Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - registrovany123

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Zdravím,

řeším remote práci do zahraničí a nějak mi přijde, že to asi nebude jednoduché. Přecejen pro zahraniční firmu jste tak trochu blackbox, nevím co od váš mají čekat, neznají tady naše školy atp., nemlžou si vás tak dobře proklepnout přes jazykové nuance.

Tak uvažuju o práci přes Upwork, tam mě trochu odrazuje že budu muset pracovat nějaký čas skoro zadarmo, ale zase si říkám, že si tam můžu vybudovat portfolio, které bych snad třeba mohl prezentovat i firmám obecně mimo Upwork, tzn. spokojené zákazníky.

nemáte s tím někdo zkušenost? Jestli to Upwork třeba nějak nesabotuje, např. že by to bylo jen pro přihlášené uživatele atp.

Já jsem backend vývojář a tam mít nějaké portofolio je docela problém - oproti frontendářům kteří můžou ukázat jaké už navyráběli webovky. Tak třeba by ten Upwork šel použít k tomuto účelu.

2
Vývoj / Ceník Google Search Api
« kdy: 08. 05. 2023, 10:33:16 »
Zdravím,
potřebuju si napsat v pythonu script který vyhledává nějaké věci na google. Zprovoznil jsem si Custom Search JSON API a teď vidím, že je tam limit jen na 100 hledání za den.

Tak se dívám kolik stojí více hledání, a vidím že 1000 hledání za den vyjde na 5$:

https://developers.google.com/custom-search/v1/overview

To jako je myšleno vážně? Potřebuju jen prohledat pár vecí přes google, je to asi 3000 hledání, většinou to co potřebuju je hned v prvním linku ve výsledku. To mě jako opravdu vyjde 15$ udělat 3000 hledání přes Google? To jsem si ani ten script nemusel psát, to tam raději nastrkám ručně ty linky.

Mám v AWS cloudu microservice rozjetou v EC2 a stojí mě nějakých 5 dolarů měsíčně, a jede nonstop.

3
Občas tady čtu, že někdo má zákazníky v Německu. Podíval jsem se na nabídky práce na linkedin.com u nás a v Německu, a např. pro keyword "java spring" je u nás 10% nabídek na contract, kdežto v Německu je to prakticky 0%, resp. jen 34 nabídek pro celé Německo.

Tzn. takovéto, že Němci si potrpí na přísné dodržování zákonů, platí?

4
/dev/null / Managerské špinavé triky v IT
« kdy: 25. 03. 2023, 13:43:17 »
Dotaz, já se moc o management nezajímám, ale pracuju teď v nějaké firmě, kde je zcela očividné, že na mě zkouší vedoucí projektu nějaké triky.

Nejprve mi dali v úplně nesmyslně krátkém čase vypracovat úkol, a nehleděli na moje estimace - nejsem tam ani 3 měsíce. Viděl jsem v tom očividnou schválnost, a dost vytočený jsem jim to dal jasně najevo, dokonce jsem preventivně sepsal výpověď, jak mě to vytočilo. Tak se jakože "omlouvali" a říkali, že to tak nemysleli a podobné kraviny, jakože ty estimace dělaji jen kvůli lepšímu plánování - tak proč v tom případě sakra nevzali moje estimace a dali tam svoje nesmysly, v podstatě moje estimace zkrouhli o 50%. No, říkal jsem si, že to ještě zkusím... Jenže pak zkusili něco dalšího.

Udělali tohle: lead mi začal pochlebovat, že jsem dobrej, technicky zdatný, a že mě dostatečně nevyužívají :o. A začali mi říkat, že mi dají někoho na výpomoc, člověka co se jmenuje řekněme Jan. A říkali, že mi s tím pomůže Jan, ale že Jan je nejslabší článek týmu, že mu mám zadat úkoly, ale že sám uvidím, že je prostě slabej a že mu to bude trvat dýl než mi.

