Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - kojot4

Stran: [1] 2 3
1
Měl by někdo čas v Praze se sejít, a vysvětlit mi, co musím udělat proto, abych se dostal do oboru IT/Linux/Support/Operations, co si nastudovat, a tak.?

2
Server / Můžete pomoci s Kubernetes, a můj zápisník
« kdy: 29. 09. 2018, 17:51:00 »
Ahoj, začínám s kubernetes, začal jsem si vést zápisník na adrese www.enigma14.eu/kubernetes/

Mám teď nicméně problém. Za boha jeho se nemůžu přihlásit k Dashboard, protože mi to píše, že nemám autorizovaného uživatele, vůbec ten celý model RBAC mi tam trošku uniká, hlavně proto, že jsem pochopil, že musím mít nějaké tokeny a ty by měli mít roli system.master. Problém je, že žádný uživatel v mé instalaci roli system.master nemá, a tak logicky se mi bez těch oprávnění nepodaří přes kubectl vytvořit ani jiného uživatele s nějakým takovým oprávněním.

Jsem dost v koncích, otevřel jsem na to dvě otázky na fórech a trackeru:


Ale ptám se i tady, zda-li by někdo o něčem nevěděl, celý můj proces rozhodování a myšlenek popisuji na blogu nahoře, třeba jsem se vidal kompletně špatnou cestou, nebo začínám úplně špatně, byl bych moc vděčný za pomoc. Případně, pokud byste měli čas třeba na pokec v Praze a pomoc, tak do PM.

Děkuji všem

3
Studium a uplatnění / Jaká je práce v Seznamu
« kdy: 28. 09. 2018, 09:18:42 »
Četl jsem tu tuším už nějaké názory, že bejt ta poslední lopata je špatné, ale mě přišla nabídka produkťáka, vůbec nevím co si pod tím představit, ale přijde mi to tak, že Seznam má seniory jako produkťáky, a pak spoustu lopat.

Nicméně je asi jedna věc, kterou bych stejně nekousl - píchačky.

4
Přijdu si jak magor, ale neřeším to poprvé. Podařilo se mi v práci dostat do stavu, že jí mám v malíku, a pracuji tak 2 hodiny týdně, do práce občas chodím (stejně jsem tam na FB nebo dělám svoje věci), a většinu času trávím na home office.

Dost lidí z okolí mi to závidí, ale ono to zas tak super není. Musím být doma na telefonu a dostupný, nemůžu si zase dělat totálně co chci, nemám vlastní rodinu a ani o ní nijak nestojím, a co v poslední době začínám zjišťovat, tak je to fakt, že mě jinak práce s linuxem docela baví, a když jsem nevytíženej, tak začínám zakrňovat. Ano, můžu se učit sám, ale když to nevyužiji, nepracuji v týmu, nemám vybavení mnoha serverů, školení, nákupy SW, tak si sám hraju na malém pískovišti sám a to je nuda.

Nějak jsem se rozhodl, že práci změním i když mi domů chodí prachy v podstatě "za to že dřepím doma na FB". Jsem blázen?

5
Server / Co s rozjetým LAMP serverem?
« kdy: 28. 06. 2018, 14:43:38 »
Před lety jsem si nainstaloval LAMP server (používám ho i jako OpenVPN server) přes Ansible. Nejdříve jsem použil Ubuntu 14.04, a pak přemigroval na Ubuntu 16.04, v poslední době ovšem stále více uvažuji co se serverem, zejména s tím, že vyšlo Ubuntu 18.04.

Jedna s možností je jen trošku upravit Ansible skripty a přemigrovat, ale abych se pravdu přiznal, tak se mi správě serveru už tolik věnovat nechce, i když nechci jít do managed, jako systémák se o to dokážu postarat sám.

Uvažoval jsem i o přechodu na docker služby, ale nevidím v tom moc benefity, a hlavně vidím problémy s bezpečnostními aktualizacemi (musel bych vždy přestavět docker images, zatímco takhle mám zapnuté automatické aktualizace a jednou za měsíc restartuji server, aby naběhl s novým kernelem.

Na serveru neběží nic kritického, pár mých wordpress webů, mediawiki, openvpn a vše pod velmi malým zatížením (provozuji to na AWS instanci nano s 512 MB RAM a stačí to).

Furt zvažuji co s tím, pro zachování aktuálního řešení hovoří

 • automatické zálohy do S3
 • vyřešené odesílání e-mailů z webových aplikací
 • odzkoušené, funkční
 • za den můžu zmigrovat z Ubuntu 16 na Ubuntu 18, a taky z mysql na mariadb
 • automatické aktualizace
 • nízká cena provozu

proti hovoří

 • vlastní řešení
 • co si neudělám, to nemám

Nápady?

