reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - xsouku04

Stran: [1]
1
Hardware / Rasberry PI použitelné jen na hraní?
« kdy: 17. 12. 2017, 14:14:51 »
Když jsem se snažil použít RP, čas od času se RB stalo nebootovatelné, nebo se objevovali různé záhadné potíže.
Na vině  SD karta je nevhodná pro časté zápisy, zvláště když hrozí, že může někdo RP odpojit z elektřiny.

Bohužel to znamená, že pokud to s využitím RB myslíte vážně, nezbývá, než bootovat RO režimu a zapisovat jen když je to nutné, např. během změny konfigurace.

Přijde mi, že většina lidí to neví a netuší a pod vlivem marketingu od lidí co stojí za raspberry pi.

Pokud ale hledám, mezi opravdovými odborníky, je to známá věc.

Prostě pokud chci, aby mi RP vydrželo fungovat leta, nesmím na SD kartu uvnitř pravidelně zapisovat. Problém hlavně s výpadkem elektřiny, kdy poškodit se mohou i data, která nemají se zápisem nic společného. Tedy ani rozdělit SD kartu na dvě části - jednu jen pro čtení - nepomůže.

Pěkně je to po psané zde.
https://hackaday.com/2016/08/03/single-board-revolution-preventing-flash-memory-corruption/

Aby PR mágové dokončili zkázu, na RP nedali ani tlačítko na vypnutí nebo reset. Prostě před problém strkají hlavu do písku. Zde více na tohle téma přímo od člověka co stojí za RP: https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=63&t=101992  Zabudovaná paměť by stála pár dolarů navíc, navíc by možná zamotala trochu hlavu BFU co to prvně spouští a snížil by se tím údiv po prvním nabootování.

Možná řešení:
  • Data zapisovat jen na disk v lokální síti nebo prostě do claudu. Bez internetu jste ale mrtví
  • Data zapisovat na jiný disk připojený přes USB-SATA adaptér.  - zde může být dobré se RP úplně vyhnout a koupit orange nebo banana, co mají přímo sata, ale tam jsou dost možná zase jiné nedodělky výrobce.
  • Pořídit si UPS, tak by se výpadky proudů minimalizovat a zároveň omezit zápisy. Nevýhoda - i tak vám občas BFU může způsobit výpadek a ztrátu dat.
  • Vykašlat se na RB a pořídit si levný router a nahrajte do něj openWRT. Ten nemá SD kartu, ale přímo zabudovanou flash paměť, která v kombinaci s vhodnějším souborovými systémy podstatně vhodnější na tohle použití. Výpadek elektřiny způsobí nefunkčnost router velmi velmi vzácně i když router zapisuje loguje kde co. Nevýhoda je, že samotný oepnWRT je nechtěná komplikace navíc.
  • Raději svoji linuxovou aplikaci nechat běžet na nevyužívaném postarším android telefonu/tabletu, který bude trvale v nabíječce, s využitím wifi připojení. Linuxové aplikace můžete na androidu spustit např. pomoci programu termux. Z linuxu pomocí termux:api lze pak např. i odesílat SMS. Spusit skript po startu tak aby se nevypínal uspáváním telefonu lze pomocí addon aplikace termux:boot . Něco řídit lze pomocí wifi relátek, které jdou koupit již od 5 USD. Bohužel google blokuje použit USB pokud se telefon zároveň nabíjí. Je to jeho arogantní rozhodnutí, pokud má např. tablet možnost nabootovat do Windows, tam tohle omezení není.

Všechny možnosti jsou hrozně ošklivé v podstatě nevhodné pro začátečníky, znemožňují běžným kutilům RP použít pro řízení chytré domácnosti, nebo prostě nějakou drobnou automatizaci. A to vše jen díky PR zaslepení lidí co stojí RP a aroganci googlu.  Totiž kdyby bylo možné řídit chytrou domácnost přes USB (s využitím USB hubu) z každého android zařízení, bylo by to uživatelsky nejpřívětivější a zároveň nejlevnější řešení.

Nebo jsem něco přehlédl?

2
Předpokládám, že větší monitory by mi mohli zvýšit produktivitu. Protože jinak stále něco hledám, když pracuji třeba s pěti okny na malém notebooku.
Ale na menší 4K monitory je připraven jen MAC OS, ostatní neumí dost dobře škálovat a hrozí problémy s titěrnými písmenky a ikonkami. A s tím se mi drbat nechce, tedy zatím jsem čekal.
Nyní ale přišla doba, kdy se nabízí desítky 4K monitorů o velikosti 40-50 palců s cenou často 10 -20 tisíc Kč.
Viz filtry třeba na Alza.cz.
www.alza.cz/uhd-4k-monitory/18854906.htm#f&cst=0&pg=1&prod=&par237=1016--1397

Tedy problém s titěrnými písmenky už by se neměl vyskytnout bez ohledu na operační systém, widnow manager a podobně. Tedy je vše tak dobré jak se mi zdá?

Máte někdo zkušenost s prací na takovém monitoru? Na co je třeba si dát pozor?

Připadá mi, že dneska nějak všichni zaspávají dobu. Od výrobců hardware, přes ty co dělají operační systémy nebo okenní manažery až po posledního programátora, který se "bojí" zkusit něco nového.

Stran: [1]

reklama