Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Michal Šiman

Stran: [1]
1
Co nebo jak děláte na "ujištění se", že je počítač ok, pokud se objevila reálná hrozba (v emailu, na síťi). Všude je nasazen SOPHOS antivir - nic nehlásil, ale čím projet jeětě preventivně? Nějakou jednorázovkou? Jak to děláte? Nechci věřit jen jednomu řešení, ale zase nechci instalovat další dva tři antiviry na počítač a "rozložit ho".

2
Sítě / Informace o počítačích v síti
« kdy: 09. 07. 2021, 12:20:28 »
Poradíte nějaký nástroj, který by prováděl automatický sběr informací o počítačích v síťi? Chtěl bych mít na jednom místě přehled o tom jaký počítač to je, kolik má ram, jaký procesor, eventuelně víc detailů jako je poslední přihlášený uživatel. Ideálně kdyby to umělo ještě zjistit jaký software je nainstalovaný, ale není nutné. Jedná se o počítače povětšinou ve windows doméně, tedy nejvíc windows OS, ale chtěl bych na to použít nějaký opensource nástroj, ideálně webové rozhraní, běžící na linuxu (ve virtuálu). Děkuji.

3
Doposud zálohujeme ve firmě úplně všechno, ale s tím jak data narůstají je potřeba změnit přístup. Moje myšlenka je rozdělit si data na několik řekněme tříd, A, B a C pro začátek, přičemž A byla data velmi důležitá a denně se modifikující s potřebou denního zálohování, B by byla data důležitá ale ne moc často se modifikující s potřebou zálohování např. jednou za týden a C byla data nedůležitá a nebo data dopočitatelná z A a B a ty by stačilo zálohovat jednou za měsíc.  Jak to děláte u vás? Nějaké tipy? Návrhy? Je ten můj model špatně? Jistě na to již někdo vymyslel, jen nevím jak to správně hledat ... děkuji.

4
Server / CI GITLAB deploy pomocí tagu - ale pokaždé jíného
« kdy: 13. 02. 2020, 13:05:16 »
Vytvořil jsem si vlastní .gitlab-ci.yml, který dělá to co chci, tady zcela automaticky provede nahrání kódu z gitlab serveru na produkci, problém je ten, že tag musí mít konkrétní jméno, tedy vždy ho musím smazat a vytvořit znovu aby se automaticky provedlo nahrátí na produkci. Chěl bych abych mohl pořád vytvářet nové tagy, ale dávat jim jiné jméno, např. "production_v01" nebo "production_php72" tedy abych se mi job spustil pokaždé když tag bude "production*" prostě pruduction a cokoliv zatím. Nejsem schopen dohledat jak na to. Dá se to vůbec? Nakopne někdo? Děkuji.

Kód: [Vybrat]
variables:
  PROJECT_NAME: "test-of-automatic-deploy"
  PRODUCTION_DIR: "/var/www/html/test-of-automatic-deploy"
  PRODUCTION_SERVER: "1.2.3.4"
  DEPLOY_USER: "deploy"
stages:
  - deploy
deploy-job:
  stage: deploy
  tags:
    - deploy
  only:
    - production
  script:
    - rsync -ar --compress --delete --exclude-from=.deploy_ignore --rsync-path="sudo rsync" --chown=www-data:www-data --exclude-from=.gitignore . $DEPLOY_USER@$PRODUCTION_SERVER:$PRODUCTION_DIR

5
Server / Failed TCP connection attempts - LAMP server
« kdy: 28. 01. 2020, 17:05:24 »
Na serveru kde běží Ubuntu 16.06 + Apache + MySQL + PHP se pomocí Munin dívám na statistiky NETSTAT a vidím, že je tam poměrně dost v grafech vidět FAILED. Zajímalo by mě co si pod tím mám vlastně představit. Kde hledat problém a zda je to vlastně opravdu problém. Jedná se o server na intranetu.

6
Jsme nuceni používat (protože mateřská firma) doménu v naší firemní síti. Ale protože se nám líbí Linux a máme rádi svobodný software, tak jsme spustili v síti DHCP server na linuxu a nyní bychom chtěli spustit i DNS server na linuxu. Něco jsme zkusili ale windows počítače nám píšou že náš DNS server není v doméně registrován. Nemáte někdo zkušenosti zda vůbec lze v doméně windows nějak normálně provozovat DNS server? Dělá to někdo? Není to blbost?

7
Ahoj, chtel bych pomoci Ansible (bezici na linuxu samozrejme) cas od casu spustit i nejakou ulohu tykajici se windows pracovnich stanic (win10pro), kopirovani nejakych dat a nebo idealne rovnou vzdalena instalace aplikace. Mate s tim nekdo zkusenost, provozuje to tak nekdo kdo by treba poradil? Samozrejme jsem nasel na netu ze to jde, ze ansible si s win poradi, ale prakticky se mi zda ze to temer nikdo nepouziva ... diky.