6
Studium a uplatnění / Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« kdy: 29. 04. 2018, 09:52:47 »
Už mi kolikrát přišla od personalistů nabídka pracovat ve start-upu, začíná to často obdobně "víte, oni si nemohou dovolit zaplatit xxx" .... "ale je tam bezvadná firemní kultura" ...

Na což následuje moje další otázka: "Jaký je podíl, když je to start-up", téměř ve 100% následovaná: "tam není podíl"...

Nevím jak vás, ale mě práce ve start-upu spíše odrazuje, v nějakých jsem pracoval, a krom dlouhých hodin v práci, malé mzdy a nevyzrálého managmentu jsem nějak na výhody nenarazil...

Na firemní kulturu jim kašlu, kolega není kamarád, a když mu řeknu, že nemám čas na práci, protože si chci jít zaplavat, tak mě pošle k šípku, a ve start-upu to jiné nebývá.

Nějak moc nechápu, proč dávat přednost start-upu oproti zavedené firmě?

7
Software / Používáte někdo Cloud9 od Amazonu?
« kdy: 25. 03. 2018, 05:41:07 »
Před nedávnem jsem náhodou objevil editor Cloud9 v AWS od Amazonu, a jsem tak nějak nadšený, minimálně na programování v Pythonu. Používám více počítačů, a spravovat více vývojových prostředí pro mě byla vždy smrt, navíc programování pro mě není hlavní náplň obživy, tak když jsem narazil na Cloud9, tak mě to nadchlo - jednoduché, portovatelné, vše se vyvíjí na serveru v cloudu.

Má to nějaké nevýhody? Používáte to také někdo? Zkušenosti?

8
Existují nějaké ucelenější manuály o moderním linuxu, nějaký kurz, knížka či třeba web...?

Dělám s Linuxem přes 15 let a spousta věcí se změnilo, dneska se používá SystemD, Network Manager, ip (místo ifconfig), ss (místo netstat), atd...

Chtěl bych si svoje znalosti více aktualizovat, sem tam něco vím, ale hledám něco uceleného, kde bych si prošel hlavní změny a novinky v posledních linuxových distrech.

9
Chci teď odejít od svého zaměstnavatele, je to zajímavé místečko, nikdo tam nic moc nedělá, dost se politikaří, a management když mluví včetně mého šéfa, tak to je jenom hromada "prázdných keců", všichni vidí dokončený projekt někde jako úspěšný mrakodrap v Abu Dhabi, přičemž je to spíše svařená ocelová konstrukce v bažině nafintěná ve stylu vesničky "Slunce, Seno, ..." s hezkými kulisami, která nikdy fungovat nebude, projekt už má asi rok zpoždění, a není moc viditelné, že by se hnul tento rok někam dál.

Přiznám se, že to, že se u zaměstnavatele nic nenaučím mě po dobu co tam jsem (2 roky) moc netrápilo, hlavně že mám pohodičku a home office, ale v poslední době si zaměstnavatel vymýšlí čím dál víc ptákovin, a jak projekt klesá do bažin, tak vidí řešení, že se budu účastnit různých meetingů a dávat ocelové trámy do bažiny, což už je i na mě moc, navíc se mi za 2 roky nezvedli prachy, přičemž se platy zvedly o 20%, tak jsem už se zaměstnavatelem začal probírat to, že zvednu kotvy, protože status quo (flákárna) mu přestává vyhovovat, a já ty ptákoviny opravdu realizovat nechci.

Teď dotaz, uvažuji co při dalších pohovorech říct, proč jsem odešel z předchozího zaměstnání. Četl jsem si různé rady na internetu od redaktorů, že je potřeba to doplnit dostatečně prázdnými keci "víte můj zaměstnavatel je super, ale já se prostě potřebuji v kariéře posunout o stupínek dál", ale moc mi tyhle rady od pochybných redaktorů nesedí. Přijde mi to omšelé a prázdné, ale možná se mýlím, a je to prostě standard na pohovorech nakvákat co nejvíc prázdných líbivých slov, ale nakonec si říkám, že to stejně skončí u technických znalostí, a tam se nebojím, jen to nechci vysloveně posrat a zase tam nechci kvákat jak vypatlanej manažer.

10
Studium a uplatnění / Loajalita - nedává mi smysl
« kdy: 03. 02. 2018, 09:39:48 »
Přiznám se, že jsem nikdy nebyl k zaměstnavatelům moc loajální, a v poslední době jsem o tom začal více uvažovat (asi stárnu). Teď jsem u zaměstnavatele 2 roky, a došel jsem k následujícímu. Zvýšit plat je prostě problém, táhne se to, milión keců, kdybych dal výpověď a našel si jiné zaměstnání, mám to hned a bez keců.

