, tak jsem měl postupně několik modemů a až na poslední, Asus N17U (a až po několika updatech firmware) docházelo k různým výpadkům. Nakonec se ukázalo jako docela dobré řešení mít DHCP, DNS jinde (Synology), spojení samotné ty modemy docela udržely.
Možná by stálo za to zkusit modem přepnout do bridge mode a všechno ostatní svěřit nějakému normálnímu routeru.
Ještě jedna věc: v jedné isntalaci nastal problém a příčinou byl splitter - zkuste modem napojit napřímo (pokud nemáte telefon na pevné lince, splitter tam vůbec nemusí být).

5
Windows 10 mám aktualizovaný, aktualizace jsem nedával blokovat a již několikrát jsem stahovat, průběžně s ESETem se zobrazuje upozornění, že Windows také požaduje aktualizace.
Díky za rady uživatelů "flack" a "f-k-r", oboje ozkouším a dám vědět.
Když máte antivirus 3. strany, tak se zkuste podívat ještě do něj, jestli tam nemá nějakou ochranu před automatickým připojením - třeba ESET má své vlastní představy o zabezpečení a musíte mu někde říct, že tato WiFi je důvěryhodná nebo tak něco.

6
Sítě / Re:Jak je to teď s UPC?
« kdy: 01. 09. 2020, 07:08:12 »
Ip se nemění nikdy nebo při cca 1 denním výpadku modemu.
No jen jestli. 18. 8. mi restartovali modem (update?) a zároveň změnili IPv6 prefix. Trochu nepříjemné překvapení po 3 letech beze změny. Budu to muset nějak začít hlídat.

7
Hardware / Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« kdy: 21. 08. 2020, 15:46:55 »
Nevím, jestli to ještě tady má smysl, ale nějaký levný Umax jsem koupil:
 - je to lehké
 - celkem slušná výdrž na baterku
 - FHD displej
 - eMMC to už mělo dokonce doplněno 128GB SSD
 - interní WiFi (přes USB) naprosto mizerná, výpadky, dokoupil jsem USB dongle
Použití: do školy, tam slouží na psaní zápisů - dítě s postižením jemné motoriky, může psát na klávesnici, ale rukou prakticky ne.
Výkonově stačí, a když umře školní nemocí (mechanické poškození, odcizení, ztráta), není to zase taková katastrofa.
Takže uplatnění to mít může - to je u notebooků vždycky největší problém, vyjasnit si, k čemu má sloužit a pak teprve se dá něco hledat.
Repasy jsou na tohle nepoužitelné: většinou kancelářské stroje (robustní, ale těžké), baterka už v háji a většinou to nejsou modely s dlouhou výdrží, takže ani pořízení nové baterky nepomůže.

8
Sítě / Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« kdy: 21. 08. 2020, 09:03:33 »
díky za reakce, DSLAM mám vzdálený 110m, páteřní síť optiky na hranici pozemku a metalický kabel na pozemku (metalika k původnímu ojektu, nyní v demolici). Pohopil jsem správně, že i kdyby se realizovala optika do domu (přípojka), tak bude snaha napojit RD na ten DSLAM? Dále jsem si odnesl, že na tu optiku můžu na pár desítek let zapomenout :)
AFAIK je jedno, jestli máte optiku vedoucí kolem pozemku (totéž platí pro metaliku nebo cokoliv). Vaše přípojka musí vést do nejbližšího přípojného místa (pro metaliku to bývají nerezové sloupky u chodníku, podobně to má třeba i UPC) a odtamtud vedou teprve přípojky do budov, kde je domovní rozvaděč.
Přece nečekáte, že z optický kabel u vašeho pozemku naříznou, vydolují ze svazku jedno vlákno a to vám napojí domů?
Takže v případě CETINu je možné, že i tu optiku byste musel dotáhnout od toho DSLAMu, jakožto přípojného místa.

9
Sítě / Re:WIFI analyzer pro iPhone (iOS)
« kdy: 17. 08. 2020, 22:08:32 »
Jde to utilitou AirPort - i bez jejich AP funguje "Hledání Wi-Fi", kde to ukazuje základ - SSID, MAC, sílu a kanál. Klikem na íčko to pak ukáže obsazenost kanálů..
Hele, to je dobrý, dík za tip (ale skenování wifi se musí zapnout v nastavení).
Poslední, co jsem našel, bylo pro iOS 8, a vyžadoval jail break, protože prý potřebné funkce nejsou v API. Tak jsem od té doby už nehledal.

10
Windows a jiné systémy / Re:Změna Hesla ve Windows
« kdy: 15. 08. 2020, 13:42:29 »
To se stává, když Windows používají tu svojí metodu tzv. "Rychlého spouštění". Pokud počítač z přihlašovacího programu restartujte, tak by to mělo jít.
Je to tak, ale nejsem si jistý, jestli restart problém vyřeší. Zcela jistě funguje vypnutí, při kterém držíte stisknutý SHIFT. Ale přímo z přihlašovací obrazovky to nemám ověřeno - doufejme, že to funguje taky.

11
Jestli to je EFI/GPT disk, tak (na rozdíl od MBR disku) dd nestačí, pokud se liší velikost. GPT má partition table na konci disku. V MBR má více méně fiktivní údaje, které mají zabránit blbému softwaru v přepsání disku.

12
Není lepší tohle dělat na routeru? Trošku lepší routery (SOHO) VPN server obsahují, stejně tak NAS (Synology, QNAP).
Je pravda, že Asus mívá OpenVPN a PPTP (to druhé fakt není dobrá volba), nastavení (obojího) je ale jednoduché. QNAP (ten mám teď aktuálně) má i L2TP.
Při použití Windows L2TP přes NAT (v případě klienta i serveru) je třeba registry hack, jinak to nefuguje:
Kód: [Vybrat]
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PolicyAgent]
"AssumeUDPEncapsulationContextOnSendRule"=dword:00000002

13
Distribuce / Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« kdy: 17. 05. 2020, 20:03:12 »
Mas vypnute fast-boot na windowse 10? Inak si daj windows 10 na osobitne ssd, tam si moze windows robit co chce a nepokazi linuxove particie... (ehm... pokial samozrejme nevydaju nejaky pripeceny update...)
Fast boot znemožní přístup na NFTS z Linuxu (a pokud si přístup vynutí, problémy vzniknou ve Windows).
Dual boot používám běžně na nejednom stroji a žádné potíže z toho  nevznikají, Windows na cizí partition nelezou, leda že by v nich byl měl majitel driver na ExtFS.

14
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 10. 05. 2020, 09:11:41 »
Tak ked vydrzal obycajny UTP kabel 15 rokov tak snad specialny outdoor to vydrzi. Trasa bude ciastocne viest aj nad zemou a tam je kriticke UV ziarenie ktore pokial viem dokaze zlikvidovat plast beznych kablov do par rokov.
Pozor, koukám, že jsem to nenapsal, ten drát v zemi byl v chráničce. Asi 40cm pod zemí, ale cestou žádné záhony, jen trávník.

15
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 09. 05. 2020, 08:23:12 »
Aky kabel bol pouzity aky?
Někdy 2003 jsem tohle měl přes zahradu k sousedům (něco přes 20m) a byl tam normální UTP drát. Vydrželo to do předloňska, kdy u nás spustili UPC a každý si pořídil vlastní připojení k internetu. Takže 15 let mám ověřeno. Drát zůstal v zemi (nikomu se nechtělo ho vytahovat), takže nevím, v jakém stavu je. A nedylo to moc hluboko, asi 30-40cm pod trávou.

Stran: [1] 2 3 ... 9