reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - letranger

Stran: [1] 2 3 4
1
/dev/null / Covid a 15 tisíc pro živnostníky
« kdy: 26. 03. 2020, 17:45:49 »
Slyšeli jste už o tomhle návrhu kompenzací pro živnostníky? Znamená to, že všichni, kteří děláme v IT na IČO dostaneme taky od vlády k nízkým odvodům ještě krásné přilepšení? Tohle je prostě Švarc country :)

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mimoradne-jednani-vlady-koronavirus-dalsi-opatreni-babis-opozice-ustredni-krizovy-stab.A200326_021834_domaci_kop

2
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 03. 02. 2020, 22:49:53 »
EDIT:
co je na tom asi to najhorsie, ze je to doslova vsade. Neviem o jednej firme, kde by tato rakovina nebola v pokrocilom stadiu.

Ano, nějaké prvky z toho jsou skoro všude, ale dost se to liší v intenzitě. Někde je ze scrumu jen standup, jinde je to all inclusive i s demem pro uklízečky :)

3
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 02. 02. 2020, 17:07:34 »
Náš tým právě taky nepracuje na jednom projektu/produktu, je tam víc menších věcí. Takže ten sprint nemá žádný jednotný cíl, neděláme žádný release jednou za 14 dní, je to jen kolekce ticketů na příštích 14 dní. Vůbec nechápu, jaký to pro tenhle případ dává smysl. Někdo byl na školení a vlezlo mu do hlavy, že se takhle dá řídit všechno. Ve skutečnosti je to jen nástroj na dohled a buzeraci.

4
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 02. 02. 2020, 09:31:55 »
Product owner přece na standupu nemá vůbec co dělat. Ale to je klasika. Vždycky, když někdo nadává na agilní vývoj, tak se ukáže, že je to něčím, co s agilní metodikou vůbec nesouvisí, nebo co je dokonce přímo proti ní.

Nj, tak když je PO zároveň i něco jako scrum master... Jeho hlavní role se zdá být kontrolovat, jestli někdo náhodou nedělá něco jiného, než na co je ticket, případně jestli se dělá na ticketech, které jsou v backlogu nejvýš. U vás tohle nikdo nekontroluje?

5
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 01. 02. 2020, 23:35:36 »
U nás standupy nejvíc prodlužuje product owner. A to, že se stojí, nijak nepomáhá, spíš mi to přijde ponižující.

6
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 01. 02. 2020, 18:41:55 »
Hlavní problém tohohle je, že je to v podstatě náboženství, navíc s příživnickým businessem kolem sebe.

Mně osobně se po zavedení scrumu snížila produktivita možná i o 50 procent. Neskutečně přibylo mítinků a hlavně je přísně zakázáno udělat "něco navíc", na co není kartička. Spousta keců o tom, jak tým má být samoorganizující se, ale ve skutečnosti třeba standup slouží hlavně na to, aby byli všichni totálně pod kontrolou.

Znáte někdo nějakou metodu, jak přesvědčit vedení, že je to celé nesmysl?

7
V podstatě je třeba si říct, co na machine learning potřebuješ umět. Napadá mě následující:

Statistiku
Lineární algebru
Numerické metody
Algoritmy (složitost)
Základy programování
(Teorie grafů)

To by ti ta škola měla hlavně dát. Pokud jde o nějaké dva nebo tři specializované předměty, to už je skoro jedno, kde si je dáš. Ale dělat to bez výhledu pak dělat ještě doktorát, to bych asi nedělal. Různé joby typu Data Scientist nejsou žádná super zábava, 90% času strávíš přípravou dat a možná 10% nějakým výběrem algoritmů.

8
Jestli v UK, tak Cambridge je určitě fajn :) Jinak je to ale spíš až na doktorát.

9
Studium a uplatnění / Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« kdy: 04. 10. 2015, 11:29:37 »
Tak jsem si zkusil i ten Big five test a tam mi vyšlo, že jsem lehce extrovertní, celkem nesvědomitý, a velmi příjemný k ostatním, velmi otevřený a velmi neurotický - no to je kombinace :)

10
Studium a uplatnění / Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« kdy: 02. 10. 2015, 10:26:56 »
To je mi jasné, že jde primárně o jiný typ práce. Ale to je to, co hledám. Nejde mi třeba o to, dostat víc peněz, se svým příjmem jsem spokojen.

