reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Krčmář

Stran: [1] 2 3 ... 163
1
O serveru Root.cz / Re:Diskuze
« kdy: 18. 06. 2019, 09:27:56 »
Slušný a věcný komentář projde vždy.

2
O serveru Root.cz / Re:Diskuze
« kdy: 18. 06. 2019, 08:56:33 »
Je to součást dalších úprav, které se bohužel trochu táhnou. Palce dolů přestaly plnit svou funkci po zavedení nového systému diskusí. Navíc nedávají autorovi komentáře žádnou zpětnou vazbu, takže se množila nespokojenost se současným systémem. Odteď se tedy dávají jen palce nahoru, pokud se vám něco na komentáři nezdá, přidejte protiargument.

3
„Sterilní“ znamená, že když se diskuse nezmění v chat pěti lidí, kteří se baví o vlivu hustoty marmelády na kvalitu koblih, tak nemá smysl číst Root? Nebo když do každé diskuse nepřijdou tři stejní trollové, kteří nepřinášejí nic užitečného, jen se jim udělal názor a chtějí každého urazit, tak to není dost legrace? Pak ano, je dobře, že je diskuse sterilní, protože jsou v ní nějaké informace.

Diskusi pod komixem zapnout volně nemůžeme, protože to současný systém neumožňuje. Navíc ani nechceme, což je samozřejmě podstatnější. Co tam bylo nebyla diskuse, ale volná tapetovací plocha, jejíž obsah neměl žádnou hodnotu. Tady nemá smysl mluvit ani o svobodě slova, byl tam prostě guláš.

Citace
Odpovědi, proč nemáte v úctě komunitu, historický odkaz a staré zasloužilé čtenáře pro které (původní) root byl kusem jejich života se taky přímo vyhýbáte.

Naopak, vysvětloval jsem to tu několikrát. Přednost mají čtenáři, pro ně to celé děláme. Ne pro těch několik diskutujících, kteří si stěžují, že si tu nemůžou napsat úplně cokoliv. Už v prvním článku bylo jasně napsáno, že čtenář se nerovná diskutující. Bohužel si někteří za poslední roky zvykli, že na Root se chodí trollit, povídat a napsat si cokoliv k čemukoliv. Jenže tak to nemá být a nikdy nemělo. Root je servisem pro čtenáře, kteří mají možnost také přispět, pokud jejich příspěvek dává smysl ostatním čtenářům. Nemá to být IRC pro tři anonymy, jejichž výlevy musí pak tisíce lidí číst a psát nám, co to proboha je.

Naopak ti „staří zasloužilí čtenáři“ tu mají možnost se zaregistrovat a přispívat, pokud bude čím. Nikdo se nebrání rozumné, slušné a věcné diskusi podpořené argumenty. Ta tu pořád být může.

4
Skoro správně, až na poslední odstavec:

Původně byli ve vedení roota lidi, co nedovolili na diskusi sáhnout protože to vnímali jako identitu a brand roota. Jejich odchodem ale redakce dostala volnou ruku a dopadlo to jak dopadlo, jde jim jen o čísla a na nějakou identitu, historii a komunitu kašlou.

Tohle není pravda, tak to nebylo. Vůbec nešlo o brand a identitu, ale vždy jen o návštěvnost. My jsme v redakci už před deseti lety říkali, že je potřeba s diskusí něco udělat, protože to je katastrofa. Bylo nám to ale zamítáno ze strachu o návštěvnost a proto, abychom neměli práci se schvalováním diskusí.

Postupně se situace v diskusích čím dál víc zhoršovala, dostávali jsme hromadu zpětné vazby od spousty konkrétních lidí, kteří se nás ptali, proč to tam máme a strpíme to. Postupně se také změnilo vedení a to nové se nám podařilo přesvědčit, přestože to snadné nebylo. Ale v té interní debatě proti sobě stála návštěvnost (vedení) a snaha o rozumný obsah vůči čtenáři (redakce).

Žádná ze stran nikdy neargumentovala: „Je důležité, aby si mohl kdokoliv napsat na náš web cokoliv, protože to je svoboda slova.“ Tohle nikdy nikdo neřekl a neřešil. Řešilo se, jestli má smysl vyměnit ten neuvěřitelný stav diskusí za pár desetin procenta čtenosti. My jsme v redakci vždy tvrdili, že je lepší mít diskusi, která má smysl a plní svou funkci než abychom měli o procento vyšší čtenost.

Navíc statistiky ukazují, že nám celkově čtenost neklesla, právě naopak. Takže se původní obavy nenaplnily. Máme naopak i konkrétní reakce lidí, kteří nám říkají, že se to konečně dá číst a má smysl se do té diskuse koukat.

Přibývá nám i nových autorů, ale to je samozřejmě dlouhodobá záležitost, neprojeví se to za týden. Ovšem před změnou nám lidi odmítali psát články, velmi často kvůli diskusím. „Umíte pod mým článkem vypnout diskusi? Pokud ne, tak vám nenapíšu nic.“ Stalo se i několikrát, že autor zpětně požadoval článek odstranit, vymazat autorský profil a „třískl dveřmi“ se zlou, že tohle nemá zapotřebí.

Nejde o to, že by někdo neunesl kritiku. Ale je rozdíl mezi rozumnou kritikou a hate, kdy po vás někdo jde zle a jmenovitě vás uráží, přestože vy jste se snažil a napsal článek a on je anonym v diskusi, kterého nikdo (redakce) nedokáže zastavit. Tohle je katastrofa a každý, kdo kdy něco publikoval, to zažil na vlastní kůži. Proto nové weby často už diskusi nemají vůbec a mnoho těch tradičních do ní muselo zasáhnout nebo ji zrušit.