Nejprve jsem byl jenom pohoršen, proč teamlead něco takového říká za zády člověka, seniora, který tam je teprve pár měsíců a komplikovaný projekt nezná (stejně jako já), a o kterém navíc vím, že je přibližně stejně rychlý s úkolama jako já.

Ale pak jsem nad tím přemýšlel a říkám si, jestli to není další fígl - pochlebují mi, že jsem dobrej, a chtějí ze mě vymáčknout víc práce (než mi zaplatí) tím, že mě jakoby namotivují, abych nebyl já ten "nejslabší článek", o kterém za zády říkají jiným členům týmu tohle.

Tak si říkám, sakra, co je tohle za firmu? Tak jsem si aktivoval na Linkedin Premium a vidím v Insights, že průměrná délka po kterou tam jsou zaměstnanci přítomni je 1.8 let. Oproti tomu třeba můj minulý zaměstnavatel ma 5 let. A nejhorší firma kde jsem kdy dělal tak má asi 2.8 let.

No dorpčic, tak je tohle vůbec možné? A víte proč jsem tam šel? Protože měli strašně dobře udělané pohovory, byli strašně příjemní, měli to udělané asi nejlíp ze všech.



5
/dev/null / Grid vs Table
« kdy: 05. 03. 2023, 07:59:51 »
Hral jsem si uz nekolikrakt s tvorbou layoutu pro data pomoci gridu a pomoci table.

Parkrat jsem uz vyrobil jeden a tentyz komplikovany layout s gridem a tabulkou, a nemuzu si pomoct, ale podle me proste tabulka vede.

Vsude ctu, ze pouzivat na layout table je zastarale, jenze ono to ma radu vyhod.

S tabulkou muzu rovnou pouzivat tr a td pro radky a sloupce, kdezto s gridem musim otravne psat vsechno do divu. Plus s gridem si musim do css doprogramovat colspany a rowspany, kdezto tabulka uz tohle ma out of box.

Tak beru ze na jednoduchy layout stranky se hodi vic grid, ale kruci, vzdyt je to ve vysledku totez.

Priklad co mi prijde vyodnejsi udelat tabulkou a ne gridem, resp je to to same:

https://www.myfitnesspal.com/food/diary

6
Vývoj / Jak funguje cache v relační databázi?
« kdy: 01. 03. 2023, 23:32:17 »
Zdravím,

řekněme, že mám databazí a v ní tabulku s nutričními hodnotami potravin: FoodsTable.

Uživatelé na frontendu často potravinami listují, když vyhledávají fulltextem. A řekněme že tento query spouštím jako parametrized query:

Kód: [Vybrat]
var pstmt = con.prepareStatement("SELECT * FROM FoodTable WHERE name like CONCAT( '%',?,'%')");
pstmt.setString(1, notes);
var rs = pstmt.executeQuery();

Databáze bude řekněme Postgres a celkový objem dat v tabulce FoodTable bude řekněme 50MB.

Tzn. otázka zní, má v takovém případě vůbec smysl uvažovat o nějaké In memory cache přímo v Javovské aplikaci, když už relační databáze na své straně umí cachovat? A jak to vlastně ta databáze cachuje, drží si výsledky toho query in-memory, nebo to funguje jinak?

PS: Např. SQLite cachovat umí, ale těžko to je In-Memory cachování, spíše si tu cache nějak zapisuje na disk do souboru.

7
Zdravím,

narazil jsem teď na takový princiápní problém. Mám frontend a tuto doménu:

Kód: [Vybrat]
Food(id, name, calories)
Entry(id, food_id, amount, day_id)
Day(id, date)

Day 1-N Entry, mapped by Entry
Entry 1-1 Food, mapped by Entry

Na backendu mám toto API:

Kód: [Vybrat]
GET /days
GET /foods

Momentálně mám relační DB, data jsou grafová. Ale když je načtu do frontendu přes Rest, a uložím je do modelu (globalni store), tak data přítomná v modelu už nejsou grafová, ale stromová.

