Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Mirouss

Stran: [1]
1
Zdravím, rádi bychom si doma zprovoznili nějaký systém schopný upozornit na aktivaci požárního čidla, stoupající hladinu vody ve sklepě, výpadek elektrického proudu, či drobnosti jako je teplota potrubí kotle na tuhá paliva. Primárním cílem je jednoduchá, spolehlivá notifikace na potenciálně problematické události, dokážu si představit i spousty dalších ptákovinek jako nice 2 have. Předpoklad: schopnost využívat na trhu běžně dostupná čidla.

Prozatím zvažuji nějaké drátové řešení nad GSM bránou od Flajzaru, případně bezdrátové na něčem od Evolvea. V obou případech by zařízení komunikovalo hovory/SMS.

Máte případně tip na něco chytřejšího založeného třeba na mesh networkingu? Napadlo mě postavit si něco nad Raspberry/Arduinem a doplnit o GSM modul. Ale mám od stolu trochu obavy 1. ze spolehlivosti 2. z dostupnosti čidel.

2
Sítě / Rozumná segmentace domácí sítě
« kdy: 19. 10. 2022, 12:07:21 »
Zdravím,

řeším vhodné rozdělení domácí sítě (tzn. mix soukromých pc, IoT a zcela nekontrolovatelných zařízení potomků, pracovních pc na HO a návštěv...), má obava spočívá v tom, že část zařízení by (teoreticky) mohla šířit nějaký síťový marast. Aktuálně využívám 1x Mikrotik, LAN je jednoduše rozsegmentovaná pomocí využití horizon parametru na společném bridge + povypínaném default forwading na WLANech.

Co řeším - v síti je i můj desktop (snažím se mít rozumně bezpečný mmj i proto, že z něj konfiguruju ostatní zařízení vč. toho Mikrotiku) a čas od času si hraju s různými Raspberry udělátky, zkouším distribuce na starším HW atp. - jde tedy o zařízení při svém prvním spuštění neaktualizovaná a teoreticky zranitelnější. Dává smysl mít za účelem lepší izolace těchto zařízení za Mikrotikem ještě jeden router (např. něco s OpenWRT) který by blbovzdorně vytvářel další oddělenou sít (fw + NAT) i v případě chyby/chybné konfigurace Mikrotiku? Nebo je to na doma overkill a budu akorát udržovat další krabičku?

Na testovaných zařízeních stejně obvykle hned zapínám sw fw s deny incoming... jenže co (možné) bugy ve starších verzích? Možná už nad tím moc přemejšlim :)

Co na to odborníci? Díky za názory a váš čas!

3
Zdravím,

v rámci školy a tvorby semestrálek jsem nucen spolupracovat s uživateli užívajícími různé verze MS Office a zároveň k užití "pokročilých" funkcí, které bych normálně nepoužíval. Při otevření dokumentu v Libre Office následně narážím na problémy se seznamy (typicky se rozpadne číslováním obrázků, popisky tabulek, apod.), po uložení a opětovném otevření se nezobrazuje část vložených obrázků apod.

Nějaká praktická zkušenost jak toto řešit?

Díky a zdraví, Miroslav

Stran: [1]