Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Honza1Ubuntu

Stran: [1] 2 3
1
Software / Program na stahování z YouTube
« kdy: 30. 12. 2023, 18:40:51 »
Ahoj,

Vzhledem k tomu, ze automaticka kontrola obsahu na youtube celkem casto maze i neskodna videa, popripade zabanuje celke kanaly. Tak je dobre mit moznost stazeni videa z youtube. Zkousel jsem youtube-dl ale v novem Ubuntu 23.04 je problem s iinstalaci-zavislostmi.

Kód: [Vybrat]
apt install youtube-dl
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Reading state information... Done
You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
The following packages have unmet dependencies:
 xnview : Depends: libgdk-pixbuf2.0-0 (>= 2.22.0) but it is not going to be installed
 youtube-dl : Depends: yt-dlp but it is not going to be installed
              Recommends: mpv but it is not going to be installed or
                          mplayer but it is not going to be installed
              Recommends: python3-pyxattr
              Recommends: rtmpdump but it is not going to be installed
              Recommends: python3-pycryptodome but it is not going to be installed
E: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).

Nerad bych nekde udelal chybu, kde by se podelal system. Prikaz
Kód: [Vybrat]
apt --fix-broken install je bezpecny ? Moc nerozumim, jak mam postupovat, v pripade zavislosti. Nainstalovat vsechny zminene balicky zvlast ?

2
Windows a jiné systémy / Windows 7 na novém notebooku
« kdy: 05. 11. 2023, 19:26:29 »
Ahoj

Kvuli kompatibilite - pro par starych programu bych potreboval obcas pouzivat Windows7 (nebo XP) a Office 2003. Problem je, ze na novy notebook (procesor AMD Ryzen 7 5825U - vydan v roce 2022) neni mozne podle vseho nainstalovat Windows 7 (nebo XP). Windows 11 na notebooku funguje, tam je ale jednak problem se starsimi programy a jednak je nutny mit globalni ucet na MIcrosoft cloudu a prihlasovat se prez internet. Lokalni offline ucet neni mozny na Windows 11.

Mate napad jak toto vyresit ? Spustit na notasu Windows 7 ve virtualu ? S tim zkusenosti nemam, nevim poradne jak na to. Samotne Office 2003 v emulatoru nejdou. Pro Windows potrebuji jen minimalni vykon a datovou kapacitu, na notasu je vykonu dost.

Diky moc
Honza

3
Odkladiště / Co se stalo s Lamer.cz ?
« kdy: 01. 11. 2023, 20:32:19 »
Ahoj

Tak jako spoustu dalsich, co delaji do informatiky - i pro me byla stranka lamer.cz jedna z nejlepsich a pravdepodobne nejlepsi na odreagovani. S celkem vice nez 70 000 hlasek z prevazne internetove konverzace se kazdy den dalo neco velmi zajimaveho najit.

Aktivita na Lameru samozrejme v poslednich letech (spise poslednim desetileti) vyrazne poklesla, od posledni pridane hlasky je to vice nez 1000 dni. Ale dizkuze k jednotlivym hlaskam jeste fungovala.

Problem je, ze nekdy v rijnu 2023 nahle lamer.cz prestal bezet. Domena normalne funguje, ale na strance se jen zobrazuje chyba. Ze zacatku jsem tomu nevenoval pozornost, ale stejny stav je uz nekolik tydnu.

Nema nekdo poneti, co se stalo ? Nic se mi k tomu vygooglit nepodarilo. Pri nejhorsim mam zalohu z tohoto roku (vsechny hlasky).

4
Odkladiště / Stavba elektrokola na solární pohon
« kdy: 29. 06. 2023, 20:06:16 »
Zdravim

V poslednich letech se zlepsuje efektivita solarnich panelu a baterek, a take klesa cena. Proto je moznost, ze by byl (alespon v ramci navrhnuti) realizovatelny jeden muj prez 20 let stary plan-sen. Jedna se o elektrokolo, ale na solarni pohon, ktere by bylo vyuzitelne pro zejmena letni cestovani (v zime to bude horsi).

Samotne kolo by melo mit nejake misto na tasky, batoh a hlavne strechu, ktera by byla pokryta solarni folii - solarnimi panely (tj. velka plocha) Protoze intenzita svetla se ruzni podle pocasi a denni doby, soucasti by byla i baterie (tak jako u normalnich elektrokol). Strecha resop. kapota by zaroven chranila pred destem (to i v prubehu kempovani).

