Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Zabanovaný Anonymní Troll

Stran: [1] 2 3
1
Vážená redakce, jakožto vážený a dlouholetý člen fora jsem zde ustavičně vystavován trollingu některých jeho členů. Situace již začíná být kritická. Musíme tento problém začít řešit, nejen stále nečinně přihlížet.

2
Jsem uz skoro 3 roky u jedine firmy a zvlazuju postupne odchod, neb prace mi porad pribyva a pribyva, nejak to jde celkove s projektem do kelu, ale nevim jak to ted vypada s nabidkama prace. Vim ze se hodne propoustelo v korporatech, konci ruzne projekty, zmensuji se budgety atp. Ono taky je jeste rozdil s tim kolik je inzeratu, a pak s tim jak to je v praxi u pohovoru, jake jsou financni nabidky atp. Neni nekdo z vas aktualne v obraze?

3
Instaloval jsem si na Debianu nejnovejsi verzi Pythonu a protoze ta neni ve Stable repozitarich, udelal jsem to primo ze zdrojoveho kodu.

Pouzil jsem prikaz make altinstall coz vytvorilo spustitelny soubor python3.8 a neprepsalo to systemovy python3 - coz jsem samozrejme chtel.

Co to je ten make altinstall, kde se tam vzal? To predpokladam je standarni prepinac prikazu make, jehoz chovani naprogramoval tvurce instalatoru, s cilem vyrobit inkrementalni zpetne kompatibilni zmenu, ktera nic nepodela.


Pak me jeste jako uzivatele Debianu Stable zjima jina vec. V systemu mam aktualne pod "java" Javu 11. Prepokladam ze kdyych si chtel nainstalovat Javu 14, tak ze bych mel spravne vyrobit prikaz "java14". Nemuzu prepsat "java" protoze by mi to mohlo rozbit neco v systemu. Mezi verzema javy jsou samozrejm rozdily, ne vzdy je to plne zpetne kompatibilni.

4
Instaloval jsem si do Debianu stable nekolik balicku z externich zdroju, a dokonce to jednou byl i PyCharm ktery Deb balkicek nemel. A pokazde se mi do XFCE dostala polozka s ikonkou te aplikace. To je snad v tech instalacnich skriptech, ze pokud to zjisti ze mam XFCE, tak to vi, kde to ma co pridat? Nebo odkud to XFCE taha ty veci ktere patri do menu?

5
Potrebuju monitorovat poplasne clanky na BBC Economy a tak podobne. Obsahujici slova jako "recession" "depression" "crisis" "riot" a takove dalsi. Cilem je, mit rychly prehled o mnozstvi takovych clanku, aniz bych musel vsechen ten odpad v bulvarech procitat den co den. A ptam se tady, protoze jsem lenivy si to od zakladu vymyslet sam a tak se tu treba nekdo po trose brblani najde misto me.

Urcite to budu delat v Pythonu. Napadlo me vyuzit k tomu knihovnu pro RSS cteni zprav. Ale jeste nevim jak k tomu udelat vystup. Jestli si to necham posilat emailem, nebo v pripade prekroceni nejakeho tresholdu by se mi i poslala SMSska na mobil.

A az to budu mit, tak by to chtelo nejak otestovat. Ale nevidim moznost cist treba pres BBC nejake historicke clanky a pres RSS takova moznost podle me taky neexistuje.

Vystup po trose ladeni by mel byt jakysi koeficient tragicnosti soucasne atmosfery ve svete na stupnici 1 az 10.

Jak na to vyzrat?

6
Operatori konecne prisli s neomezenymi daty, nevite jestli je v tom nejaky hacek?

Mel jsem LTE "Na doma" od T-Mobilu a Vodafonu, T-Mobile drazsi ale skutecne dosahoval rychlosti pres 20MBit/s, Vodafone bohuzel rovnez skutecne dosahuje 8MBit/s ale je tam vice dat.

Ted platim 650,- za LTE Internet 8 Mbit/s + data v mobilu dalsich 200,-. Takze by to chtelo upgrade.

7
Vývoj / NoSql document databaze
« kdy: 28. 03. 2020, 23:34:04 »
Mam dotaz na vsechny mistni no-typed-language a no-sql fandy. Muze mi nekdo z vas vysvetlit, proc, kdyz mam potrebu ukladat ve sve aplikaci rovnez i data typu "document", bych mel pouzit NoSql databazi namisto klsicke Postgres, kde si document-like data muzu strcit do sloupce s formatem JSON? Jdou nad tim normalne delat queries, muzu si jednotlive libovolne vnorene atributy toho JSONu dokonce i indexovat, pak si ten column muzu i v ORM namapovat na prislusnou tridy. Tak proc bych na to pouzil NoSQL databazi, kdyz muzu pouzit klasicke kombo ORM+SQL, a muzu pak ve sve databazi pouzivat jak relacni data, tak i document data, podle potreby.

