Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Daniel Novotný

Stran: [1]
1
Ahoj!

"Potýkám" se s takovou drobností: na Facebooku se mi u některých nadpisů, jmen uživatelů atd. zobrazují velká písmena s háčkem bez tohoto háčku. Měl jsem dříve Xubuntu 16.04, tam to nenastávalo, nyní jsem provedl čistou instalaci 20.04 na stejný počítač a tam se to děje. Jako browser používám Firefox. Pokud by existovala nějaká jednoduchá možnost jak to spravit, byl bych rád, ale nechci si kvůli takové maličkosti rozdrbat systém. Když jsem byl na starém layoutu Facebooku, tak se to stávalo jenom u jmen uživatelů, ale to mi zas tak nevadilo, protože jména svých FB přátel znám. Nyní se to děje i u některých nadpisů. Zajímavé je, že takto je postižen jenom jeden jediný server... protože se jedná o specifikum Linuxu a českého prostředí, přijde mi jako nejlepší místo k dotazu toto fórum.

2
Desktop / Xfce: sticky keys enabled
« kdy: 26. 07. 2020, 00:38:43 »
Vím, že je to asi blbost, ale občas když se teď přihlásím do XFCE desktopu (tak v polovině případů), tak se mi na chvíli objeví notifikace "sticky keys enabled". Jinak to nedělá nic a všechno funguje normálně. Jenže já jsem rejpal a chci vědět, co se děje, tak se tady ptám, kdyby náhodou někdo něco. Začalo to, když jsem se jednou přepnul na textovou konzoli (ctrl+alt+f1) abych zjistil, jak na ní vypadá roguelike hra Dungeon Crawl Stone Soup. Mezi tím jsem už několikrát rebootoval a aktualizoval OS, někdy se to objeví a někdy ne.

3
Distribuce / Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« kdy: 28. 04. 2020, 14:54:26 »
Dobrý den,

Všude se dočítám, že deriváty Ubuntu LTS s jiným DE jako třeba Xubuntu nebo Lubuntu nemají podporu pět let jako Ubuntu, ale pouze tři roky: taky jsem ale četl, že ty deriváty s jiným DE se liší pouze v tom desktopovém balíčku a mají stejné repozitáře.

Používal jsem Xubuntu 16.04 až do včerejška a nějaké aktualizace, například Firefoxu či systémových komponent, mi chodily: tak jsem z toho zmatený, jak moc "nepodporovaný" v době od skončení podpory Xubuntu 16.04 můj OS vlastně byl a jak moc je bezpečné mít jiný derivát LTS, než standardní Ubuntu, celých těch pět let.

4
Distribuce / Xubuntu 20.04 a kalibrace gamepadu
« kdy: 28. 04. 2020, 00:05:21 »
Dobrý den,

Mám Logitech Precision Gamepad a dnes jsem upgradoval svůj desktop z Xubuntu 16.04, kde normálně fungoval, na Xubuntu 20.04.

Po všelijakém googlení se mi nakonec povedla kalibrace v programu jstest-gtk. V tomto testovacím toolu reaguje na veškeré stisky kláves i os správně, ale nevím, jestli je tato konfigurace uložená i pro ostatní programy.

Zkouším ho v těchto programech:
1) emulátor Spectra fuse-gtk: zde špatně funguje určování směru
2) emulátor Mega Drivu dgen: zde špatně reaguje na tlačítka, zaměňuje je
3) emulátor DOSu dosbox: zde shodil celou hru

všechny mnou zmíněné programy jsou z balíčků distribuce.

Existuje nějaký jiný způsob, jak gamepad kalibrovat? Nebo je chyba v kernelu?
Díky. Distribuce je ještě nová a třeba se něco ještě odladí.

5
Ahoj,

Už používám Linux hodně dlouho (od roku 1998), tímto dotazem jenom tak nějak přemýšlím, jestli mi něco neuniklo v současné velmi široké nabídce distribucí. Jde mi o domácí desktop.

Nějakou dobu jsem byl nadchnutý z Archu, ale pak mě přestalo bavit řešit rozbité věci po updatech, tak jsem se rozhodl, že chci něco co nainstaluju a pak mi delší dobu budou "chodit" jen security updaty a já se nebudu muset tím pádem skoro o nic starat. Takže s rolling release mám zkušenosti spíše rozpačité až špatné.

Protože mi nevyhovují ani Gnome ani KDE, skončil jsem nyní u Xubuntu 16.04 LTS (nainstaloval jsem ho v roce 2016, když vyšlo).

Plánuju přejít na další LTS verzi, až doběhne podpora této, se systémem jsem víceméně spokojený, jenom jsem někde tady četl, že tam už bude víc hrát roli snap a nějaké další změny, které mi nemusí vyhovovat... tak přemýšlím, co je ještě v nabídce:

Debian - nebývá tam problém s non-free softwarem a knihovnami?
CentOS - má dostatek balíčků? ten ekosystém se mi zdá menší
OpenSUSE - nemá moc krátkou podporu, že bych za chvíli musel instalovat novou verzi?

Tohle je asi tak suma možností, ke které jsem se propracoval: jsou tam ještě možnosti jiné, resp nějaký jiný nápad? Příkazové řádky ani skriptování se nebojím.

6
ahoj!
Mám takový nepěkný sporadický problém s Xubuntu 16.04

zvuková karta je
Kód: [Vybrat]
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 04)
jednou za čas se mi stane, že zvuk začne nepěkně degradovat: chrastit a šumět

pomůže spustit skript, který dělá

Kód: [Vybrat]
pulseaudio -k && sudo alsa force-reload

ale předtím musím vypnout všechny aplikace, které používají zvuk, jinak se zaseknou

možná to začne dělat, když se pokusí zvučet Firefox (YT, FB) ale tuto teorii nemám potvrzenou

špatně se to googlí, protože při googlení vždy narážím na to, že zvuk nefunguje vůbec a ne že šumí/chrastí

co se dá dělat? vím, že jsou vyšší verze distribuce, sám zatím zůstávám u toho, co mi jinak funguje, původně jsem hodlal počkat až na 20.04, abych měl vždy pětiletou podporu a tohle se stává jen někdy:

napadne někoho, co se dá kde poštelovat nebo do jakého logu se podívat?

7
Software / VirtualBox: *BSD, Firefox a kolečko myši
« kdy: 31. 05. 2010, 15:05:59 »
při zkoušení FreeBSD, PC-BSD a OpenBSD pod virtualboxem jsem narazil na následující bug:

pokud zatočím kolečkem myši nahoru, Firefox se chová, jako bych stisknul "Zpět" (hodí mě o stránku dozadu)

netušíte, kde by mohl být zakopaný pes?

Stran: [1]