Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Lukáš

Stran: [1] 2 3
1
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 13. 11. 2020, 17:28:45 »
Teď nějak nevím co se tu s tou plochou řeší ::) Mě přijde, že Ubuntu má cca stejnou plochu jako Kubuntu. Ano, Kubuntu ji má podobnější Windows (hlavně tu kontextovou nabídku), ale teď jsem zkoušel virtualizované Ubuntu 20.10 a pravým si norm. vytvořím složku na ploše. Když otevřu nějaký LO dokument, tak jde snadno uložit na plochu atp. Takže v tomto problém nevidím.
Pokud jde o bordel na ploše, tak to podle mě není o systému, ale o lidech. Já nikdy neměl moc bordel na ploše. Jen pár ikon + uprostřed to, co je rozdělané. Ano, něco mi tam hnilo a hnije, ale to občas projdu a uklidím. Myslím že pokud má někdo 1000 ikon na ploše, tak je to prostě (minimálně virtuální) bordelář, ale s OS bych to nijak nespojoval.

Jinak to, že jsem přešel z Windows neznamená, že chci vše jak měl Windows. Klidně se na leccos přeučím. Já si právě myslím, že Linux má hromadu věcí vyřešenou chytřeji a pořádněji. Takže změna způsobu práce by mi ani tak nevadila, ale nerad bych přechodem na jinou distribuci přišel o nějaké možnosti (balíčkovací systém, funkčnost mnoha her, rychlý přístup ke všemu důležitému, podpora mnoha programů, které mají binárky pro Ubuntu).

A protože tu píšu o hrách a už tu zaznělo, že Lubuntu/Mint je nejlepší pro BFU atp., tak bych rád upřesnil své zaměření. Za BFU se nepovažuju, pouze za Linuxáckého nooba (hlavně na desktopu a ve znalosti distribucí a derivátů). Ale jsem programátor a PC mám z 98% na práci a ze 2% na hry a učení nových technologií atp.

2
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 12. 11. 2020, 20:49:00 »
Síce ti neodpoviem na tvoje otázky, ale skús reštartovať plasmu, mohlo by to pomôcť a vyhneš sa reštartu celého zariadenia.
Kód: [Vybrat]
kquitapp5 plasmashell && kstart plasmashell
Tak po dnešním uspání PC jsem to chtěl zkusit a nemám program kstart. Nabízelo to kstart5, tak jsem ho chtěl zkusit, ale pak GUI tak zasekalo, že ten příkaz ani nešel zadat :/
Ale díky za tip - někdy zkusím.

Možno nevieš, ale pre použitie Linuxu sa najprv nahliada do DBS kompatibilného hardware aby všetko fiungovalo tak ako treba. To znamená, že nie každý počítač je pre Linux vhodný. Inak povedané, možno zistíš, že pre Linux budeš potrebovať lepší - kompatibilnejší počítač https://linux-hardware.org/
No ale po prvotní instalaci mě asi všechno fungovalo jak má. Až po čase se to horšilo. Takže tam bych problém s HW neviděl.


3
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 11. 11. 2020, 11:49:27 »
Ještě jsem několikrát narazil na tip nainstalovat na Ubuntu prostředí KDE. Máte s tím někdo zkušenost?
Mě to přijde zvláštní, ale nevím co z toho vlastně vznikne v porovnání s Kubuntu. Třeba to smysl má.

Ty "deriváty" Ubuntu jsou strašně nešťasná věc. Kubuntu je Ubuntu. Kubuntu není jiná distribuce než Ubuntu, je to jen varianta, jinak namixované. Sdílí to stejné repozitáře, systém až na GUI je shodný. Takže když odinstalujete GNOME a nainstalujete KDE v Ubuntu, tak dosáhnete stejného výsledku jako by jste nainstalovali "Kubuntu".

Ano na toto téma toho hodně napsal k3dAR a myslím, že to chápu. Z toho důvodu mi to nepřijde jako pro mě rozumná volba. Takže toto pouštím z hlavy.

4
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 11. 11. 2020, 11:46:26 »
Super lidi. Díky - mám poměrně dost názorů. Když budou další, budu rád.
Ještě si pro jistotu zkusím aspoň letmo to Xubuntu, openSuse, Mint a raději i Debian. Ale myslím, že spíš skončím na (K)Ubuntu. Dost používám i KDE Connect, který vylučuje některé z uvedených distribucí. Ubuntu má sice GsConnect, ale nějak se mi nepovedlo spárovat zařízení (možná je to tím, že mám Ubuntu jen virtualizované).

Možná by bylo řešením dát šanci ještě tomu Kubuntu, ale jen LTS a pak upgradnout opět až na LTS a nonLTS verzím (a obecně upgradům) se raději vyhnout. Protože mám pocit, že nejvíc problémů začalo právě tím upgradem verze (přestože z nonLTS na LTS verzi).

