reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Martin Huněk

Stran: [1]
1
Sítě / DHCPv6-PD na Linuxu - automatické vytváření rout
« kdy: 23. 09. 2016, 23:57:08 »
Zdravím všechny a prosím o radu.

Rozjíždím v jedné menší komunitní síti (cca. 800 domácností, něco po drátě většinou ale vzduchem) IPv6 a narazil jsem na problém. Používáme v síti ISC-DHCP-server jak pro IPv4 tak pro IPv6, vše funguje až na DHCPv6-PD. Server sice přiřadí prefix pro koncovou síť a zanese ho do leases, ale už nevytvoří záznam v routovací tabulce. Tím pádem nastane ta nejhorší možná situace co s IPv6 může nastat. Koncová síť dostane adresy a distribuluje je koncovým stanicím, ale odpovědi na dotazy z těchto sítí nemají kam dorazit, ztratí se ještě před CE (customer edge) routerem.

- Zastřešující routa /48 (přiděluji /56) na interface nefunguje, protože chybí adresa pro next-hop (router který prefix získal)
- Řešení na CE routrech pomocí OSPFv3, RIPng apod. zakazuje RFC 6204 a na koncových zařízeních není k dispozici (UBNT)
- Existuje upravený kód ISC-DHCP který ale není v mainline [ https://github.com/mpalmer/isc-dhcp ] ale u nás nejsou lidské zdoje na jeho udržování/portování
- Ruční vytváření rout by byla ta opravdu krajní možnost
- Ideálně aby úpravu tabulek řešil samotný DHCP server a neupravovali se na základě odposlechu jeho komunikace (ale přivítám i tyto návrhy)

Nemáte někdo zkušenosti s nějakou implementací DHCPv6-PD která by upravovala i routy v routovací tabulce kernelu? Nemusí se jednat jen o řešení pomocí ISC DHCP. Koukal jsem do dokumentací ISC Kea a Dibbleru, ale nenašel jsem o tom žádnou zmínku.

Děkuji za všechny rady a podněty.

Stran: [1]

reklama