Technologicky stagnuji, jasně, něco jsem se naučil, ale veskrze se moc nepohybuji a z praktického hlediska můj lidský kapitál klesá.

Kdysi se mi kamarádi za to, jak měním práce smáli, ale veskrze teď po letech vidím, jak jsem na tom finančně já, a jak oni (beru 2x tolik), nevím dává vám smysl setrvávat u jednoho zaměstnavatele?

11
Dělám v práci skoro dva roky, řeším linuxovou administraci, jsem na to vlastně sám, a platově je to asi v pohodě, i když bych jinde mohl mít o něco víc, ale zase nějak zvlášť moc ne.

Jsem hodně zkušenej, každý říkám, že mi ty věci strašně rychle jdou a že jsem odborník, ale já se cítím nevyužitý. Reálně pracuji 2 hodiny denně, sem tam se stavím v práci, jinak dělám z domova - no dělám, spíše čumím na telku, jsem na netu, a když někdo něco napíše do mailu, že chce, nebo někdo zavolá tak to řeším.

Jako každej mi to závidí, ale pro mě je to smrt. Fakt se děsně nudím, kolikrát jsem uvažoval u práce i podnikat, ale přijde mi, že to nejde. Sice mám hodně volného času, ale je to takové nevyzpytatelné, jednou za čas se v práci něco vysere, nastane nějaký projekt, a musím se tomu více věnovat, a přijde mi, že se v takové náladě, kdy člověk čeká, jestli mu někdo z práce nezavolá, tak se prostě u toho blbě přemýšlí a pracuje nad jinými projekty.

Nemám rodinu, ani přítelkyni, a zatím se to netváří, že by se něco v tomhle ohledu změnilo, má to na mě dost tristní dopad, přestávám o sebe pečovat, začal jsem přibírat, trošku víc jsem začal hulit (víte co), a vlastně se cítím, že jsem v životě nenaplněnej a nudím se, a mega mi schází možnost se nějak realizovat.

V práci toho moc nenakecáme, a většina meetingů je spíše čirá politika v korporátu. Jsem z toho dost v zadeki.

Stává se vám to taky v tolika pracích, že upadnete do rutiny, flákárny, a pak to má negativní dopad i na váš soukromý život. Fakt nechci každý rok nebo dva měnit práci, zaměstnavatelé mě kvůli tomu nemají rádi, ale teď tak nějak cítím, že každý mi závidí pohodičku a že nic nedělám, a jak to mám super, a já se cítím nepotřebný a v zadeki.

12
Bazar / Ultrabook pro Linux - HP Folio 13
« kdy: 23. 09. 2017, 16:06:36 »
https://www.sbazar.cz/koss92/detail/25251758-ultrabook-i5-128gb-ssd4gb-ram-18mm-tlusty

Je to jeden z mála ultrabooků, co má plnou podporu Linuxu - více na https://wiki.archlinux.org/index.php/HP_Folio_13

Cena: 5.000 Kč, Praha

13
Studium a uplatnění / Praktická matematika
« kdy: 22. 09. 2017, 00:33:37 »
Zdravím vás,

mám takový dotaz. Začal jsem teď být aktivnější na CodeWars.com, a chtěl bych se do budoucna z části věnovat programování (nyní dělám linux admina).

Zjistil jsem ovšem, že mi zchází VŠ matematika. Tedy, abych byl přesný, neschází mi styl výuky VŠ, kdy jsme se v prváku (ze kterého jsem byl vyhozen, mimo jiné i dost proto, že mi nepřišlo podstatné tam chodit) na matematiku měli učitelku, která vysvětlovala všemožné teorie, ale sama nedokázala prakticky říci, k čemu se to či ono používá. Tedy k věci, prázdnou teorii nepotřebuji.

Chtěl bych nějaký kurz (klidně i placený, třeba na Udemy nebo nějakou virtuální vysokou), kde se probere složitější algebra, ale styl výuky bude záživný, k věci a s praktickými příklady nejlépe navozenými do praxe (statistika, ekonomie, AI, programování, neuronové sítě atd...).

Nestojím o to, se nadrtit nějakou teorii, u které když se dostanu k praktickému využití, tak budu jen stát a nechápat, že zrovna na tenhle případ by se to hodilo - což jsem si všiml, je častý jev absolventů VŠ - neschopnost využít nabité vědomosti v praxi. Nestojím tedy o nesmyslné biflování.

Neporadili byste něco typu aplikovaná matematika?

