Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - acute

Stran: [1] 2 3
1
Hardware / Re:Výběr disků do serveru Dell
« kdy: 04. 04. 2024, 18:25:31 »
Máte pravdu, disky s šindelovým zápisem nebrat. A ohledně sas disků ostatně taky, je to sázka na jistotu. Ale když nakouknete, co jsem mu doporučil, možná byste alespoň trochu mohli souhlasit s tím, že WD Ultrastar je také dobrá volba. Mám jich nasazeno kolem 20, vím, to není zrovna množství, ze kterého by šlo vyvozovat nějaké závěry ohledně spolehlivosti, ale jsem s nimi spokojen. A sata taky proto, že je mohu univerzálně použít pro desktop, synology, jiný server. Pro případ nouze pak mám jeden "velký" rezervní disk, který můžu ihned použít do všeho. Chápu, že to rozhodně není praxe z datových center, tam je to ale také o jiných rozpočtech.

2
Hardware / Re:Výběr disků do serveru Dell
« kdy: 04. 04. 2024, 02:27:14 »
A ohledně souboje SAS/SATA to beru pragmaticky z pohledu šíře nabídky a dostupnosti.

3
Hardware / Re:Výběr disků do serveru Dell
« kdy: 04. 04. 2024, 02:17:48 »
Ano, byly míněny disky Kingston DC500M 480GB, špatně jsem to napsal, omlouvám se.

4
Hardware / Re:Výběr disků do serveru Dell
« kdy: 02. 04. 2024, 00:16:18 »
Take bych asi doporucil spise SATA disky, osvedcily se mi WD Ultrastar nebo Gold a rozhodne, jak uz zaznelo od Brumly, nakoupit od různych dodavatelu, aby pokud mozno nebyly ze stejnych serii. Pokud se nemylim, ma R410 "jen" 4 sachty, volil bych tedy pro jistotu osazeni vsech pozic a RAID 5 s redundanci. Data jsou nejcennejsi. Osvedcilo se mi nahradit optickou mechaniku adapterem na dva 2.5 disky a dat Proxmox na SSD (a kdyz by to slo tak i virtual), idealne na solidni Kingston 480M (a kdyz uz tak uz rovnou na dva v RAID1). Na rotacni disky pak jen data.

5
Hardware / Re:Ryzen 9 PRO 7940HS nebo spíš Intel i9-13900H?
« kdy: 13. 03. 2024, 11:26:45 »
Z dotazu tazatele nezaznělo to podstatné - no co hodlá notebook používat. Má noťas na brouzdání po webu, základní práci v LibreOffice a podobně nenáročné věci? Nebo naopak bude notebook brutálně zatěžovat v Blenderu, potřebuje připojit externí zvukovku a pojede v Reaperu, zkrátka, dá tomu stroji pořádně zabrat? Podívejme se na to ještě z jiného pohledu - jaký displej bude mít? Základní rozlišení 1920 * xxxx, nebo si naopak vybere skoro 4K? To všechno hraje velkou roli. Vidíme, že vybral v podstatě to nejlepší z nabídek procesorů obou výrobců. Nehodlá tedy nijak šetřit. Pro výběr procesoru tedy bude rozhodující, jak hodlá stroj používat, protože, pánové, ruku na srdce, on ten rozdíl mezi oběma procesory není šíleně propastný, jak to z debaty vyplývá. Co ale už zaznělo je strohý fakt, že obě platformy mají své silné stránky a taky slabiny. Což paradoxně pro linux platí dvojnásob (a to mám Ubuntu na všem, kde je to jen možné - servery počínaje a dvěma pracovními a soukromými ThinkPady konče). Prostě tím chci říci, že by tazatel měl nejprve zhodnotit na co všechno ten stroj bude mít a pak zjistit, kdy obě platformy mají výhody a slabiny. A na války AMD vs Intel bych se s úsměvem a nadhledem vykašlal, mě je jedno, co v tom stroji tiká, hlavně aby to jelo spolehlivě a nemusel se tím zabývat.

6
Hardware / Re:UPS pro malou spotřebu a dlouhý čas
« kdy: 04. 07. 2023, 01:09:50 »
To je přesně to, o čem mluvím. Dvě libovolné autobaterie těsně před smrtí zapojené do série s "libovolnou UPS" jsou na průšvih. Aby bylo úplně jasno, mluvím v této souvislosti o "libovolné UPS", která k provozu potřebuje dva 12V akumulátory zapojené do série. UPS konstrukčně určené na jediný akumulátor tento problém nebude tak kritický. A naprosto souhlasím s poznámkou - pokud nebude v háji jeden z článků...

A s těmi čerpadly, no, zažil jsem dvě situace. Když přešel systém na zálohu v okamžiku, kdy čerpadlo běželo, jelo v pohodě dál tak, jak jsi psal - jen trochu více hlučněji. A druhá situace s "digitálním" čerpadlem Willo, kdy bylo napětí z UPS a čerpadlo startovalo z klidu. Mělo být spuštěno, ale nespustilo se. Je to evidentně velmi závislé na typu čerpadla a jeho schopnostech poradit si s různým napájením. Takže je vše nutné zkusit a odladit, obecné řešení platné za všech situací pro všechna čerpadla neexistuje.

