Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Randolf

Stran: [1]
1
Ahoj, omlouvám se předem za téma trošku mimo zaměření serveru, ale mám za to, že tady je dost znalých lidí v dané oblasti.

Nevíte (prosím - ne nemyslíte si ;)) někdo, jak je to s legálností využívání levných / druhotných licencí Windows, dostupných na různých online obchodech (namátkou dle googlu např. winkey, vyhodny-software, druhotny-sw, software-levně)?

Informace na obecném internetu jsou dost rozporuplné, někde argumentují tím, že licence se neprodává, ale poskytuje za úplatu pro využití dle EULA, někde zase že se jedná o OEM licence a tedy se nesmí přeprodávat, někde zase argumentují rozhodnutím Soudního dvora EU (např. https://www.vyhodny-software.cz/blog/rozhodnuti-esd/), jinde zase aplikovatelnost tohoto rozhodnutí zpochybňují. Někteří z prodejců navíc píšou, že právě ty jejich "středně levné" druhotné licence jsou legální, ale ty levnější určitě ne.. přiznám se, že je to pro mně těžko rozlousknutelné.

Moc rád bych Vás poprosil o zdržení se reakcí typu "já myslím" nebo "neřeš to, stejně na to nikdo nepříjde" (což může být pravda, ale opravdu by mně zajímalo, jak je to ve skutečnosti), abychom se vyhli vytvoření stopadesáté složité debaty na dalším fóru, ve které se nakonec stejně budoucí návštěvník nevyzná. Ví někdo, nebo alespoň je si někdo alespoň dostatečně jistý, jak to je? :)

Díky moc!

2
Sítě / Mesh Wi-Fi a DSL/ethernet s load balancingem
« kdy: 24. 03. 2020, 14:40:12 »
Ahojte,
mohl bych poprosit o radu? Rád bych do rodinného domu vyřešil síť s následujícími parametry:
- Load balancing mezi dvěmi internetovými linkami, jedno z toho bude (V)DSL a druhé rádiové pojítko. Důvody: dostupnost a rychlost, v tomto pořadí. Je mi jasné, že jeden session pojede max na rychlosti jedné linky.
- Mesh WIFI na 2.4 i 5 GHz, ideálně pak propojitelné také kabelem ta jednotlivá APčka.

Nemám to úplně promyšlené, zatím jsem našel variantu použít DrayTek router se session based load balancingem (pokud podporuje české VDSL profily, což zatím nevím), a k tomu separátně mějaký Wifi mesh systém, ale je to složité a bude si to přeposílat jedno druhému, mám strach, zda bude fungovat alespoň UPnP... a to už nemluvím o tom, že bych ideálně chtěl mít nějaké porty z venku fixně naroutované přímo na konkrétní zařízení (Synology, kamery,...).
Draytek sice má mesh AP, ale taktéž je potřeba je připojit k tomu routeru.

Neexistuje nějaký Mesh WIFI AP, co má DSL i ethernet vstup a umí load balancing? Alternativou je i použít separátní DSL modem a load balancing roater / AP se dvěma ethernety..
Nebo byste to celé řešili jinak?
Díky!
Randolf

Stran: [1]