14
Studium a uplatnění / Diskriminace mužů v IT
« kdy: 10. 09. 2017, 22:09:28 »
Dělám supportní pozici, sice ne 1st level, ale všiml jsem si, že muži jsou poměrně negativně diskriminováni.

Kolega říkal, že když dělal u předchozího webhostera, stávalo se jim, že jim zákazníci při výpadcích nadávali, vyhrožovali a byly k nim vulgární.

Pak si založili několik ženských e-mailů, na support stránku dali fotky 20ti letých hezkých holek k těmto e-mailům, a když upozornili člověka na plánovaný výpadek, tak přestože před tím jim chodili nadávky a výhružky, tak od doby co komunikovali pod ženskými pseudonymy s fotkami 20ti letých holek jim chodilo poděkování, milé smajlíky, pozvání na rande, a do kanceláře květiny, bonboniéry apod.

Proč se média, a vůbec lidi nezabývají diskriminací mužů v IT?

15
Vývoj / Programátorský úkol
« kdy: 09. 09. 2017, 21:47:41 »
Řešil jsem to před lety na pohovoru v Javě, je to úkol, který jsem tehdá napsal snad na 3 třídy, přes 100 řádek kódu, a psal jsem to den. Teď jsem to po 3 letech, kdy si nepamatuji původní koncept zkusil znovu v Pythonu, a napsal jsem to na 17 řádek (podle mě by to šlo i kratší, ale to nebyl cíl),  a podle mě jsem zvolil mnohem lepší koncept řešení.

Problém
Máte obdelník/čtverec složený z čísel, a ten prolézáte jako had po směru hodinových ručiček do středu, a vypisujete čísla za sebou jako posloupnost. Důležité je to, že to nemusí být nutně čtverec, ale může to být i obdelník. Jazyk je na vás.

Příklad 1
Kód: [Vybrat]
print(snake(
    [[1,2],
     [3,4]]
))
Výsledek:
Kód: [Vybrat]
[1, 2, 4, 3]
Příklad 2
Kód: [Vybrat]
print(snake(
    [[1,3,5,7,6],
     [2,5,8,2,5],
     [9,2,4,6,2],
     [5,7,8,1,2],
     [4,2,3,5,6],
     [8,6,5,4,2]]
))

Výsledek:
Kód: [Vybrat]
[1, 3, 5, 7, 6, 5, 2, 2, 6, 2, 4, 5, 6, 8, 4, 5, 9, 2, 5, 8, 2, 6, 1, 5, 3, 2, 7, 2, 4, 8]
Moje řešení - Python
Kód: [Vybrat]
def snake(mya):
    column = lambda a: [x[a] for x in mya]

    right = lambda inside : mya[inside][inside:-1-inside]
    down  = lambda inside : column(len(mya[0]) - inside - 1)[inside:-1-inside]
    left  = lambda inside : list(reversed(mya[len(column(0)) - inside - 1]))[inside:-1-inside]
    up    = lambda inside : list(reversed(column(inside)))[inside:-1-inside]

    output = []
    inside = 0
    while True:
        add = right(inside) + down(inside) + left(inside) + up(inside)
        if add:
            output += add
            inside += 1
        else:
            return output

Moje dotazy

 • Opravdu je možné se zlepšit v programování cvičením třeba na www.codewars.com. Udělal jsem si tam asi 20 cvičení na různé algoritmy, a najednou mi přišlo, že mi to jde lépe a lépe. Přičemž jsem si vždycky myslel, že na to jako linux admin mozek nemám, teď prostě začínám pomalu přicházet na to, že to možná je hodně o cviku, že to že jsem to před lety dost mizerně zvládal je možná fakt, že jsem prostě málo cvičil a nemám v tom praxi, ne že jsem hloupej - což mě napadlo jako první.
 • Trvalo mi to napsat 3-4 hodiny, jak si vedu?
 • Co bych na tomhle kódu mohl zlepšit?
 • Kdyžtak můžete nasdílet vlastní řešení v libovolném jazyce

Jo před lety mě jako programátora nevzali. Stále o programování uvažuji, i když dělám admina, ale je podle mě těžké být samouk. Ty codewars mi přijdou bezvadné v tom, že je tam úloha, člověk se to pokusí vyřešit, a pak se podívá, jak to vyřešili ostatní, ale zas je to jen na algoritmy, a přeci jenom programování je dnes ekosystém (frameworky, prostředí, testování, scrum)... Nicméně rád bych se naučil alespoň na úroveň mírně pokročilého v Pythonu, protože ten mě baví víc než Java, a částečně mě zajímá AI a BigData, kde je Python lídrem.

Stran: [1] 2 3