8
Vývoj / Existuje pro Python neco jako Webpack pro javascript?
« kdy: 08. 03. 2020, 20:48:49 »
Webpack dokaze projit staticky vsechny importy u vstupni JS filu a vytvorit vystupni artefakt, jediny JS file, ktery obsahuje jen pouzivane knihovny.

Existuje neco takoveho i pro Python, tzn. vyrobeni jedineho .py souboru ktery bude obsahovat vsechny pouzite moduly?

9
Premysleli jste nad tim? Existuje na to nejake knowhow? V IT se vyrojilo firem docela dost, ale ja mam obavy, ze pro male ryby budou pocatky dost obtizne a to predevsim v tom, ze potencionalni zakaznici by nas dreli z kuze.

Zase na druhou stranu, kdyz si vemu, kolik neschopnych lidi si firmy zalozili, a tim nemyslim jenom v IT, tak si rikam, ze snad nejaka uz predslapana cesticka musi existovat. Jenomze nejvetsi problem je myslim si pocatecni kapital - kdyz ho clovek nema, tak musi zacit uplne od piky, a to si myslim ze je nejvetsi problem a nejvice me to i odrazuje - tzn. ztratit kus zivota ve stresu z nove zalozene firmy, z nutnosti platit zamestnance, byt vydiran zakazniky atp.

10
Odkladiště / Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« kdy: 24. 12. 2019, 21:32:56 »
Dostal jsem jako darek Garmin Vivoactive 3, coz jsou moje pvni fitness hodinky. Dlouho jsem se tomu vyhybal, protoze moje soucasna metodika je bezvadna: mam jen hodinky se stopkama a kdyz jdu behat nebo jezdit na kole, jenom zapnu stopky. Pak to dam v minutach do excelu, a v tom mam presne na sebe zkalibrovany koeficient, abych zjistil, kolik jsem spalil kcal. Neni to presne pro ten dany den, protoze intenzita sportu se muze lisit, ale v ramci dlouhe doby treba 2 tydny uz to presne je a vetsi presnost je zbytecna.

No a ted ten Garmin. Ocekaval bych od nej pro sebe jednu jedinou zakladni funkci: ze ta mrcha zjisti, ze po dobu 1 minuty mam srdecni BPM vetsi nez 110 a zapne aktivitu. A je uplne jedno, jestli to bude beh nebo jizda na kole nebo skakani v pytli pres prekazy - potrebuju jenom BPM a ty stopky. A aby se to zase zastavilo, kdyz po dobu 1 minuty BPM je pod 110. Nic vic. A vysledek? Ani takhle blbou vec to zrejme neumi.

Ja se totiz tak nejak odmitam stourat v tech hodinkach a startovat nebo si pauzovat aktivitu, protoze je to opruz. Ma to umet delat samo.

Kde delam chybu?

11
Dobry den,

 kratky dotaz vztahujici se k logice vypovednich lhut a zakonum CR.

Zamestnanec muze podat Okamzite vypovezeni pracovniho pomeru ze zakona pouze v pripade, ze mu neprisla vyplata, nebo ze zdravotnich duvodu. V ostatnich pripadech si zamestnanec nemuze jen tak prestat dochazet do prace - pokud to udela, zamestnavatel po nem muze vymahat zpusobenou skodu cimz konci veskera legrace, protoze ta muze byt dost vysoka.

Tudiz neni mozne jen tak zmizet a pokud se k zmestnanci bude zamestnavatel chovat jako ke kusu lejna, tak zakon mu stejne neumoznuje jen tak firmu opustit.

Nicmene co kdyz by zamestnanec, ktery chce okamzite ukoncit pracovni pomer z duvodu rekneme neuctiveho chovani managementu, dal obycejnou vypoved, nasledne vpadl do kancelare generalniho reditele firmy, na zed mu nakreslil kridou velkou pizdu (nulova zpusobena skoda), nafotil to a potom rozeslal emailem nekolika zamestnancum.

V ten moment se stane to, ze jistojiste dostane vypoved na hodinu. Nicmene predpokladam, ze uz po nem neni mozne domahat se zpusobene skody za predcasne ukonceni pracovniho pomeru.

Jak se na toto diva zakon?

12
Uz jsem zazil ve 2 firmach to, ze na sluzebni cesty manazeri prinuti vyvojare vstat extremne brzo rano. Nevim jestli jsem sam, ale prijde mi to uplne absurdni a tak nejak to dokresluje moje predstavy o techto dost casto budizknicemnym osobam, kteri sefuji necemu, o cem nemaji vubec paru, a kteri se nasackovali do IT kvuli prachum.

Ale mozna ze ranni vstavani s naslednou tezkou dusevni praci dela tak velky problem jen me?

