Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚

Stran: [1] 2 3 ... 15
1
Na myši mě štve jedna věc. Ve windows 10.V windoze mám nastavenou citlivost myši ovládacích panelech a roky jsem na to nechmátl. Myš má nastavení úrovní citlivosti, a přímo vidím, který stupeň (bohužel výrobce dokázal vytřískat celé 4 stavy z 2^3 stavů při třech diodách, ale chápu, že nooby by považovaly kód 010 nebo 101 za nedefinovaný a udělalo by jim to v hlavně PARSE_ERROR). Ale to byla odbočka , i ty čtyři stačí.

Z nějakého důvodu se ale stane, že někdy ten kurzor jezdí reálně rychleji než jindy a teď nemyslím akceleraci. Obvykle po probuzení počítače nebo nějaké "prudké " změně.  Nebo když se uspí monitor (periferie se neuspí) Aby mi myš jezdila , jak jsem zvyklý, tak musím jeden stupeň ubrat... Ani v tom není nic jiného, že bych přepnul na jiný profil myši (doprovodný sw nemám žádný) nebo bych v ní byl prach nebo měnil počet/rozlišení/škálování monitoru. Možná to ani s uspáním nesouvisí. Nepřišel jsem na to ,kdy se to zrychlí

čím to, proč, windows tomu kurzoru někdy přitopí pod kotlem?

2
 co to zase je za gliče
jsem si myslel že mám něco s klávesnicí, ale v PUTTY mi pro jednoho hosta nefunguje numerický blok - je kompletně mrtvý, nejde ani Enter ani čísla ani mínus. Nepomůže ani vypnutí numlocku   , ani to nedělá anic . Jediný ,co to dělá (a dělá to haluze) je editor nano - Numlock ukáže nápovědu, čtyřka ukáže "Rozvázat klávesu"
Kód: [Vybrat]
localectl
   System Locale: LANG=cs_CZ.UTF-8
       VC Keymap: cs
      X11 Layout: de
       X11 Model: pc105
     X11 Options: lv3:ralt_switch
Ale u jiného hosta ano
localectl
   System Locale: LANG=cs_CZ.UTF-8
       VC Keymap: n/a
      X11 Layout: cz
       X11 Model: pc102


Nevyznám se těhle okultních věcech jako localetectl, xkbmab, x11keys,setlocale, genlocale
Putty-

3
V event logu windows mi přibyla tato chyba: že byla přijata následující výstraha o závažné chybě:40
Vubec netušim.Co to znamená. Patrně to co následuje je to"40"
Ty chyby jsou3 po sobě v stejnou sekundu jednou následuje 70,pak 40 a pak.zase 40

4
Server / Při výpadku SSH se neuloží historie
« kdy: 25. 02. 2025, 12:17:32 »
Rád bych si automatizoval takovou věc, jak na klasickém linuxuvém serveru s bashem a sshd. Normálně mám ve svém profilu nastaveno uložení historie (append, ignoreboth, ignore dups, žádné post/pre skripty) - ale způsob a režim ukládání stejně nechci řešit v dotazu.

Chtěl při vzdálené práci přes ssh ( příkaz ssh bez commandu= implicitní shell) nastavit, aby při výpadku spojení se neuložila historie. Jde to nějak ? Co vím, například syslog u sshd to dokáže rozeznat, že po timeoutu ukončí a odhlásí a do syslogu  bude u PAM/sshd něco jako connection interrupted, disconnected due to inactivity. Takže to pozná

Asi, se nabízí řešení, nechat si ukládání historie vypnuté a před ukončení zařídit uložení historie... Ale co když zapomenu.. a taky je to otrava.  Nejde to nějak automatizovat? V spolupráci s detekcí sshd. (Na okraj, jsou 2 způsoby jak povolit/zabránit zápisu historie :1. výmaz proměnné  $HISTFILE /2 shopt -u -o history)

5
odhalil jsem zvláštní věc, při navštívení podvodné  (parking crew, godaddy, ale není jisté, jestli je to prvotní nebo druhý aktor), přesměrovací domény posílá v Response zvláštní x hlavičky,
x-adblock-key
x-buckets
x-domain:
x-language
x-pcrew-ip-organization: pe3iny, s. r. o.
x-redirect: skenzo

-redirect: zeropark_zeroclick
x-template: tpl_CleanPeppermintBlue_twoclick
Server: caddy
content-length: 1360

redirecty asi probíhají přes META nebo skript.

proběhne redirect, na další podvodnou doménu  /zclkvisitor (campaignid), což je zablokováno naštěstí (a pokračovalo by redirectem na /zclkredirect, která by posílala data zjištěná javascriptem, obrazovka, webdriverdetected, iframe,gpu)


pravá obsah je těžké zjistit, protože, stejný request pak ukazuje něco jiného.

