Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - YourDog

Stran: [1]
1
Hardware / PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« kdy: 28. 08. 2021, 16:35:22 »
Dal jsem si budget 20-25000 kč a sehnat za to co nejvíce CPU výkonu. zajímalo by mě co se dneska vyplatí třeba i z bazarového zboží nejvíce pro CPU výpočty s ohledem na co nejnižší cenu? Ale bude to v bytě takže to nesmí moc hučet.
Dám pár příkladů a skore z benchmarku. Většinou koukám na skore Cinebench R15 na https://www.cpu-monkey.com  protože už mám zažitou tu stupnici a meří to víceméně lineárně výkon při 100% zatížení a navíc se ted i povedlo že to skore v bodech témeř odpovídá cenám PC v Kč 1:10. Takže např mě bude stačit konfigurace s 8GB a sehnat se dá následující.

HP Elitedesk 800 G2 s i5-6500T má skore 464 b. a cena 4500-5000 na ebay nebo bazarech
HP ProDesk 400 G4 s i5-8500T má skore 751 b. a cena 7-8000 na ebay.
Pak jsem si vzpomněl že PS4 jsou docela levné a že to někdo na ukrajině používal na těžení crypto, což ale je GPU a dohledal jsem že to v tom benchmarku má skore asi 330 b s CPU. a ty ceny jsou kolem 4-5000, takže kvuli CPU se to nevyplatí.

A teď pointa. Už jsem se chystal že pořídím třeba 4ks s i5-6500T nebo jiné použité, že mě ani nenapadlo že by se mohlo vyplatit kupovat nové. A pak jsem narazil na tohle https://www.alza.cz/hp-prodesk-400-g5-micro-tower?dq=6264864 v tom je i5-10500T se skore 1245 b. a stojí to opět přesně v tom poměru 1:10 a to 12590 kč. Dva kusy by tak měly výkon jako i9-11900KF (2575 b.), který ale sám o sobě stojí necelých 15000 Kč a z co nejlevnějších komponent jsem poskládal PC na CZC a vyšlo by na 22-24k(24 pokud sečteme RAM a SSD prostor), jenže by to bylo vetší, hlasitější a bylo by z nejlevnějších šuntovních komponent. S HP Workstationy Z620 mám dobrou zkušeost a ta málá PC jsou dle recenzí velmi kvalitní.

Zajímalo by mě zda máte někdo povědomí o lepším řešení? Netrvám si na těch mini PC, ale v případě HP chodí i s klávesnicí a myší a ted to pro mé potřeby vypadá nejlépe když bych pořídil 2ks. Za případné reakce díky.
 

2
Potřebuju procházet terabajty videí a převádět na obrázky kvůli zpracování obrazu. Ty pozdější operace jsou vcelku rychlé, ale bottleneck je ten samotný převod z MP4 na obrázek, který ted provádím přes ffmpeg. Ten zvládá i enkodování a dekodování přes GPU, ale myslím že to že z toho dělám obrázky asi na GPU běžet nemůže.

Zkoušel jsem i OpenCV ale to je 4x pomalejší a možná kdyby se to podařilo multithreadovat tak to pobeží maximálně stejně rychle.

Tak jsem se chtěl zeptat, zda někdo neznáte nějaký rychlejší zpusob než ffmpeg, nebo jestli je ten software tak efektivní že už je limit jen muj HW? Ale ffmpeg touto operací vytežuje jen CPU, tak třeba existuje něco pro GPU. Prakticky to ani nemusím ukládat na disk, to zpracování může probíhat současně pokud z toho nějak udělám pole. Pracuju v Pythonu a nebo můžu C# a v nouzi C++.

3
Ahoj, chtěl bych se zeptat na váš názor, co si myslíte že bude rychlejší pro web crawlera napsaného v Pythonu.
4x Raspberry Pi 4 - 4GB verze, nebo v Intel NUC 4x virtualní stroj, případně 4 instance v Kubernetes (ve kterém ještě neumím) na jednom fyzickem stroji? 4 Pi 4GB se zdrojema a kartama vyjdou jen o trochu levněji, ale...

otázka je v tuhle chvíli síťová aktivita.. internet mám 100 Mbit, ale napadá mě jestli třeba ty Pi nemůžou benefitovat že mají každý svůj 1 Gbit port, i když jsou pomalejší na CPU. NUC s i5 (4C/8T) bude mnohem výkonější i když udělám 4x VM s 2 thready každý, ale sdílí jeden port a napadá mě jestli tam pak nebude vznikat nějaký čekání a přehlcenost množstvím paketů, IP adres nebo tak něco?
Třeba je to blbost ale napadá mě připodobnění k HDD že tam to s menšímy soubory taky zpomaluje IOPS. A ještě na ně bude 4x více požadavků.

