Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dj-bobr

Stran: [1] 2 3
1
Hardware / Re:NTB nový nebo refurbished?
« kdy: 26. 10. 2021, 14:05:21 »
Osobně jedu už tak 12 let na repasech Lenovo - dříve T20, pak T60, T61, nyní T430 a W520.
Dva poslední zmiňované bohatě stačí na drtivou většinu dnešního neherního provozu - jen jsem přepastoval, vyčistil, doplnil RAM a SSD (ve W520 mám 4x8GB DDR3L, 240GB mSATA + 1TB SATA SSD) a když neřeším baterii a hmotnost, je to po všech stránkách ideální workstation.
Jediné, co není úplně optimální třeba v Ubuntu = nVidia Optimus (ale existují verze s Intel grafikou, ty jsou i v Linuxu bezproblémové). Ve Win7 a Win10 počítač funguje zcela ideálně.

Naprosto si nedovedu představit dnes kupovat nový lowend. Běžně mě kontaktují zoufalé kamarádky, že si koupily "levný netbook" s Win10 Home, slabým Atomem, 4GB RAM, 32GB eMMC, pustily ho, připojily na internet a za hodinu měly úplně plný "disk" updatů, které se z důvodu nedostatku prostoru nezvládly nainstalovat a zacyklily se v rollbacku.
Většinou to končí vrácením ve 14d lhůtě a zakoupením repasovaného Dellu nebo Lenova (načež kafrají, že je ten notebook škaredý, ale jinak že je dokonalý)

Semtam se pěkné kousky najdou tu a tu, nejsu reklamní agent, jen dávám odkazy, odkud jsem kupoval já. Jinak bazoš, sbazar, klasika inzeráty (tam je zpravidla nižší cena, ale repas si musíte udělat sami).

2
Server / Re:Vadný NAS Synology
« kdy: 21. 10. 2021, 10:37:57 »
Měl ESR řádu vyšších desítek ohmů, názvosloví si už vymyslete jak chcete, já jen nabídl pomoc :)

3
Server / Re:Vadný NAS Synology
« kdy: 20. 10. 2021, 10:09:28 »
Zdar mytrixu, rád tě po mnoha letech vidím/čtu :)

Tvůj problém je velmi pravděpodobně způsoben kondenzátory na desce v oblasti DC-DC zdrojů, už jsem se s tím setkal.. kondenzátor těsně u čtvercové cívky v měniči měl obrovský vnitřní odpor a byl tam už jen pro parádu. Jestli to dostaneš do Prahy, tak bych ti je povyměňoval..

4
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 13. 10. 2021, 09:40:24 »
Praha 8, korporát o cca 140 lidech: v zasedačkách všude VGA stabilní kabely k LCD/projektorům a HDMI->VGA kablíky.
Spotřeba cca 15-20 HDMI->VGA adaptérů za rok, a to byly některé zajištěné ocelovým lankem.
Jediné, co pomohlo, bylo nakoupit HDMI->VGA adaptéry ve velkém počtu a lidem je rozdávat bez papírování v případě potřeby + apelovat na lidi, aby hlásili, když někde v zasedačce chybí.
Jinak pro zajímavost, druhý největší spotřebák byly iPhoní USB kablíky a ochranná skla na telefony.

5
Takto to vypadá - prasárna, ale funkční :)

https://imgur.com/Q0Rv4VB

6
Jo, toto jsem řešil taky déle. V bytové serverovničce ve skříni mám RPi3 a RPi4, přičemž RPi3 má na USB připojené dvě RTL-SDR (jedno na ADS-B, druhé na RTL-TCP) a RPi4 má připojený Astrometa DVB-T2 tuner pro tvheadend a externí 3.5" HDD pro účely NAS.
Problém byl, že toto bylo potřeba unapájet malým napětím (nebylo možné k tomu dotáhnout 230V) a přívod musí být skřípnutelný beztrestně do okna.

První pokusy probíhaly se zdrojem od USB-IDE převodníku (výstup Molex 12V-GND-GND-5V), který se jevil hodně tvrdě (na 5V dával klidně 4A bez významnějšího pádu) a na 5V (po 2 metrech 2x1.5mm dvojlinky plus u RPi dvou tlumivečkách , dvou 1000uF kondenzátorech a dvou 6V8 transilech) připojené obě RPi skrze microUSB a USB-C. Jenže jsem se nebyl schopen zbavit problémů s podpětím..
12V do harddisku jsem připojil z přivedené 12V větve.

