Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - skunkos

Stran: [1] 2 3
1
Ahoj.

Prober se. Předně v Praze bych žít nikdy nechtěl, a to jak kvůli naprosto šíleným nákladům na tamní život, tak kvůli tomu městu jako takovýmu. To zaprvé.

Proč si stěžuješ? Aktuálně se svým platem patříš v ČR už mezi vyšší třídu a souhlasím, že honit prachy není pro každýho a mám to naprosto stejně. Já jsem si vybral následující:

- žiju prostě v lokalitě, kde není tak draho (kousek od Olomouce)
- nekupuju si drahá auta a jak jsme měli s manželkou nějaký prachy, okamžitě jsme koupili barák + 1/2 hypo
- jsem programátor (už docela hodně senior), ale nejsem ambiciózní a nikam se necpu, mám vše hodně na pohodu, vydělávám čistej průměrnej plat v ČR (v našem obor tedy podprůměrnej samozřejmě, ale to mě netrápí), žiju si normálně, v pohodě splácíme hypo, v pohodě i ušetříme, dokonce i s dětma

Přestaň kňourat a začni nad tím uvažovat v obou směrech - příjmy X výdaje. Chceš mít vysoké výdaje? Jo, tak do toho prostě musíš šlápnout a jít vydělávat docela velký prachy. Záleži to na naturelu člověka. Nebo budeš víc střídmej (což má taky mnoho benefitů) a prostě se podle toho třeba zařídíš.

Taky si uvědom, že 80 % ČR na tom už teď je platově hůře než ty a už teď patříš mezí 5 % nejlépe vydělávajících osob na planetě.

Ahoj,

ve zkratce něco o mně: Letos v létě jsem odstátnicoval na VUT, od té doby mám první práci na plný úvazek jako embedded programátor. Tech stack je embedded klasika, tedy hlavně C, trochu C++, FreeRTOS a na stole logický analyzátor. Částečně se věnuji i tvorbě HIL testů v Pythonu.

V práci jsem teprve čtyři měsíce, troufnul bych si ale říct, že už jsem většinou schopný samostatně fungovat a dodávat výsledky. V podstatě se jedná o splněný sen - mikrokontrolery mě bavily od mala a teď si s nimi můžu hrát celý den, dělám na zajímavém projektu, do práce se každý den těším.

Že jsou platy na pozicích okolo Javy, C# a tak dále zhruba 1.5krát vyšší jsem věděl - můj plán byl ale takový, že budu prostě dělat co mě baví a "ono to přijde". Teď to ale... Nastoupil jsem za 60 tisíc hrubého na HPP. To beru jako pro čerstvého absolventa pěknou, adekvátní mzdu. Když ale vidím, kolik mi chodí na účet, kolik tam před výplatou zbude a porovnám to s náklady na mojí životní/rodinnou "vizi", tak se nějak nemohu dopočítat. Chápu, že jsem teprve na začátku kariéry, ale co tak procházím pracovní portály, i pro seniory většina pracovních nabídek v embedded nepřekročí 90 tisíc.

Rád bych se do pěti let dostal na 100 tisíc (povýšených o inflaci) a postupně se dopracoval i dále.

Co mám dělat? Učit se Javu, dokud mám ještě čas? Přišlo by mi škoda, úplně zahodit moje dosavadní znalosti, ale asi budu muset jít penězům vstříc i za cenu změny specializace.

2
Software / Re:Opatrná synchronizace dat mezi třemi systémy
« kdy: 23. 03. 2022, 14:10:56 »
Zdravim,

Poradil by nekdo nejaky slusny software s GUI (klikaci) na synchronizaci dat mezi 3 stroji? Vystacil bych si i s 1 masterem a 2 stroji co by drzely kopie, pokud by existovalo neco co by pravidelne kontrolovalo vsechny 3 stroje a mazalo/doplnovalo to dle potreby, tak by to bylo samozrejme lepsi.

Pozadavky:
1) Vsechny stroje provozuji Ubuntu ve verzi 20.04. tzn nabizi se rsync ale ten nema GUI (alespon pokud vim).
2) Nepotrebuju aby to bylo plne automaticke, ale je pro me velmi dulezite aby to bylo velmi opatrne (nez to smaze neco jinde at se to prvne vzdy zepta jestli opravdu smazat v dalsich 2 kopiich nebo v tom zminenem masteru).
3) Spolehlive tzn. idealne pracovalo pres SSH a bylo schopno znovu navazat spojeni v pripade rozpojeni.

