Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - okalousek

Stran: [1] 2 3
1
Vývoj / Rust - Zámek na čtení
« kdy: 18. 01. 2021, 23:00:06 »
Zdravím. Dělám bare metal lispoidní interpeter v Rustu. Nejprve mám editor. Takže mám přerušení že když se stiskne klávesa udělá se polling a uloží se do bufferu. A poté když mi běží program, chci aby při zavolání funkce readln se mi také načetl vstup z klávesnice. A když chci číst z bufferu editoru, mám tu deadlock, editor mi drží zámek. Co s tím kam dělat? Děkuji.

2
Hardware / Dobrá mechanická klávesnice
« kdy: 13. 01. 2021, 10:59:42 »
Zdravím. Rád bych si koupil mechanickou klávesnici. Líbil by se mi numerický blok a ideálně i podsvícení. Na RGB netrvám, stejně je na většině s podsvícením. Docela se mi líbila https://www.czc.cz/czc-gaming-hexblade-herni-klavesnice-cherry-mx-silent-red-cz/274041/produkt a někde na jinde na fóru jsem zahlédl https://www.daskeyboard.com/. Jenže obě mají ANSI rozložení a já jsem zvyklý na ISO (Lkový enter, zpětné lomítko vpravo od shiftu). Jde mi hlavně o programování a psaní, z her jen Minecraft.

Děkuji.

3
Server / Řídicí software RPi pro IKEA ZigBee
« kdy: 08. 01. 2021, 10:55:29 »
Zdravím. Mám v plánu vyměnit IKEA ZigBee <-> HTTP bránu za Raspberry Pi. A docela by mě zajímalo, jaký řídicí systém by jste doporučili? Děkuji.

4
Hardware / RPM čtečky otisků na Fedoře
« kdy: 30. 11. 2020, 16:38:56 »
Zdravím. Chystám si pořídit Dell XPS 13 9310, který má čtečku otisků Goodix 27c6:533c. Ovladač je pouze pro Ubuntu a jako uživatel Fedory, bych ho také rád používal. Bohužel RPM neexistuje ale je tu návod. Ale ten zahrnuje mazání vlastněných souborů a přímo si koleduje l to že se po první aktualizaci rozbije.

Návod: https://aboutcher.co.uk/2020/10/goodix-fingerprint-reader-on-fedora-linux/

Rád bych se zeptal, mohl by někdo sestavit kvalitní RPM? Já mám se sestavování RPM zkušenosti malé, dělal jsem dříve jen deb, po přechodu na Fedoru jen flatpakuji a kontejneruji.
Nevím jestli to modules.alias je vůbec třeba (třeba v auru to není). Mimochodem, v článku je i odkaz na AUR.

Myslím že by ten balíček měl poskytovat (Provide) libfprint s tím TODem a k tomu balíček s tím ovladačem (nebo to splácet dohromady).

Myslím že by to mě (až přijde) a jiným velice pomohlo.

Děkuji.

5
Hardware / Kde sehnat českou klávesnici pro laptop?
« kdy: 28. 11. 2020, 00:36:03 »
Zdravím. Nedávno se mi stalo že mi z laptopu upadla klávesa D. Celý ten nůžkový mechanismus prasknul a výstupky na které se to připojovaly jsou ulomené. Poradí mi prosím někdo, kde sehnat českou klávesnici na laptop Acer Swift 5 SF514-52T? Děkuji.

6
Windows a jiné systémy / Je možné že mám na telefonu UEFI?
« kdy: 28. 11. 2020, 00:31:18 »
Zdravím. Poté, co mi dnes N. S. z TechMesto odemknul zavaděč mé Nokie 7.2 (ozval se do 2 dnů), jsem se rozhodl že si z XDA stáhnu LOS 18.0 a budu mít konečně Android 11 a nemusím čekat sto let do Března/Dubna až to uvolní. Trošku jsem laboroval s fastbootem a našel jsem při vypsání všech proměnných na konci toto:
Kód: [Vybrat]
(bootloader) kernel:uefi

Mojí hypotézou je že ten fastboot zavádí EFI stub Linuxové jádro, ale netuším. Děkuji.

7
Desktop / Nextcloud a WebDAV pod GVFS
« kdy: 15. 11. 2020, 22:26:49 »
Zdravím. Dnes jsem si na své VPS nastavil Nextcloud. Jedna věc mě docela štve a to pokaždé když si přimontuji z Nautilu NextCloud, tak se mi v "Zařízení a sezení" vytvoří položka gvfs. A po nějaké době se to tam nastřádává. Jde s tím něco udělat?

8
Server / Podman Pod IP
« kdy: 13. 11. 2020, 09:19:21 »
Zdravím. Dělám si na VPS Nextcloud v Podmanu. Dříve jsem mohl při příkazu podman pod create použít argument --ip a nastavit mu statickou IP (kterou si poté zadám do Nginx proxy), nyní však tento argument neexistuje. Spouštím Podman pod rootem. Lze to nějak zařídit nyní? Děkuji.

9
Server / Zbavit se Googlu?
« kdy: 09. 11. 2020, 00:50:04 »
Zdravím. Před chvílí jsem si přečetl tento článek https://www.businessinsider.com/google-users-locked-out-after-years-2020-10 a zalekl jsem se.

Vím že, jelikož, alespoň myslím, nedělám nic, co by mohlo Googlu vadit, tak mi smazání zřejmě nehrozí, ale článek ve mě vzbudil tuto myšlenku.

