Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Abelch

Stran: [1]
1
Software / Ubuntu - Windows open source hlasový chat pro bfu?
« kdy: 05. 11. 2019, 20:38:01 »
V první řadě se omlouvám za takto tuctový dotaz. Důvod, proč jej pokládám, je, že po několika hodinách hledání (DDG i Google) jsem nenašel jasnou odpověď.

Stručný, hlavní dotaz: Jaké jsou možnosti v rámci open-source pro hlasový chat mezi Linuxem (Ubuntu) a Windows, kdy spojuji naprosté BFU? A to v dnešní době, kdy je všechno nat-ováno a poskytovatelé internetu se tváří, že IPv6 je konspirační teorie lidí, co nosí hliníkové pyramidy na hlavě?

Co jsem doposud našel:

  • Pidgin - měl by být schopen hlasového chatu přes XMPP, ale není stále podporováno ve Windows [https://developer.pidgin.im/wiki/Using%20Pidgin#DoesPidginsupportvoiceorvideo].
  • Ekiga - nedaří se mi jakkoliv vytvořit účet (odkaz na vytvoření účtu https://ekiga.im/ nefunguje - prohlížeč ani nenaváže spojení). Na jednu stranu jsem našel zprávu o tom, že to již nelze [http://ekiga.1756082.n4.nabble.com/Ekiga-net-discontinued-td4657624.html], na druhou stranu ji zmiňuje jako #1 článek z letošního roku [https://www.ubuntupit.com/top-20-best-linux-voip-and-video-chat-software/].
  • Mumble - není šance, aby toto prošlo u BFU. Experimentálně jsem si ověřil, že funguje (našel jsem si nějaký náhodný server), ale pro druhou osobu, se kterou se chci spojit, to je příliš složité.
  • Linphone - dám-li stranou, že vytvoření účtu přes GUI aplikace odmítá jakékoliv uživatelské jméno a vytvoření účtu přes web jde přes hodně schovaný odkaz a potvrzovací stránka je grafický rozbitá, pochopil jsem to tak, že tato aplikace - a SIP obecně - komunikuje na přímo. Port-forwarding je mimo mísu, jednak onen BFU vůbec nemá přístup k routeru, ale ani můj router nemá veřejnou IP (nebo, nedej bože, IPv6).
  • Ze článku https://xmpp.org/about/technology-overview.html jsem pochopil, že dnes by už XMPP měl podporovat hlasový chat, ale nepodařilo se mi dohledat žádné informace o podpoře SW a serverů (nepočítaje Pidgin výše).

Vedlejší story

Před cca 10 lety jsem se kompletně odřízl od IM, protože jsem se stal pro známé a spolužáky „Wikinou“ (protože jim šetří čas se rovnou ptát, bez Googlení) a problem-solverem. Teď jsem narazil na situaci, kdy by bylo vhodné, abych si s někým takto volal, ale ona osoba používá Windows. Tak jsem si říkal, že se podívám, jak se situace za tu dekádu změnila (tehdy to byla dost katastrofa). Cílová osoba je BFU a to toho typu, že jakmile je něco příliš složité, tak to odmítne.

Vykašlat se na ni není řešení (v reálném světě), takže stále mám v záloze řešení Skype, ale co ho sežral Microsoft, nemám úplně důvěru, co se týče soukromí. V rámci ne-open source projektů jsem se např. díval na Discord, zde mne ale nepříjemně zarazilo to, že ihned po spuštění a bez zeptání proskenuje všechny spuštěné programy a některé z nich ihned nabonzuje všem kontaktům. Snažil jsem se Skype uzavřít do sandboxu pomocí firejail, ale v ten moment přestane fungovat volání (pokus o navázání spojení selže).

Stran: [1]