Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - jauznevimco

Stran: [1] 2 3 ... 13
1
Hardware / Re:Přepájení konektoru jack
« kdy: 30. 05. 2026, 18:31:16 »
Jak moc jsou konektory opravdu mechanicky poškozené? Nestačilo by vyčistit zoxidované kontakty a/nebo kontakty víc napružit?
Bingo!

Dekuji mnohokrat!


U prvniho konektoru bylo potreba pritlacit na nejvzdalenejsi (nejhloubejsi) kontakt a uz to dokazu merakem propipat.

Ten SMD konektor, v nemz jsem zalomil samce, u nej doslo k poskozeni plastu na vnejsi strane konektoru, ktery udrzoval vnejsi plisek pritisklej vice k samci.

Zkusil jsem to trosku priohnout a uz se to da propipat taky - ale jak to nema oporu, predpokladam, ze se to po case vyzvejka a bylo by tedy lepsi ten chybejici plast necim vyplnit.


Ustipnout kousicek spejle? Zmuchlat malinkej kousicek alobalu a zakapnout vterinakem? Fakt nevim.



Jeste jednou dekuji, vubec by mne nenapadlo, ze to muze byt jenom takova drobnost!

2
Odkladiště / Re:Narůstající velikost obrázků
« kdy: 29. 05. 2026, 14:54:04 »
Zni mi to spis jako nakopnutej filesystem a splasenej chkdsk, kterej na konec souboru omylem pripsal bambilion nul (nebo obsahu nejakyho uplne jinyho souboru).

Jsou ty obrazky vubec funkcni, zobrazitelne? Pokud jo, zkus je treba nejak nepatrne upravit (zmenit jeden pixel, resize, cokoliv) a ulozit znovu - to by mohlo pripsana data na konci odstrihnout...

3
To SSDcko tam mas z vyroby, nebo jsi montoval sam?
Zkus zkontrolovat, jestli fakt drzi, nebo ho trosicku presadit.

4
Hardware / Re:Přepájení konektoru jack
« kdy: 10. 05. 2026, 22:34:56 »
@CFM:
Dekuji!


@honzako:
Zarizeni se uz 5+ let vubec nevyrabi, podle distributora se "posledni kousky rozdavaly za par stovek", Megapixel jeste sysli jeden novej kus na sklade, ale s cenovkou 8kKc to tam bude susit jeste hodne dlouho... jakkoliv za toto zarizeni na trhu neexistuje adekvatni nahrada. 
Cili novej plosnak k sehnani neni, maximalne se vzacne na ebayi objevi nejaka mrtvolka za pakatel.

5
Hardware / Re:Přepájení konektoru jack
« kdy: 08. 05. 2026, 22:11:46 »
Tak jsem zkousel i lidi, kteri delaji ruzny opravy mobilu a veskrze vsude koncim na tom, ze ten konektor nemaji nikde na sklade a ani je standardne neberou.

Podle ceho se vlastne takove soucastky hledaji, jestlize clovek potrebuje nejaky konkretni rozmisteni vyvodu? To clovek proste prochazi katalog a jen vizualne hleda, jestli by to nahodou nepasovalo?


Nabizi se jina varianta, nez shanet mrtvy zarizeni (treba s motorem nebo deskou KO) a ziskat tak vhodneho darce toho zarucene spravneho typu?


To bych velmi nedoporucoval. Ty konektory jsou urcity bezpecnostni prvek proti uplnemu zniceni desky kdy se tahem odpoji bez vyrazneho poniceni. No to ze to clovek udela 10x a poskodi cely jack je uz jina.
Tady u toho zarizeni bych pri manipulaci vytrzeni omylem predpokladal.
Kuriozne, v tomhle pripade by byl kablik primo na desku mozna i mene spatnou variantou.
Holt, kablik ma dva konce, druhej konec je ve fotaku, tomu se z fotaku nechtelo ven, az se najednou uvolnil a ruka sla prislusnou silou jeste dal, az narazila do zapojeneho jacku a tento zalomila. Jasne, mel jsem to odpojit v opacnym poradi...