- Nepomohlo připojit 5V do RPi přes GPIO.
- Pomohlo připojit 5V do RPi přes dvojice GPIO paralelně.
- Pomohlo vytvořit na bastldesce snižující spínaný zdroj s MC34063, který z 12V (kvůli ztrátám na přívodní dvojlince) udělá 5V a napájí jedno z RPi.
- Nepomohlo vyměnit zdroj za Mean Well 5V/3A z GME (a to jinak tyto zdroje fakt nejsou špatné, co se týče zatížitelnosti, stability, šumu i bezpečnosti - akorát jeden čas tam bývaly horší kondenzátory)
- Hodně pomohlo vyměnit zdroj za nový moderní ATX zdroj (bez výměny čehokoli dalšího - přípoj na Molex).
- Nejvíc pomohlo vzít USB3 hub, uřezat mu červený vodič a napájet hub včetně obou RTL-SDR přímo z 5V přívodu.

Teď to celé funguje dobře bez throttlingu, i poté, co se to všechno zapne naráz - napětí na straně RPi padá jen o 0.1V. Podpětí jsem v dmesgu neviděl už aspoň měsíc..

7
Sítě / Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« kdy: 30. 08. 2021, 16:15:07 »
791 MHz začíná T-Mobile, 801 MHz začíná O2, 811 MHz začíná Vodafone. Ten žbrbl na pravém kraji je mimochodem Vodafoní NB-IoT. Ale i s tím ziskem 49dB je to dost bída..
Jinak ten drát by správně (laděný pro pásmo LTE 800MHz) měl mít zhruba 18 centimetrů (ta část, co vyčnívá z konektoru), ale na orientační proměření to zas takový vliv mít nebude.

8
Sítě / Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« kdy: 30. 08. 2021, 13:32:45 »
Jen rychlých pár komentářů k věci:

Tunery s R828 jsou pro SDR méně vhodné (ve srovnání s R820T2) co se týče čistoty spektra, ale stále jsou použitelné. Je to Astrometa s bílým plastovým deklem? Funguje i se šíří pásma 2.8MHz.

ZADIG je ve Win10 potřeba explicitně pouštět jako správce, jinak končí nezdarem. Ve výběru zařízení je potřeba najít dvě "Bulk-In" zařízení a teď pozor - instalovat v Zadigu ovladač ne na ty Bulk-In, ale na jejich nadřazené Composite device.

Ve Windows světě je nejpohodlnější pro SDR v režimu "přehledového přijímače" program SDRSharp.

Redukce z MCX a z IEC na cokoli jiného jdou koupit všude možně na Aliexpressu, ale jinak všechny možné vysokofrekvenční konektory i lecjaké redukce jdou v CZ koupit v https://www.rasel.cz/ - velmi doporučuji, jsou fakt experti na tento sortiment. (nejsem reklamní agent, pouze jsem s nimi už 15 let spokojen)

a myslím, že pro WIFTův problém by se hodil nějaký telefon s Androidem a nainstalovanou aplikací NetMonster, kterou by šlo minimálně očuchat aktuální "serving" BTSku a její signál v závislosti na přesném umístění telefonu. Některé telefony mají i možnost bandlocku (třeba Samsungy v hidden menu). Být blíž, tak rád posloužím, ale já pendluju Praha-Zlín a nejdál pravidelně do JČ mám leda Písek..

9
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 15. 07. 2021, 11:45:59 »
Ještě si vzpomínám ve Vistách na "stopáž" u síťovky - v originálu Duration. Kdesi v dokumentaci se objevil i "řidič autobusu" (bus driver).

Na prd je, že to počešťování nutí často i český vysokoškolský systém. V absolventce o zvukových filtrech/efektech vedoucí práce dlouho trval na přeložení delaye, chorusu, flangeru, vocoderu..

A "gadget" byste přeložili jak? (v mém blízkém okolí vede výraz "bazmeg")

10
Ahoj,

dovolil bych si požádat komunitu o radu.

Mám ve správě síťku, která má jako hlavní router Mikrotik hAP ac3, k tomu dvě AP hAP ac2, jeden manageovatelný eth switch s podporou VLAN od Netgearu a uplink do Internetu+CZFree rádiovým pojítkem. Síťka má naroutovaný /27 segment vnitřních (CZFree) adres bez NATu a aktuálně jsou eth i wifi rozhraní komplet zbridgeované.

