Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - whatistheuniverse

Stran: [1]
1
Software / Pár otázek ohledně SSH a xorg
« kdy: 07. 03. 2019, 19:37:25 »
Zdravím.

Řeším takovou věc, kdy mám RPI s DE a připojuji se na něj přes SSH.

Vzhledem k tomu, že se tam snažím spustit nějakou GUI aplikaci (zobrazení na displeji, které je připojené k RPi), tak musím spouštět ssh s parametrem -X (nebo to nastavit v configu).

Musím mít nainstalovaný xorg i na stanici přes kterou se připojuji?

Proč to vlastně není povolený defaultně? Hrozilo by nějaké bezpečnostní riziko?

A když má xorg tolik alternativ (Wayland), proč nejsou jejich možnosti také v configu? A jde to vůbec nějak nebo to vždycky musím nutit jen přes xorg? Co když DE na stanici, na kterou se připojuji, nemá xorg a používá něco jiného?

Díky moc za odpovědi.

2
Software / Nejasnosti ohledně suoders
« kdy: 17. 02. 2019, 23:54:22 »
Dobrý den.

Snažím se pochopit Linux a momentálně jsem u sudoers.

root ALL=(ALL) ALL
Co přesně se stane, když tuhle řádku smažu? Přestane v tu chvíli existovat root a já už nebudu nikdy dělat akce, kde potřebuji být root?

username ALL=(ALL) ALL
Pokud je tahle syntaxe stejná jako u řádku nahoře, znamená to, že username má v tuhle chvíli právo spustit jakýkoliv příkz. Znamená to tedy, že má stejný práva jako root? Pokud ne, v čem se liší jejich práva, když zápis je stejný?

%sudo ALL=(ALL) ALL
Proč mám možnost přidat uživatele do skupiny sudo, ale v listu skupin skupinu sudo nevidím? A pokud má stejný zápis syntaxe jako dva příklady nad touto otázkou, je rozdíl mezi tím, že bych měl uživatele ve skupině kde může spouštět všechny příkazy nebo že bych ho měl zvlášť?

Stran: [1]