Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Trupik

Stran: [1]
1
Hardware / Odroid M1S nevidí SSD
« kdy: 14. 07. 2024, 16:11:45 »
Ahoj,
třeba mi poradíte:
koupil jsem Odroid M1S, na jeho eMMC jsem nainstaloval HomeAssistanta. Dokoupil jsem NVME disk Lexar NM620. Pokud disk připojím přes USB port a "nvme rámeček", tak ho HomeAssistant normálně vidí a dá se použít jako datový disk. Když ho ale připojím do nvme portu na desce, tak ani ťuk. V příkazu lsblk vidím pouze tu emmc paměť, ten nvme disk jakoby neexistoval.
Přitom když do desky připojím tento SSD od Gigabyte tak funguje naprosto v pohodě...?!
Může mi, prosím, někdo zkusit poradit jak ten disk od Lexaru rozchodit přímo v desce?

Předem díky,
T.

2
Hardware / Doporučte myš
« kdy: 18. 11. 2023, 14:48:06 »
Ahoj vespolek,
prosím o doporučení nové myši; nejlépe s vlastní zkušeností.

Rozhodně chci:
  • bezdrátovou (možnost fungovat na kabel jako +) s dlouhou výdrží
  • kolečko s funkcí kliknutí (middleclick) a naklápění do stran
  • malá (momentálně mám myš cca 10x6x3cm)
  • bez svítících a ergonomických blbůstek
  • cena nahraje roli

Momentálně mám myš od Lenova a max spokojenost, ale po letech začaly blbnout tlačítka a nepomohla ani výměna spínačů za nové. A nová už se evidentně nedělá; jenom se doprodávají zbytky.

Předem díky  :)

T.

3
Server / Nomácí NAS - readonly po výměně disku
« kdy: 01. 03. 2023, 17:01:17 »
Ahoj vespolek
pokud jsem ve špatné sekci tak prosím o přesun jinam.
prosím o radu: mám malý domácí NAS založený na Armové desce, Armbianu a OpenMediaVault. Koupil jsem SSD jako náhradu za jeden plotnový disk a zkopíroval jsem jej ve Win pomocí programu HDDRawCopy (dělá bitové kopie) na SSD. Teď je ale v NASu disk readonly, data číst jdou, ale zapsat přes SMB nic nejde. Zobrazuje se hlášení že jsou třeba oprávnění.
Když pomocí ls -l kouknu na dat na původním disku, tak vidím: -rw-rw-r-- 1 tom users
Nový disk ale ukazuje: -rwxr-xr-x 1 root root

Chtěl jsem pomocí chown -R tom:users změnit vlastníka, ale dostalo se mi hlášky Operation not permitted (a to jsem přihlášen jako root)

Vygůglil jsem ještě že chattr -i by mělo pomoct, ale zde dostávám hlášku Operation not supported while reading flags (stále jako root)

Může mi prosím někdo zkusit poradit jak zpřístupnit disk i pro zápis? Jinak jsem linux-noob a co nevygůglím, to nevím  :(

Předem díky,
T.

4
Bazar / Prodám: Odroid H2
« kdy: 11. 06. 2022, 14:36:13 »
Ahoj vespolek,
prodám nevyužitý Odroid H2 (ten bez "+"). Koupený v roce 2019; pravděpodobně ještě nejde o rev.B.

Součástí jsou:
RAM (2x4GB DDR4)
Napájecí zdroj 15V @ 4.33A
eMMC 64GB

Už delší dobu pro tuhle věc nemám využití a je mi líto ji nechat hozenou bez užitku ve skříni.
Cena 2 500Kč

Možnost osobního předání v SY, případně Zásilkovna (platba předem).

5
Hardware / Ne-mountování USB flash
« kdy: 26. 10. 2021, 12:44:55 »
Ahoj vespolek,
měl bych začátečnický dotaz. Mám doma RPI; repektive jeho "klon" Nanopi M4. Používám to jako takový malý domácí server na různé blbůstky, testuji si tam smart home,... Jako úložistě dat k tomu mám trvale připojenou flešku USB3 256GB. Systémový disk je 32GB Emmc. Běží to na Armbianu. Občas se mi ale stane, že se při restartu fleška nepřimountuje a musím M4 restartovat ještě jednou, aby se chytla. Na napájení to má zdroj 12V@4A, takže energie habakuk.
Můžete mi, prosím, jakožto linux lamě-samoukovi poradit, jak zjistit kde je problém, případně jak jej potom vyřešit?

6
Hardware / Stream TV do sítě
« kdy: 05. 01. 2021, 10:13:20 »
Ahoj vespolek,
chtěl bych doma začít streamovat TV do sítě a potom u každé TV pouze mít krabičku s KODi. Válí se mi tady nevyužité NanoPi M4v2 - poměrně výkonná destička s PCIe x2 vyvedeným na pinheader. Chtěl bych jí využít jako stream server, v PC mám pcie tuner od TBS (teď přesně nevím jaký). Moje prasácká představa: kdybych dokoupil tohle a tohle, abych z toho dostal pcie port a do něj bych dal tu PCie kartu z PC. Mohlo by to fungovat?

Bohužel jsem žádný rozumný USB DBV-S2 tuner nenašel, proto vymýšlím takovéto kotrmelce...

Díky,
T.

7
Software / Připojování disků
« kdy: 06. 11. 2020, 16:27:34 »
Ahoj vespolek,
omlouvám se nejspíš hloupou otázku, ale protože jsem noob, tak se mi nepodařilo najít odpověď (asi hledám blbý výraz):
nainstaloval jsem si na rPi Armbian. Pokud připojím flešku (třeba zelenou), tak se namountuje jako /dev/sda/. Pokud připojím druhou (třeba červenou), tak jako /dev/sdb/. Pokud je ale připojím obráceně, tak se zelená namountuje jako /dev/sdb/ a červená jako /dev/sda/.
Je nějaká možnost, jak se svými omezenými znalostmi přinutit Armbian (server, bez GUI, kernel 4.x), aby zelenou flešku vždy mountoval jako sda a červenou jako sdb a aby tyto "adresy" zůstaly vyhrazené pro tato zařízení a pokud bych přišel s modrou, růžovou, černou, bílou,... tak aby se (i bez připojení předchozích dvou) přimountovala jako /dev/sdc/ ???

Mockrát díky za odpověď  :)

T.

8
Software / Automatické zálohování
« kdy: 13. 02. 2020, 12:25:11 »
Ahoj vespolek,
řeším následující: postavil jsem si malý domácí "vše v jednom" server postavený na desce podobné RPi. Funguje to jako jednoduchý domácí NAS (Samba) a zpracovává to nějaká data z internetu pro domácí automatizaci. Žádná raketová věda (dokonce i pro mě jakožto linux-amatéra ;D). A kupodivu to funguje lépe a s menší spotřebou než původní pracovní verze ze starého PC. Teď bych chtěl vyřešit zálohování. Mám k tomu připojené dva disky, kdy jeden slouží jako samotný NAS a druhý chci využít pro zálohu. Moje představa je taková, že by se provedla úvodní záloha a potom by se automaticky prováděly rozdílové zálohy a drželo by se třeba 5 posledních verzí. Na Windows na tohle používám Weeam Endpoint backup. Ten je sice i pro linux, ale pouze pro x86-64. Pro arm jsem nic nenašel. Existuje něco takového i pro armový linux (Armbian), případně dá se této funkčnosti dosáhnout třeba nějakým skriptem?

Předem díky za odpovědi,
T.

Stran: [1]