Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - latrik

Stran: [1]
1
Dotaz: Víte o nějakém, přehledném, pro laika srozumitelném online obsahu o tvorbě virtuálních sítí a jejich komunikaci mezi nimi?

Co mě trápí: Bezpečnost vlastní sítě.

Současný stav: V jedné LAN mám několik telefonů, počítačů, NAS s dockerem, další server s Dockerem, televizi, různé smart brány (HUE, FLIC, atp.), ale hlavně až děsivé množství různých IOT prvků a zařízení, které kontroluju pomocí Home Assistant. Trápí mě, že pokud někdo prolomí byť jediný IOT prvek, dostane se do sítě, kde mám důležitá data (PC a NAS ) a to bych vážně nerad. Návštěvy směruju na síť pro hosty, ale potřebuju, aby tyto hosty uměl zachytit právě i Home assistant.

Moje znalosti: V podstatě základní. Zvládnu přidělení statických IP adres a směrování/zakázání portů na jedné síti  (router Omnia), ale nějaké hlubší znalosti nemám. Nemám zkušenost, jak vytvořit další síť s jiným rozsahem IP adres tak, abych mohl navíc určit, která zařízení se mohou vzájemně 'vidět'. Potřebuju větší osvětu.

Beru cokoli... videa, texty, hlavně ať je to srozumitelný :) Ideálně praktické zkušenosti, ukázky atp. Překvapuje mě, že je milion článků o chytré domácnosti, ale minimum srozumitelných o související bezpečnosti. Dííky!

2
Sítě / Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 01. 10. 2019, 08:38:56 »
Ahoj komunito,
prosím o pomoc s odbornou radou, která by mi ukázala správný směr, jak ideálně rozšířit stávající wi-fi.

Záměr

Ve starém rodinném domě (metrové zdi) jsem v minulosti řešil rozšíření wi-fi signálu po domě za pomocí dLan (230 V), které sice funguje, ale se vzdáleností kvalita a rychlost přenosu významně klesá. Nyní potřebuji wi-fi rozšířit tak, aby vykryla celý dům (navíc stodola), ale také celou zahradu.

Současný stav i požadovaný záměr shrnuje zjednodušený plánek (viz níže), kde stávající vykrytí wi-fi 2,4 GHz je vyznačeno zeleně a požadované vykrytí červeně.

Moje zjednodušená představa

Představuji si nějaké AP odolné povětrnostním podmínkám, u nichž by přenosová rychlost s rostoucí vzdáleností významě neklesala, resp. aby v nejzazším konci zahrady nebyla rychlost omezena.

Technologické otázky a překážky

Neznám přesný model stávajícího wi-fi routeru, do kterého je přiveden WAN (dům je rodičů a nemám teď přístup), ale bude to nějaký levný model od Tp-linku se čtyřmi LAN porty (dodal poskytovatel internetu - StarNet). Přes půdu vedu z tohoto routeru dva UTP kabely (cca 50 m) až do stodoly. Do jednoho UTP je zapojen NAS Synology, druhý je k dispozici. V obytné části domu jsem řešil LAN přes silovou síť 230V, protože přes zdi se mi opravdu nechtělo (metrové zdi z kamene). Přes půdu mohu téměř kamkoli.

Aby budované řešení nějaký čas vydrželo, nevím jestli v případě zahrady řešit jen 2,4 GHz wi-fi nebo současně 5 GHz. A rozhodně netuším, jak to celé propojit, resp. jaké prvky pořídit.

Plánek



Můžete, prosím, poradit ideální nebo alespoň vhodné a funkční řešení? Díky za každou radu.

3
Sítě / Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« kdy: 05. 06. 2019, 23:30:11 »
Zdar chlapi, nemám dostatek technických zkušeností k vyřešení mého problému s domácí infrastrukturou, který vystihuje níže přiložené schéma (za netechnický obrazový výtvor se omlouvám).

Současný stav:
WAN připojení (100/100Mbps) mám protažené kabelem cat5e z místnosti A do místnosti B, kde je primárním prvkem wifi router Turris omnia. Z turisu obsluhuji v místnosti B po kabelu 1xPC, 1xHTPC, 1xTV a 1xRaspberry. Další kabel vede z Omnie zpět do místnosti A k NASu. Všechny porty v routeru mám plně obsazené.

Záměr:
Vzhledem k častému kopírování objemných dat mezi NAS, PC a WAN uvažuji o agregaci linek 2x1GbE mezi NAS a Omnií. Dále potřebuji přidat do místnosti A další server (NUC) a připojit jej také k routeru. Ideálně k NUC zapojit také HDMI extender,jehož druhý konec bude v místnosti B u pracovní stanice. Pro tento účel bych v místnosti A využil můj přepínač NETGEAR GS108Tv2 (8x1GbE).

Problém:
Moje idealistická představa naráží na skutečnost, že Turris Omnia, resp. router v místnosti B má pouze pět gigabitových portů, kdežto já jich potřebuji osm a to zůstanu bez rezervy do budoucna :(

Co s tím?
Tady si nejsem úplně jistý. Vyřešil by můj problém další switch v místnosti B, např. 10xGLAN? Zatím o tom tak uvažuju, ale spekuluju nad tím, jak jednotlivé prvky zapojit a ulehčit routeru. Jde i o to, jak pak agregovat linky mezi NAS a PC. Nezmínil jsem wifi, ale konkrétně z routeru se přes wifi celkem často streamuje HD video do dalších dvou zařízení (tablet, mobil).

Nebo snad pořídit osmiportový router namísto Omnie? Díky za každý tip.

Schema:

Stran: [1]