6
Software / Odstranění duplicit a konsolidace dat
« kdy: 08. 05. 2026, 22:02:05 »
Dobry vecer,


prosim o mensi brainstorming, data mi uz prerustaji pres hlavu :)


1x notas (Windows; 1 TB, vetsina dat je toliko kopie ze SSD NASu, ale zato tyto kopie existuji v ruznych verzich)
1x desktop (Windows; ~5 TB, vychazi opet jako kopie ze SSD NASu, ale nekdy mam u sebe jen notas, kde udelam nejake zmeny, ty si presypu sem a mam to tu vickrat... desktop ma obecne storage jen jako "pracovni disky", samotny uzitecny vystup je vlastne o rozumne velikosti)
1x tichej SSD NAS (Linux; ~5 TB - zere to malo, bezi to furt, je to rychly, tak tam mam takovou "cache" pro velke HDD zalohoviste)
1x hlavni HDD zalohoviste (Linux; ~12 TB - spousta dat je tam proste jen tak pro sichr)
1x HDD cold storage archiviste toho nejdulezitejsiho (Linux; ~6 TB)


Prilezitostne zkousim fusovat do casosberu a mam docela problem si v tech datech udrzet nejakej smysluplnej poradek.

Jsem nekde fuc, SD kartu natroubim do notasu a nazdar, pripadne udelam nejake drobne upravy a odsypu to na SSD storage.
Nekdy za tyden, mesic, objevim SD kartu, chcu si byt jistej, ze ten obsah jako fakt nekde mam, tak to jeste supnu na SSD storage do kouzelne bobtnajici slozky "nove".
Ze SSD storage si to pak presypu do desktopu pro poradne zpracovani, pripadne to ruzne existuje v mnoha verzich.
Jednou za uherak zapnu zalohoviste a presypu jeste tam.


Vysledkem je strasnej gulas, fura duplicit a nakolik storage zdrazuje a misto dochazi, musim uz ty duplicity nejak resit.


Jak z toho nejlip vybruslit?


Docela svizne mi vsechno prechroustal multiplatformni DupeGuru (nazev, datum, a/nebo hash souboru), ale s ohledem na charakter tech dat, co mam, by mi vyhovovalo spis neco, kde si muzu otevrit celej strom filesystemu a vychazet toliko z podobnych slozek, nez to resit v ramci seznamu s duplicitama v radu vyssich desitek tisic...


Nu a dalsi vec je, ze teda bez nejakyho poradnyho syncu a discipliny se uz asi fakt nehnu, veci z karty asi spis presunout, nezli kopirovat...
Udelat si jasno v tom, co ze je "master" (kuriozne to vlastne bude asi spis ona SSD storage, k tomu pristupuju nejvic, pac to bezi furt).
A poresit sync zmen mezi SSD storagem a zalohovistem (pro kazdej file prohledat, jestli tam uz neexistuje... upozornit, pokud chci mit jako master SSD storage a z nej nejakej soubor smaznu, jestli chci tuhle zmenu syncnout i do zalohoviste).


Variantne teda kdyz si vezmu jeste charakter toho, co delam - muze mit smysl si verzi metadat a konfigu k fotkam nacpat do neceho jako SVN, at si muzu prepinat mezi verzema pro lepsi porovnavani, nebo to neni vhodny use case?


Diky za napady.

7
Odkladiště / Re:Blokování vašich recenzí na Heurece
« kdy: 02. 05. 2026, 14:18:23 »
Nevím, kde jste přišel na to, že jsem autorem https://recenzuj.org, stačí se podívat na mé jméno a na jméno autora toho webu, dole.  :P

Rozhodl jsem se, že rozjedu nezávislý web na psaní recenzí - https://recenzuj.org

Je to udělané kompletně anonymně. Problém je v tom, že jsem trochu skeptický, jak vlastně tomu dělat SEO, aby to nezapadlo a lidi to používali. Už to stálo tak 10 dní práce.


Tak jo. :-)



Zkus poprve vejit do hospody, zacit tam na cele kolo pindat, ze to tam stoji za prd, jo a mimochodem, kdyz uz ses teda uracil projit kolem a - dle tebe - rozvirit debatu, tak si chces udelat maly guerilla-marketing na svuj produkt.
Vysledek se jiste dostavi.

Takovou akci vsak doporucuji provadet az po potvrzeni rezervace terminu u nejblizsiho dentisty. :-)

8
Hardware / Re:Co by měl umět váš notebook?
« kdy: 29. 04. 2026, 12:42:00 »
- periferní porty bez výjimky na externím boardu
To jsem asi nepochopil, to jako všechny periferní porty vně notebooku a notebook má jen jeden poctivý dokovací konektor?
Daughterboard uvnitr notasu.