Od Googlu používám hlavně mail, ale chtělo by to (pro osobní věci) stejně nový, protože na Gmail mi chodí hodně odpadu. Gmail mě nejméně trápí.

Dále používám Fotky Google (to uvažuji delší dobu že ukončím a dám si vše na VPS). Mám u Googlu zdánlivě neomezené místo, ale pokud vynechám něco co rychle vyfotím pro to, abych to dále přespal, tak vyfotím tak 15 fotografií za běžný nudný měsíc.

Disk Google snad kromě nějaké zálohy šifrovacího klíče (samozřejmě že je zašifrovaná) a pár nepotřebných věcí, které tam zůstaly jako pozůstatek z dob dávno minulých, nepoužívám.

Mapy Google ale mají zajímavou funkci a to trasování a následné přiřazení fotografií k různým místům, což se mi náramně hodí (když je zajímavý měsíc, je tam toho docela dost). Je to asi jedna z nejkontroverznějších věci od Googlu, ale pro mě je to asi hlavní důvod proč se mi od něj nechce. Samozřejmě že bych si mohl takovou trasovací aplikaci sám vytvořit, která by indexovala fotografie a přiřadila k místům, nebo se bez toho obejít (dolování z exif dle data by mohlo stačit)

VPS mám u VPSFree.cz:
- 120 GiB SSD
- 250 HDD (tam bych měl fotografie) + doma pár ploten z mrtvých laptopů (na archivní materiál)
- 4 GiB RAM
- 8 jader
+ CentOS 8
Zařídil bych si do provozu Nextcloud.

---
Stojí to za to? Nějaké rady?
Děkuji.

10
Vývoj / Kotlin nebo Scala pro backend?
« kdy: 29. 10. 2020, 14:28:14 »
Zdravím. Momentálně se dívám po jazycích Kotlin a Scala. Oba vypadají zajímavě, povrchově jsem si je zkusil. Android vývoj mě úplně nezajímá ale Kotlin má zajímavý Ktor, takže na backendu je také použitelný. Rád bych se zeptal: Čemu bych se měl věnovat?

11
Software / Jiný kancelářský balík
« kdy: 16. 10. 2020, 17:51:17 »
Zdravím. V tomto tématu neřeším problém, jen jsem na jednu věc zvědavý. Všichni známe klasické kancelářské balíky (LibreOffice, MS Office), které mají většinou: Textový program, Tabulkový, Prezentační a někdy i nějaký grafický či databázový. Mě by zajímalo, jestli existuje jiný balík který bere kancelářský balík jinak. Dá se v něm psát text, zaznamenávat data či data vizualizovat/zpracovat. Ale dělá se v něm jinak. Existuje něco takového? Když tak co? Já jsem z LO spokojen, jen by mě zajímalo, jestli něco takového jde. Něco "originálního".

Děkuji.

12
Windows a jiné systémy / Světlý motiv při spořiči baterie
« kdy: 15. 10. 2020, 13:25:10 »
Zdravím. Mám telefon s Androidem 10 a pokaždé mě štve, když zapnu/se mi zapne režim spořiče baterie, tak se mi motiv přepne na tmavý i když nemám OLED displej, tak mi je ten tmavý motiv k ničemu. Lze to nějak vypnout? Děkuji.

13
Vývoj / Programovací jazyk Nim
« kdy: 27. 09. 2020, 00:34:21 »
Zdravím. Vcelku nedávno jsem narazil na zajímavý programovací jazyk Nim. Syntax podobná Pythonu, rychlost se blíží k céčku (v porovnání s Pythonem rozhodně). Transpilace do C a JS, popřípadně C++ a ObjC (aby se daly pro ně psát knihovny/použít je?). Zajímavé syntaktické cukry. Problémem je že není moc rozšířený.

Co si o něm myslíte?

14
Sítě / OpenWRT a IPv6
« kdy: 21. 09. 2020, 12:10:26 »
Zdravím. Mám router s OpenWRT (Archer C7 V2) a chtěl bych na jednom počítači u nás doma spustit webserver. Pro mé účely IPv6 stačí, ale netuším jak zařídít, aby se na můj počítač dalo připojit? Když jsi dám z jiné sítě (LTE) ping na mojí IPv6 tak to jde, ale nmap nic nenajde, žádný port není otevřený. Nastavení v LUCI mám jen port forwarding ale to bude přesměrovávat na adresu routeru, ne mého počítače.
Jen upozorním, že sítím moc nerozumím.

Děkuji.

15
Vývoj / Jak obejít absenci generik v Golangu
« kdy: 19. 09. 2020, 09:02:11 »
Zdravím. Právě zkouším Golang a začal jsem dělat funkci Contains. Zjistí, jestli je určitý element v poli, avšak chci to udělat generické. Je jedno co bude pole obsahovat, jen se bude porovnávat s hodnotou v argumentech.

Kód: [Vybrat]
package main

import (
"fmt"
"os"
)
func Contains(arr *[]interface{}, value interface{}) bool {
for _, v := range *arr {
if v == value {
return true
}
}
return false
}

func main() {
args := os.Args
fmt.Println(args)
if Contains(&args, "test") {
fmt.Println("Contains test")
}
}

Jenže samozřejmě to nefunguje.
./main.go:19:14: cannot use &args (type *[]string) as type *[]interface {} in argument to Contains

Neví zde někdo jak to udělat? Děkuji

Stran: [1] 2 3