5
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 10. 11. 2020, 18:51:21 »
Ještě jsem několikrát narazil na tip nainstalovat na Ubuntu prostředí KDE. Máte s tím někdo zkušenost?
Mě to přijde zvláštní, ale nevím co z toho vlastně vznikne v porovnání s Kubuntu. Třeba to smysl má.

6
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 10. 11. 2020, 16:47:56 »
"větší možnosti přizpůsobení."

neni vzdy pravda, Gnome Tweaks umoznuje menit veci, ktere v KDE menit nejdou. Treba globalni rozlozeni klavesnice
Ano, o tomto toolu jsem slyšel a zkoušel ve virtualizované verzi Ubuntu. Ty možnosti nastavení pro mě nejsou samozřejmě zásadní, ale líbí se mě třeba možnost přidávat funkce do pravé horní části okna - např. StayOnTop. Ale zjistil jsem, že v Ubuntu se k tomu taky dostanu pravým klikem na titulkovou lištu a to mi stačí.

7
Distribuce / Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 10. 11. 2020, 16:08:27 »
Nazdar lidi,
mám dotaz. Sice se trošku bojím že dostanu sprchu nebo že se mi tu poperete vy, ale risknu to :)

Jsem bývalý Windowsák, který vždycky pokukoval po Linuxu. Loni jsem konečně úspěšně switchnul a to na Kubuntu. Důvodem výběru řady *buntu byla rozšířenost a velká podpora všeho možného. Důvodem výběru KDE byl mě více líbivý se design + větší možnosti přizpůsobení.

Po roce používání jsem ale trošku zklamán. Linux jako platforma je super a Windows už na PC určitě nepustím. Ale zklamala mě nestabilita grafických aplikací a vlastně celého GUI. Stav se ještě zhoršil, když jsem updatoval Kubuntu z 19.10 na 20.04. Teď se potýkám s problémy typu:
  • Při spuštění spořiče obrazovky se mě deaktivuje zvukový profil v PulseAudio. Musím jej povolit, abych mohl přehodit ze sluchátek na repráky.
  • Po uspání PC se mi rozdrbe krom jiných věcí i zobrazování stránek v Chrome. Pomůže jen restart PC.
  • Při spouštění her mi někdy řve reprák šumem. Hru musím vypnout nebo minimalizovat, přepnout na sluchátka a zpět na repráky. Hrou to není - dělají to minimálně dvě hry.
  • Občas nejde spustit nějaká hra. Pomůže jen restart PC.
  • Občasné padání nějakých GUI programů popř. celé Plasmy.
  • Při odhlášení se přihlásím a veškerý font je malý (myslím i ikony). Pomůže jen restart PC.
  • A další...
Já uspávám PC právě pro to, abych jej nemusel restartovat. A pak stejně musím? :(

Chtěl jsem tedy zkusit Ubuntu doufaje, že když je to výchozí Canonical distro, tak bude bezproblémovější a stabilnější. Něco málo jsem hledal, abych si domněnku potvrdil, a byl jsem překvapen, že poměrně často lidi doporučují z různých důvodů (nenáročnost na PC nebo dokonce i kvůli stabilitě) spíše Kubuntu než Ubuntu. Takže teď nevím :(

Je mi jasný, že hromada lidí mě doporučí úplně jiné distribuce a věřím, že by byly stabilnější. Ale raději bych zůstal na té *buntu hromádce, protože jsem na Ubuntu zvyklý ze správy serveru a teď už i z desktopu a obávám se, že bych si s jinou distribucí neporadil nebo bych přišel o hromady výhod. A ano, taky bych chtěl, aby to prostě vypadalo pěkně. Takže pokud myslíte, že je nějaké distro, které je dostatečně rozšířené a použitelné jako desktop a nabízí cca všechno co Ubuntu, tak můžete dát tip.
Ale primárně bych rád slyšel názory na Ubuntu a Kubuntu spíše od uživatelů těchto distribucí (ideálně kteří znají obě) - ne haterů :)

  • Která distribuce je stabilnější?
  • Která distribuce zvládá upgrade více bezbolestně?
  • Která distribuce je méně náročná na HW?

Díky moc :)

8
Server / Re:Zaznamenání verze vsftpd
« kdy: 13. 03. 2019, 11:33:10 »
Super, tak:
Kód: [Vybrat]
vsftpd -v 0>&1funguje jak má. Ještě jednou díky! :)

9
Server / Re:Zaznamenání verze vsftpd
« kdy: 12. 03. 2019, 22:12:42 »
Já se ptal googlu několik hodin, ale toto jsem nenašel. No jestli to posílá na STDIN, tak nazdar :D
Každopádně moc děkuji - zítra zkusím. Pořád mě vrtalo hlavou co je jinak, ale že se dá poslat něco na STDIN jsem ani nevěděl.

