Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - petr0707

Stran: [1]
1
Server / Nástroj pro hromadnou konfiguraci bez použití ssh
« kdy: 08. 10. 2023, 16:31:17 »
Hledám nějaký nástroj pro vzdálenou konfiguraci serverů Linuxových bez použití ssh. Pro prvotní instalaci serverů používám Ansible který je skvělý a úžasný, ale server pak je přesunut do místa kde nemusí být ssh povoleno, proto hledám nástroj, kterým by bylo možné servery dokonfigurovat, případně spouštět příkazy vzdáleně/hromadně.
Díval jsem se, že architekturu server-agent používají Puppet, Chef nebo Salt, možné i nějaké jiné. Akorát nevím který nástroj je aktuálně vyvíjený a který mám vyzkoušet použít. Máte prosím nějaké zkušenosti s těmito nástroji?
V podstatě mi jde o vzdálenou instalaci balíčků, konfiguraci, případně OS update.
Děkuji

2
Prosím o radu. Ve firemní síťi máme DHCP a Active Directory. Když instaluji čisté OS třeba Debian, tak při instalaci zadávám název server a volitelně doménu, server se s DHCP. Instalace mi v AD vytvoří A záznam pro jméno serveru které jsem zadal při instalaci.

Po instalaci chci z DHCP přejít na statiku a potřeboval bych změnit i IP adresu v doménovém jméně které mu vzniklo při instalaci. Je nějaká možnost jak vynutit změnu IP adresy pro vytvořené doménové jméno bez toho abych tuto změnu musel provádět na doménovém řadiči (AD)? Jedná se o čistou instalaci bez napojení instalovaného serveru na AD.

Děkuji za radu.

3
Vývoj / Odstranění diakritiky v proměnné
« kdy: 24. 10. 2022, 12:23:20 »
Ahoj,

potřeboval bych z proměnné odstranit resp. nahradit znaky s diakritikou  proměnné. Našel jsem něco jako toto iconv což by mělo odstranit diakritiku z proměnné, ale v Dockeru s Alpine Linuxem to nefunguje viz:

/ # echo "ščřžý" | iconv -f UTF-8 -t ASCII//TRANSLIT
iconv: destination charset ASCII//TRANSLIT: Invalid argument

Zkoušel jsem hledat řešení této chyby ale nic funkčního jsem nenašel.

Existuje nějaké elegantní řešení pro odstranění diakritiky?

Děkuji

4
Server / Nginx před Apachem kvůli HTTP/2
« kdy: 08. 08. 2022, 06:42:19 »
Ahoj, mám na serveru nainstalovaný Apache s mod_php a Nginxem jako reverzní proxy. Na Apachi bych chtěl zapnout http2 viz. tento návod.

Otázkou je, jestli v takovém případě je ještě potřeba mít Nginx jako reverzní proxy před Apachem, nebo mám místo Apache použít Nginx?
Děkuji za radu

5
Server / Mirror nad SSD disky
« kdy: 20. 03. 2022, 18:52:55 »
Ahoj, potřeboval bych udělat miror dvou ssd disků. Mám MX Linux na ssd disku a dnes ssd disk umřel (fdisk nendetekuje, hwinfo tvrdí že má disk 20MB z 480G).

Koupím nový disk a chtěl bych udělat miror. Moje otázka zní je dobrý napad nad ssd dělat swraid přes mdadm s ext4, nebo je lepší použít filesystem který toto řeší bez mdadm tzn brtfs/zfs? S těmito systeémy nemám zkušenosti, prosím o radu.

Otázkou je jestli mdadm by nezkrátilo životnost ssd.

6
Software / Software pro záznam obrazovky včetně zvuku
« kdy: 20. 03. 2022, 18:47:18 »
Ahoj, prosím Vás potřeboval bych nějaký software pro záznam obrazovky včetně zvuku. Potřeboval bych udělat záznam školení cca 8h. Ideální by bylo kdyby software dělal záznam dvou monitorů připojených na jedno pc. NEmáte náhodou někdo zkušenosti s něčím takovým pro Ubuntu. Děkuji

7
Software / Bezpečné používání mqtt a redis v internetu
« kdy: 01. 02. 2021, 18:33:06 »
Ahoj, řešíme aplikaci, kdy bych potřeboval od jednotlivých počítaču sbírat logy a posílat je na centrální server. Problém je v tom, že počítače, ze kterých chci data sbírat jsou za firewally, případně naty a server pro analýzu dat je v internetu. Server pro analýzu logů je ELK. Uvažoval jsem, že bych data od klientů (zákazníků) posílal přes mqtt, případně přes redis.