Prostě jsem chtěl říci, že není dobré použít libovolnou UPS s libovolným akumulátorem pro libovolné čerpadlo či zátěž. Nic více. Každý nechť buduje svůj vlastní systém a pokud perfektně funguje - budiž jeho řešení pochváleno.

7
Hardware / Re:UPS pro malou spotřebu a dlouhý čas
« kdy: 03. 07. 2023, 10:25:24 »
Pánové, dovolte mi tedy přidat ještě jeden megablábol. Jistě, staré upsky mohou takto fungovat, ale to musíme mluvit o upsce na JEDEN akumulátor. Jakmile tam jsou V SÉRII DVA akumulátory, dopadne to vždycky stejně. Jeden z nich je horší a ve výsledku odejdou oba. A u starých vyřazených autobateriích to platí dvojnásob. Vemte si multimetr a měřte to, jeden akumulátor vám doslova vyvře, druhý ještě pořád nemá dost na správné nabití. Pokud vám to funguje, fajn, víte, co děláte, máte to nepochybně pod kontrolou, hlídáte si to, občas změříte. To je v pořádku. Ale nedoporučoval bych to dalším lidem, zejména s použitím zaklínadla "zcela libovolná UPS". Chtel bych totiž vidět, jak ona "zcela libovolná UPS" s obdélníkovým výstupem zálohuje čerpadlo. A to čerpadlo se při běhu na zálohu opravdu i točí?

8
Hardware / Re:UPS pro malou spotřebu a dlouhý čas
« kdy: 02. 07. 2023, 23:53:43 »
Souhlasím s předřečníky, na toto téma se tady už psalo mnoho... klasická UPS (jedno od jakého výrobce) vybije sama sebe za několik desítek minut a to úplně bez zátěže. Je na tyto účely naprosto nepoužitelná. Používám a mám vyzkoušeny záložní zdroje VOLT sinusPRO-500E (ZZ20-350W) a k tomu pořádnou gelovku, třeba 120 Ah. Pak je doba zálohy dobrá. Podívej se sem:
https://www.vselektro.eu/zalozni-zdroj-300w-sinus-zz20/
je tam tabulka s dobou záloh pro mnoho akumulátorů. Nechtěl bych se opakovat, přečti si také tuto debatu:
https://forum.root.cz/index.php?topic=26521.0
tam najdeš zajímavé a výživné názory. Kolega tady psal o zdrojích MH Power, je to asi stejná konstrukce, určitě budou také dobré. Dodavatelů je mnoho, dá se to koupit v mnoha eshopech.

Fotovoltaika je na tento účel taky dobrá, ale na rovinu, pořád mám pocit, že vynaložené prostředky neodpovídají výstupu. Mám takto udělanou serverovnu, jede mi tam Victron EasySolar, mám tam 4 ks 200Ah Hoppecke v sérii, 8 panelů 350W. Bylo to drahé, perfektně to funguje, ale na trvalý odběr 1200W je to prostě málo, chtělo by to větší sestavu - a mnohem větší investici. Předtím jsme tam měli APC UPS 3kW. To byla úplně šílená věc, baterie v sérii bez balancerů. Po 3 letech výměna baterií, pak porucha celé UPS a sdělení autorizovaného servisu, že náhradní díly vedou až na UPS od 5kW výše. Zklamání, vztek, bezmoc a vyhozené peníze. Od té doby žádná klasická UPS, všechno jsem vyhodil. Některé z nich dokázaly nafouknout akumulátory (i značkové Panasoniky) tak, že UPS nešla rozebrat. Všechny tyto "UPS" (ÚplněPitoméStroje) jsem nahradil právě uvedenými UPS s externími akumulátory. Naprostá spokojenost, záložní časy v délce hodin, žádné problémy, prostě paráda.

Názor si ale udělej sám, na tomto fóru najdeš mnoho informací, které ti pomohou. K nezaplacení!

9
Hardware / Re:NVR pre kamery značky Hikvision
« kdy: 17. 04. 2023, 22:06:05 »
Momentálně, ačkoli přiznávám, že to nebylo bezbolestné, jsem se Zoneminderem naprosto spokojen. Pravda, nebyla to přímočará cesta, jakou bych si představoval. Ale tak to u OpenSource projektů bývá. Možná i proto mě OpenSource baví, to hledání je výzva. Ještě zpět k Hikvision, bezpečnosti, únikům dat a podobným problémům. Nedělám si iluze, že je jejich software čistý. To ani náhodou. Ale zkoumání toho, co to posílá a kam není ta klikatá cesta OpenSource, která by mě bavila, toto je jiná liga. Takže kamerový systém má svou vlastní interní optickou síť, která je zcela oddělená od hlavní sítě. Nemá ani připojení na internet. Ano, slušně to zavání paranoiou pokročilého stadia. Ale zkuste blokovat třeba TikTok... vypadá to tak jednoduše... pár pravidel v Mikrotik FireWallu... ale není tomu tak, provázanost je obrovská a závislosti rovněž. Všechno souvisí se vším, i když to na první pohled není patrné. I ty pod...né widle mají TikTok přímo v čerstvé instalaci přednastaven a zdráhám se domýšlet, zda je to pouhopouhý html odkaz :-) Ať žijí nové (paranoidní) výzvy.