8
Pořád z toho nejsem moudrej. Máme aplikaci napsanou programátorem v Java 8 JDK před cca 2ma roky. Teď řešíme jestli tuhle aplikaci, kvuli ktere musime Java 8 JDK nainstalovat aby běžela, můžeme vůbec oficiálně používat? A pokud ne, co dělat? Platí se za každou instalaci takové aplikace? Děkuji za stručnou odpověď pokud ji někdo zná ...

9
Software / Tip na jednoduchou wiki pro IT zápisky v intranetu
« kdy: 08. 10. 2019, 14:02:48 »
Poradite nekdo z vlastni zkusenosti WIKI pro zapisky/navody/reseni pro IT oddeleni - pristupna bude pouze v intranetu, zadne opicarny zadne slozitosti ... dekuji.

10
Pořád někde čtu "podpora Google asistenta" nebo "podpora Alexa" nebo podpora "Amazon asistenta' a další a další. Ale vím že ta podpora je pro český jazyk velmi omezená, tak jak to tedy ve skutečnosti je? Jasně, můžu mluvit anglicky, můžu telefon přepnout do angličtiny, můžu se stát Angličanem ale jsme v Česku a mě zajímá jak to je s podporou asistentů v českém jazyce. Kdo má zkušenost, kdo má odkazy, kdo o tom něco "doopravdy" ví?

11
Odkladiště / Virtuální SMS brána pouze pro příjem
« kdy: 26. 09. 2019, 16:21:57 »
Dobrý den, netušíte někdo, jestli existuje něco jako virtuální SMS brána pro příjem SMS? Potřeboval bych 30 telefonních čísel, na které když přijde SMSka, tak aby se mi propsali někam do db, prostřednictvím API např. Ano, napadlo mě vzít 30 SMS bran připojit do serveru a sbírat smsky, ale to mě přijde jako blbost, navíc se to bude průběžně pravděpodobně rozšiřovat. Potřebuji pouze příjem, nikoliv odesílání. Z důvodu zabezpečení (dvoufázového ověření).

12
Fungující ERP systém naprogramovaný v Nette, PHP, MySQL - budu nyní aktualizovat velmi starý OS a přecházet na novější verze PHP, MySQL(MariaDB) a otázka zní, je lepší to rozdělit na dva samostatné (virtuální) servery, jeden kde budou scripty samotné a PHP, tedy aplikační server a druhý pouze s MySQL (MariaDB) nebo to mít jako doteď na jednom serveru?

Domnívám se, že je lepší to rozdělit. Hlavní výhodu vidím v tom, že fyzicky mohu každý z virtuálů dát na jiné železo, a tedy celkově systém může být tím pádem rychlejší, za druhé lépe se to spravuje a MySQL(MariaDB) server může být využitelný i pro jiné aplikace, lépe se to zálohuje a pokud se v budoucnu budou opět dělat upgrady PHP nebude to ovlivňovat db server.

Jsou nějaká proti nebo uvažuju správně?

13
Vývoj / GIT server - nasazení kódu do produkce
« kdy: 03. 04. 2019, 13:07:56 »
Potřeboval bych opět nasměrovat, pro naše vývojáře jsem implementoval GITLAB jako GIT server, všichni s ním začali pracovat a veškerý kód jde již pouze přes GITLAB. Jenže na produkční (a připadně předprodukční) server se kód stále dostává tak, že jej někdo pomocí FTP přenese. To bych chtěl změnit. Moje přesdstava je taková, že jednou nebo dvakrát týdně (nebo dle potřeby) se řekne teď to nasadíme na produkci a stiskne se někde nějaké tlačítko, které provede na produkčním serveru vše potřebné tedy jak nasypání kódu nového (PHP, Nette) tak např. úpravu v SQL databázi (pomocí .sql souboru samozřejmě) a případně to pošle nějaký informační email o nasazení nové verze. Tuším že k tomu slouží v GITLABu CI/CD, pletu se? Je to tak správně nebo jak to děláte u vás? Děkuji za nasměrování...

14
Vývojářům jsem poskytl testovací stroj LAMP, identický s produkčním. Udělal jsem jim i MySQL databázi. Ale data na produkčním stroji velmi rychle pribejvaji a já hledám nějakou radu jak to udělat aby měli na testování i aktuální data v databázi. Jestli dělat replikaci master-slave? Kde si pak budou zkoušet nové tabulky/sloupce/změny? Jak to funguje jinde? Nechci navod, jen naznačit jaká je běžná praxe s kterou v tomto případě nemám zkušenost.

Stran: [1]