Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - lojza007

Stran: [1] 2 3 ... 9
1
Vypadá to na chybu v aktuální verzi zigbee2mqtt, ze zvědavosti jsem to rozjel na druhým RPi, takže čistá instalace zigbee2mqtt a úplně stejný problém.

Nakonec se mně to náhodou podařilo vyřešit. Náhodou jsem otevřel nějakou nápovědu pro zigbee2mqtt, kde byla popsána nějaká úprava pro HA a zápis má vypadat zhruba takto:
devices:
  '0xa4c1384fbc75d084':
    friendly_name: '0xa4c1384fbc75d084'
    homeassistant:
      light:
        color_mode: true
V tu chvíli se led pásek začal v HA hlásit jako světlo.

2
Netušíte prosím někdo, jak změnit hodnotu v zigbee2mqtt?
    "0xa4c1384fbc75d084": {
        "color_mode": "color_temp",
        "state": "OFF",
        "color_temp": 153,
        "brightness": 29,
        "color": {
            "x": 0.3805,
            "y": 0.3769,
            "saturation": 0,
            "hue": null,
            "h": null,
            "s": 0
        },
        "last_seen": 1714921737159,
        "linkquality": 255
    }
Podle všeho by mohlo stačit změnit "color_mode": "color_temp" na "color_mode": "true"

3
Ještě přikládám, jak vypadá "nastavení" toho světla:

4
To jsem určitě nedělal, ale můžu to zkusit teď, možná to pomůže. Ono to totiž trošku vypadá, že to průběžně blbne hodně lidem a někdy to funguje a někdy ne a nejspíš jsem měl jenom štěstí.
Tu chybu jsem našel ještě ve více bug reportech a vypadá to, že zigbee2mqtt tu hodnotu posílá nějak a HA očekává něco jinýho. Jenom moc nechápu, jakým způsobem to můžu opravit.

EDIT: Ani jsem to nastavit nemohl, ono se to prostě nikde nehlásí, sice ten pásek vidím, ale nemůžu s ním nic dělat, ani měnit entity.

5
Server / Home Assistant a špatně se hlásící RGB led pásek
« kdy: 05. 05. 2024, 10:33:33 »
Mám problém po přeinstalaci RPi, kde běží zigbee2mqtt, na novou instalaci jsem nahodil zpět původní konfiguraci. Od té chvíle Home Assistant nevidí správně RGB led pásek a nechová se k němu jako ke světlu. Trochu to vypadá na nějaký problém s novější verzí zigbee2mqtt. Zkusil jsem pásek odebrat ze zigbee2mqtt, to nepomohlo, zkusil jsem i čistou instalaci HA, taky nepomohlo.
Zde je úplně přesně ta samá chyba, jako mně hází HA, jenom jsem nepochopil, jak to opravit, někomu se to povedlo:
https://github.com/home-assistant/core/issues/113073
Jako tohle se hlásí ten RGB pásek:
https://www.zigbee2mqtt.io/devices/ZB-RGBCW.html
Není tady prosím nějaký expert, který by věděl, co do které konfigurace připsat, aby se to zase probralo? Pomoct by mohlo tohle: "As soon as I also add the property color_mode: true back, it works again and no deprecation warning."
Předem díky za rady, nerad bych znovu vše pároval a navíc to nemusí pomoct.

