Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - milancizek

Stran: [1]
1
Sítě / Re:Zkušenost multicast (video) a levné switche
« kdy: 16. 12. 2021, 18:07:03 »
"Proto by mě zajímala jakákoli jiná zkušenost, která by mě třeba navedla na nějaký zdroj podobné zkušenosti/studie.".

Čekám, že tu třeba někdo kdo jede multicast masivně a podělí se o zkušenost třeba stylem "neměl jsem nikdy žádný problém" nebo něco jiného, případně ty zkušenosti rozvede třeba na konkrétní značky a výrobce, abych mohl pátrat po zdrojích. Neřeším co bylo před 10ti lety. Popsal jsem naše zkušenosti cca rok zpět, kdy prostá výměna nějakého vyššího modelu TP-LINK za EdgeCore pomohla. To že to prostě neuvedu je také možnost, ale proč napřed nezapátrat?

2
Sítě / Zkušenost multicast (video) a levné switche
« kdy: 16. 12. 2021, 15:24:50 »
Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jestli je zde někdo, kdo pracuje s video multicastem v nějakém větším rozsahu, ne jen v rámci systému případně v rámci LAN. Řešili jsme v práci v posledních letech s mcastem přenášeným přes internet hromadu problémů, kdy se ale většinou nakonec ukázalo, že za to může switch. Prostě se vždy hledalo všude možně po trase, sledovali se čítače na rozhraních a kvalita na konci. Většinou se třeba po nějaké době (nárazově) začal obraz mírně sypat, pomohl třeba restart posledního switche v serverovně. Nepoužíváme přihlašování do skupin (IGMP/MLD), pouze vlany obalující přenos kanálů.

Ale jelikož při podobných problémech zatím nakonec pomohla výměna switche za nějaký značkovější (vím že se měnilo z TP-LINK, možná ještě jedné značky), vyhodnotili jsme to interně tak, že prostě levnější switche střední třídy nejsou pro tento typ profi nasazení úplně vhodné. Nějak si matně pamatuji, že se tento problém snad i hodně řešil někde na ispforu, ale mohu se mýlit, nicméně to už bude určitě víc jak 10 let.

Proč mě to zajímá? Píšu diplomku o IPTV a tyto zkušenosti jsem tam zmínil. Nicméně jsou to jen subjektivní nepodložená tvrzení na základě zkušenosti, což se logicky moc nelíbí. Snažil jsem se dohledat nějaké relevantnější odborné zdroje, které by s touto tezí nějak pracovali, ale nic moc (ani ty neodborné). V podstatě mám stále na základě této poslední zkušenosti (cca rok zpět) zafixováno, že levný switch v nasazení 24/7/365 = dříve či později možný problém s multicastem, což se nám několikrát potvrdilo. Proto by mě zajímala jakákoli jiná zkušenost, která by mě třeba navedla na nějaký zdroj podobné zkušenosti/studie. Děkuji.

3
Software / Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 24. 04. 2021, 12:39:03 »
Tohle já přesně dělám, ffmpeg NVENC, CUDA, QSV... nicméně v rámci nějaké rešerše jsem zařadil i další nástroje. S ffmpegem fakt problém nemám a vím, že to je správná cesta. ;-)

4
Software / Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 23. 04. 2021, 13:15:01 »
Citace
Velký ISP pravděpodobně nasadí nějaké komerční řešení nebo si to nechá outsourcovat.
I když technologie za těch +- 20 let, co se o IPTV mluví hodně pokročily, pořád to není tak, že vezmete jeden tool a máte hotovo.
Musíte řešit jak posbírat jednotlivé TV stanice - IP, DVB-S (headend), transkoding do nějakého multibitrate, DRM, distribuci, při větším počtu klientů CDN. Potřebujete nějaký STB, podporovat Android (TV), Apple (TV), appky v televizích. Jasně, dá se udělat lowcost - všechno to poslat po síti jako multicast a naučit zákazníky pracovat s vlc, ale komfort je jinde.

Ano, přesně tohle řeším. Ale specializuji se jen na serverový backend a encoding. Na jiné věci jako třeba aplikace, webový portál, TV box, jsou jiné týmy ve firmě.

5
Software / Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 22. 04. 2021, 14:53:54 »
Ahoj, jestli bych mohl na znalce tvheadend ještě nějaké upřesňující otázky:

Le považovat instalaci za snadnou instalace? Stačí jen? sudo apt install tvheadend? Nebo je třeba překládat ze zdrojáku?
Třeba když mám tunery, musím řešit ovladače přes apt nebo si to tvheadend sám zařídí/stáhne? Jde mi o to, jeslti z uživatelského hlediska je to takto jednoduché než jiné konfigurace.
Umí HLS/DASH na výstupu?
Využít HW akceleraci umí sám o sobě, stačí ten tvheadend z repozitáře? Dotáhne si závislosti třeba jako cuda apod.?
Výhody/nevýhody proti ffmpeg/gstreamer? Vyjma toho, že je skvěle user-friendly přes web konfiguraci.