Dekuji vsem za doporuceni.

Už to někdo psal: Syncthing. Blew my mind. Pracuje perfektně, pokud je konflikt, zeptá se.

3
Hardware / Re:Jaky HW pro Kodi
« kdy: 14. 03. 2022, 13:12:31 »
BTW:

Asi nic lepšího na poradění než níže není.

https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=252916

4
Hardware / Re:Jaky HW pro Kodi
« kdy: 14. 03. 2022, 13:11:01 »
Ja jsem spokojeny s https://osmc.tv/vero/.
Celkově vzato jsem taky spokojen. Příště ale asi vezmu nějaký aktuální oDroid. Uvidím.

5
Nemuzete porovnavat H procesory (45W) s necim z ULV segmentu (9W).

Samozrejme ze je MUZU porovnavat, co to je zase za pind ze nemuzu.
Srovnávat můžete, co chcete a zjistíte. Že surové parametry procesoru prostě nelžou.

6
Treba si to vyskúšať. Git vo svojom repozitári trackuje u každého súboru, či je "executable" a ak na striedačku jedno repo používam raz s linuxovým/unixovým gitom a druhý krát s windowsovým gitom, tak v tom ľahko vznikne chaos. Podobných problémov je popísaných množstvo, napríklad:
https://github.com/microsoft/WSL/issues/4336
https://www.edwardthomson.com/blog/setting-files-executable-in-git-on-windows.html
https://youtrack.jetbrains.com/issue/IDEA-124933

Ale ako som už napísal vyššie, je možné, že pri dostatočnej vytrvalosti by sa všetky tieto problémy dali nejako vyriešiť. Mňa to proste po istej dobe prestalo baviť stále skúmať a riešiť čo a prečo zase nefunguje a zvolil som preto jednoduchšiu cestu.

Jakym zpusobem bude problematicka integrace gitu s IDE kdyz bude nainstalovany ve WSL? Z hlediska IDE probiha prace s gitem nad slozkou .git v kazdem jedom repozitari, ktery si v IDE otevru, a PyCHarm ma svuj vlastni git. Kde vznikne problem pri praci s gitem? A kde v GITu oznacujes, ktery soubor je executable a ktery neni?

Toto není problém. Stačí nastavit "filemode = false" v konfigu repozitáře/gitu a je to. Naprosto stejný problém je i mimo WSL. Vždyť je to napsáno i v tom issue. Windowsový git prostě neřeší linuxová práva.

7
Server / Re:Řazení a organizace filmů na NASu
« kdy: 09. 03. 2021, 11:45:07 »
Já mám knihovnu rozsložkovanou takto:
Movies
Music
TV Shows

Používám KODI i PLEX a jedu tedy dle společné podmnožiny doporučení. Konkrétně:
Movies - obsahuje jednotlivé filmy ve vlastních složkách s formátem názvu složky "Film (rok)", třbea "Avengers (2017)". Ve složkách jsou už soubory filmu + titulky. V případě vice CD-čkových filmů musí názvy obsahovat "cd1", "cd2" atd.

Music - obsahuje složky s autory, každá složka autora obsahuje podsložky s názvy alb.

TV Shows - obsahuje složky s názvy seriálů a rokem vzniku, v každé této složce jsou podsložky "Season 1", "Season 2", podle toho, kolik má seriál sérií. V každé takovéto složce už jsou přímo soubory jednotlivých dílů s titulkami a každý díl obsahuje string "0x0" nebo "S00E00" - tedy identifikátor dílu v sérii.

Takto zvolená hierarchie je v souladu s tím co doporučuje KODI i PLEX a indexování funguje výborně.