žádné cookies v tom nejsou zapojeny.

6
Mám problém na WIndows 10, kde jsem mám spuštěno mnoho věcí, ale hra způsbila zdánlivý zásek. Zamrzl obraz, ale šel kurzor.
Zkusil jsem báječnou zkratku Win Shift B a od té dobu kurzor zmizel a nejdou ikonky klávesnice, které do té doby šly jako Caps lock. ale vypadá to že běží, po odpojení, zapojení kablu si opakovaně veme IP z DHCP, něco komunikuje přes UPNP,DLNA/8200/1900. Jde ho pingnout (kromě PC z jiného subnetu, což widle ignorují)


Nicméně: mám tam povolenou vzdálenou plochu. jsem schopen se připojit, ale zkoušel jsem zatím jen androidi afreeRDP a tam vidí animaci (čtvereček jakože ikona účtu/pod ním jméno. Nedostal jsem se dál než za tu animovanou login screen (radši to posíšu: něco jako když po spuštění pc kde je víc userů kliknete na ten váš a po zadání hesla se ukáže  název vašeho loginu spinner ,ještě než se ukáže plocha)


v první řadě chci zkusit sestřelit danou aplikaci(a vůbec podívat se co běží za procesy, jestli náhodou po vzoru linuxu když umřel parent, se vše ukončilo  8) :D)?

když se ale zkusím přihlásit v krátké době znovu(ta android appka nějak zlobí, nejde tlačítko zpět, nebo nejde ani klikat) tak se místo první popsané obrazovky (animace přihlašování s točícim kolečkem) ukáže něco jako Nyní není mžné se přihlásit,  (asi jako že je právě aktivní určitý počet relací) s tlačtkem OK nebo rozumím.

dotazy:
-pomůže mi nějak režim Console login? (to jemožnost v androidu)
- pokud to dobře chápu, vzdálená plocha funguje, že jsou dva režimy, něco jako VNC (možnost ovládat aktuální session, jako bych byl před PC) a druhý, že se přihlásím nanovo paraleně (defacto něco jako Ctrl Shift Alt Fx v linuxu, s drobným rozdílem že jde o textové konzole) Kde zjistím a nastavím v widlích první nebo druhý režim?
- tudíž bych se pak chtěl napojit na existující session, pokud nechcípla (což nevím)
-pomůže mi něco jako remote command ? to má taanrdoidí appka, ale asi to nic nedělá.

V RDP světě se nevyznám, poradíte, kde začít, ?

7
Software / Jak z Chrome vyčíst čas vzniku záložek?
« kdy: 19. 02. 2025, 22:07:25 »
Chrome nevyzradí čas přidání záložek  - tooltip ukazuje jen ten titulak na který najedu myší (netušim k čemu to tam dávali. A že by snad někde bylo v chrome:bookmarks ZObrazit- Podrobnosti, je něco jako židovský vtip, že by tohle chrome uměl. Natož v ikonce vybravený hvezdicky na aktuální stránce, jež je uložená v bookmarks, nebo v panelu pod adresou.

Ale když exportuju záložky, tak tam čas je v (nehostinném formátu) unix timestamp, dokonce 2 časy.  u jednotlivých.

