Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - jozzef

Stran: [1]
1
Studium a uplatnění / Re:ChatGPT a AI
« kdy: 14. 02. 2023, 08:46:52 »
Vývoj na zelené louce znamená nové proškolení zaměstnanců, nové chyby, další náklady s nasazením, úpravami, neznámé neočekávané náklady a více práce, atd atd. Snadno vyměníte blogovací platformu. Relativně snadno vyměníte platformu pro eshop.  Výměna interních velkých systémů - co tak slýchávám po korporátech, tak mám pocit, že téměř nejde, a může to být několik let trvající nákladný proces s nejistým výsledkem.

Přidám zkušenost ze svého okolí. Nejmenovaná zdravotní pojišťovna přešla loni na nový systém. Souhrou blbých okolností nebyli schopni přes 4 měsíce proplatit výkony praktickému lékaři... Prostě kombinací více věcí to ten nový systém dostalo do stavu, kdy takhle dlouho nešlo nic dělat.

2
Studium a uplatnění / ChatGPT a AI pro vývojáře
« kdy: 14. 02. 2023, 06:33:45 »
Ještě jsem tu na toto téma nenarazil, tak ho s dovolením zkusím otevřít. Předpokládám, že téměř každý si za poslední rok vyzkoušel ChatGPT nebo třeba Github Copilot. Obojí ve mně poprvé vyvolalo úžas, jak je to dobré. Po pár použitích člověk zjistí, že to má ještě spoustu much, ale pořád je to použitelné. Například, jsem dělal se source generátory v .NETu, o kterých toho zas až tolik na internetu psáno nebylo a ChatGPT mi sice vygeneroval nezkompilovatelný kód, ale rozhodně navedl správným směrem.

Co vidíte ve své křišťálové kouli Vy? Začne poptávka po programátorech klesat? Nebo začneme psát daleko méně kódu a přesuneme se do nějakých AI-powered low code řešení?

3
Studium a uplatnění / Re:Zvýšení hodinovky
« kdy: 02. 11. 2022, 18:30:49 »
Zdravím,

taky musím hodit něco do prostoru, to tak pročítám.

Před 4mi lety jsem skončil v jedné firmě. Rozešli jsme se s velice dobrými vztahy pochopením. Firma po mě chtěla nějaké další práce na projetech, které jsem dříve vedl.
Byl jsem nucen si udělat IČO ( jsem elektrikář-programátor). Ok, není problém, 3 roky jsem jim poskytoval služby po víkendech, po večerech, prostě jak se hodilo za nějakou sumu. Pak, ale říkám si, už to dělám takhle dlouho na úkor mého času, tak zvedneme sazbu cca o 20%, věděl jsem, že jim to nikdo jinej neudělá. Ale s tím jsem tam nevyhrožoval.
Prostě a jednoduše jsem řekl, že zdražuji hodinovku, že ro ně dělám x let a doba postoupila a je nutné hratit náklady spojené s podnikáním ( infalace, zálohy OSVČ ( hradím je dobrovolně i když mám hpp jinde)). A hle, úplně bez problému. Dokonce jsem uhádal 25%.

A teď ještě větší sranda: V květnu tohoto roku jsem u svého bývalého zaměstnavalete skončil s tím, že půjdu dělat pro výše zmíněného zaměstnavatele + spřátelenou firmu.  Dohoda zněla takto: U spřátelené firmy na HPP za 24 tis hrubého a u druhé firmy formou IČO která mi formou paušálu stanoveného v rámcové smlouvě dorovná zbytek do klasické mzdy  ( zařídil jsem si i řemeslnou živnost kvůli odvodům a 80% daňovému paušálu). Win win pro všechny, jedna firma bude mít minimální náklad na zaměstnance, druhá nebude mít žádné a já díky řemeslné živnosti budu mít odvody minimální.
A teď k jádru pudla, opět jsem přišel, že mé vstupní náklady na podnikání jsou vlivem inflace vyšší a opět se domluvilo navýšení od nového roku a vše bez problému.

Nikoho nezajímají tvé osobní náklady, či reálné důvody ale brané z osobního hlediska ( slova, že se vše zdražilo, nebo že mi přece stoupla kvalifikace, nebo jsem tu už dlouho, nic takového) nikoho nezajímají. Důležité je to brát čistě ekonomicky: jednoduše se zvýšily vstupní náklady za, za které je moje práce k dispozici a musím kvůli tomu úměrně podražit. To pochopí každý. A hlavně firmy, protože vy jako OSVČ nejste jejich zaměstnanec, vy dodáváte službu, odběratel vám pouze zaplatí a víc ho nezajímá. Vy daníte ( od nového roku opět rostou zálohy). Takže cenotvorbu si určujete pouze vy.

