Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - hmmmw

Stran: [1]
1
Citace
To, že vám ČSOB založila identitu proti vaší vůli něco říká o ČSOB.
....

Přesně tak, ještě jsem později nedobrovolně zjistil, že z jejich bankomatů se revolutem vybírá za poplatek 150Kč. A od té doby s nimi nechci mít nic společného. Vždycky si říkám, jestli to té bance stojí za ztraceného klienta, co by si tam třeba vzal hypo...

2
Citace
Obávám se, že bankovní identitu bez appky nepoužijete. Při ověření přes SMS vám ani nemůžou dát úroveň značnou, ale nejspíš bankID nebudete mít takto vůbec.
Vůbec pro úroveň značnou musíte mít hardware, aspoň ten jednoduchý klíč od MojeID - ale zase, musíte ho aktivovat nějak, což při vaší konfiguraci znamená Czech Point.
Bez mobilu pak ještě e-občanka. Jenže použití je poměrně komplikované (nainstalovaná aplikace, připojená čtečka, ...) ve srovnání se sejmutím QR kódu Mobilního klíče nebo zastrčením USB tokenu MojeID...

To je nějaké divné. V ČSOB mi bankovní identitu založilu proti mé vůli. Nejde zrušit. Když jsem ji zkoušel použít, tak to šlo, a to žádnou aplikaci nemám.

3
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 10. 05. 2022, 11:52:06 »

K tomu odvozování nesouvisejících pozic bych se ohradil. Mzdu programátora můžeš od té prodavačky nastřelit, protože nemůžeš programátory platit méně než prodavačku už z toho důvodu, že kdyby se to tak dělo, tak ti programátoři půjdou dělat prodavačky. Ad absurdum, kdyby se v albertu platilo za kasou 100k a v IT ne, tak to asi taky radši půjdu pípat na pokladnu.

A ze sluchátka se ozvalo: Ale prosím, klidně vám to vysvětlím znovu a jinak.
1) Netvrdím, že to tak je, ale je v principu možné, aby nástupní plat programátor byl nižší, než plat prodavačky. Ta prodavačka přináší svému zaměstnavateli nějaký zisk a ten může být větší než zisk ze začínajícího programátora. Začínající programátor může být pro firmu prvních několik měsíců i čistá ztráta.

2) Ano, od začátku tu srovnáváme hrušky a jablka - cenu začínajícího programátora a cenu dlouhodobě zapracované prodavačky. Že má zapracovaný programátor několiknásobek výplaty prodavačky (protože přináším svému zaměstnavateli několikanásobný zisk), to je jasné.

3) Pokud by ses vyučil programátorem a nabídli ti nižší nástupní plat, než prodavačce, řekl bys jim, že na to programování teda kašleš a půjdeš raději dělat prodavače? Jistěže ne, protože víš, že za pár let budeš na jiných penězích.

4) I kdyby nastalo nějaké zemětřesení na trhu a zapracovaný programátor bral méně než zapracovaná prodavačka, tak zdaleka ne všichni programátoři půjdou prodávat. Část lidí se spokojí s nižším platem za cenu, že nemusí chodit do práce na šestou a nemusí pracovat s koncovými zákazníky a mohou sedět v kanceláři či pracovat doma. To bude samozřejmě u každého individuální. Stejně jako teď nejdou všichni archeologové a archiváři pípat za kasu i když berou méně.

No, já bych řek, že nejsme ve sporu. Vzhledem k tomu, na co se tazatel ptá, tak to beru, že si vyjedná mzdu po zkušebce, zapracování atp. Tedy si na pohodu se základní praxí může říct to pade. Šéf ho usměrní, že ok, ale až za čtvrt roku. A všichni jsou spokojení. Rozhodně je blbost, aby přišel na pohovor s tím, že chce 25000.

Ad 4). Souhlasím, že ti, co je jejich práce opravdu naplňuje by u ní zůstali, ale IMHO to není případ většiny pracujících. Kdyby byl rozdíl v odměně prodavačky opravdu zajímavý, tak by se ti lidi přesouvat začali. Ale pak by byl zas na tu pozici zájem, a tím pádem by její odměna šla dolů... To je prostě akademická úvaha.

Tak či tak, vzhledem k tomu, že existuje něco jako zaručená mzda, a prodavačka je úplně jinde než programátor, tak si můžeme tuto zaručenou mzdu násobit nějakou bulharskou konstantou, a vždy nám bude vycházet, že programátor má prostě brát více než prodavačka. I ten junior po škole nebo někdo se slibem, že se chce učit prostě má po zkušebce brát něco kolem 30000.

4
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 10. 05. 2022, 11:07:13 »

No když vidím, že to nechápeš, tak rád pomohu. Není zač.

Myslim žes to nepochopil ty... Trident píše v podstatě se nepodceňovat, znát svoje minimum s ohledem na všechny aspekty (rodina, zájmy, a budoucí vyhoření - což příjde dřív nebo pozdějc, pokud někdo opravdu maká) - plus mít něco navíc na komfort  - tedy znát optimum co bych chtěl.  Což ve výsledku podle mě vyznívá tak, že z toho má uchazeč dostat co nejvíc. 


<...>

Moje hlavní pointa je, že je nesmysl odvozovat nástupní cenu programátora od ceny prodavačky. Já tu nástupní cenu embedded programátora neznám. A neznám lepší způsob, jak ji zjistit, než obejít pár pohovorů, sledovat jak se tvářili na moje požadavky, kolik sami nabízeli, říkat, že jinde nabídli více a ptát se, jestli dorovnají. Určitě se ta cena nezjistí výpočtem životních potřeb, nebo porovnáním s cenou úplně odlišného povolání. A podobně zavádějící může být i srovnání s cenou programátora s roky praxe.