Tedy např. když uživatel upraví na page Jídlo entitu Food, tak tato změna se neprojeví do objektu Day->Entry->Food, protože nemám propojeny objekty v listu Food s objekty v Day->Entry->Food.

No a tak přemýšlím. Říkám si:

1. Buďto ty objekty v modelu propojím, ale přidělám si tím práci - na backendu to za me samo propojuje Hibernate, na frontendu ale nic takového není.
2. Nebo to nepropojím, ale pak si říkám, jestli má smysl použití Relační databáze. Protože to je sice hezké, že na backendu mi to udržuje grafovou strukturu mezi objekty, ale k čemu mi to je, když na frontendu se grafová struktur stejně ztratí a změní se na stromovou.

Na jednu stranu, backend mi teď zařídí, že když se změní Food na frontendu, tak sice změna se přirozeně neprojeví do Entry->Food, ale projeví se alespoň po refreshi stránky. Na stranu drouhou použití stromové struktury i na backendu mi umožní přidat zajímavou funkci pro uživatele, jestli si po modifikaci Food přeje tuto změnu promítnout to již existujících Entry.

Prostě, svrbí mě prst zahodit relační DB a dám tam NoSQL.

8
Server / Jednoduchý cloud pro deploy webové aplikace?
« kdy: 11. 02. 2023, 15:25:56 »
Zdravím,

umím docela dobře s Amazon AWS cloudem, ale pro osobní malé projektíky se mi zdá poněkud těžkopádný.

Neexistuje nějaká alternativa, kde můžu rychle deploynout jednoduché webové aplikace? Nic jiného než AWS neznám.

Momentálně mám něco napsáno v Pythonu + Vue + SQLite.


9
Vývoj / Dokumentové databáze a relační data
« kdy: 30. 01. 2023, 20:36:58 »
Má smysl používat dokumentové databáze pro psaní webový servis, když vím, že data budu chtít ukládat relačně? Ulehčím si tím něco, když vím, že s relační DB můžu použít třeba Hibernate nebo Sqlalchemy?

Příklad relace:

Kód: [Vybrat]
Food  (id, name, calories, author_user_id)
Entry (id, day_id, food_id)
Day   (id, date, user_id)
User  (id, email)

Ty dokumentové databáze se někdy zdají lákavé, protože se zdá, že se s nimi snadněji pracuje, ale je otázka, do jaké šlamastiky se s nimi člověk dostane, když se do nich bude pokoušet cpát relační data.

Jaké máte jsou vaše zkušenosti s dokumentovými databázemi?

10
Vývoj / Alternativa za Excel Visual Basic?
« kdy: 20. 11. 2022, 12:05:51 »
Zdravim,

dotaz, pouzivam Excel uz nejaky ten patek, ale az ted jsem se dostal k tomu, ze potrebuju pridat programovy kod. A nejsem teda moc z Visual Basicu nadsen - jednak s tim editorem se spatne pracuje a druhak ted se divam, ze na zmeny aplikovane makry nefunguje tlacitko zpet. Nehlede na jazyk samotny:

Kód: [Vybrat]

Sub RoundToZero1()
 For Counter = 1 To 20
 Set curCell = Worksheets("Sheet1").Cells(Counter, 3)
 If Abs(curCell.Value) < 0.01 Then curCell.Value = 0
 Next Counter
End Sub

Ach jo...

Neni nejaka alternativa za Excel, a ted nemyslim OpenOffice - to bych si asi moc nepomohl. Co treba ten od Google, tam se da programovat v Javascriptu, ne? Da se to pouzivat?


11
Zdravím,

dělal jsem poslední 4 roky pro Finsko z ČR, skrz jednu českou firmu, jako Java a Cloud vývojář. V ČR nás bylo asi 40. Každý den standupy v angličtině s Finama, meetingy, diskuze s architekty atp.

Tak si teď říkám, co kdybych si našel práci jako 100% remote pro tyhle země. Jsou tam sice často Indi, ale z mé zkušenosti, oni nejsou zrovna moc dobří vývojáři, čest vyjímkám.