Ty testy osobnosti jsou samozřejmě omezené, ale trochu to člověku otevřít oči může. Třeba to Feeling vs. Thinking mi vyšlo 9:5, to už je poměrně výrazné. Ostatní kategorie byly vždycky 8:6.

Prostě je to tak, že cítím, že jsem si asi špatně vybral povolání. Tenhle typ práce jsem schopný na nějaké úrovni dělat, ale vnitřně mě to neuspokojuje. A teď je otázka, co s tím člověk 10 let po škole může ještě dělat. Určitě se mi nechce začít 10 let po škole dělat úplně jinou práci od junior úrovně za třetinový plat. Takže hledám něco, kde člověk může dělat jiný typ práce a zároveň nezahodit dosavadní zkušenosti. Prostě cítím, že takováhle koncová pozice se pro mě moc nehodí. Když se podívám na naší korporaci, kde by mě bavilo pracovat, tak někde, kde člověk může ovlivňovat strategii firmy. Ale tam se v takovýchhle kolosech není moc jednoduché dostat.

11
Studium a uplatnění / Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« kdy: 28. 09. 2015, 18:04:25 »
ENFJ:
Blba zprava: Pokud mas to F (citeni) silne, pak nemas moc dobry predpoklady na technicky pozice. Jak ti jde matika? F s tim maji docela problem a urcite to neni jejich domena.
Dobra zprava: Z Ftypu je tento nejbliz k managovani. Ale musi to byt v netechnickych oblastech, socialni, PR apod. S tim ucitelovanim jsi asi docela blizko, co by te mohlo naplnovat.

Právě v tom testu jsem měl překvapivě rozdíl mezi F a T největši ze všech těch 4 kategorií. Jenže Matika mi šla naopak dobře, mám červený diplom z technické školy, takže to asi nebylo tak špatné :-) Z programování samotného taky nadprůměrné výsledky. Jestli mi tam ale něco nešlo, tak to byla fyzika a elektrotechnika, na střední to samé, plus mě ještě hodně nebavila chemie. Zkoušky jsem z těchhle předmětů dělal třeba až napodruhé a musel se to dost nadrtit. Co taky moc nemám, je prostorová představivost. Moc si nedokážu představit, že bych byl třeba strojní nebo elektro inženýr.

Ono ale třeba programování není moc technické, vlastně je to v něčem blízké učení se cizímu jazyku. Matematika je už řešení abstraktního problému. Počítat diferenciální rovnici mě bavilo, ale třeba vypočítat pole v elektrotechnice, tam mi fak dávalo zabrat ty rovnice napsat - vlastně pokud jsem ten příklad typově už neznal, tak bez šance. Jenže s tím měli problém skoro všichni. Obvody mi taky moc nešly a nebavily.

Ale ten test je o něčem jiném. To že dáváš přednost pocitům před myšlením spíš svědči o tom, podle čeho se rozhoduješ. Neznamená to, že člověk není schopné myšlení použít, když pocity použít nejdou.

A ten seznam vhodných profesí je moc pěkný, určitě bych si tam něco vybral. Jenže teď deset po škole všechno zahodit a začít od nuly jako fotograf... Moc si to nedokážu představit. Stejně jako vydělit si plat třemi a jít učit angličtinu.,..

12
Studium a uplatnění / Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« kdy: 28. 09. 2015, 09:29:15 »
Jo a už jsem našel, jaký typ mi tenkrát v tom testu vyšel - ENFJ. To asi není pro softwarovou firmu vůbec vhodné :)

13
Studium a uplatnění / Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« kdy: 27. 09. 2015, 22:32:15 »
Ten test osobnosti jsem si tehdy dělal, ale už jsem zapomněl, co mi přesně vyšlo - to asi taky o něčem vypovídá:)

U mě je možná i ten problém, že i když jsem inženýr, tak já zas až tak bytostně technický typ nejsem. Už na gymplu jsem měl humanitní a exaktní předměty tak nějak v rovnováze a techniku si vybral asi hlavně z praktických důvodů. Možná jsem měl jít na pajďák a teď učit děti angličtinu a byl bych spokojenější. Nicméně jak mám rád jazyky, tak mě hodně baví pracovat v mezinárodním prostředí, jezdit do zahraničí, komunikovat s cizinci. Proto jsem takovou nadnárodní společnost chtěl, vlastně to byl můj dream job. Ale teď jsem prostě zklamaný náplní práce - i když je to R&D oddělení, tak mi přijde, že věci, které dělám, nedávají moc smysl. Jak jsem si myslel, jak to bude cool, tak naopak je to spíš ještě nudnější než to, co dělají developeři.

