Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Jan Karasek

Stran: [1]
1
Vývoj / TIME_WAIT po ukončení socket-komunikace
« kdy: 08. 08. 2022, 12:27:10 »
provozuji běžnou client-server-komunikaci přes AF_INET,SOCK_STREAM a myslím (doufám), že jsem všechno potřebné 'opsal' z internetu správně.
Pomocí 'netstat' vidím, že ještě 60 vteřin poté, co jak client tak server skončí, existuje záznam s TIME_WAIT pro již neexistující proces. Tento záznam neblokuje žádnou další komunikaci přes ten samý port k té samé IP adrese. Nemusím tedy používat nějake finty s SO_REUSEADDR a podobně. Jedině snad by mohly dojit porty, protože začínám od portu 50000 a každá další komunikace obsadí interně nový port ca. od 58000 , takže kdybych v průběhu té 1 minuty nastartovat 10000 nových spojení, tak pak by nebyl žádný port volný. S tím mohu (a zákazník)  žít.
Přes to bych se rád zkušených network-propgramátorů zeptal, zda je možno socket komunikaci naprogramovat tak, aby se ten TIME_WAIT vůbec neobjevoval.

2
Vývoj / Zadávání údajů ve formuláři dnes a před lety
« kdy: 07. 04. 2022, 16:08:28 »
v článku pana Tišnovského (PyWebIO) je ukázána tvorba formulářů ve webu a jak to dělat jednoduše. Existuje ještě milion podobných nástroju, různé frameworky, kde se pracuje se vstupími prvky podobně (a to následovně):
- vstupní prvek je vesměs roztažen přes celou šíři obrazovky, i když je pro zadání potřeba pár milimetrů
- mnohdy se do vstupníhu prvku dá napsat cokoliv a po nějakém submitu je uživatel upozorněn, že tam a tam není údaj správny a po řadě se to  koriguje
- čísla se zadávají zrovna tak jako text zleva (ne tedy jako na kalulačce) podle principu zadej co chceš a zkoriguj to jak umíš
- vstupní prvky např. s desettinou (čárkou) tečkou jsou zarovnány podle levého nebo pravého okraje a ne podle polohy desettiné čárky
- atd ...

Nechtěl bych si jako Sokrates teď stěžovat na mladou generaci a vykládat, jak bylo dříve všechno lepší, ale muím říct, že s podobnými formulářemi a editací by s námi zákazníci před 40 lety vyrazili dveře. Proto jsem docela překvapen, co se dá dnes všechno jako software prodat.

Rád bych se tedy zeptal:

- je nějaká vstřícnější forma editace dnes technicky nemožná? (např. javascript knihovny s vysokou podporou ineraktivní editace se skoro nevyskytují)
- bylo by to moc drahé?
- není efektivita práce dnes nutná, rozhoduje moderní vzhled?
- je to zákazníkům dnes jedno, jak budou každodenně pracovat? (v 80-letech existovaly ergonomické předpisy, jak má práce s daty na obrazovce vypadat - je ta ergonomie v rámci poptávek dnes vůbec vyžadována?)
- mohl by někdo doporučit nějakou knihovnu, kde je ta editace na solidní úrovni?

3
Server / Postgresql - SPI-Trigger nebo udf-funkce
« kdy: 09. 11. 2021, 22:41:28 »
potreboval bych pri updateu tabulky nova data jeste napsat nekam do pameti. Zjistil jsem , ze se nabizi asi dve cesty.
Jednou by bylo pracovat s SPI-triggery, druha moznost  by byla nejaka udf-funkce, ktera by se volala v triggeru tabulky, ktery by byl nedefinovan beznym zpusobem.
Nema nekdo zkusenosti s tim, kde by byla nejake zadrhely, co je jednodussi. Co jsem zatim zjistil je, ze u toho SPI Triggeru je asi (mozna) jednodussi ziskat jednim volanim cely tuppel (kdy jsou obsahy jednotlivych sloupcu stringy) , kdezto u te funkce bych musel asi obsahy jednotlivych sloupcu pri volani predat jako parametry.
Obecne bych jeste rad znal nazor, zda se to SPI programovani stale nejak vubec pouziva -> na internetu je toho relativne malo. Aby to nebyla slepa ulicka.

Stran: [1]