Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - iggy33

Stran: [1]
1
Studium a uplatnění / Re:Živnost při zaměstnání
« kdy: 28. 07. 2022, 11:54:52 »
Zrovna resim neco podobneho, ale v tehle byrokracii se vubec nevyznam.
Taky chci podnikat pri zamestnani, jelikoz jako vyvojar pracuji dost rychle a musim cekat na pomalejsi kolegy/dalsi zadani zakaznika, zvazuji, ze bych jako OSVC delal pro dalsi firmu.
Kamarad mi poradil, ze predmet podnikani muzu mit jakykoliv a nikdo to neresi, napr. tiskove sluzby nebo fotografovani, a i presto vesele programovat pro jinou firmu.
Samozrejme firma pro kterou bych na zivnost chtel pracovat, dela v uplne jinem oboru.
Je to problem? Resi nekdo predmet podnikani? ...

Řeší, to bych neriskoval. V případě kontroly ze živnostenského úřadu by je zajímalo zda faktury sedí s předmětem podnikání.
Můj názor je, že se vyplatí raději "risknout" stejný předmět podnikání jako má tvůj zaměstnavatel. Pokud mu skutečně nepřebíráš klienty, tak ze zákona ti může dát akorát hodinovou výpověď (pokud se to samozřejmě dozví a bude mu to vadit). Je to lepší varianta než problémy se ŽÚ.

2
Studium a uplatnění / Re:Živnost při zaměstnání
« kdy: 28. 07. 2022, 11:50:49 »
Pretoze vas sposob je ze hladate ako to "oblbnut" a fungovat cez nejaku "sedu zonu". Ja som to skor myslel na to urobit to uplne legalne a sudne nenapadnutelne. Pokial nema v zmluve konkurencnu dolozku, tak nevidim problem, preco by nemohol pracovat aj pre 10 firiem. Akurat je skor problem v tom, ze to nesmie robit pocas svojho pracovneho casu, ked pracuje ako zamestnanec. Nemyslim si, ze v CZ to mate nejak inak co sa tyka zakonov ale treba to nastudovat.

Sorry ale mluvíš o zcela rozdílných věcech. Zde nejde o pracovní smlouvu, ale zákoník práce (§ 304 odst. 1):
Citace
Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat zádělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
Nevím jak to máte na Slovensku, ale konkurenční doložka je něco úplně jiného, většinou se vztahuje na dobu po skončení zaměstnání.

3
Studium a uplatnění / Re:živnost při zaměstnání
« kdy: 27. 07. 2022, 13:38:15 »
K získání živnosti žádný souhlas zaměstnavatele nepotřebuješ. Ono totiž získání(příp. mít) živnosti a podnikat jsou dvě rozdílné věci.  Znám případy kdy lidi živnosti mají ale nemají tržby dle živnostenského zákona § 2 a tudíž nepodnikají, což ovšem neznamená že by nepodávaly daňové přiznání, apod.. . Tu povinnost mají.

Ten souhlas je prakticky jen pro tebe aby tě nemohl zažalovat tvůj zaměstnavatel. Nicméně to se dá obejít přes koupi před založeného sro, kdy ty fakturovat nebudeš ale fakturovat bude tvoje sro a ty jako vlastník si na konci,začátku či průběhu roku peníze vybereš.

Neřeší se to většinou jen okamžitou výpovědí ze strany zaměstnavatele? Předpokládám, že při žalobě by musel být prokázán skutečný ušlý zisk a škoda způsobená zaměstnavateli (vyzrazení tajemství, převzetí klientů apod.). Když je zaměstnavatel nadnárodní korporát, nedokážu si představit, že by se jim vyplatilo žalovat řadového lopaťáka ve firmě. Ale možná jsem jen naivní.

4
Studium a uplatnění / Živnost při zaměstnání
« kdy: 27. 07. 2022, 10:07:48 »
Zajímalo by mě, jestli má někdo zkušenosti se zakládáním živnosti vedle zaměstnání. Konkrétně mi jde o případ, kdy se předměty činnosti shodují. Všude jsem se dočetl jen o tom, že podle § 304, chcete-li podnikat ve stejném oboru jako zaměstnavatel, potřebujete jeho písemný souhlas.

Jak je tento zákon vymáhán? Dokládá se písemný souhlas na živnostenském úřadě při zakládání živnosti nebo si to prostě zaměstnanec musí pohlídat sám?

Proč se ptám - momentálně jsem ve výpovědní lhůtě u zaměstnavatele a brzy budu muset začít fakturovat jako živnostník. Problém je, že zaměstnavatel by měl stejnou činnost, tedy poskytování software. Je skutečně kvůli těm dvěma měsícům potřeba shánět písemný souhlas, pokud už jsem ve výpovědní lhůtě? Zajímaly by se zkušenosti z praxe.

Stran: [1]