6
Server / Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« kdy: 02. 05. 2024, 11:47:45 »
Ne, distribuce není tajemstvím, je to Devuan, původně předposlední Chimaera, teď poslední Daedalus. Nemám rád systemd, tak jsem se odklonil od Debianu, ale bohužel čím dál víc aplikací má problém s nasazením bez systemd, pokud není součástí distribuce, takže to asi budu muset překousnout a vrátit s k Debianu.
Jinak ISC DHCP Server používám přes dvacet let, problémy jsem měl před časem s jedním mobilem, odpojoval se od wifi, myslel jsem si, že je to nějaká vzájemná nekompatibilita, ale spíš to byl stejný problém s DHCP. A teď je ten problém prostě větší a pořád netuším, kde je a nemusí to být ani v DHCP. Každopádně ISC DHCP je už mrtvá záležitost, když už nemá podporu a nemá smysl ho udržovat donekonečna, časem zmizí i z distribucí. Prostě nastává čas přejít k něčemu jinýmu (zas tolik možností stejně není).
Kea je v Devuanu jakási neodladěná, co mě štve úplně nejvíc, tak není schopna zalogovat ani chybu v konfiguraci, člověk si musí pustit kontrolu konfigurace ručně. A i když tam už žádná chyba není a normálně nastartuje, tak mně nepřidělila žádnou IP, takže je tam pořád něco blbě. Doufám, že v jiných distribucích se chová mravněji.
Tak jsem si postěžoval, teď zkusím dělat DHCP z Mikrotiku a pokud to bude blbnout i tam, je naprosto jasný, že je nějaký bordel v síti. Když to bude fungovat normálně, budu hledat, co je na tom linuxu špatně.

Jo a ještě k tomu náhodnýmu používání MAC adres, mobil si prostě vygeneruje pro danou síť jednu MAC a tu nemění, takže se to fakticky chová jako běžná MAC. Ale to je logický chování, protože pár mobilů by dokázalo spolehlivě vyžrat celý rozsah DHCP, pokud by byl lease time větší než hodina.

8
Server / Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« kdy: 01. 05. 2024, 19:35:40 »
Takže výměna switche nepomohla, ale to jsem celkem čekal. Další naději jsem vkládal do upgrade distribuce, někde jsem našel zmínku, že by snad v kernelu 5.10 mohl být nějaký problém s nepřidělování IP a ten mi tu běžel. Ale ani to nepomohlo a i to jsem celkem čekal. Ten upgrade byl nutný, Kea mi to nenabízelo. Teď už zbývá Kea rozchodit a doufat, že to můj problém vyřeší. Další na řadě je virtuál s RouterOS, u Mikrotiku jsem se nikdy s takovou podivností nesetkal. A pokud se to bude divně chovat i s ROS, bude problém někde v síti.

9
Server / Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« kdy: 30. 04. 2024, 10:24:03 »
To je taky důvod, proč opustit ISC DHCP, je to EOL a pokud je tam nějaká chyba, tak ji někdo může a nemusí opravit. Jinak ještě drobný update, není to problém v Androidu, stejně se mi zachoval i notebook, RPi a dokonce i krámy od Bosche, tak nebude problém ani v DNS.
Přemýšlím, co může být špatně. Síť je velice jednoduchá a většina podobných problémů, pokud měla řešení, tak byl problém právě někde v síti, většinou měli lidi blbě VLANy. I když doma mám VLANy nastaveny, tak všechna zařízení jsou pouze v jedné VLANě - server, switche, wifi, takže se to celý chová jako plochá síť. Ještě zkusím vyměnit switch, který jsem začal podezřívat, ale moc šancí tomu nedávám.

Každopádně zcela nezávisle na tom, jestli najdu zdroj problémů, co byste navrhovali jako náhradu za ISC DHCP?

10
Server / ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« kdy: 29. 04. 2024, 21:32:06 »
Mám problém doma na serveru, že mi nepřidělí IP, pokud mobil na chvíli ztratí signál. Nevím, co to přesně je, ale dělá to přes několik verzí Androidů. Jakmile vyprší lease time, není problém, případně pomůže reset mobilu. Jakmile to blbne, opakuje se v logu tohle:
Apr 29 17:40:18 server dhcpd[32137]: DHCPREQUEST for 10.10.1.111 from xx:xx:xx:xx:xx:xx via eth0
Apr 29 17:40:18 server dhcpd[32137]: DHCPACK on 10.10.1.111 to xx:xx:xx:xx:xx:xx via eth0
Apr 29 17:40:19 server dhcpd[32137]: reuse_lease: lease age 10058 (secs) under 25% threshold, reply with unaltered, existing lease for 10.10.1.111
To se v logu na serveru opakuje tak desetkrát. Na mobilu je pak v tu chvíli vidět, že se snaží získat IP a nejde to a po nějaké době to vzdá.
Co jsem pátral, tak to řešilo v průběhu víc než deseti let spousta lidí, ale funkční řešení jsem nikde nenašel. Takže otázka je, jestli máte nápad, co s tím? Připadá mně jako nesmysl zkrátit lease time na řádově minuty. To radši nasadím jiný DHCP server. Případně co byste doporučili?
Předem díky za jakoukoliv radu.