Otázka je,  je nějak normálně možné docílit, abych normálně v správci zálozek viděl čas přidání záložek ??? (a taky v  dialogu hvězdičky v pravo u adresy) . Chci to ho po chromém moc? Opera tohle uměla v správci záložek

8
Sítě / Velké výpadky Wi-Fi po restartu RPi
« kdy: 19. 02. 2025, 15:27:33 »
Dobrý den , jsem z toho napráškym, po restartu RPI3 integrovaná wifina má nehorázné výpadky po roce běhu, skoro je internet nepoužitelný. Problémmová věc jsou TX Failed Rámce, jejich četnost je třetina až polovina. výstup wpa-supplicantu je nula nic, takže AP není zdroj bugů.
 Nepomůže ani zvýšení tx power (předtím byl +12db z +30). jde o 802.11n na kanálu9, autopowemgmt je off.
Důležité je , že nepomáhají restarty. , tohle pomáhlo, když se wifi dostala do nepoužitelného stavu. (Hint: musím zkusit ještě vypnutí a fyzické odpojení zdroje na chvíli doteď to byly rebooty. i když jeden vyp+zap taky)

s zdrojem napájení jsem nic nedělal, je stejný jako dřív.

Nemůže zlobit nějak update blobů a fw?
¨
 nějaké verše z dmesg
Kód: [Vybrat]
bcm2835-isp bcm2835-isp: bcm2835_isp_probe: ril.isp returned 1 i/p (1 expected), 2 o/p (3 expected) ports
[    7.318424] bcm2835-isp bcm2835-isp: Unregister from media controller

 brcmfmac: brcmf_fw_alloc_request: using brcm/brcmfmac43430-sdio for chip BCM43430/1
[    8.284115] brcmfmac: brcmf_fw_alloc_request: using brcm/brcmfmac43430-sdio for chip BCM43430/1
[    8.284618] brcmfmac: brcmf_fw_alloc_request: using brcm/brcmfmac43430-sdio for chip BCM43430/1
[    8.285512] brcmfmac: brcmf_c_process_clm_blob: no clm_blob available (err=-2), device may have limited channels available
[    8.290543] brcmfmac: brcmf_c_preinit_dcmds: Firmware: BCM43430/1 wl0: Oct 23 2017 03:55:53 version 7.45.98.38 (r674442 CY) FWID 01-e58d219f
raspberrypi-firmware soc:firmware: Request 0x00048019 returned status 0x80000001
brcmfmac: brcmf_cfg80211_set_power_mgmt: power save enabled

brcmfmac: brcmf_cfg80211_set_power_mgmt: power save disabled
brcmfmac: brcmf_cfg80211_set_power_mgmt: power save disabled


9
/dev/null / doména a
« kdy: 16. 02. 2025, 22:29:50 »
zachtil jsem doménu a.seznam.cz. Nevíte co dělá, komu slouží?

10
Distribuce / Zkušenosti s distribucí HexOS
« kdy: 09. 01. 2025, 22:19:41 »
Máte někdo zkušenosti s distrubucí HexOS  ? Máto být nádstavba truenasu (o kterém nic nevím) a snad asi nějak spojená s Linuxem sebastianem z LinuxtechTIPZ. Snad zatím v nějaké beta verzi.

11
Software / Znak skoromezery rozbije curl
« kdy: 22. 12. 2024, 23:57:56 »
Proč takováhle uplně triviální věc "pošle linux do kolen"? trochu  nadneseně . (přes ssh)
1. zkopíruju url adresu odněkud z prohlížeče
Provedu příkaz v terminálu  curl ​http://adre.sk/ - vypadá to přece jasně. Vidíte tam okem někde něco zvláštního?
Ale vrátí se mi odpověď z lokálního webserveru. (což není důležité,ani to, že jednoslovné názvy resolvuji na 0.0.0.0, důležité je ,že se nenačte originální URL)
Co se stalo?
00000000  63 75 72 6c 20 e2 80 8b  68 74 74 70 3a 2f 2f 6d  |curl ...http://m|
podle logu dns došlo k resolvování
query[AAAA] http from 127.0.0.1
config http is ::
config http is 0.0.0.0
config http is NODATA


Co říká curl -v(erbose:)
> GET //adre.sk HTTP/1.1
> Host: http


Začíná přivířívat.

-Proč mě na to nic neupozorní?
-Co rozdělí text tak, že dojde k resolvování jména "http"
-proč to nijak nezvýrazní shell, terminál, browser?
-Proč nedojde k žádné chybě?

(řečnická)Otázka za bludišťáka: Co se stane když to celé bude v uvozovkách .

Wget se chovátakto:   http://adre.sk : Chybí schéma. aspoň. chyba.