K tomu odvozování nesouvisejících pozic bych se ohradil. Mzdu programátora můžeš od té prodavačky nastřelit, protože nemůžeš programátory platit méně než prodavačku už z toho důvodu, že kdyby se to tak dělo, tak ti programátoři půjdou dělat prodavačky. Ad absurdum, kdyby se v albertu platilo za kasou 100k a v IT ne, tak to asi taky radši půjdu pípat na pokladnu.

5
Studium a uplatnění / Re:Práce IT Admina
« kdy: 10. 05. 2022, 07:52:25 »
Na reakcni cas 3 minuty uz musi byt technologicke vykryti a preskoceni na zalohu pripadne mit na manualni zasah dispecink (to je klasicka prace na smeny a ne pracovni pohotovost, xakru!).  Za 3 minuty  se sotva vzbudim abych to tipnul ci mi sotva nabootuje notas a pripojim se pres kyho slaka VPNku zakaznika. Muzu maximalne acknout alarm pokud je toto response. To fakt nemaji ani hasici.

Placena dovolena v cene odmeny je fajn. Bohuzel to jeste musi pochopit cesti zamestnavatele ze za 4 hodiny prace o svatku nerovna se fakt 4h dovolene (kdyz nezapocitavam priplatek za oncall). Oncally by mely byt taky limitovane. Treba tento mesic mam uz 3ti business continuity management oncall. V globalni firme se porad neco deje:-/ Nemusime chodit daleko na vychod.
3min samozrejme ma vykrytie a je to iba pocas dna - ide o rychlu reakciu "toto je zle" a vyhodenie repliky. Pocita sa s tym, ze pred zaciatkom pohotovosti sa clovek pripoji na VPN, do shellu nahodi posledne docasne credentials, naloguje sa do SSO a otvori si co treba.

Platena dovolenka - to sa oplati za pohotovost. Nestretol som sa s tym, ze by niekto dal 2h platenej dovolenky za 1h prace pocas sviatku. To sa zle vyjednava a obhajuje, lebo "nesedia hodiny". Naproti tomu 8h dovolenky za 12h pohotovosti uz sa da vyjednat ked druhu stranu presvedcite, ze ma vlastne 4h vasej pohotovosti zadarmo a na tych 8h nemusia riesit vikendove priplatky. Samozrejme praca sa plati este nad to.

To co popisuješ je nějaká pitomost. Pracovní pohotovost je definována v zákoně. Je to prostě požadavek být připraven začít pracovat, s tím, že zaměstnanec musí být sehnatelný (jinak by to ztrácelo smysl). Za to držení pohotovosti náleží minimální odměna ve výši 10 % průměrné mzdy, může být vyšší. V případě povolání k výkonu práce je pak odměnou klasický přesčas. Odtud možná ty kecy o dovolence, ale to by zas bylo 1:1 a ne nějakých 12h za 8h dovolené...

Reakční doba tři minuty je blbost, protože nutnost mít připojenou VPN a připravený shell stejně nic nemění na tom, že si nemůžeš ani zajít na záchod nebo dát sprchu. A jak bylo zmíněno dříve, pohotovost nelze držet v práci, protože pak to není pohotovost, ale práce. Což mi ten připravený shell dost připomíná.

6
Vývoj / Re:docker a vyvoj
« kdy: 30. 03. 2022, 14:12:43 »
Když děláš ten image, tak mezi FROM a CMD můžeš nacpat plno věcí, které se ti budou pak hodit. Viz tento postup:
https://nodejs.org/en/docs/guides/nodejs-docker-webapp/

Kód: [Vybrat]
FROM node:16

# Create app directory
WORKDIR /usr/src/app

# Install app dependencies
# A wildcard is used to ensure both package.json AND package-lock.json are copied
# where available (npm@5+)
COPY package*.json ./

RUN npm install
# If you are building your code for production
# RUN npm ci --only=production

# Bundle app source
COPY . .

EXPOSE 8080
CMD [ "node", "server.js" ]

7
Studium a uplatnění / Re:Práce IT Admina
« kdy: 30. 03. 2022, 09:03:23 »
Přesně tak. Celé oddělení adminů, sysadminů a DBA tu chodíme, posedíme, shrábneme prémie a jdeme domů. Proto firmy ty adminy chcou, aby nic nedělali a mohli brát prachy.

8
Sítě / Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« kdy: 28. 01. 2022, 08:51:38 »
Tak šílené téma, že jsem se musel zaregistrovat.

Pokud má tazatel myšlení, podobné odpovědi od virtualnik a podobných, co se přesunul z Brna někam poblíž Zlína, tak bych doporučil podobnou cestu. Měst je po republice hromada, a i předměstí malého, normálního či okresního města může pro pražáka splňovat jeho představu dědiny. Takže bydlíte mimo město, ale za veškerou vybaveností to může být třeba autem 10 minut.

Ostatní by si možná někdy měli naplánovat dovolenou v ČR. Protože tady nemáme jen Prahu a vidlákov. Možná se budete divit, že i mimo Prahu existují obchody, gymply, kroužky pro děti, a nemusíte je vozit do Prahy 🤦‍♂️. A na VŠ je pak snad už fuk, kam potomci jdou, vždyť jsou dospělí, a čím dál, tím lépe pro jejich budoucnost.

Jinak z mého pohledu ty nejvidláčtější dědiny (z pohledu vybavenosti) jsou právě okolo Prahy. Protože za vším se jezdí do metropole, a v obci jsou pouze domky a okolo pole s řepkou.

Stran: [1]