11
Sítě / Re:CETIN a jednání o připojení objektu na optiku
« kdy: 04. 04. 2024, 10:17:04 »
Předpokládám, že jakýkoliv místní operátor s Cetinem odmítne jednat. I ti největší si většinou radši natáhnou vlastní optiku, než by si s Cetinem něco vyjednali.
nemozne a ani to vubec cetinu nemuze davat smysl.

Nemožné? Zkuste se poptat větších i menších ISP na Cetin. Uvidíte, jaká bude reakce. Je naprosto normální, že ty firmy mezi sebou sdílí infrastrukturu, jeden položí chráničky, další si tam přifouknou optiku. Všechno to takto nádherně funguje, dokud to nepokládá nebo trasu nevlastní Cetin.

12
Sítě / Re:CETIN a jednání o připojení objektu na optiku
« kdy: 03. 04. 2024, 17:54:57 »
Předpokládám, že jakýkoliv místní operátor s Cetinem odmítne jednat. I ti největší si většinou radši natáhnou vlastní optiku, než by si s Cetinem něco vyjednali.

13
Hardware / Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« kdy: 22. 03. 2024, 11:17:15 »
Vyhni se většině čínských telefonů, který nenabízí čistý nebo skoro čistý Android podobný Pixelu. Root už většina telefonu dneska ani nedovolí, navíc většina těch rom má nějaká omezení a dost často v nich něco nefunguje. Paradoxně nejvíc udržovaný jsou prémiovky typu řada S od Samsungu, kde i alternativní rom fungují velice dobře a dlouho.
Zrovna třeba Xiaomi je etalon balastu a bordelu, ale nezaostávají ani ostatní značky jako Realme a podobně. Výjimka je třeba Motorola (ve skutečnosti čínský Lenovo), tuším, že to ještě dodržuje Nokia. Z nečínských pak Google a nevím, jak poslední Sony, ale ty starší byli taky celkem čistý. A určitě bude ještě pár dalších slušných značek, dokonce i Xiaomi dělalo řadu se skoro čistým Androidem, ale myslím, že už je nedělá.
Další věc je, zkus vybrat mobil s nějakou variantou OLED, líp se to čte na slunku. A ideálně ať to má Gorilla glass, ať to aspoň trochu vydrží. To nesplní Motorola Edge 30 Neo, ale Pixel jo.
Já mám tu Motorolu, hlavní důvod byl velikost, oproti Pixelu nemá Gorilla glass, ale na druhou stranu má bezdrátový nabíjení, což je velice příjemná funkce a kvůli tomu jsem si ji vybral. Předinstalovanýho bordelu je tam celkem málo a hlavně jde odinstalovat a většina Google balastu jde aspoň zakázat, přes ADB by šla určitě i odinstalovat.

14
Do toho case není problém nacpat nějakou jinou ITX desku třeba s i3 nebo i5. Jenom pak člověk musí dávat bacha, aby to uchladil a samozřejmě pak přijde o většinu vymožeností, co Supermicro desky nabízí. Já mám v nějakým starším typu case nacpanou desku s i3 a 16GB ram a na domácí použití typu, NAS a podobně to stačí víc než dost.
Zvlášť pokud se tady nachází zájemci o různé části, tak po dílech se to prodejci může vyplatit ještě víc.

15
Sítě / Re:Připojení k VPN z Bali, Egypta a Dubaje
« kdy: 14. 03. 2024, 18:08:47 »
Pokud se nikdo neozve, doporučuju se zkusit zeptat na nějaké české skupině na FB, určitě bude existovat a určitě to někdo řešil, možná to tam půjde i najít. Většinou jsou tam i místní, kteří se v tom trošku orientují.

Stran: [1] 2 3 ... 9