Ukládat se do databaze na stejné síti budou až větší kusy a rovnou z RAM, takže v případě Pi by neměl být problém že system startuje z SD.
4x to chci pouštět, protože to lépe vytíží linku. Asi by se ten program dal napsat lépe aby to zvládl s jedním spuštěním, ale z budoucího hlediska je to lepší mít škálovatelný a taky nejsou prostoje když se na jednom něco pokazí. Ještě přidávám nákres jak by to mohlo vypadat.


4
Vývoj / Python, C# - příklady z praxe
« kdy: 25. 01. 2021, 18:36:48 »
Předně zmíním můj background a proč se na tohle ptám. Púvodně mám jinou IT profesi, ale posledních letech jsem se jako hobby naučil programovat C# v Unity a poté něco i na desktopu. Ted se celý leden učím i Python, protože mě zajímají některý frameworky který se ovládají hlavně pythonem. Protože nemám praxi jako programátor, tak mi není jasné, jak vypadají programy v Pythonu nebo C# v praxi. Samozřejmě si sám vyrobím něco co je pak konzolová aplikace, že to provádí nějaký požadovaný úkony. Ale není mi jasný ten finální "deployment", když bych tohle dělal pro firmu jak vypadá finální program, co jim dám? Co by po mně chtěli v práci? Jestli to je prostě složka s python scriptem a ten se pak spouští přímo, případně se to dá do Dockeru nebo VM se spouštěcím souborem a hotovo?

Odpověď co by mě zajímala je právě rozebrání nějakýho příkladu z praxe. např. "program který updatuje kurzy měn na webový stránce je napsaný v čistém pythonu, spuštěný v dockeru/nainstalovaný jako proces na pozadí, ovládaný jednoduchým GUI. Napojuje se na nějaky server, kde to čte z databáze. ukládá to do lokálně bežící databáze a to opakuje každou hodinu a webový server pak při požadavku od uživatele v prohlížeči načte přímo tento záznam" nebo je třeba v praxi tento příklad složitější a je tam nějak provedena větší integrace? Prostě mi není jasnej celkove ten deployment v praxi. Ja si vyrobím programy co potřebuju, ale ten management a jejich spouštění mi přijde strašne neprofi bordel... Nejspíš by se po dokončení z toho měl vytvořit nějakej balíček s instalací aby to pak beželo nějak satndalone případne jako služba... to je právě věc co mi není jasná jak se v praxi řeší. diky.

5
Hardware / Redukce DIN (AT) na PS/2 klávesnici
« kdy: 16. 09. 2020, 11:25:40 »
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo neviděl nebo nekupoval někde v ČR tuhle redukci z PS2 na DIN?

V nejhorším to vemu na ebay, jen jsem si říkal, že kdyby to měli někde u nás skladem, že si raději připlatím a budu to mít hned. Diky


6
Hardware / Jak flashnout bricknuté AP přes RS232?
« kdy: 27. 08. 2020, 20:41:57 »
Mám doma starý Wifi (2.4/5GHz) Access point ktery byl schopný fungovat i jako client, než jsem ho před 12-14 lety bricknul firmwarem pro špatnou verzi.
Bylo by možné se na něj napíchnout přes RS232 port a nahrát tam správný FW?
K dispozici mam Raspberry Pi s propojovacími kablíky a nebo klasický Serial do USB. Na desce je ještě nějaký EJTAG, ale to uplně nevím k čemu slouží. Ted je otázka zda přes 10 let stará wifi nebude mít příliš zastaralé zabezpečení. Je to už bezcenný kus HW ale tak nějak by mě zajímalo co by se s tím dalo udělat a chtěl bych to zkusit jen tak abych věděl jak tyhle veci fungují. Informace co jsem našel jsou většinou z polskýf for. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1153707.html
https://openwrt.org/toh/wistron/ca8-4

obrázek stejné desky co mam já


Jestli to chápu správně, přes ten serial port (možná spíš EJTAG) bych mohl být schopný komunikovat přímo s flash pamětí a tu smazat a na konkretní adresu nahrát firmware? Mám praxi s assemblerem a adresama na Commodore 64, tohle asi bude trochu jiné :D

Za případné tipy děkuji.

