Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - duck.typing

Stran: [1]
1
Software / Aplikační firewall pro Linux
« kdy: 08. 02. 2021, 19:35:21 »
Před delší dobou jsem na Rootu v diskuzi četl názor, jak na Linuxu nebo linuxovém desktopu chybí aplikační firewall. Nyní jsem zcela náhodně narazil na OpenSnitch, který na první pohled vypadá docela slibně. Dále jsem před časem narazil na Portmaster, ten tedy dosud o sobě tvrdí, že je "Alpha Software". Tak třeba by se někomu mohlo něco takového hodit, budiž Vám tato informace ku prospěchu. Pokud někdo některý z uvedených programů používáte, anebo nějaký obdobný ze stejné kategorie, podělte se zde prosím o zkušenosti. A ty největší zdejší bedny se i třeba zapojí do vývoje.

2
O serveru Root.cz / Aplikace Bez Holdingu je na Githubu
« kdy: 01. 02. 2021, 16:55:08 »
Jak se píše v menu "O aplikaci" v appce Bez Holdingu, je zdrojový kód k dispozici na GitHubu.



PS, abych předešel výtkám na mou adresu: Milý návštěvníku root.cz, patří podle Tebe toto oznámení do zpráviček? Tak tam zprávičku zadej. Udělal bych to sám, ale Internet Info mě nenechá na jeho weby přihlásit. Přihlášení do fóra root.cz je jediné, co mi funguje.

3
Hardware / USB - Ethernet adaptér pro Linux
« kdy: 13. 12. 2020, 20:53:10 »
Ahoj, máte někdo prosím tip na osvědčený ethernetový adaptér, určený k zapojení do USB portu, který dobře funguje pod Linuxem? Momentálně mám toto. Zpočátku fungoval víceméně OK, jen občasná neaktivace adaptéru při přechodu počítače ze spánku. Otravné, ale dalo se s tím žít. Poslední týdny funguje mizerně, několikrát za den se odpojí, odpojení/pád někdy zřejmě způsobí i nějaké další chyby a pak pomůže jen vypnutí počítače. Při přechodu počítače ze spánku se adaptér neprobudí nikdy, respektive se při probouzení aktivuje a ihned se zase definitivně deaktivuje. Výrobce slibuje kompatibilitu s Linuxem a ta by teoreticky díky podpoře použitého čipu Realtek 8153 v Linuxu měla být, skutečnost je ale jiná. Realtek 8153 má dodnes pod Linuxem svoje problémy. Na chyby jsem narážel na stejné, jako jsou popsané v uvedeném vlákně v bugzille a taky jsem zkoušel tam popsané postupy, jestli něco povede ke zlepšení. Nezabralo nic, naopak ale v poslední době je nestability a problémů tolik, že jsem začal podezřívat můj konkrétní kus, že odchází. Jeho stáří cca tři čtvrtě roku. Takže by nakonec možná eventuálně mohlo fungovat dobře i něco s Realtek 8153? Nevím, proto se ptám na konkretní tipy.

V ideálním případě chci:
- připojení přes USB-C konektor
- USB 3.x rozbočovač
- samozřejmě Ethernet s RJ-45 konektorem
- jiný chip než Relatek 8153, bezproblémově funkční s linuxem
- k dostání v ČR kvůli vracení nebo reklamaci, pokud by taky nefungoval

Nakonec postačí:

- jakékoliv zařízení USB-Ethernet (postačí 100 Mbps), které vám dlouhodobě spolehlivě funguje pod Linuxem

Nějaká další zařízení jsem objevil, jenže buď nejsou k dostání u nás, anebo abych si vyvěštil z koule, jaký čip je uvnitř, protože to mnohdy neuvádí ani stránky výrobce. Některá nalezená zařízení s jinými čipsety (např. AX88179) dostala v dalších revizích taky Realtek 8153.


4
Hardware / YubiKey, smart card a podobné - základní informace
« kdy: 18. 05. 2020, 23:35:31 »
Chtěl jsem se zdvořile zeptat. V čem je výhoda/jsou výhody v použití YubiKey, smart card a podobných zařízení při ukládání elektronických klíčů/certifikátů oproti ukládání např. na obyčejný USB flash disk?

5
Software / Jak snadno šifrovat textové soubory v Linuxu?
« kdy: 16. 05. 2020, 21:46:57 »
Potřeboval bych zašifrovat pár textových souborů (ideálně UTF-8), aby byl výstupem opět text. Zašifrovaný soubor musí jít zpětně dešifrovat. A pokud možno, aby šlo vše provést z příkazové řádky v Linuxu a bylo proveditelné pomocí věcí, které jsou standardní součástí repozitářů. A (pokud možno) aby se šifrovalo pouze heslem (které si můžu zapamatovat nebo napsat na papírek nebo do mobilu a mít ho všude s sebou) a nemusel jsem řešit přenos klíčů. Na sílu šifrování není zvláštní požadavek, půjde o konfigurační soubory a jednoduché skripty pro automatizaci rutinních úloh, které nebudou obsahovat žádná hesla nebo citlivé údaje. Na druhou stranu aby to nešlo zlomit brute-force za půl minuty ;-)... půl hodiny už je OK. Nasměrujte mě prosím.

6
Hardware / Hyperthreading na desktopu?
« kdy: 03. 12. 2019, 11:02:36 »
Dobrý den přeji, mám tu jeden malý dotaz.

Při nákupu nového hardwaru je jistě vhodné zohlednit i jeho známé chyby a pokud možno koupit HW, co jich má co nejméně. Dost možná se časem objeví nové, ale proč aspoň nevyloučit ty už známé, že? Na Linuxdays 2019 proběhla mj. skvělá přednáška "Umřel Hyperthreading? TLBleed, L1TF, MDS a další". Mám doplňující dotaz ohledně hyperthreadingu (nadále HT) v souvislosti s L1TF a MDS. Předpokládám, že popsaná skupina zranitelností L1TF a MDS, která souvisí s HT, se netýká pouze procesorů Intel, jako některé/většina ze zranitelností za poslední cca 2.5 roku, ale týká se všech CPU s HT. Je tento předpoklad správný? Dále jsem se chtěl zeptat, jak moc se chyba týká běžného uživatele, pokud je počítač používán jen v běžném lehkém desktopovém nasazení (tvorba dokumentů, prohlížení internetu, multimédia, domácí zábava). V serverovém nasazení může být L1TF a MDS docela velký problém, ale co desktop běžného uživatele, (který nic nevirtualizuje, protože nemá důvod a navíc to stejně neumí)? Má v tomto případě význam se HT vyhýbat (vypnout ho)?

Stran: [1]