Moje otázka zní, je bezpečné mqtt nebo redis otevírat přímo do internetu (případná blokace na ip zákazníka), nebo komunikaci obalit nějakým druhem VPN. Mám takový pocit, že na otevřené, nezabezpečné mqtt byly nějaké útoky, ale už si nejsem jistý jestli tyto protokoly už mají nějaký bezpečnostní mechanismus, případně šifrovanou komunikaci aby nedošlo k odposlechnutí komunikace.

Děkuji všem za vyjádření

8
Zdravím, chtěl bych na Ubuntu spustit souběžně dva uživatele v grafickém rozhraní přičemž user1 by byl na obrazovce tty7 a user2 na tty8. Toto se dá zařídit, když se přihlásim jako user1 pak dám zamknout obrazovku a pak přepnout uživatelel a přihlásím se jako user2. Nyní mám user1 na tty7 a zser2 na tty8. Dalo by se nějak zařídit aby hned po startu (restartu) systému bylo na tty7 a tty8 přihlašovací okno a uživatelé se mohli přihlísit bez zamykání a přepínání uživatelů jak jsem psal výše? Jak je vidět souběžné gui relace pod dvěmi uživateli jsou možné, akorát to chce vytvořit další přihlášení k relaci na tty8. Zkouším to na ubuntu 16.1, s mate grafickým rozhraním.
Děkuji všem za rady.

9
Hardware / Modem pro odesílání sms
« kdy: 05. 08. 2019, 13:40:38 »
Ahoj,

sháním nějaké řešení rozesílání notifikačních emailů z monitorovacího systému. Aktuálně tuto úlohu zastává ruský modem, který pomocí web api a postu dokáže rozesílat sms. Potřeboval bych toto řešení obměnit na něco novějšího, protože stávající modem se začíná zasekávat. Chtěl jsem se zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti z nějakým kvalitním a spolehlivým zařízením. Na netu jsem našel něco takového https://vyvoj.hw.cz/jak-poslat-sms-prostrednictvim-hwg-sms-gw3.html, ale vůbec nevím jestli je to spolehlivé. Nemáte někdo s tímto nebo podobným zařízením zkušenosti?

Děkuji

10
Vývoj / Použití Python Flask v komerční sféře
« kdy: 20. 06. 2019, 09:12:17 »
Dobrý den,

chtěl jsme se zeptat, setkal se někdo z Vás s nějakou českou firmou, který by vyvíjela aplikace ve Flask frameworku? Já jsem se zatím setkal pouze s jednou která v tom vyvíjela aplikace pro skladové hospodářství resp inventury skladu. Nevíte náhodou někdo o dalších firmách? Jde o to jestli má cenu se tento skvělý framework učit i z důvodu výdělku?

Děkuji

11
Zdravím. Chtěl bych se Vás zeptat jestli znáte nějakou českou firmu, která vyvíjí aplikace ve frameworku Flask. Snažím se tento framework učit, případně používat na různé aplikace, protože si myslím že se jedná o velmi dobře použitelný a lehký framework který neobsahuje spoustu neužitečného balastu. Zatím jsem se setkal pouze s jednou firmou která na Falsku měla postavenou svou aplikaci, kdy se zákazníkům starala o skladové hospodářství, inventury.... Zajímalo by mě, jestli v ČR ještě existují i další firmy které na tomto frameworku staví.
Děkuji

12
Vývoj / Programování v Pythonu na Raspberry Pi
« kdy: 15. 06. 2019, 10:03:26 »
Zdravím všechny. Chtěl jsem se zeptat jestli náhodou někdo nemá zkušenosti s programováním v Pythonu na Raspberry Pi pomocí křížového programování (myslím že se tato technika tak jmenuje). Jde o to, že bych potřeboval programovat pro Raspberry na klasickém počítači ale s využitím hardware + Python modulů určených pro Raspberry. Myšlelnka je takový že bych si mountnul RPI disk z běžícího raspberry k počítači + nalinkoval hardvare a knihovny s raspberry + udělal chroot.
Má někdo s tímto zkušenosti nebo nějaký funkční návod? Cílem je používat na pc vývojové prostředí PyCharm pro pohodlný vývoj a využívat RPI hardvare např. GPIO, kamera.....

Děkuj

Stran: [1]