 Ale jak jsem zjistil, je to i o tom si vydobít, na čem zrovna já budu pracovat. Měsíc po mě nastoupil na stejnou pozici kolega, který už předtím v jedné (ještě větší) korporaci byl a evidentně už v tom uměl chodit. Po pár měsících si vydupal, že bude pracovat přesně na tom a tom - a dělá celkem zajímavé věci. To je také poučení pro příště, byl jsem ze začátku zbytečně pasivní.

Ale teď jsem se rozhodl tu ještě nějakou dobu zůstat a ujasnit si, co by mě vlastně bavilo, víc se dívat, co dělají jiní. Problém je, že to je pro mě prostě trápení, nebaví mě to a musím se nutit, abych vůbec byl schopný něco udělat. Celkově mám asi dost malou schopnost dělat věci, které mě nebaví, to je asi taky třeba se naučit.

14
Studium a uplatnění / Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« kdy: 25. 09. 2015, 16:12:48 »
Díky za rady a názory. Zatím jsem se rozhlížel kolem, v dost věcech máte pravdu. Můj šéf si mi jen postěžoval na lidi, co si to tam chodí odsedět, dostat výplatu a hlavně nikdy neudělat ani centimetr navíc. A hlavně na svoje šéfy v zahraničí, kteří nemají žádnou kloudnou strategii a jen šíří chaos. Potom jednoho mého kolegu před asi 3 měsíci povýšili ze senior inženýra na produktového manažera. Zdědil jsem po něm nějakou práci, tak s ním celkem často mluvím. Finančně si asi polepšil, ale jinak si jen stěžuje, že celý den tráví jen rozesíláním emailů o tom, kterou verzi jaké komponenty máme v jakém produktu a nesmyslnými telekonferencemi. Prý by rád zase dělal to, co jsem po něm zdědil já. Můj projektový manažer taky nědělá nic extra zajímavého, vlastně domlouvá termíny, kdy vyjde jaká verze čeho a organizuje mítinky.
Tak nevím, co s tím, kde je nějaké práce, kde jde i něco organizovat a zároveň je aspoň i trochu kreativní.
Možná to v takovéhle pobočce mezinárodní firmy nejde.

Asi to chce si jít zkusit dělat něco v nějakém start-upu (i když to asi bude brutální rozdíl v platu) nebo začít časem něco vlastního...
Pořád mi přijde, že jsem se nějak minul povoláním :)

15
Samozřejmě jsem myslel hrubou. Ano, náklady zaměstnavatele v ČR na 90000Kč jsou 120600Kč, v Německu na 5000€ hrubé jsou celkové náklady 6037€, viz třeba http://www.imacc.de/lohnabrechnunggehaltsabrechnung/sozialabgabenarbeitgeber/beitragsbemessungsgrenze.html. Když berete superhrubou, tak v ČR vám v čistém zbyde cca 53% nákladů, v Německu cca 48%.

Zájimavé je pro nás asi taky Rakousko, tam se to ale musí přepočítávat jako podíl z ročního platu, protože v Rakousku je vždy 14 platů. Plat 60k€ ročně stojí zaměstnavatele 78593€ a čistého z něj momentálně dostanete 36767€ (46.8%) resp. 38358€ (48.8%) po snížení daní, které bude od 1.1.2016.

Jenomže průměrný plat v Německu je 2916€, pokud bychom tak jako u nás počítali jeho 3.5 násobek, museli bychom si hrát s platem 10200€, na který se už opravdu těžko dosáhne. Z ní by bylo 5449€ čistého, měsíční náklady zaměstanvatele by kvůli přesažení stropu pro sociální pojištění byly 11500€, takže zbyde 47.4% nákladů. Tady se projevuje jedna zajímavá věc a to, že u nás kvůli  danění superhrubé mzdy při dosažení stropu na sociální pojištění (ten je ale u nás na naše poměry poměrně hodně vysoko) prudce klesá celková daň, zatímco v Německu se daň počítá tak, že se vezme hrubá mzde, z ní se nejprve odečte sociální a zdravotní pojištění a až teprve na zbytek se aplikují daňová pásma. Takže když po dosažení stropu šetříte na sociálním pojištění, zase se vám zvýší daňový základ a při pásmech kolem 50% se to vše vlastně jen přesune do jiné kolonky.

Konec daňového okénka :) Ale myslím, že tohle je při vyjednávání platu v zahraničí dobré vědět.

Stran: [1] 2 3 4

reklama