Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - kvr kvr

Stran: [1]
1
Sítě / Výběr routeru
« kdy: 17. 10. 2019, 00:24:00 »
Můj stařičký Asus WL-500W s 32MB RAM se začíná chovat čím dál podivněji (Wifi připojené, ale občasně tragicky nestabilní i v rámci lokálního spojení na web settings routeru), tak zvažuju náhradu.

Uvítal bych zkušenosti, co je aktuálně použitelné z hlediska hardwarového i softwarového. Z hardwarového samozřejmě stabilita, rychlost není podstatná, ta je primárně limitovaná přístupem zvenku (50Mb/s a stejně výjimečně využiju víc než 10-20%). Externí připojení je na modem přes ethernet.

Software je předpokládám větší oříšek - ideálně aspoň aktuální verzi bez známých děr (a velkých bot typu zapsané heslo ve zdrojáku). Pravidelné bezpečnostní updaty by byly hezké, ale v nejhorším případě jsem schopen hlavní díry ochránit firewallem (vnitřní uživatelé jsou relativně spolehliví). Předpokládám použití původního firmware, s instalací alternativ se mi nechce ztrácet čas. Tedy, obecně minimální údržba, když bude firmware vyžadovat upgrade, nějaké TFTP či USB či upload přes web je samozřejmě ok.

NAS a jiné devicy neřeším, zajímá mě čistě síťový router, všechno ostatní doma komunikuje mezi sebou přímo (tedy přes síť toho routeru, opět traffic minimální (tiskárna apod), takže extra performance ani zde netřeba).

S minimalistickými požadavky pochopitelně koukám i na cenu, ideálně v rámci 500-2000 CZK, vyšší hranice v případě zřetelných výhod (když bude mít potenciál vydržet 10 let jako můj předchozí WL-500W, tak se vyšší cena rozprostře).

Letmo jsem viděl reviews na hlavní značky, TP-Link vypadá často na mizernou stabilitu, NetGear hardwarově ok, o updatech těžko říct.

Díky za náměty!

2
Software / Souborový systém pro Linux i Windows
« kdy: 15. 12. 2010, 10:42:15 »
Zdar,
přemýšlím, co dát za filesystem na disk, který by měl být přístupný z Linuxu i Windows.

Na starém notebooku jsem používal sice VFAT, ale nevýhody jsou neoddiskutovatelné - žádné žurnálování, omezená velikost souboru, nemožnost nastavení execute, bez symlinků atd. Tedy ve všech směrech zcela nedostačující na aktivní práci (vývoj apod., na vytvoření alba z fotkama to asi jde).

Asi by šel použít ext2 (3, 4?), ale tam se pro změnu (v Linuxu) nedokážu zbavit uživatelských práv - potřebuju něco, co bude mít nastavené globálně práva na celý filesystem (ala CD), nikoli pro každý soubor zvlášť. Bezpečnost v tomto směru mě nezajímá, celá věc bude kryptovaná a notebook (téměř) jednouživatelský, takže pokročilé nastavení práv je pro mě spíš komplikace. Případně by bylo pěkné mít podadresář, kde ty práva budou brána v úvahu a ve zbytku ne, ale to dokážu v případě vyřešit (asi i líp) dalším virtuálním diskem.

Funkčnost je pro mě důležitá primárně v Linuxu, jestli jinde nebude fungovat třeba žurnálování, mě až tak netrápí, jiný systém se používá spíš občasně.

Jsou nějaké lepší možnosti, co na ten disk hodit?

Stran: [1]