Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Mudvy

Stran: [1]
1
Vývoj / Kalkulace vývoje software
« kdy: 17. 09. 2020, 16:43:48 »
Zdravím uživatele zdejšího fóra. Rád bych se zde zeptal na zkušenosti druhých s kalkulacemi náročnosti vývoje softwaru, jako jsou například WPF aplikace. Abych byl konkrétní, tak jsou to tvorby uživatelských prostředí, práce s daty, automatizace sw třetích stran, kooperace mezi více instancemi, time managemet apod. Zkrátka se jedná o řešení problémů, které vznikají ve firmách, kde dlouho zanedbávaly přínosy technologií a dnes jsou z toho systémy tvořené miliony excelových tabulek na všechno.

Abych trochu popsal mojí situaci, tak jsem v naší firmě zodpovědný za vývoj od A do Z. Tím pádem zastávám několik rolí, které však vyžadují různé zkušenosti. Nejtěžší je pro mě zastávat roli projekťáka, kde je nutno dokázat z nabídky vytvořit hodinovou kalkulaci, do které se pak jako vývojář musím vejít. Problém nastává, pokud jsou práce odhadovány na několik měsíců a celý sw je komplexní dílo co pokrývá spoustu funkcí v jednoduché formě používání. Během tvorby je často nalezeno místo, se kterým nebylo v kalkulacích počítáno, ale je nutné na něm ztrávit čas, aby celé dílo fungovalo spolehlivě. Odhadovaný čas je tím pádem nenaplněn a spíš se značně překračuje.

Částečně je nedostatek času i moje vina, protože jsem puntíčkář a považuju práci za hotovou jen tehdy kdy vím co to dělá než, když si myslím, že vím co to dělá, ale ve skutečnosti to tak není. Program dělá co napíšu, ne to co si myslím když to píšu.

Pak nastávají komplikace s obhajováním víceprací, stress z nedostatku času a horší kvality na úkor rychlosti. Rád bych celý princip dělal jinak, ale bohužel nemám s jiným postupem kalkulací a vedení práce zkušenosti a i v naší firmě jsem veden takto, jak se to dělá v jiných oblastech, kde to však funguje.

Mám tedy dotaz, jaké jsou osvědčené postupy při vývoji, aby byl pohodlný jak pro vývojáře tak i pro zákazníka.

Děkuji za všechny komentáře.
Stran: [1]