Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jerry999

Stran: [1] 2
1
Hardware / Re:Výběr Wi-Fi modulu s dobrým dosahem
« kdy: 02. 02. 2024, 19:52:05 »
Pokud se bavíme o starém notebooku: koaxy k anténám vedou obvykle skrz panty a po letech otvírání a zavírání se ukývou. Výsledkem je mizerná síla signálu a dosah.

Díky za postřehy. To je možná dobrý nápad, mohl bych začít objednáním nějaké nalepovací antény s ocáskem z Ali. Pokud by fungovala výrazně lépe než interní, budete mít pravdu a problém je v kablíku k anténě.
Jestli bych to dokázal opravit, je otázka jiná, už jen rozebrat notebook tolik, abych se dostal až k anténě, bude výzva...  :-/

2
Hardware / Výběr Wi-Fi modulu s dobrým dosahem
« kdy: 02. 02. 2024, 09:49:08 »
Ahoj
Mám starší notebook Aspire one D270 a v něm je Wifi/BT modul Atheros AR5B225. Jelikož notebook často vozím vlakem, začal jsem přemýšlet, zda by nepomohlo upgradovat Wifi modul na něco modernějšího?

O rychlost mi příliš nejde, ale potěšil by větší dosah / stabilnější signál na místech s mizerným pokrytím. Třeba když má vlak Wifi jen v jednom vagónu, který je plný lidí a snažím se připojit na Web ze sousedního vozu nebo při čekání v autobuse chytím Wifi z blízké restaurace a podobně...

Modulů do Half height mini PCIE slotů jsem našel dost, ale nikde žádné porovnání, takže by pomohla spíš praktická zkušenost, zda je to +/- všechno stejné a nepomůžu si nebo podle čeho vybírat? Obešel bych se bez Bluetooth, ale to mají asi všechny. Případně jestli bych si pomohl výměnnou interní antény?
Samozřejmě chci aby to bez problému fungovalo v Linuxu s běžnými nástroji včetně monitor mode.

3
Software / Re:Čím rozmazat SPZ ve videu?
« kdy: 25. 09. 2022, 12:25:28 »
Kdenlive, nějaké náhodné demo: https://www.youtube.com/watch?v=ijTlM3L3L44
No Kdenlive právě používám a ta funkce auto mask mi skoro nikdy nefungovala. Někdy se objektu třeba chvíli drží, ale pak rámeček uteče pryč. A Rotoscoping mi připadá u delšího videa dost pracný, protože kamera i auta v záběru se vzájemně pohybují po nelineárních drahách, takže těch korekcí, aby to nevypadalo odbytě je potřeba hromada...

presne tak. nikam to nepublikuj verejne. dej kopii videa policii i s viditelnou spz.

Policie samozřejmě dostala originál hned po návratu z nemocnice.
Prý sražení cyklisty, neposkytnutí pomoci a ujetí od nehody není trestný čin, když motohovado řekne, že nic neviděl.

4
Software / Čím rozmazat SPZ ve videu?
« kdy: 25. 09. 2022, 08:23:13 »
Ahoj
Jakým programem rozmazáváte prosím registrační značny ve videu před zveřejněním na internetu?
Upravovat výřez snímek po snímku je hrozně pracné...

Chtěl bych dát na Youtube video z dopravní nehody (kamion mě vytlačil ze silnice do lampy a z místa ujel), tak řeším, co všechno musím rozmazat, abych nakonec nedopadl hůř než pachatel?

5
Graphviz umožňuje jistou formu pozicování...

Jasně zavření stavů do subgrafu s označením rank=same, znám. Tím si lze vynutit, že bubliny budou na stejném řádku. Někdy to opravdu pomůže k hezčímu grafu, akorát se špatně odhaduje, co to vlastně s ostatními stavy udělá.
O přidání neviditelné hrany jsem četl, je možné, že to někdy pomůže, ale jak takovou situaci předem poznat? To je podobné jako prohazování pořadí seznamu stavů, někdy to pomůže, ale proč to sakra nevyzkouší za mě ten program a nevybere variantu, kde bude nejméně křížení hran?

Vůbec netuším, co má dělat atribut group= o tom se manuálu vůbec nepíše?