Cílem je rozsekat síť na segment "počítače", segment "IoT/guest" a segment "NAS", možná ještě něco jako DMZ (časem). Tohoto mám v úmyslu docílit použitím VLAN, abych izoloval tyto zóny od sebe na L2 vrstvě a mohl nastavovat firewall tak, aby třeba počítače mohly na NAS, ale IoT a Guest směly pouze do Internetu a nikdy na NAS.
Jenže veškeré nápady obsahují buďto nutnost NATu, nebo rozsekání na L3 podsíťky, čemuž se u /27 segmentu opravdu chcu vyhnout. Dovedu si představit NATovanou podsíťku pro Guest s přístupem pouze do internetu, ale zbytek bych měl rád na "nativních" adresách.
Umístění wifi klienta do příslušné zóny bych v budoucnosti chtěl řešit přes WPA2-Enterprise / RADIUS / VLAN.

Ocením jakoukoli myšlenku, jak z tohoto vybruslit a děkuji předem :)

+ v budoucnosti bude na programu dne i IPv6 - to bude ještě zajímavější

11
Hardware / Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« kdy: 02. 06. 2021, 12:38:37 »
Z deklu T430 jsem IPou čistil pozůstatky po samolepce a šla dolů rovnou i ta pseudoguma.. mrzelo mě to trochu, ale po odstranění celé pseudogumy to taky nevypadá špatně.
Plastidip ani Foliatec nedoporučuji, oloupe se velmi rychle, oboje jsem na Thinkpadu testoval - reálná životnost pod 1 měsíc. To už radši "karbonovou" samolepku z Aliexpressu :)

12
Sítě / Re:Stav 2G sítí v českých krajích
« kdy: 26. 04. 2021, 13:04:47 »
Ještě taková drobnost. Oproti specializovaným IoT řešením (jako třeba ta LoRaWAN) vychází GPRS dost hrůzostrašně, co se týče spotřeby energie. GPRS modem se musí přihlásit do sítě, attachnout, poslat data a pak buďto detachnout, nebo zůstat přihlášený se všemi energetickými neduhy (location update, routing update, t3212 - "keepalive" aby nevypadl ze sítě.. vše jede po signalizačním kanálu SDCCH a zpravidla bez power control, takže na plný výkon)

13
Sítě / Re:Stav 2G sítí v českých krajích
« kdy: 23. 04. 2021, 11:10:20 »
2G sítě v CZ - velmi dobré pokrytí, nejsem si vědom žádného plánovaného shutdownu, GPRS/EDGE funguje adekvátně technologickým možnostem (= funguje všude ale pomalu - vyšší desítky kbit/s, latence vyšší stovky ms hlavně kvůli interleavingu).
Nicméně bych se už nebál zabývat se alternativami (Sigfox, NB-IoT, LoRaWAN) - jsou k dispozici za pár desetikorun třeba shieldy k Arduinu..

14
Sítě / Re:Levné UTP lanko
« kdy: 16. 03. 2021, 13:01:33 »
No on není u levných UTP kabelů problém jen s materiálem (CCA aka Cu/Al je velmi rozšířený, ale IMHO by na non-PoE využití a krátkou vzdálenost neměl dělat větší problémy - poměděný hliník na frekvencích, na kterých běží fyzická vrstva Ethernetu, reálně "používá" jen ten měděný povlak díky skinefektu, ale PoE je stejnosměrné a tam se skinefekt neuplatňuje), ale bývá šizený i průřez vodičů.
Nedávno jsem krimpoval konektory na UTP AWG28 (ano, to si někdo dovolí prodávat v 305m klubku) a bylo to utrpení.
Jinak všude používám AWG24 a na hotových <5m patch kabelech jsem ochoten snést AWG26.

15
/dev/null / Re:Aky kavovar pre dobru kavu?
« kdy: 10. 12. 2020, 09:19:33 »
De'Longhi ECAM 22.110 B Magnifica S. Zvládne enterprise-grade provoz a kafe dělá výborné (samozřejmě záleží na surovině). Ověřeno cca 1.5 roku denního záhulu, za který by se nemusel stydět ani kavárenský stroj.

Stran: [1] 2 3