Idealni by bylo, aby alespon v dlouhych letnich dnech, kdy je malo oblacnosti, mohlo solarni elektrokolo jet nonstop alespon 30 km/h po rovine bez nutnosti slapani (rekneme za predpokladu, ze clovek plus zavazadla ma dohromady 100 kg, v CR nebo  v Polsku v oblasti, kde je rovina, Slunce je 12+ hodin nad obzorem a oblacnost je minimalni). V pripade vetsi oblacnosti, deste, nebo obdobi s kratsimi dny by se musely udelat zastavky na dobijeni. Stejne tak do kopce bude na lehci prevod rychlost vyrazne nizsi, pri jizne z kopce by bylo naopak mozne castecne dobijet.

Co si o tom myslite ? Je mozne neco takoveho realizovat a kolik by to mohlo stat ? Nebo je to spise nerealizovatelne, popripade se musi zmenit navrhovane parametry ?

5
Hardware / Procesor pro náročné výpočty v Linuxu
« kdy: 04. 04. 2023, 18:18:18 »
Ahoj

Ja mam podobnou otazku, jako tu byla nedavno.

Pro pomerne narocne vypocty (databaze, modelovani, tvoreni panoramat a animaci) na Linuxu jsem se po par letech rozhodl do investice noveho notebooku zejmena pro vypocty a praci s daty. Jde mi hlavne o silny procesor, graficka karta staci zakladni.

Uvazuji o notebooku s procesorem AMD Ryzen 7 5825U (2.0/4.5GHz, 16 vláken, 16MB L3) nebo AMD Ryzen 5 5625U (2.3/4.3GHz, 12 vlaken, 16MB L3. Prvni procesor ma vetsi cache L1 a L2, o 2 jadra a 4 vlakna vic. Druhy procesor ma 6 jader, ale zakladni garantovana fregvence je vyssi (2.3 GHz).

Jestli tomu dobre rozumim, tak zakladni fregvence (2.0 resp. 2.3 GHz) plati pro zatizeni vsech jader procesoru na 100 % a vyssi turbo fregvence (4.5 resp. 4.3 GHz) je pri velkem zatizeni maleho poctu jader ?

Ostatni parametry (RAM, SSD, grafika) jsou stejne. Notebook s 8-jjadrovym procesorem je o tretinu drazsi.

Jaka varianta procesoru se vam zda rozumnejsi ?

V pripade operacniho systemu pro optimalizaci vypocetniho vykonu uvazuji o Cent OS, nebo i Fedoru. I kdyz ve Fedore delaly problem nekompability.

6
Zdravim

Mel jsem telefon zrovna v nabijecce a tak jsem s tim nesel dal. A nenapadly me mozne komplikace.

Nemel by nekdo zkusenosti s tim, jaky ma vliv telefonni hovor v blizkosti (okolo 0.5 m) na cinnost notebooku nebo externiho HDD, jestli muze nejak negativne ovlivnit napr. zapis na HDD nebo zaznam v RAM ? V telefonu se pri hovoru objevovalo prskani, nebyla poradne druha strana slyset. Stejne tak vim, ze telefonni hovor dost rusi radio-prijimac FM (prijem stanice).

Muze ale telefonni hovor negativne ovlivnit cinnost notebooku nebo extreniho HDD ? Chybu mi to zadnou na PC nehlasilo, vse vypada v normalu.

7
Desktop / Ubuntu po instalaci nahlásí No Bootable Device
« kdy: 04. 01. 2023, 12:42:37 »
Ahoj

Snazim se zprovoznit jeden stroj. Narozdil od starych a pomalych eee se jedna o relativne vykonny notas s relatnivne velkym, 4 GB RAM, 4jadrovym CPU a grafickou kartou.

Typ notebooku je Acer E15.

Driv tam byl take Windows, ktery nefungoval, a mozna byl i zavirovany (proto se uzivatel zbavoval mozna PC). Zkousel jsem nainstalovat Ubuntu 18.04 drive a 22.04.

Vzdy instalace probehla zcela normalne bez jakychkoliv chyb, az do konecne hlasky a restartu PC. Vysunul jsem tedy USB s Ubuntu a restartoval PC. Pri opetovnem nabehnuti to vsak skonci hlaskou No Bootable Device. Tedy ze tam neni disk, ze ktereho je mozne nabootovat. Zkousel jsem notas vypnout a zapnout, nepomohlo to. Instalaci Ubuntu jsem zkousel nekolikrat 18.04 i 22.04. Vzdy bezproblemovy prubeh, ale stejny vysledek.

Instalace vzdy byla tak, ze jsem kompletne smazal cely disk se vsemi oddily a nainstaloval Ubuntu. Pri opetovne instalaci tam predchozi Ubuntu na disku vidi, a pta se me, jestli mam vse smazat, nebo vytvorit novou partition pro novou instalaci.

8
Distribuce / Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« kdy: 03. 01. 2023, 19:32:43 »
Zdravim

Dostalo se mi nekolika starych kusu malych a lehkych notebooku rady Asus eee za odvoz.