6
Hardware / Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« kdy: 31. 01. 2022, 07:28:58 »
Tohle je strašně individuální. Mě by na odkazované nepotěšil krátký levý Shift a mám radši opačně zahnutý Enter...
Třeba šéf si přinesl z předchozí práce tu rozpůlenou hrůzu, že lepší klávesnici nezná. Různé názory jsou i na optimální zdvih kláves, vyklápěcí nožičky, prodloužený okraj... a mě by třeba štvalo, pokud by klávesnice cvakala příliš nahlas.  :-)

7
Tak jsem zkoušel PlantUml...
Podle popisu, co to všechno umí, to vypadá skvěle. Trochu odlišná syntaxe by nevadila, odlišný vzhled výsledku taky ne.
Tak jsem v tom zkusil reprodukovat jeden diagram. Trochu zamrzelo, že tu nejde definovat víc stejně pojmenovaných hran na jednom řádku jako umí dot:
{a1, a2, a3}->t [label="timeout"]
Jenže během chvíle jsem zjistil, že se to chování dot podobá ve všech nectnostech. Například tenhle diagram lze nakreslit planárně, stačí prohodit několik stavů.
http://www.plantuml.com/plantuml/png/TP51ReD034NtSmglMqKAp2wBAd2DgWixCrAem8DWg0Htw0boXXoXApXO0MSHoCm6YVV7jfvzRZqslgjATIsC1LlLlWTZsqjJrBvmhDJdsnSS3X_GM3IzMh_hFnxX18vQ72mxo2IP0zhmN2aypbJgJj3zk9Adsrg1IIGW7Giu4YWA3yaL9P40TIpWI20cc2ouBdlkIfX-iHNiDzRYXkaEfbA_cxTIlL-ENYZFj7OpjepmFTu7W_9-6NUvziJZ7xJLT6iKifpbQQRq2MD-DAdimECTZ2DyR95U1Eb5C9EzKhg3gTHlLOJg_M7qGaE251Oa4NoUANt2E2Ze0wUTm-mzLsVBfglAVm00

No a ten výsledek je natolik podobný, že podezření bylo během chvilky potvrzeno.
PlantUML přímo volá binárku dot, takže co se týče stavových diagramů, těžko nabídne víc než když ho použiju přímo.

8
Ahoj
Dlouhé roky jsem buď vše programoval přímo nebo si to kreslil tužkou a pak to případně překresloval do dokumentace. Kvůli složitosti zadání jsem nedávno vyzkoušel program dot http://www.graphviz.org/doc/info/lang.html a docela se mi zalíbil.
Je super, že stačí do textového souboru vypsat stavy + seznam hran a vypadne rozumný obrázek. Ve chvíli, když se ukáže (bohužel často), že situace je složitější, potřebuju přidat další stav nebo hranu, jen ho připíšu do souboru a za vteřinu mám nový obrázek, tomu nemůže konkurovat ani čmárání na papír a vypadá to mnohem lépe. O pracností úpravy v grafickém programu, kde bych musel kvůli nové bublině ostatní posouvat, ani nemluvě.

U jednoduchých obrázků zvládá často rozrovnat bubliny a promotat hrany, že se nic nekříží a vypadá to rozumně....
JENŽE dost často koukám na výsledek a k dokonalosti tomu chybí drobnost, stačilo by jednu hranu vést jinudy a nemusela se vůbec křížit nebo bych chtěl jednu bublinku kousek posunout, aby byla na první pohled vidět symetrie levé a pravé strany... a najednou zjišťuji, že bych potřeboval mít možnost dát programu nějaký hint, jak to chci uspořádat nebo třeba si vynutit konkrétní umístění konkrétního nódu nebo hrany a ono to NEJDE?

Někdy pomůže změnit pořadí v seznamu nódů, navíc se dá využít zařazení nódů do skupiny se stejným rankem nebo měnit váhu jednotlivých hran, ale to je asi tak všechno. U složitějšího diagramu leckdy stačí dodatečně přidat jedinou hranu a přestože do teď to vypadalo dobře, najednou se vše přesype, obrázek zabírá dvojnásobek místa a z diagramu je zmatené bludiště...

Jasně, můžu vzít výstup v SVG a úpravy provést tam, třeba i přidat tam tu závěrečnou hranu ručně, když si s ní dot neporadí, ale to mi připadá jako škoda, protože vstupní soubor pak můžu zahodit, veškeré úpravy od toho okamžiku musím dělat ručně v tom SVG, což v okamžiku, kdy chci do bubliny napsat delší text a kvůli tomu zvětšit bublinu, jsem zase na začátku...

Zkoušel jsem místo dot použít neato (i ostatní layouty), tam sice jde u nódu použít atribut pos, jenže výsledek je mnohem horší než u dot, hlavně se neato vůbec nesnaží uspořádat hrany tak, aby to vypadalo hezky. Nakonec jsem zjistil, že jde použít dot k vygenerování výstupu obsahující pozice, který pak zvládne neato vyrenderovat, takže to je teoretická možnost úpravy, ale v důsledku jsem si oproti editaci SVG moc nepomohl...