Jakékoli další +/- do jeho oblíbenosti.
Díky.

6
Software / Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 10. 04. 2021, 14:41:15 »
Citace
Tady jsou vypsany zavislosti, pouzivam jako klikaci black box
https://aur.archlinux.org/packages/tvheadend/

Zajímavé, příliš chytrý z toho nejsem, pokud jde o kodek. Třeba zde https://tvheadend.org/projects/tvheadend/wiki/Building je to zřejmější, měl by využívat libavcodec, tedy by měl fungovat stejně jako třeba ffmpeg, pokud jde o kodeky. Proč to není v tom Tvém seznamu nevím. Jinak tam vidím podporu CUDA a dokonce AV1(SVT), což vypadá zajímavě.

Citace
Hral jsem si s H265 na bezne RTX i Quadro Nvidii a neni to na nasezeni doladene. U mne to vyhralo cpu a libx265.  Spolehlivost si predstavuju tak, ze 3 mesice v lete na to nemusim sahnout, obraz se rozpadne maximalne jednou do mesice a doma nikdo nepicuje.

osobně mám s NVENC asi nejlepší zkušenosti a vychází i v poměru cena výkon nejlépe. Nepozoruji žádné očividné problémy apod. Ale mám vyvinutý vlastní nástroj, který sleduje základní funkčnost a parametry streamu a případně řeší službu restartem. Nicméně za mě NVENC ve ffmpeg bezproblémový. Vše si kompiluji ze zdrojáků a zkušenosti s tím mám někdy od CUDA8 (aktuálně dělám nový image na 11.2 a zdá se OK).

7
Software / Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 10. 04. 2021, 14:32:46 »
Dotaz smeruje na domaci nebo pracovni vyuziti?

Zabývám se pracovní sférou, tedy ideálně řešení pro velkého ISP apod. (ne outsourcing typu sledování.tv/moderntv ani cloudové služby typu bitmovin/wowza aj.). Záměrně jsem to nespecifikoval, protože lidí, kteří se tomu věnují na takovéto vyšší úrovni bude podle mého jen pár. , Tj. ne jen transcoding pro několik TV v domě, ale nějakou službu, co využívají vyšší tisíce lidí. Ono i zde je už asi vidět, že si s tím ani doma možná moc lidí nehraje. Ale třeba se pletu.

8
Software / Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 09. 04. 2021, 12:23:43 »
Streaming PC- x86_64 s 4 portovou dvb-s2 kartou - stable Arch linux + tvheadend

Tak jestli bych hned mohl otázku. Nějak nemůžu vypátrat, co je přesně v pozadí tvheadend a které komponenty používá.
Dále by mne zajímalo, jestli umí v transcodingu využít akceleraci typu NVENC,NVDEC na Nvidii, Intel QSV případně AMD karty apod. Pro mě je to takový klikací blackbox a raději si řešení stavím sám, ale jistě je to zajímavý projekt.

9
Software / Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 09. 04. 2021, 07:04:36 »
Ahoj,
nemám představu, tak bych se rád nejprve zeptal, kolik lidí zde využívá nějaké vlastní stremovací řešení na Linuxu pomocí open-source nástrojů. Píši diplomku na toto téma, tak by se mi hodily tipy na různé nástroje do zpracovávané rešerše. Osobně mám vlastní řešení postavené na dvblast, ffmpeg, ale zajímaly by mne i další možnosti (vlc, gstreamer, tvheadend... = ty už mám zpracované) + různé další užitečné nástroje různých kategorií, třeba pro analýzu streamů, práci s tunery atd. (w_scan, femon, mediainfo, udpxy/iptv2rtspproxy...).

Vůbec nemám představu, kolik lidí se těmito věcmi zabývá. Pokud by se pár jedinců našlo a napsalo mi, co využívají za věci, pokusil bych se pak zprracovat nějaké google forms dotazníkové šetření, které bych pak vystavil na více fór. Dost by mi to pomohlo. Nicméně už pro jeho zpracování potřebuji ideálně nějaký základní seznam nástrojů z této oblasti, aby se mi to pak snadněji statisticky zpracovalo.

Samozřejmě svou volbu (řešení) bych měl v práci nějak vyargumentovat, proč jsem se rozhodl použít to a to, takže každý názor uvítám.

Za případné odpovědi předem děkuji.
Pokud budou dotazy k tématu, rád je upřesním.

Stran: [1]