Nainstalovany system tam je Windows 7, ale nejak zadelany, ze nebeha. Samozrejme, ze jsem tam chtel nainstalovat Linux, mam instalacni USB s Ubuntu. Tak jsem z USB jen zkusil Ubuntu 22.04 rozbehnout, coz se sice podarilo (po dlouhe dobe nabootovat z USB), ale nestacila pamet a nespustil jsem ani terminal, sance, aby to bezelo, je 0.

Ubuntu 22.04 nakonec nebude mozne nechat bezet na tomto typu stroje pochopitelne. Minimalni pozadavek je 4 GB RAM a dvou-jadrovy procesor. Navic bude potreba 32-bit verze podle vseho.

Mel bych tedy otazku, jakou verzi Ubuntu (nebo jine distribuce) by jste mi poradili vyskouset. Vim ze jde o Asus eee, ale neni tam napsany presny typ. Nepodarilo se mi nic spustit, tak nevim presne CPU a RAM. Ale nic velkyho to nebude. Nepodarilo se mi take otestovat HDD. Ale podle zvuku tam urcite bude stary klasicky HDD.

U starsiho Ubuntu (starsi nez 18.04) take nepobezi repozitare, coz bude dalsi zadrhel.

9
Distribuce / Je bezpečná zamčená obrazovka v Ubuntu?
« kdy: 11. 10. 2021, 22:08:01 »
Zdravim

Nejsem si jisty, jak moc je proti vnejsim zivlum dostatecne-bezpecne zamknout obrazovku v Ubuntu, za predpokladu, ze zustanu prihlaseny a vsechny moje spustene aplikace, prihlasena sezeni, budou aktivni (napr. mail, internetove bankovnictvi, prihlaseni prez terminal na jiny server).

Uzivatelske heslo mam dostatecke silne (nejde uhadnout BF ani nahodou) a domovska slozka v Ubuntu je sifrovana.

Jde mi o to, jak moc je bezpecne samotne zamceni obrazovky.

10
Zdravim

Nemuzu prijit na jednu vec. Mam ve slozce radove nekolik tisic souboru (vsechny soubory v jednom adresari, zadne podadresare) a nektere soubory jsou vice-nasobne tim zpusobem, ze se vyskytuje soubor s uplne stejnym obsahem nekolikrat v teto slozce, jenze pod jinymi jmeny a i datum posledni zmeny muze byt jiny (napr. totozny z datumem stazeni). Kdyz je soubor se stejnym obsahem jen pod jinym jmenem, tak by mel byt stejny kontrolni soucet, pokud je ale krome jmena jiny i datum, uz si tim nejsem jisty.

Mel by nekdo napad, jak v terminalu promazat vice-nasobne soubory (stejny obsah, ruzna jmena) a ponechat jen jeden soubor (soubor se jmenem, ktere je podle abecedniho razeni vice-nasobnych souboru na prvnim miste) ?

11
/dev/null / Jake vas napada co nejvetsi cislo resp udaj neceho
« kdy: 06. 07. 2021, 21:34:53 »
Mam tu takove odlehcucici tema, a to jaky vas napada udaj nejake veliciny s co nejvetsi ciselnou hodnotou. Udaj muze byt z fyziky, statistiky, ekonomiky, ci jine vedy. Musi se ale udaj k necemu vazat, tedy ne obycejny zapis nejakeho cisla, co se k nicemu nevaze.

Napriklad celo-svetovy obem dat muze byt odhadem 10-1000 tisic miliard GB resp. 10^22-25 B, nebo i vic.

Pocet baryonickych castic v pozorovatelnem vesmiru muze byt okolo 10^80.
Doba vypareni nejvetsi cerne diry (s predpokladem rustu) je 10^102-106 let resp. 10^109-114 s.

Urcite se najdou i o dost vyssi ciselne hodnoty u nekterych udaju.  Jen takove odlehcujici tema, co vas napadne.

12
Pred vypnutim notebooku probihala aktualizace Ubuntu, bezici automaticky po odkliknuti. Avsak v prubehu aktualizace vypadl proud a baterka na notebooku nebyla nabita, tak se v prubehu procesu notas natvrdo vypnul.

Na notasu jsou dva systemy a dva partition - Windows a Ubuntu. Ubuntu ted, po vypnuti uprostred aktualizace, nejde zapnout (nenabehne system), Windows nabehne normalne.

Ma smysl pokusit se nejak spravit instalaci Ubuntu, nebo je lepsi preinstalovat celou partition ?

V home Ubuntu nejaka uzivatelska data jsou. Napada me - nabootovat Ubuntu s USB klice, pretahnout data s home Ubuntu do Win partition, preinstalovat a v novem Ubuntu si data pretahnout zpet.

