Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Pheella

Stran: [1]
1
Server / Re:Port forward na Wireguard klienta
« kdy: 29. 09. 2022, 13:12:20 »
Celý problém bude v tom, že windows klient má výchozí bránu na lokálním připojení. Tedy požadavek skrze VPS projde na klienta, ale odpověď odchází ne skrze wg tunel, ale skrze lokální připojení k internetu.
Řešení mohou být 2:
1) změnit routování na klientovi tak, aby to síťově fungovalo (static routa skrze lokální připojení k vps a GW skrze wg0), což ale pravděpodobně bude mít další konsekvence - nicméně nedávno jsem to třeba použil v jednom LABu
2) nedělat portforward, ale udělat na VPS reverzní proxy a ten provoz odbavovat pomocí jí (nejspíše dlouhodoběji udržitelné řešení)

EDIT: koukám, že Jenda již zmínil maškarádu. Také řešení, ale pro webový provoz mi přijde lepší ta reverzní proxy.

2
RHCE jsem dělal asi před měsícem. Určitě to lze dělat i bez školení, ale určitě ne bez přípravy. Některé postupy je potřeba se naučit a nelze je vymýšlet na místě, jelikož na to není čas. Zadání nevodí za ručičku, takže i když máte některé playbooky v pořádku a funkční, tak to nefunguje, jelikož jste například nenastavili SELinux o kterém v zadání není ani zmínka. Počítá se s tím, že máte praxi a s některými věcmi počítáte.
Je pravda, že oproti RHCE7 se fokus zmenšil pouze na Ansible. Na druhou stranu se o témata, která dříve byla v RHCE7 rozšířilo RHCSA8 (já měl RHCSA ještě na 7, takže zde čerpám jen ze zkušenosti kolegů). Mně to nevadilo, jelikož jsem si tím alespoň zacelil díry ve znalostech automatizace a v rámci přípravy si dané téma systematicky prošel.
Ohledně hodnoty té zkoušky. Nejsem schopen zhodnotit její dopad na trhu práce, stávající smlouvy apod. Nicméně zkoušky od RH mám rád, jelikož mají nějakou hodnotu. Probíhají ve striktně kontrolovaném prostředí (2 kamery, přerušování zkoušky a kontrola místnosti na přítomnost dalších osob, zkušební volání na telefon, zda je opravdu vypnutý, ...), jsou prakticky zaměřené (tedy žádné chytáky v multiple choice otázkách apod) a bez znalosti se udělat nedají. A vlastně to byla i zábava, jelikož 4h něco konfigurovat bez vyrušování se mi už dlouho nepovedlo  ;D
Oproti jiným certifikacím, kde jsem se nezřídka setkal s tím, že i v certifikačních centrech to byla doslova spolupráce si těchto certifikací vážím. Nejen u sebe, ale i u ostatních. Možná se to nějak fixlovat dá, ale já o tom nevím.

3
Používám pro daný účel Onyx Boox Nova 2. Dnes už jsou i další generace, případně alternativní čtečky od Onyxu. Výhoda je, že je v tom Android, takže je na to hromada aplikací. Zároveň je to nevýhoda v tom, že to má poměrně delší start. Ale na to jsem si zvykl. Built-in aplikace od Onyxu používají nějakou speciální vrstvu, s kterou je odezva na čmárání prakticky okamžitá a píše se na tom pěkně. Klasické Android aplikace mohou mít trochu zpoždění ve vykreslování, ale blíže jsem to nezkoumal a na problémy nenarazil.
Oproti reMarkable to stojí asi polovinu. Myslím, že mají i nějaké veliké (cca A4).

4
Sítě / Re:Doporučte ISP v Praze 9 - Prosek
« kdy: 26. 01. 2015, 10:19:38 »
Až na tu stabilitu a agregaci - agregace u A1M je tuším 1:10. Co se týká TV, tak menší množství HD kanálů, IPTV, která sdílí rychlost inetu i pro TV službu. Nejvyšší rychlost u A1M je 150, u UPC 240 (pro běžné smrtelníky, pro firmy i víc). Samozřejmě, že tam, kde není UPC, je A1M lepší, nežli wifi nebo xDSL, o tom žádná.

Já s nimi problém se stabilitou nemám. Výpadek jsem za cca rok zaznamenal jeden. U UPC mě poměrně dost limitovala rychlost uploadu. IPTV nevyužívám, takže ta mě netrápí :-) A cenově je to také o něčem trochu jiném než UPC.

5
Sítě / Re:Doporučte ISP v Praze 9 - Prosek
« kdy: 26. 01. 2015, 09:41:51 »
Zkusil bych se podívat ještě na A1M. Taky to tam mají zasíťované a cena/výkon rozhodně lepší než UPC.

6
Hardware / Re:Lenovo Slim USB Keyboard - klávesy Fn
« kdy: 15. 04. 2014, 14:46:37 »
U Edge notebooků funguje FnLock. Zmáčknutí Fn+Esc přepíná multimediální a F klávesy. Třeba to bude fungovat i u téhle klávesnice... Defaultní nastavení na multimediální klávesy je demence :-/

7
Server / Re:Linux na Hyper-V (CentOS) - pomalá síť
« kdy: 05. 03. 2014, 11:00:43 »
Zkus vypnout tu IPv6. Dost často to pomáhá  :-\ :D

8
Server / Re:Přístup k souborům pomocí HTTP / HTTPS
« kdy: 24. 09. 2012, 12:05:34 »
Já bych na to zkusil implementovat OwnCloud. Nedávno tu o něm vyšlo pár článků. Možná je to sice trochu těžkotonážní a má to pár much, ale zas na to existují synchronizační utility a přes webDAV to komunikuje bez problémů. A má to celkem pěkně řešenou práci se základními typy souborů (pdf, obrázky,...) přímo v prohlížeči.

9
Sítě / Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« kdy: 29. 11. 2011, 11:43:56 »
Tak dá se použít i telefonní kabel. Ale je otázka, jestli ta úspora bude taková (i když co jsem tak koukal, tak za ty cca 200Kč se dá sehnat 100m kabelu). Ale pozor na omezení 4 vodičů. Fungovat pak bude max 100 MB/s.
Další otázka je kvalita přenosu. Nejsem si jistý, jak je to u telefonních kabelů se stíněním apod.

Stran: [1]