5
O serveru Root.cz / Re:Nová taktika?
« kdy: 12. 06. 2019, 18:03:00 »
Ne, od toho je tu šéfredaktor, který nakonec rozhodne. Nic nezůstává navěky neschválené.

6
O serveru Root.cz / Re:Nová taktika?
« kdy: 12. 06. 2019, 17:52:09 »
Ne, tak dramatické to naštěstí není. :) Většinou je to: Nevím si rady, až budeš mít čas, koukni se na to taky.

7
O serveru Root.cz / Re:Nová taktika?
« kdy: 12. 06. 2019, 16:35:53 »
Není to žádná taktika, některá diskuse vyžaduje opatrnější přístup a širší debatu uvnitř redakce, aby nedošlo ke zbrklému rozhodnutí. V takovém případě to trvá o něco déle, než se k tomu dostaneme. Už je to schválené.

8
Software / Re:Aký software od Microsoftu používate?
« kdy: 29. 05. 2019, 11:59:00 »
Vůbec žádný, nemám Windows a tím pádem ani žádný další produkt od Microsoftu.

9
Aha, to je samozřejmě naprosto zásadní. Tak zaprvé to je článek na Lupě, ne na Rootu. Ale především to není redakční článek, ale PR článek, tedy vlastně reklama. A tam je nutné mít měření na jednotlivých odkazech, protože si to přeje zadavatel. Ten potřebuje mít kontrolu nad tím, jak jím vynaložené peníze fungují a zda mu to přináší návštěvníky, jak si to představuje.

Odpověď na původní dotaz tedy zní: Ano, je to opravdu nutné.

10
Nedokážu odpovědět, protože takto položenému dotazu naprosto nerozumím. Jaké články? Kde jsou takové linky? Prosím o nějaké podrobnější vysvětlení. Díky

11
Sítě / Re:Kde je „nejvyšší patro“ internetu
« kdy: 26. 05. 2019, 21:41:24 »
Nejvyšší patro internetu tvoří 16 sítí označovaných jako Tier 1. To jsou sítě, které nad sebou už nemají žádného poskytovatele, kterému by platily. Tyhle sítě jsou vlastně internet, k nim se chce v důsledku každý připojit přes svého operátora a případně několik jeho dalších operátorů.

Tyhle sítě se vyznačují také tím, že se vzájemně propojují zadarmo. Zatímco všichni ostatní jim za služby (tranzit dat) musí platit, oni si vzájemně neplatí a vyměňují si data jako partneři.

Důsledkem toho všeho je, že pokud jsem já přes svého poskytovatele (a případně několik dalších větších a větších sítí) připojen k jedné z oněch Tier 1 sítí a můj kolega je nějakou cestou připojen k jinému Tier 1, existuje mezi námi síťová cesta. Pokud data dojdou do tohoto „nejvyššího patra“, dostanou se kamkoliv, protože k jednomu z těchto nejvyšších operátorů je v důsledku připojen každý.

Samozřejmě v tom obrovském stromu existuje spousta zkratech, ať už v podobě přímých propojů (UPC má propoj s O2 a data nemusí jít přes veřejný internet) nebo peeringových uzlů (naše sítě jsou ve stejném uzlu a tudy si předají data přímo). Ale cesta „vrchem“ je univerzální a měla by vždycky existovat.

Stačí to tak?

12
Server / Re:Připojování neobvyklé IP do VPN
« kdy: 17. 05. 2019, 12:06:28 »
IPv4 adresa může končit nulou úplně běžně. Není na tom nic divného. Neplatilo to v dávných dobách rozdělování adres do tříd (class), kdy adresa končící nulou byla adresa sítě. Už dvacet let používáme CIDR, kde můžete mít prefix libovolně dlouhý a uprostřed adresního rozsahu tak může být spousta adres končících nulou a vy je můžete použít, stejně jako adresy končící 255.

13
O serveru Root.cz / Re:Jak dlouho trvá názor ke schválení?
« kdy: 15. 05. 2019, 14:21:52 »
Je to různé, teď je komentářů hodně, takže to trvá déle. Komentář čeká, dokud ho autor vidí. Pak je buď schválen a objeví se pro všechny nebo z diskuse zmizí, protože nebyl schválen. Ne kvůli nepohodlnosti, ale kvůli vulgaritám, textu mimo téma nebo nízké kvalitě.

14
O serveru Root.cz / Re:Názor čeká na schválení
« kdy: 13. 05. 2019, 14:35:32 »
Drtivá většina. Jsou zhruba dvě desítky lidí, kteří jsou ve zvláštní škatulce „známe ho a je rozumný“, kterým se ručně každý příspěvek neschvaluje. Občas do téhle skupiny přeřadíme i „diskutuje zatím rozumně, zkusíme to s ním“ a občas pak po neblahých zkušenostech stejného uživatele po pár dnech zase vyndáme a pokračuje v běžném režimu. To jsou ale spíš jednotky lidí.

15
O serveru Root.cz / Re:Názor čeká na schválení
« kdy: 13. 05. 2019, 14:20:27 »
Žádná komise platících neexistuje, rozhodujeme uvnitř redakce a čistě podle přínosnosti daného komentáře. Pokud vám komentáře neprocházejí, nejsou dostatečně přínosné a nechceme je proto pod článkem vydat. Napište rozumné doplnění zprávičky/článku, ideálně podpořené odkazem a samozřejmě vám bude vydáno.

Stran: [1] 2 3 ... 163

reklama