8
Odkladiště / Re:Jakou IPTV pro Enigma2
« kdy: 29. 01. 2021, 07:54:30 »
ad Kodi + SledovaniTV... take pouzivam uz dlouho, kazdejden jako primarni "TV", presto ze jde o neoficialni doplnek (oficialni(betu) pred roky prestalo SledovaniTV vyvijiet (a umelo toho tehdy mnoohem mene)) tak s nim nemam problemy, primarne pouzivam s Kodi 18.x ale novejsi verze funguje (lepe/vice) i s devel Kodi 19... s tim ze obcasne upravy posila autor i do te pro 18.x vetve...
puvodni neoficialni doplnek: https://github.com/PepaRokos/pvr.sledovanitv
jeho udrzovanej/vylepsovanej fork (kterej pouzivam): https://github.com/palinek/pvr.sledovanitv.cz

funguje v nem:
- sledovani/poslouchani zive TV/Radia
- sledovani ze zaznamu vcetne pretaceni
- program tv
- sledovani zpetne z programu
- pridani do nahravek
- smazani z nahravek
- a jiste dalsi veci co mi ted vypadlo nebo nepouzivam :)

zaroven SledovaniTV pouzivam v LG TV s webOS, tam jde o oficialni doplnek...

Ano, přesně tento doplněk používám a je to snad nejvíc "seamless" řešení a-lá IPTV, které asi v ČR existuje. Je to rychlé, pohodlné, funkční a je to dokonce plně zdarma, pokud vám stačí ČT1/2/24/3/ART a NASA TV.

9
Vývoj / Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« kdy: 29. 01. 2021, 07:52:21 »
U nás ve firmě to vypadalo při mém příchodu takto:
- polovina firmy (ta starší) nepoužívala žádný verzovací systém
- druhá polovina používala SVN šíleným způsobem
- CI/CD v podstatě neexistovalo, pár projektů bylo v tehdy už brutálně zastaralé verzi Hudson

Byl to tvrdý a těžký boj. Vyhodil jsem SVN a nasadil self-hoste Gitlab. Vyhodil jsem Hudson a nyní máme pravidelně aktualizovaný Jenkins.

Naučit pár starších kolegů základní Git workflow a vůbec to myšlení byl boj. Někteří dělali zálohování prostým kopírováním zdrojáků, když se objevil neřešitelný problém, obnovil kolega zálohu daného souboru, kterou našel atp.

Masakr byl, že po nasazení Gitu kolega stále dělal i své souborové copy-paste zálohy a když se mu něco v pracovní kopii nezdálo, prostě soubor přepsal svou chytrou zálohou, což dělalo strašné harakiri při různém mergování atp. Už se zlepšil.

V podstatě neexistovala rozumná "štábní kultura" ohledně formátování kódu, konvencí pojmenování proměnných atp. Neexistovala standardizovaná cesta, jak generovat instalátory našich produktů, neexistovala cesta, jak nové verze dostávat spolehlivě k zákazníkům.

Firemní web byl šíleně napsán v Silverlightu -> přešlo se na ASP.NET a máme funkční web za který se nemusíme moc stydět.

Nyní jdou dělat věci, co předtím kolegové dělat nemohli. Můžeme přesně dohledat každou individuální změnu, zavedl se ticketovací systém (v Gitlabu), každý má 100% přehled o tom, jaké bug-fixy po něm ostatní chcou.

Celá tahle epopej byla osvobozující.

10
Odkladiště / Re:Jakou IPTV pro Enigma2
« kdy: 26. 01. 2021, 15:03:50 »
Protože doplněk je neoficiální, ale pokud vím, někde jsem četl, že o něm ve sledovanitv.cz vědí a mají ho "in mind". Prostě nechtěli věnovat manpower na jeho vývoj, ale pokud nedojde k zásadní změně API, tak ten plugin bude fungovat dlouho. Autor jej udržuje.

Ja dva roky ani jeden výpadek, koukám na to na ČT24, případně ČT2 a funguje to výborně. Včetně nahrávání.

11
Odkladiště / Re:Jakou IPTV pro Enigma2
« kdy: 26. 01. 2021, 13:42:39 »
Nechci te zrazovat od Enigmy (nemam s tim zkusenost), ale asi to nebudes mit jednoduche. Sel bych cestou TVHeadend + Kodi. Na webu se daji dohledat navody, jak zprovoznit sledovani.tv s TVHeadend. Jako HW bych pouzil bud RPi s OSMC nebo nejaky Android Box s Amlogic, na kterem se da pustit LibreElec.

Vždyť sledovanitv.cz má plně funkční doplněk přímo do KODI, včetně programu. Používám jej denně, funguje naprosto perfektně, včetně přenosu přímo v x265.

Dokonce sledovanitv.cz má "demo", kde je k dispozici jen pár ČT programů, ale je to zdarma a napořád.