7
Sítě / Nastavení a výběr switche pro VLAN kolem 1000 Kč
« kdy: 24. 08. 2020, 14:48:44 »
Ahoj, chtěl bych doma zabezpečit síť. Pořídil jsem Intel NUC, kdy mi poběží různe věci kvuli testování(Win10Pro + Virt. Debian). Vedlé me hlavní práce vyrábím hry a potřeboval bych, aby na tom NUC bežel nonstop herní server. Dneska se to řeší přes služby třetích stran, ale to bych víceméně za srovnatelné parametry s tím NUC dal za VPS 1200 kč/měs a více, takže by se to už po roce nevyplatilo.

A teď k mojí otázce. Chci teda rozdělit síť na veřejnou a neveřejnou část, ale potřebuju pár věcí ujasnit.
rozdělení sítě by bylo jednoduché následovně:

VLAN 1: privátní
Pracovní PC, dalsi PC, NAS, WiFi(mobily, notebook), Android TV. všechna zařízení mají přístup na NAS

VLAN 2: veřejné s přístupem z venku
NUC Win, NUC (virt.) Debian, Raspberry Pi, PlayStation.

jestli funkci VLAN chápu správně s takovýmto rozdělením by nemělo bejt možný ani pingnout z 1 na 2. Ale potřeboval bych přístup na ten NUC přes vzdalenou plochu z PC ale neohrozit NAS a vlastně aby NUC nemohl vidět nic.
A teď jak tohle řešit?
Jde VLAN nějak nakonfigurovat aby tohle umožnila? Nebo je lepší aby v tom NUC beželo OpenVPN a komunikace probíhala přes něj? Tím by teoreticky prac. PC vidělo do (veřejné) VLAN 2 a mělo pro to zvlášť jako další síť s jinou domenou a tak by nebylo na VLAN 1 vidět? OpenVPN jsme používali v bývalé práci pro práci z domu a zdálo se že to fungovalo tak jak píšu, ale jistý si nejsem. A ještě mi není jasné jak by se na ten OVPN server připojovalo, jestli přes veřejnou IP na routeru jakoby venkem?
A třetí možnost, dát prac. PC a NUC jako jediné do další VLAN 3, myslím že to switche dle obrázků nastavení co jsem zkoumal umožňují být součástí více VLAN. Ale není mi jasné, jestli tímto "přemostením" nebude pak NUC i součástí sítě kde je NAS.
Mám v tom bordel jestli se to nedá řešit dvěma doménama, ale přijde mi že v případě VLAN 3 by bylo možné v případě nějaké díry napadnout NUC, ten by jak v Benešovské nemocnici nakazil přes VLAN 3 to pracovní PC ve VLAN 1 a to když vidí neomezeně na NAS by pak mohlo NAS zašifrovat nebo něco dalšího.

Takže otázky jsou: jak udělat nejlépe tento setup. Jestli je dnes vubec možné napadnout přes veřejnou IP nějaké PC s moderním updatovaným OS pokud neotevírám neznámé exe soubory a když na firewallu(router) jsou povoleny porty jen pro určité služby.


A který z těchto switchů byste vybrali a jestli mam řešit podporu L2 a L3 pro mé účely?

Netgear GS108E Prosafe Plus
https://www.alza.cz/netgear-gs108e-prosafe-plus-d2206249.htm
strana 5-6 https://www.netgear.com/images/datasheet/switches/Gigabit_Ethernet_Smart_Managed_Plus_Switches_DS.pdf

TP-LINK TL-SG108E
https://www.alza.cz/tp-link-tl-sg108e-d1530248.htm
https://www.tp-link.com/us/business-networking/easy-smart-switch/tl-sg108e/#specifications tady nechápu proč stejnej typ s podporou VLAN ma v nazvu V4 unmanaged a neni jasné který alza má a jeste alza má chybu v propustnosti, kde mají 8 místo 16.
https://www.tp-link.com/us/home-networking/8-port-switch/tl-sg108e/v5/#specifications

D-Link DGS-1100-08
https://www.alza.cz/d-link-dgs-1100-08-d4692184.htm
https://www.dlink.com/en/products/dgs-1100-08-8-port-gigabit-smart-managed-switch

Za případné odpovědi děkuji.


Stran: [1]