A další hledisko tohodle švarcu, odběratel neplatí výlohy na zaměstnance, takže i kdyby jste chtěl 100k za měsíc, tak je to pořád levější než mít zaměstnace který má 100k hrubého, takže prostor k vyjednávání máte

Zjevně děláš nějakou hodně specifickou práci a jsi pro dané zákazníky opravdu nepostradatelný, což je super. Nevím jestli já nejsem trochu víc lopata, i když si snad troufnu tvrdit, že ne úplně postradatelná a z fleku nahraditelná lopata. A samozřejmě máš pravdu že jsem stále levnější než člověk co by si řekl o stejnou částku v hrubém na HPP. Jsem rozhodnut to zkusit (i díky povzbudivým slovům v tomto vlákně) a když to náhodou neklapne tak holt jít o dům dál a jít na HPP. Možná mě to stejně časem nemine až budu žádat o hypotéku, ale to není bezprostřední problém. Zkusím si vzpomenout sem pak napsat jak to dopadlo  :)

4
Studium a uplatnění / Re:Zvýšení hodinovky
« kdy: 27. 10. 2022, 08:20:43 »
V podstatě to je situace do které bych se jednou chtěl dostat, že moje cena bude taková, aby mi stačilo pracovat méně a mít dostatek na normální život. Ale to ještě musí uplynout hodně vody  :)

Proboha jako proč? Zákon nabídky, poptávky. Pokud děláte něco co ostatní chtějí, není důvod se zabývat zda je to levné nebo drahé. Prostě nasaďte cenu jaká vám dovolí pracovat méně a mít dostatek na normální život a uvidíte zda existuje  zákazník který to zaplatí. 
Z tohodle mindsetu (jsem asi moc drahý) se nedostává příliš jednoduše. Máte totiž nedostatek sebevědomí a to se jen tak samo od sebe nezlepší. Předpokládám že jste mladý, takže za chvíli příjde rodina, hypo, zvýšené náklady obecně - a to teprve bude v loji.
Takže šup šup a chovat se tržně.

No já si dovolím nesouhlasit s částí. Že jsem mladý jste odhadl správně, a myslím že nějaká míra pokory je tedy na místě. Rozhodně mám teď více sebevědomí než třeba před dvěma lety. Ale jde to postupně.

5
Studium a uplatnění / Re:Zvýšení hodinovky
« kdy: 27. 10. 2022, 07:15:58 »
Pokud nejsi na hpp ale na ico tak jsi pro zamestnavatele jen dodavatel a evidentne jim nestojs za to byt hpp tudiz bych je bral jenom jako obchodniho partnera. Oni si te nevazi natolik aby jsi byl hpp tudiz bych se k tomu postavil ryze prakticky - tady je nova cena, mate x dnu rozhodnout se. Ze ti daji “dovolenou” nebo konference je rozpocitano jiz ve tve cene, tohle neni benefit ale jenom jina forma casti ceny tve prace. Vykasli se na to jak to maji ostatni, delej to tak jak to vyhovuje tobe. Dlouhodobe patrne prijdes na to ze je lepsich mit 200k mesicne za 20hod tydne nez 100k mesicne za 60hod tydne a ze nejste s firmou kamaradi ale mate jenom obchodni vztah.

No já to IČO při nástupu chtěl neb jsem ještě potřeboval fakturovat dalším subjektům. A asi bych si v té době na hpp netroufl říct tolik aby to vyšlo stejně. Teď už jo. Jinak mně by klidně vyhovovalo i 100k za 20 hodin týdně :). V podstatě to je situace do které bych se jednou chtěl dostat, že moje cena bude taková, aby mi stačilo pracovat méně a mít dostatek na normální život. Ale to ještě musí uplynout hodně vody  :)

6
Studium a uplatnění / Re:Zvýšení hodinovky
« kdy: 26. 10. 2022, 18:46:11 »
jestli ti muzu poradit tak nic nevychytavej a normalne pozadej o kratkou schuzku v terminu ktery se hodi chlebodarci.
co se tyce argumentace - neni lepsi proste rict, ze jinak pujdes tam kde daj vic, nez se zamotavat do vyvratitelnych argumentu?
Přesně!

Buď budeš působit jako člověk, který přináší problém v tom, že chce přidat na hodinovce.
Nebo budeš působit jako člověk, který přináší riziko do firmy, je vyčůránek, chce peníze, ale nechce makat, furt s něčím otravuje, má podivné nápady...


Máte pravdu. Sebrat odvahu a zeptat se narovinu bude nejlepší. Blížící se nový rok se nabízí jako vhodný termín odkdy.

