Zároveň nelze zpochybňovat, že se málo staví, protože "vstup do odvětví" je čím dál složitější, pozemky jsou vzácný statek, úřední překážky jsou prakticky neprůstřelné a třeba kanalizace se prakticky nerozvíjí, starou infrastrukturu v našem vlastnictví nám spravují zahraniční subjekty s dlouhodobými smlouvami... Cosi jako urbanistická koncepce a promyšlená podpora dalšího rozvoje ve velkých městech prakticky nefunguje. V dnešních reáliích (slabý stát, kapitalismus, jánabráchismus) to prostě tak nejde jako v konkrétních historických epizodách, kdy se stavěla města na zelené louce a stát mohl a chtěl něco centrálně plánovat. Takže neutuchající poptávka se střetává s hrubě nedostatečnou nabídkou.
Přiznám, že už mi lezou ty nekonečné výmluvy na úředníky v Praze krkem.
V Praze se málo staví, protože to všem vyhovuje a chtějí šroubovat ceny nahoru. Kdyby developeři, kteří ovládají Prahu od 90. let, a ostatní jejich kamarádi chtěli, tak mohou problém s bydlením vyřešit. Jenom prostě nechtějí.
Je to podobné jako s dálnicemi v ČR poslední desítky let. Stavělo se málo, protože to všem v oboru vyhovovalo. Jenom bohužel v posledních letech zjistili, že je kvůli tomu ČR obchodně nezajímavá země. Čili se někdo rozhodl, že je dálnice potřeba dostavět. Staví se tedy tempem jako nikdy dříve. Stejné je to s bydlením v Praze. Je potřeba si rozbít hubu.