Moje představa by byla minimálně 8000,- CZK / MD, považuju se kolem a kolem za nadprůměrného vývojáře, ale neúnavný programátor bedna z ČVUT to teda nejsem. Taky si říkám, přecejen, mít české kolegy je dost nápomocné, dorozumívat se úplně o všem v angličtině celé dny by mohlo být vysilující. Nerad bych vyhořel.

Nemáte tu někdo zkušenosti s prací přímo pro zahraniční firmy? Jak náročné to je, jak vysoké mají požadavky atp.

12
Studium a uplatnění / Má smysl pracovat pro startup?
« kdy: 13. 11. 2022, 21:31:42 »
Po 6 letech práce jako software developer pro podnikové informační systémy a anglicky mluvicím kolektivu si říkám, že by nemuselo být špatné něco více komornějšího, s malým počtem zamšstnanců, kde zákazníci budou spíše z ČR než ze zahraničí.

Můj plán je, že by tu malou firmu, skupinu vývojářů, založil nějaký bývalý taky-vývojář ve středních letech, který je rozumný a bude se tam dobře pracovat.

No ale říkám si - hledám vlastně správně? Můžu tohle najít ve startupech?

Moje skóre je, že ve 2 malých firmách, kde jsem pracoval, jsem dal výpověď už ve zkušebce, z důvodu nesmyslných přesčasů a přetěžování vývojářů. Někdy mi přišlo, že většina osazenstva byli tací, kteří nikdy nezažili dobrý projekt ve větší firmě, klidně korporátu, protože jinak nevím, proč takové zacházení trpěli.

Dá se vůbec najít startup, který tímto problémem netrpí?

13
V minulosti se klasicky udelal obycejny web za pomoci html a css, dodal se zakaznikovi, a ten si, mel-li alespon zakladni orientaci, mohl web sam modifikovat - menit obrazky, pridavat clanky atp.

Alespon si to myslim, ze tak to bylo...

Jenze dneska uz se weby skoro neobejdou bez Javacriptu, staly se slozitejsimi, nektere se dokonce i kompilujou a jsou treba v Reactu.

Jeste bych pochopil, ze v PHP muze zakaznik web trochu menit, ze to jeste pro nej bude pochopitelne alespon trochu. Ale kompilovany React web v Javascriptu?

Tzn. jakym zpusobem dneska pracuje vyvojar webovych stranek, aby mel spokojene zakazniky?

14
Zdravim,

zabyval jsem se takovou myslenkou, ze bych jako jednotlivec vyrobil generator eshopu podobne, jako to ma Shopify nebo Shoptet, ale po zbezne analyze jsem z toho napadu vysrizlivel, protoze by to trvalo tak 3 roky vyvoje.

A tak me napadla podobna myslenka, ale udelat generator diskuznich for. Vyhoda pro uzivatele by mela byt ta, ze jim odpadne otrava s udrzbou fora - videl jsem za poslednich 17 let hodne for, ktera zanikla, protoze se o ne proste majitel prestal starat, nemel na to cas delat na nejakem PhpBB udrzbu atp. Taky tim, ze bych to udelal v cloudu a bylo by to serverless vcetne databaze, tak by to melo obrovskou skalovatelnost a rychlost.

Co si o tom napadu myslite?

15
Vývoj / Webová aplikace zabalená v Dockeru spolu s databází
« kdy: 03. 07. 2022, 15:46:21 »
Zdravim,
v jedne ceske firme dodavali hotove webove aplikace zakaznikum tak, ze je zabalili do Dockeru, a ty v sobe mely i databazi.

Nevite nekdo, jak takova vec ma fungovat? Znam jen zpusob, ze databaze jede uplne bokem od hlavni aplikace. Kdyz se to da do dockeru, tak jak se v tom potom treba zvysi verze te aplikace, jak se nad tim udela pripadny continuous delivery?

Prijde mi to nejake zvlastni, ale kdyby to nejak slo udelat, tak by to bylo zajimave reseni.

Stran: [1] 2 3 ... 5