Skvela diskuse. Ujasnit si priority a pak normalne jit za svym obchodnim partnerem a rict na rovinu tve sluzby budou drazsi. Na to jestli chces zvysit cenu kvuli knowledge, inflaci, devkam, chlastu nebo koksu ti kadi pes, tvuj obchodni partner budto akceptuje tvuj pozadavek nebo ne. Mozna si nech prostor k vyjednavani ale v dnesni dobe bych se s tim moc nezdrzoval, nabidek v IT je dostatek. Samozrejme zalezi i na existujici smlouve.

Jsem rád že třeba diskuze pomůže i dalším v podobné pozici. Jen mi fakt nesedí ten "obchodní partner", takový vztah jsem měl předtím a do nějaké míry trvá formou melouchu na večery. Ale v té současné firmě je to prostě spíš  blízké zaměstnaneckému poměru a tipuju že to tak má většina OSVČ programátorů. Zaměstnavatel ušetří, já mám víc, tak nějak za to respektuju, že bych v té práci měl být každý den a na oplátku firma proplatí dovolenou, konferenci a tak.  Mám nějaké důvody proč bych v další firmě HPP i preferoval, ale není to nutné hned, teď budu raději když klapne dohoda v současné.

7
Studium a uplatnění / Re:Zvýšení hodinovky
« kdy: 26. 10. 2022, 08:47:47 »
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...
o co jednoduseji se ti to bude psat o to jednoduseji se to jemu bude "zahazovat do kose".
Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...
Vždycky osobně. Jde o peníze, citlivé téma. A tady není důvod stahovat šéfa na své zvyky, naopak, je vhodné projevit trochu respektu.

Máte pravdu. Obecně je trochu problém v mém případě vychytat chvíli, kdy na to osobně budem mít čas a soukromí. Ale nějak to bude muset jít. Zůstává otázka zda argumentovat primárně svým přínosem popř. inflací, konkurenčními nabídkami.. nebo v rámci přátelských vztahů zmínit i ten osobní faktor.

8
Studium a uplatnění / Re:Zvýšení hodinovky
« kdy: 25. 10. 2022, 13:56:27 »
Naprosto presne, plytvani obou stran. Nenavidim. Ale ocividne je to casto nevyhnutelne.

Reknu si o penize, delsi extenzi nebo naznacim, ze jsou jine nabidky...
O to vic jsou namotivovani hledat alternativu(idealne interni), protoze taky chteji mit kryty zada. (takze delaji totez nekomu jinemu).

I kdyz ta alternativa zdaleka neni tak schopna a nezna zakaznikuv system, je to fuk. U velkych projektu to zakaznik spolkne (se mu rekne, ze to proste nastalo) a nakonec je i zvykly.
Navic i diky tomu, ze mu tam agentura rotuje lidi, aby si vycvicila vlastni lidi.(to si ale spis troufaji na nedulezity zakazniky, treba ty cesky).

Jsem letos u sebe a kolegu zazil... az beda.

P.S.
U velkych indickych firem jsou uz zakaznici tak zvykly na to, ze to bude katastrofa, ale za hubicku, ze spolknou ledacos. A holt "jsme zase po pul roce toho experta ztratili"
Jsem mel POC urovne "CIO osobne sleduje" (firma kategorie > 100 000 zamestnancu) a po takove  rotaci (mozna nucene, mozna ne) jsem dostal 2x SME, ktery byly triple certifikovany, ale doslova nikdy vzivote se nezalogovali do takoveho systemu.A tohle je samozřejmě taky správná myšlenka. Jen se mi nechce při všech starostech a povinnostech co mám běhat po pohovorech, abych je pak odmítl, protože mi firma přidá a já jinam nepůjdu. To je plýtvání časem obou stran.

Vidím, že názory na tohle jsou velmi různé. Stalo se někomu, že by s vámi chtěli ukončit spolupráci potom, co jste si řekli o víc peněz? Volba by pak sice byla jasná, ale byl by to další stres. Asi nezbývá než to zkusit a věřit, že ve mně vidí dostatečný přínos...

Troufnu si říct, že interní náhradu nemají... Leda tak naložit víc práce všem ostatním, což je spíše nereálné. Takže buď by museli hledat nebo by se vývoj zpomalil. Asi drobná výhoda pro mě.
Další drobná výhoda je, že z dob minulých mi zbyl melouch, který by mě asi na přechodné období pář měsíců (kdyby mě poslali k šípku, hned poté co bych se zeptal) zabavil a uživil. Nicméně by to stále obnášelo jiné nepříjemnosti.

Co myslíte o té formě požádání o zvýšení? S ohledem na to že osobní setkání se šéfem bývají spíše hektická a ne příliš častá. Jakožto programátor samozřejmě jsem tvor stydlivý a písemný projev je mi bližší, ale v tomhle případě nevím...