Pretahnutim do Win a zpet se smazou prava a vse bude 777. To bych mohl vyresit vytvorenim TAR archivu a popripade TAR archiv jeste zabalit (7zip nebo gzip).

13
Prenos souboru mezi soubory delam pomoci rsync. Kdyz pouziju volbu -ahvc tak c znamena, ze se obsahy souboru ve zdroji a v cili porovnavaji pomoci kontrolnich souctu, ne podle datumu posledni zmeny. Kdyz dam jen -ahv znamena, ze se soubory ve zdroji-cili porovnavaji podle datumu posledni zmeny, co se ma aktualizovat, a co ne.

Otazkou ale je, zdali pri samotnem presnosu po siti ma vliv volba -ahv vs. -ahvc na spranost prenosu dat. (jestli c, jez pocita ve zdroji a cili kontrolni soucty, kontroluje pomoci kontrolnich souctu i spravnost prenosu po siti pri zapisu do cilove slozky).

Zdroj a cil je na jinem serveru, takze prenos je po siti.

14
Software / Nejlepší možná komprese PNG s 8bitovou hloubkou
« kdy: 02. 03. 2020, 20:16:54 »
Zdravim

Jiz delsi dobu se snazim prijit na to, jak co nejlepe zkonvertovat na maximalni moznou kompresi velke mnozstvi PNG-GIF obrazku. Jedna se o grafy, a mapy s jasnym rozhrannim barev (ne pozvolny prechod vice barev). Pocet souboru je desetitisice az statisice.

Ta nejvetsi otazka je, jak nejlepe prevest PNG obrazky s 24 bit na 8 bit. Driv pred lety se jednoznacne osvedsila stara verze XnView, vysledne soubory meli nejmensi velikost, kvalitu prakticky stejnou. Vsechny PNG obrazky jsem zkonvertoval na GIF. U obrazku s hloubkou 24 bit se me to zeptalo, jaky typ barevne skaly chci a jestli se ma pouzit dirhetace. Pri dirhetaci se barvy ruzne misi s prechodem na mensi pocet barev, vysledny soubor je pak vetsi a navic vypada hur. Takze jsem vzdy zvolil barevnou skalu 256 barev bez dirhetace. Moznosti byly i jine (256 odstinu sedi, 64 barev ci odstinu sedi, cerna a bila).

Jenze zminenou volbu mel nekolik let stary XnView, navic pod Windows. Novejsi verze XnView jak Win tak Linux pri konverzi z PNG (ci jineho formatu) na GIF vubec moznost zvolit typ palety a dirhetace nemaji, vzdy dirhetaci pouziji. Navic se list souboru nacita jako miniatury, coz puvodni nacitani zdrzuje a nekdy i dojde pamet.

Otazkou tedy je co a jak pouzit pro davkovou konverzi obrazku na format PNG, tak aby byla velikost co nejmensi (tedy vc. snizeni barevne houbky na 8 bit) ?

Aktualni XnView - tam nejde vypnout dirhetace a navic se tam nacitaji miniatury (nenasel jsem, jak to vypnout), az to zahlti pamet a system.

Druhou moznosti je v terminale convert. Na samotne ulozeni do png se mi osvedsilo convert -quality 95 OldFile NewFile. Tady -quality neznamena kvalita (komprese bezstratova), ale uroven komprese a typ filtru. Ale zase je tu spis ta puvodni otazka, pred ulozenim do PNG jak snizit barevnou hloubku na 8 bit. Pouzivam konverzi do GIF. Vysledne soubory jsou ale stale vetsi, nez jak to delal stary XnView. Nejspis convert take pouzivat nejaky typ dirhetace, neprisel jsem na to, jak vypnout dirhetaci pri prevodu na 8 bit.

Neco jineho ? S necim jinym zkusenosti nemam, ale mozna uz nekdo neco pouzil driv.

15
Ze stareho disku se mi puvodni Win7 obnovit nepodarilo a disk nejspis uz uplne odesel. Tak jsem si stahnul Win7 64 Bit Home Basic. Zkousel jsem udelat instalacni USM klic z .iso obrazu, jako to delam pro Ubuntu. I kdyz jsem to zkousel nekolika zpusoby, pri reebotu mi vubec system na USB kilci nenasel. USB je jako prni pri bootovani.

Nejdriv prez dd pod rootem:
Kód: [Vybrat]
dd bs=4M if=/home/tauceti/Windows_7_Home_Basic_SP1_64_Bit/Windows_7_Home_Basic_SP1_64_Bit.iso of=/dev/sdb

Pak prez Restore Disk Image stejny vysledek, Pri rebootu to vubec USB klic nenajde. Startup Disc creator jiny .iso image, nez linux ani nevezme.

Nejspis neco delam spatne. Test .iso image nehlasi zadne chyby.

Stran: [1] 2 3