Takže otázka, zda není nějaká finta, jak do vstupu pro dot vsunout nějaký hint pro umístění nebo třeba nějaký fork projektu, který by toho uměl víc? Pokušení stáhnout zdrojáky a zkusit program "vylepšit" zatím odolávám, protože stejné problémy určitě řešili i jiní?

9
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 20. 01. 2022, 14:39:58 »
Stolní 34410A připojený přes USB se přes NI VISA test panel chová následovně...

Ono se zdá, že jde o jednotný protokol jen na první pohled, každý měřák si s těmi příkazy už nakládá po svém a chudák aplikace, kdyby měla fungovat univerzálně.  :-)

Takže U1232A v režimu IMM evidentně měří autonomně hned po zapnutí, žádný příkaz nepotřebuje a ani nastartovat nebo zastavit nejde. Na INIT i ABOR vrací *E, stejně tak na TRIG:COUNT.
Tady se FETC? a READ? chová zřejmě stejně, prostě bez čekání vrátí hodnotu, co zrovna svítí na displeji (dokonce i v případě, že tlačítkem přepnu na MaxMin, tak oba příkazy vrací, co je zrovna na displeji - třeba minimum).

Přepnutí pomocí "TRIG:SOUR BUS" aktuální hodnotu na displeji zmrazí (rozsvítí se TrigHold). Pomocí FETC? čtu do nekonečna tu zmrazenou hodnotu. Po zavolání INIT se hodnota na displeji aktualizuje, přičemž se zdá, že příkaz může trvat docela dlouho, není-li zrovna napětí stabilní. Pak můžu opět číst pomocí FETC?
A tady se zdá, že volání READ? kombinuje INIT+FETC? tedy po zavolání vždy hodnotu aktualizuje.
Když zavolám ABORT (přestože v dokumentu bylo ABOR, které nefunguje), tak se na displeji objeví pomlčky a FETC? pak vyčte +0.00000000E+00. Ale na chování INIT ani READ? asi to nemá žádný vliv.

I tady však TRIG:COUNT hlásí chybu, stejně tak *TRG, takže změření více hodnot zřejmě měřák neumí nebo se to dělá úplně jinak...

Ale nevadí, mně stačí režim IMM, budu se měřáku po 100 ms ptát... a počítat s tím, že vyčtená hodnota už může být 200 ms stará. S tím se dá celkem fungovat.

10
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 19. 01. 2022, 07:43:06 »
Nastavení triggeru tento model tedy nepodporuje? Command "TRIG:SOUR?" pro zjištění aktuálního nastavení případně přepnutí do měření na vyžádání "TRIG:SOUR BUS" a následně start příkazem "INIT" a potom přečtení hodnoty "FETC?" ... ?

Máš pravdu, funguje to!

TRIG:SOUR?                                                                 
IMM                                                                           

TRIG:SOUR BUS                                                                 
"010233501200200"
                                                             
INIT                                                                         
"010233801200200"
                                                             
FETC?                                                                         
+2.33800000E+01
                                                               
READ?                                                                         
"010234101200200"                                                             
+2.34100000E+01
                                                               

Trochu jsem ale zmatený, jak přesně tahle funkce funguje? Já očekával, že v okamžiku, kdy zavolám INIT nebo READ?, tak multimetr provede jedno měření, což bych očekával, že potrvá cca 200 ms. Ono to ale často trvá zhruba 2 sekundy, během kterých na displeji bliká Trig. Na co přesně čeká? Nebo to počítá z naměřených hodnot nějaký průměr nebo medián?
V návodu jsem zatím našel akorát: The TrigHold annunciator will flash while attempting to acquire a stable reading.

Na stabilní hodnotu by ale měl snad čekat AutoHold, což je zřejmě TRIG:SOUR REF, tam se zadává počet vzorků a samo se to rozhoduje, která hodnota stojí za uložení?

11
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 18. 01. 2022, 19:30:00 »
Abych téma uzavřel, pokud by někoho zajímal výsledek, tak U1232A zřejmě účel splní.