9
Studium a uplatnění / Re:Zvýšení hodinovky
« kdy: 25. 10. 2022, 13:05:33 »
Jestli jsi OSVČ, tak jaké "požádat o zvýšení hodinovky"? Prostě zákazníky informuješ o nové sazbě. Všichni naši dodavatelé letos posílali nové ceníky, mnozí několikrát, ve stavebnictví jsme jednu dobu přeceňovali zakázky co druhý týden.

Jestli chceš odhadnout nějakou pro zákazníka přijatelnou cenu, tak se podívej na mzdy jejich HPP lidí (word of mouth, nebo třeba z jejich inzerátů), vypočítej z toho reálné náklady, a tref se někde do podobných čísel.
Tak asi všichni víme jak to s OSVČ  v IT je :) Zas mám placenou dovolenou, protože i tak se to firmě vyplatí... Smluvně nejsem nijak vázán, v podstatě to je všechno na dobrý slovo a jelikož to funguje tak pracuju, posílám faktury. Kdyby si to nějak zadrhlo tak se zvednu a odejdu.

Za tu dobu znas firmu, projekt = jsi efektivnejsi. urcite ses i neco noveho naucil = mas vetsi hodnotu na trhu prace. Firma te zna a ma k tobe duveru = zvysije efektivitu. Diky tomu mas vetsi hodnotu pro firmu i kdyby z fleku sehnala nekoho noveho.
Tohle si říkám taky... Ale samozřejmě to na nejistotě neubírá...

Podařilo se mi získat víc peněz jen když jsem chtěl odejít. Tvoje hodnota není o tom, kolik si se toho naučil za poslední rok, ale jak rychle business něco chce a kolik k tomu stojí zdroje, tedy tvůj čas, na trhu práce. Musíš to samozřejmě nějak umět, ale reálně to má dopad jen při pohovoru. Pokud chceš přidat na jistotu, projdi si pár pohovorů a když budeš mít na stole lepší nabídku, tak se zeptej, tam kde teď pracuješ, jak to vidí. Když víc nedají a ta nová firma ti sedne, tak tam běž.
jenom jeste vic zduraznim, zeptej se jen a jen az budes mit neco na stole. Jinak se muzes velmi spalit.


Podařilo se mi získat víc peněz jen když jsem chtěl odejít. Tvoje hodnota není o tom, kolik si se toho naučil za poslední rok, ale jak rychle business něco chce a kolik k tomu stojí zdroje, tedy tvůj čas, na trhu práce. Musíš to samozřejmě nějak umět, ale reálně to má dopad jen při pohovoru. Pokud chceš přidat na jistotu, projdi si pár pohovorů a když budeš mít na stole lepší nabídku, tak se zeptej, tam kde teď pracuješ, jak to vidí. Když víc nedají a ta nová firma ti sedne, tak tam běž.
A tohle je samozřejmě taky správná myšlenka. Jen se mi nechce při všech starostech a povinnostech co mám běhat po pohovorech, abych je pak odmítl, protože mi firma přidá a já jinam nepůjdu. To je plýtvání časem obou stran.

Vidím, že názory na tohle jsou velmi různé. Stalo se někomu, že by s vámi chtěli ukončit spolupráci potom, co jste si řekli o víc peněz? Volba by pak sice byla jasná, ale byl by to další stres. Asi nezbývá než to zkusit a věřit, že ve mně vidí dostatečný přínos... Nejraději bych to udělal písemně, protože se potkáváme se šéfem naživo jen občas, ale to je asi blbé, že?

10
Studium a uplatnění / Zvýšení hodinovky
« kdy: 25. 10. 2022, 07:07:43 »
Ahoj,

je to pro mě nová situace, pracuju teprv pár let a zvýšení hodinovky za mnou na minulém projektu tak nějak přišlo samo.
Ale teď jsem rok a půl v jedné firmě jako OSVČ a za tu dobu mi samozřejmě inflace odepsala značnou část a ještě se mi dost změnila životní situace.
Staví mě to před volbu buď risknout a výhledově odejít jinam kde být na HPP (v tuhle chvíli se mi to zkrátka jeví lépe) a nebo to zkusit v současné firmě. Přejít na HPP a ještě chtít víc by pro firmu znamenalo prakticky dvojnásobné náklady, to se obávám, že není reálné. Pak je tu možnost zkusit požádat o zvýšení hodinovky, ale v podstatě aby to mělo význam a udrželo mě to tam delší dobu, tak by to muselo být aspoň o 25%. Což je hodně ale oproti dvojnásobku pro případ HPP, to zní snesitelněji.
A co chci vlastně poradit? Asi jakou máte strategii pro zvyšování mzdy vy?

Stran: [1]