Zazival jsem treba v jedne firme to, ze jsme jako vyvojari museli pres kus republiky jezdit do Prahy na sluzebky vlakem. Do prace jsme na vsech pobockach te firmy chodili na 9:00-9:30, pricemz kdyz jsme museli do Prahy, tak management trval na to, ze tam musime byt rovnez na 9:00. To pro me treba znamenalo, ze jsme musel doma vstat ve 3:30 rano abych stihl autobus na nadrazi a vlak, pricemz obvykle v normalni den jsme museli vstavat treba az v 8:00.

Neni moc prekvapujici, ze sluzebni cesta je uz tak dost spojena s nadmernym stresem pro vyvojare, protoze se zpravidla neco duleziteho musi resit, treba vyvoj noveho softwaru atp., a manager udela to, ze vyvojare primeje jet tak brzo.

V jine firme jsem se treba stretl zase s tim, ze prebirali software z Nemecka a museli jsme tam tedy jet na knowledge transfer. To vyzadovalo koupeni letenky, nacez naseho debilni projektaka nenapadlo nic jineho, nez ze nam koupi letenky na 6 hodin rano, protoze byly nejlevnejsi.

Samozrejme ze projektak je s tim v pohode, protoze je to debil co stejne cely den nic delat nebude a na meetingu se jen bude tvarit, ze vi presne co se deje. Ale jak na to prijdou nevyspali vyvojari, co musi cely den dusevne pracovat?

Nicmene treba jsem na nevyspani tak moc choulostivy jen ja? Jak to vidite vy, prijde vam takoveto chovani firem v poradku?

13
Odkladiště / Anonymita platebnich bran
« kdy: 12. 09. 2019, 22:56:08 »
Mam takovy dotaz. Vim ze banky si udrzuji historii transakci dlouha leta, takze pri prevodu penez z uctu na ucet nemuze byt o zadne anonymite rec. Navic kdovi, jak na to pohlizi zakon.

Nicmene docela by me zajimalo, jak je to u platebnich bran, jako je treba Paypal a jine.

Kdyz totiz nekde neco koupim pres platebni branu, tak u me na uctu nevidim, komu ty penize sly, vidim jen, ze sly na tu platebni branu.

Takze mejme ucet A, ucet B, a platebni branu P. A mame transakci A->P->B.

1. Jak je na tom prijemce penez - ten prepokladam nevidi, z jakeho uctu to prislo?
2. Co platebni brana P - udrzuje si taky historii transakci jako to dela banka, tzn. ze by se dalo dohledat B->P->A?


Docela by me zajimalo, jestli platebni brany dodrzuji nejakou anonymitu transakci alespon v tom smyslu, ze ty transakce po nejake dobe budto mazou, nebo je vubec neuchovavaji. A  pokud to nedelaji, tak proc to nedelaji?

14
Ahoj,

mel bych takovy dotaz ohledne SSD disku a bezpecnem mazani jejich obsahu. Podle toho co jsem cetl je to ponekud problematicky pocin - "pry" slo soubory na disku bezpecne mazat na HDD ale na SSD uz ne.

Jako vychodisko se ma jevit zasifrovani disku. Rekneme, ze mam zasifrovany disk. Nasledne na tomto disku smazu soubor A. Nasledne disk desifruju. Pak jej znovu zasifruju, ale uz s jinym heslem.

Lze v takovemto pripade nejak obnovit soubor A? Co se s nim vlastne stane?

15
/dev/null / Auta na baterky - má to budoucnost?
« kdy: 27. 08. 2019, 12:12:40 »
Kvůli investování do akcií se zaobíral tím, jakou budoucnost mají auta na baterky oproti fosilním palivům v horizontu nadcházejících 40 let.

Já se v bateriích vcelku orientuju, měl jsem i e-bike, a přijde mi to jako docela bída kvůli pořizovací ceně, stárnutí baterie a s tím spojenou ztrátou kapacity, hmotnosti a možnosti selhání článku, kde stačí jediný vadný kus a může být problém.

Někde jsem četl, že jsme snad uz na 80% kapacity, jakou lze z chemických baterií dostat.

Co se týče ekologie mám zde velké pochybnosti že taková hromada kyselin je v pořádku. Navíc výfuk to má v elektrárně.

Co mi přijde super je snad jen to, že vyjma baterek už je zbytek pohonu relativně jednoduchý a zde dostává benzínový motor na frak.

Domnívám se, že u aut pro osobní potřebu nemaji elektroauta budoucnost - budou vždy příliš drahá a kvůli dojezdu, který už se moc nezlepší, i nepraktická. Tak samo i autodoprava. Výjimky však vidím v městské hromadné doprave.

Lidi nebudou mít peníze na koupení auta na baterky. Riziko však vidím v idiotsjych emisních limitech, ale u těch se domnívám, že dříve nebo později je musí uvolnit, protože jsou nesmyslné. Navíc euronormy platí jen v EU a ta představuje jen část světa.

Stran: [1] 2 3