12
Proč tak megalomansky jednoduchá aplikace jako Záznam zvuku Ve windows 11 byla znefunkčněna?  Když ji spustím, na zlomek vteřiny uvidím  okno té aplikace, jenže potom to "zcloudovatí"™ a obsah okna se nahradí hláškou  něco jako "Je potřeba připojení k internetu, aby se aplikace mohla aktualizovat"
Který ind tohle vymyslel? Jde to nějak skippnout, nebo se Windows bez internetu nedají provozovat?

13
Sítě / Příliš síťově hlučný Wi-Fi AP
« kdy: 18. 12. 2024, 11:09:17 »
Pořídil jsem si jednoduchý wifi Extender/wifi AP, a měl jsem za to, že nebude hrabat do třetí vrstvy. Jenže omyl každých 14 sekund se ptá dns serveru na velké technologické šmírovací trojky (A-azon, G-0gle, M-crosoft) a zkouší je pingovat.   A taky se ptá nts serveru asi každých 30s. Pochopím, že zkouší ping na místní gateway.
Jde to nějak zarazit? Taky to spamuje DNS log (stejně jako podělané . Nevím, jestli zablokováním portu 53  nebo icmp něco nerozbiju (s vhodnouk kombinací -i -dst -src)


Bohužel ten krám v webovém rozhraní neumí nastavit ani podělaný wifi kanál , za to má na výběr z 20 jazyků., ssh tam nejde

To si sedne zhulená partička ze silicon valley a založí startup a pak mají briefing na téma "co dáme do možností nastavení wifi krabičky" a vypadne z nich takováhle sada, kde je výsledek AP, u kterého není kontrola nad číslem kanálum šířkou kanálu a téměř nulové nastavení?

(kdybych  chtěl něco pořádného, tak si pořídí něco, kam dám openwrt, ale chtěl jsem něco levného jednoduchého pracující na L2. ale s aspoň základním možností konfigurace.)

14
Hardware / Pokus zprovoznit nefunkční USB SMR disk
« kdy: 17. 12. 2024, 13:08:40 »
Tak mi tady leží  externí 2TB HDD  s vyměnitelným micro USB 3.0  konektorem, který nefunguje.  2.5" SMR. Vtipné na tom je ,že před x lety jsem ho používal jako úložiště, pak jsem z něj překopíroval data, promazal  asi rok nepoužíval (ale každý měsíc zapínal aby nezarezly ložiska) a asi po roce na disk přestalo jít zapisovat větší množství dat (popis projevu na závěr).  Po dalším roce se sice disk připojí, jsou vidět oddíly a i soubory na několika FS, ale to je tak všechno, opět se kousne při pokusu cokoli otevřít.

Zkoušel jsem se zaměřit i na napájení, různé nízkoohmické kabely, připojen více micro USB3.0 a  micro USB 2.0 konektory.

Všechno se to projevuje tak, windowsí aplikace zatuhnou  (správce disků, průzkumník) a po vytažení disku ožijou a zaplaví mě hláškou chyb( ne chyb disku, ale zpráv jako důsledek odpojení disku: umístění není k dispozici, soubor nelze otevřít)

 Jsou nějaké selské rady jak tenhle smutný kousek hardwaru přivést k životu? Je promazaný, a jsou na něm jen výplňová data k ničemu.  (zrovna asi je tam vidět, že tam jsou pokusu zkopírovat dva 2GB soubory a v tu chvíli možná to byla poslední rána pro disk.)

Škoda že jsem si k němu nepřikoupil prodlouženou záruku ale nevím, jestli by pokryla období, kdy se to stalo

Vypadá to, že softwarově se s tím nepohne.

Disk se točí, nedělá nějaké zvláštní zvuky. Při ohybu konektoru nedochází k přerušení.

15
/dev/null / YouTube hraje jen prvních 59 sekund
« kdy: 17. 12. 2024, 12:17:44 »
Mám další problém na youtube, v desktop verzi www mi hraje jen prvních 59 sekund, nevíte kde je problém? /embed hraje .v pořádku celý.

Nezáleží, jestli po načtení /watch hned seeknu někam dál za minutu(tváří se že to furt načítá) a nebo to plynule nechám od začátku(se to zaství na 59s).  Nepomůže změna kvality a dělají to uplně všechny videa na /watch.


Co zase youtuber-eři poštelovali na youtube že to rozhasili?

Stran: [1] 2 3 ... 15