10
Server / Zaznamenání verze vsftpd
« kdy: 12. 03. 2019, 16:17:36 »
Nazdar lidi,

mám problém, se kterým si nevím rady. Potřebuji si na svém serveru (Ubuntu) scriptem zjistit verzi vsftpd serveru. Na to je příkaz:
Kód: [Vybrat]
vsftpd -vVerze se v konzole vypíše, ale nejsem schopen tu hodnotu "odchytnout".

Problém je tedy v tom, že mám shellový script, který verzi vypíše, ale když tento script zavolám třeba php scriptem, tak tam už ta verze vidět není.

Šméčka typu
Kód: [Vybrat]
vsftpd -v 2>&1 jsem zkoušel.

Chtěl jsem si tedy aspoň udělat script, který výstup uloží do souboru a ten pak použiji:
Kód: [Vybrat]
vsftpd -v > vsftpd.log
vsftpd -v &> vsftpd.log
vsftpd -v 2>&1 | tee vsftpd.log
Nic výstup neuloží. Vypíše se ale vždy.

Mám podezření, že program vsftpd verzi neposílá do STDOUT ani STDERR, ale ještě někam jinam :D

Zmiňuji konkrétně vsftpd proto, že je to zatím jediný program, který nejsem schopen "zkrotit". Výstupy mnoha jiných programů se mi odchytnou podařilo.

Nenapadá vás něco? :-[

11
Vývoj / Re:OPENSSL_ALGO_SHA256 na PHP 5.2.17
« kdy: 24. 02. 2017, 16:35:03 »
No raději si to nechám pro sebe, ať někoho nešpiním. Určitě to je spíš z dřívějška, pro lidi, který ten hosting ještě používají, tak aby nemuseli přepisovat své weby.

Jinak tady se někomu povedlo najít nějaké řešení, ale jak jsem psal - už se přesouvá, takže už to teď zkoušet nebudu - možná později ze zvědavosti.

12
Vývoj / Re:OPENSSL_ALGO_SHA256 na PHP 5.2.17
« kdy: 24. 02. 2017, 15:57:11 »
Moc díky za snahu (hlavně Jamiemu) :)
Už se pracuje na přesunu hostingu, takže je víceméně vyřešeno.

S tou deadline to není tak jak to úplně vypadá. Na EET dělám už od listopadu, nasazovalo se to na první vlnu a teď se dělají weby pro druhou vlnu (několik zákazníků). Dlouho už to běželo na testovací verzi a teď se jen vše přesouvá na ostré weby. A tady se holt našla jedna výjimka na prastarém hostingu :)

13
Vývoj / Re:OPENSSL_ALGO_SHA256 na PHP 5.2.17
« kdy: 24. 02. 2017, 13:47:16 »
Aktualizace je samozřejmě nejjednodušší rada a zároveň je to pro mě i poslední řešení. Se*e mě, když dělám se starým softem ať už kdekoli, ale já nejsem majitel. Kdybych byl, tak aktualizuji PHP i DB skoro s každou novou verzí (na svém serveru to tak dělám) :)
Takže odpověď "aktualizovat PHP" je sice nejsprávnější, ale užitečná asi jako "nedělej EET".
Pokud by se muselo aktualizovat, tak by se stejně přešlo z PHP 5.2. třeba jen na 5.4 právě proto, aby se zbytek webu nerozbil. Ten web by bohužel bylo levnější udělat znovu než ho přepisovat pro novější verzi PHP.

Volat openssl přímo? Pokud myslíte přes exec() nebo system(), tak tyto funkce jsou na tomto hostingu zakázány.

Do zdroje jsem koukal, ale nevidím tam nic, co by mi pomohlo. Bohužel jde o EET, takže mám jen 4 dny na vyřešení problému a to musím ještě implementovat na další weby, takže se tím nemohu moc zabývat. Doufal jsem, že existuje nějaká PHP knihovna s touto funkčností.

Dobrá tedy. Děkuji všem :)

14
Vývoj / OPENSSL_ALGO_SHA256 na PHP 5.2.17
« kdy: 24. 02. 2017, 09:17:36 »
Zdravím ve spolek.

Implementuji EET na starou verzi PHP a narazil jsem problém. Potřebuji použít PHP funkci openssl_sign se čtvrtým parametrem OPENSSL_ALGO_SHA256, což ale PHP ve verzi 5.2.17 nezná.

Existuje nějaký způsob jak to vyřešit?

Děkuji.

15
Server / Re:vsFTPd + mysql.pam = "530 Login incorrect"
« kdy: 27. 04. 2016, 14:44:23 »
Problém byl ve starém (už se dlouho neaktualizuje) pam_mysql modulu. Existuje na něj patch.
--
Vlákno může být označeno jako vyřešené nebo uzamčeno.

Stran: [1] 2 3