12
Hardware / Re:Výběr hardware pro NAS
« kdy: 15. 12. 2020, 11:45:26 »
Mám postaven server už léta na tomto: https://www.digilidi.cz/prvni-pohled-asrock-n3150dc-itx-miniitx-deska-s-dc-externim-zdrojem-v-cene

Perfektní, výkon pro mě dobrý (na můj use case), dobrý formát, spotřeba parádní.

13
Měl jsem vždy za to že UEFI se na ARMech moc nerozšířilo. Fastboot je tu místo UEFI setup (částečně)?

Jen mé zkušenosti. Z TechMesto to odemknul naprosto skvěle. Ale jak jsem si tu nedávno postěžoval že to výrobci nedělají, tak je vidět že se  mermomocí snaží aby to nikdo nedělal. Android není koncipován jako PC. Vím že je to mimo téma, ale pro všechny, kteří by to chtěli (minimálně na tomto telefonu zkusit) posílám své poznatky (pozn. Nokia 7.2):
1. Odemčení rozbije SafetyNET, takže pápá Google Pay
2. SafetyNET se dá přinutit k fungování Magiskem (nějaké moduly a Hide), ale to zase kompletně rozbije Bankovní aplikaci (a zkoušel jsem to dlouho)
3. Na LOS18 SMS nechodily nebo chodily s velkým (10 minutovým) zpožděním, NFC nejde, NikGapps jsou jaksistabilní
4. Obnovil jsem telefon do původního systému (narychlo aby to nějak šlo, Firefox, Telefon, Telegram, Element a SMS) a i tak (kvůli odemčení to nejde)
5. Android je systém navržen aby šel bez roota, raději bych ho tak provozoval, jinak vás budou aplikace a ekosystém sabotovat
6. Root je užitečný, když nepotřebujete nějaký ten běžně používaný ekosystém aplikací (Google Pay, bankovní, Netflix)

→ Nejraději bych byl, kdyby byl normální Linux s Phoshem a fungující emulací aby mi šlo platit skrz Google Pay (nebo ještě lépe, udělat sjednocený protokol jak má platba fungovat a ať si to každý implementuje po svém). Jinak raději zůstat na Stock Uzamčeném Androidu a vystačit si s Termuxem :)

---
Když budu flashovat původní ROM, mám to flashovat na A a B nebo jen na jeden slot? Budu mít prázný disk.

Děkuji.

Dovolím si trošku nesouhlasit. Záleží vždy na vašem skillu, na modelu telefonu a na ROM, kterou tam chcete dát. Fleshoval jsem už několik telefonů a zatím vše naprosto v pohodě. Můj příklad teď. Koupil jsem si Redmi Note 7 (má Qualcomm, MTK šity na fleshování nebrat, špatná podpora). A flashoval jsem na něj nejnovější MIUI11/xiaomi.eu variantu, kde deklarují že SafetyNet bude OK a bankovní aplikace mají tuto rom na whitelistu. Skutečně, měli pravdu, vše funguje bez potíží.

Víte ona je "custom rom" a "custom rom". LineageOS jsem používal na Redmi 2 dlouho a fungoval naprosto výtečně, nevšiml jsem si žádného problému, kromě pomalejší GPS, která ale zlobila i na původní MIUI 7.cosi.

Nyní na RN7 mám nejnovější MIUI11 a jsem naprosto spokojen. Stabilní, rychlé, a hlavně to NEŽERE. Vydržím 7 dnů na jedno nabití (30 minut denně web, 5 fotek denně, jinak jen pár telefonátů a SMS denně, jinak telefon leží, jedu pouze na 2G (!!) sítě).

Bod 5 je s prominutím naprostý blábol, sorry.

14
Distribuce / Re:Nahrazení hesla v Linuxu
« kdy: 20. 10. 2020, 08:35:05 »
Proc tak komplikovane... vytahnu disk s instalaci a zmenim v nem heslo.
Kód: [Vybrat]
sudo bash
mount /dev/zapomenuto1 /mnt/x
chroot /mnt/x /bin/bash
passwd
Tomu chroot se dá vyhnout, passwd má krásný parametr -R.

15
Zdravím. Nejspíš bych mohl nabídnout pomocnou ruku.

V případě zájmu mi napište mi e-mail na rotter.martinos(at)gmail(dot)com


Stran: [1] 2 3