Klikací software od výrobce je tedy dost k prdu, nejkratší interval záznamu umí 1 sec, píšou u toho best effort a celé se to chová nějak divně...  :-)

Nicméně jednoduchému prográmku v Céčku trvá poslání "FETC?\r\n" a příjem odpovědi necelých 50 ms, ptát se můžu kdykoliv, ale hodnota napětí se dle očekávání mění cca 5x za sekundu.
Zkoušel jsem všechny příkazy uvedené na https://sigrok.org/wiki/Agilent_U12xxx_series , můžu se zeptat na aktuální nastavení, stav baterie, zablikat nebo zapískat, ale kromě změny rozsahu zřejmě měření z počítače nikterak neovlivním.

Z pohledu univerzálního multimetru se jako největší slabost jeví fakt, že použitelně nezměří proud okolo 1 mA, protože mezi rozsahy 600 uA a 6 A prostě nic není! Je pravda, že jsem to teď v datasheetu drobným písmem našel, ale nechápu, co je k tomu vedlo?
DC current range of 0.6 mA to 1 mA is not measureable on the U1232A and U1233A models.
AC current range of 0.6 mA to 300 mA is not measureable on the U1232A and U1233A models.

Takže Metex zatím v šuplíku zůstane na případné měření proudu, protože s tímhle leda měřit napětí na nějakém odporu a proud si dopočítat...  :-)

12
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 17. 01. 2022, 21:48:06 »
Mimochodem co za typ měření to bude, není-li to tajné?

Není to tajné. Zprovozňuji už několikátý prototyp výrobku, který má v sobě mimo jiné jednoduchý měnič řízený procesorem a já potřeboval zjistit závislost výstupního napětí na frekvenci, střídě PWM, zapnutých periferiích a okolní teplotě. Zatímco v předchozí verzi jsem k měření využil zpětnovazební ADC, které v sobě krabička má, takže firmware si sám měnil frekvenci, posílal na konzoli změřené napětí, já pak data prohnal gnuplotem a určil optimální nastavení, které ve firmware zůstane... tak aktuální krabička už ADC nemá, protože ho při provozu nepotřebuje, mně nezbylo než měřit ručně multimetrem a opisovat desítky hodnot do tabulky... což mě jednak nebaví a hlavně mi to trvalo tak dlouho, že se to i v mrazáku celé svým provozem mezitím ohřálo...

Nebude to trvale na jednu věc, při ladění HW+SW se často hodí sledovat napětí v různých místech obvodu a když nastane nějaký nežádoucí výkyv, vědět, kdy přesně to nastalo a nejlépe to i svázat s přesným místem ve výpisu z programu, protože na to zaškobrtnutí se někdy čeká hodiny nebo i dny...  a po zbytek času mi bude ležet v šuplíku, kde už doufám nahradí starý zMetex.  :-)

13
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 17. 01. 2022, 18:16:47 »
Osobně mám UNI-T UT60F, komunikuje jednosměrně pomocí RS232 - prostě posílá to, co je vidět na display.

Jen ze zvědavosti, v jakém intervalu to tu hodnotu posílá?

V práci mi každopádně už objednali U1232A. Jednou z důležitých informací v návodu bylo, že lze zakázat automatické vypínání při "nečinnosti". To jsem se totiž dočetl třeba u Metex M-3850M, že hodnotu na displeji sice přes kabel posílá, ale připojený kabel mu nebrání, aby se po chvíli úplně vypnul a tak je nutné pravidelně mačkat nějaké tlačítko... což by využití defakto zmařilo...  ;-)

14
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 16. 01. 2022, 00:42:08 »
V práci mám pro orientační účely U1242B... Co mě na tomto multimetru štve, je "pípák" (test vodivosti), který je dost pomalý (čeká na změření odporu).

Díky, to je užitečná poznámka. Já právě zvažoval i U124XX a pomalé pískátko by mě nepotěšilo, ale zdá se, že levnější U1232 reaguje docela rychle...
https://www.youtube.com/watch?v=2em32KNwry0&t=1730s

Jen škoda, že jsem zatím nikde nenašel, jak rychle multimetr na příkaz FETC? reaguje, respektive kolikrát za sekundu se ho můžu na změřené napětí zeptat?

15
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 15. 01. 2022, 17:03:36 »
Díky moc všem.
Proklikal jsem seznam podporovaných typů sigrok.org, zalíbil se mi popis komunikace u Agilent U12xxx a momentálně uvažuji o pořízení U1232A, zdá se, že umí, co potřebuju za velmi rozumnou cenu. Jestli to chápu dobře, mělo by stačit poslat přes USB sériovku příkaz FETC? a dostanu aktuálně změřenou hodnotu. Ani jsem nedoufal, že by to mohlo být až tak jednoduché...  :-)

Ale kdyby měl někdo lepší tip nebo argument, proč zrovna tohle není dobrý nápad?

Stran: [1] 2