10
Hardware / Re:NVR pre kamery značky Hikvision
« kdy: 17. 04. 2023, 19:04:23 »
Ohledně Zoneminderu: současná verze má velmi zjednodušenou instalaci na Ubuntu, je to rychlé a bezproblémové. Souhlasím, že předchozí verze nebyly co se týká instalace ideální... ne nadarmo se jedna jmenovala tuším "My friend of misery"...
Po problémech se Zoneminderem jsem zkoušel ještě jeden soft - Shinobi. Určitě lepší GUI, to ano, ale také po určité době začal padat a byly problémy. Navíc požaduje předplatné. Teď mám zpět Zoneminder na Ubuntu serveru 22.04 a po cca roce nebyl žádný problém. Snad jsem to nezakřikl :-)

11
Hardware / Re:NVR pre kamery značky Hikvision
« kdy: 17. 04. 2023, 18:53:57 »
Ano,
ten modul, který po každém restartu obtěžuje, není ideální, to je pravda. Nicméně spolehlivost hardware je velmi solidní, otázkou zůstává, co z dat letí zpět k výrobci... možná raději nepátrat...

12
Hardware / Re:NVR pre kamery značky Hikvision
« kdy: 17. 04. 2023, 11:49:00 »
Ahoj,
řešil jsem nahrávání a monitoring pro cca 50+ kamer různých výrobců, převážně ale také hikvision. Na nahrávání mám použito několik rekordérů Hikvision pro 16 kamer, které jsou přímo v budovách, které jsou monitorovány. To je naprosto nejlepší řešení, mají je skvěle dotažené a spolehlivé. Centrální monitoring + record pro zbývajících cca 15 kamer Vivotek jsem nakonec udělal přes Ubuntu server s FREE software Zoneminder (bacha, jede pouze na linuxu!). Drží to, není to nějaký super módní výstřelek, GUI je spíše "vizuálně nezajímavé", ale jsem spokojen. Monitorování je provedeno přes prohlížeč Vivaldi běžící na běžném desktopu Ubuntu a ploše se 4 FHD monitory, druhý monitoring je na velké TV s prohlížečem, třetí jede na běžném win10 desktopu a FHD monitoru. Každému uživateli můžu přiřadit práva a jaké kamery smí vidět. Samotný monitoring používá sekundární streamy z kamer s nastavením 640*xxx a 1FPS, bohatě to pro náhledy stačí a navíc na větší datové toky bych potřeboval lepší hardware (nyní repas Dell 720, 32 GB RAM, 2x Xeon, RAID5 8TB).

13
Hardware / Re:Výběr klávesnice pro pracovní účely
« kdy: 17. 04. 2023, 11:29:19 »
Zdar pánové,
nejprve pro sebe a následně také pro mnoho jiných kolegů jsem koupil tento kousek:
https://www.czc.cz/fujitsu-kb521-cz-bila/145446/produkt
Asi to není nijak super model, ale vyhovuje mi bílé provedení a odolnost vůči kávě a čaji (poliješ a vyteče to dole dírkama), což jsem již několikrát vyzkoušel :-)
Je to tedy membránovka, ale slušná...

14
Server / Re:Google, Seznam vs. domácí server
« kdy: 11. 03. 2023, 22:41:04 »
Pánové, díky za vaše názory, nabyl jsem dojmu, že chyba je ve mě a nikoli na straně virusfree.cz a že jsem jediný, komu se jejich nastavení zdá přinejmenším podivné. Smutné je, že přes ně jede ještě mnoho a mnoho firem, které mají pocit, že jsou v rukou nejlepších profesionálů. A představitelé těchto firem se domnívají, že mají všechno správně...

15
Server / Re:Google, Seznam vs. domácí server
« kdy: 11. 03. 2023, 01:49:15 »
Tak z tohoto bych tedy vůbec neměl obavy. Co je třeba nastavit, aby nikdo na světě neměl problém s mojí poštou?
1. SPF a PTR záznamy
2. SSL certifikát
3. DKIM DMARC
4. DANE
Pokud vše uvedené bude nastaveno tak jak má správně být, nebude žádný problém. Není k němu totiž žádný důvod. Naopak zjistíš, že někteří velcí hráči nemají správně nastavena svá řešení. Typicky virusfree.cz mají většinou špatně nastaveny DKIM podpisy (délka klíče a parametr t). To se pak zákazníci diví!

Stran: [1] 2 3