Treba nektery Delly maji, co ja vim, zvuk s jackem/sitovku/USBcka separatni desce.
Takze kdyz zmrvis/zalomis konektor, staci vymenit daughterboard za par stovek (budto zacvaklej, nebo s flex kablikem) a nemusis resit veci jako prepajeni konektoru primo na motherboardu.

Cili krok ke snadnejsi opravitelnosti svepomoci.

Opet, mohu jen podepsat!

V době, kdy téměř všude přecházíme na passkeys ověřované biometrikou/pinem je trapárna to pořád ručně přehazovat, protože zavřený notebook v docku si myslí, že má čtečku. Nevím jak je na tom desktopový linux, na desktopu používám win, ale tohle by mělo jít vyčíst z HW definic stejně jako se čte formfactor, aby mohl (jakýkoli) OS správně reagovat.
Stejne tak je otravny ve winblows, pokud clovek nechce byt pokazde otravovan vyberem mezi matlafounem (app via BT) a fyzickym passkey, pricez jedinej fix je vypnuti BT.

9
Hardware / Re:Co by měl umět váš notebook?
« kdy: 29. 04. 2026, 10:04:18 »
S3 sleep
+1

Kdyby se to aspon umelo nevypnout pri zaklopeni displeje... (Surface Pro 5 i 6 to takhle maji zadratovany ve FW a neda se s tim nic delat).

10
Hardware / Re:Přepájení konektoru jack
« kdy: 16. 04. 2026, 16:25:41 »
Rovnou jsem kuchnul i tu dvojku, ta prekvapive vypada uplne jinak a z toho nejsem vubec chytrej - zespod nevidim prakticky nic a zeshora je to zakaply nejakym lepidlem, aby to drzelo a nehybalo se.


Vymenu toho jacku za 3,5ku mi z praktickyho pohledu spis nepomuze. By se musela zvetsit dira v plastovem krytu a jeste tahat kablik 3,5 > 2,5, abych to nakonec dokazal dostat na Sony MULTI port pro prijem shutter release signalu.

11
Hardware / Re:Přepájení konektoru jack
« kdy: 16. 04. 2026, 16:20:13 »
Pristupne to je celkem snadno - stahnuti gumy naokolo, 4 sroubky PH00 nebo PH000 (?), nadzvednout plosak a pripadne odpojit kablik od motoru - ale delka kabliku k motorum mi pripada dostatecna, aby s tim nebylo nutno manipulovat.


Genie I pusobi, ze tam ten konektor snad ani neni pripajenej, ale jenom jej drzi tri zahnute packy - je to vubec mozne? 

12
Hardware / Přepájení konektoru jack
« kdy: 16. 04. 2026, 10:50:16 »
Zdravicko,


je to tu trosku na hrane offtopiku, ale treba se tu najde nejaky bastlir...

Mam zarizeni Syrp Genie Mini I a II (otocne hlavy pro video/timelapse). Vypada to jako puk, spodni cast se otaci, na horni casti jsou na ni tlacitka a konektory (pocitam, ze jeji uvnitr horni casti bude i plosak s BT chipem, dobijeci obvody, mozna i motor?).

Na obou zarizenich mi hapruje 2,5mm jack pro pripojeni remote shutter kabelu k fotaku. Potreboval bych ten konektor prepajet - v jednom se mi podarilo zalomit samce, v druhem mi snad nefungoval nikdy.

Pri te prilezitosti by bylo fajn to vyuzit i k vymene baterky; ta uz se original nevyrabi, ale dle jejich vyjadreni se tam vleze "podobne velka baterka jako do nekterych mobilu".


Nasel by se tu nekdo schopny se do takove opravy pustit, pripadne aspon tip na osobu/firmu schopnou tuto opravu provest? Samo, nechci to zadarmo, dostat do treba ku Praze neni problem.

Ja si na to netroufam, na takhle drobne veci nemam dostatek citu.


Dekuji.

13
Pokud je hodnotící kritérium i rychlost startu, tak na AM5 někdy trvá ukrutně dlouho trénování pamětí (až desítky sekund). Na čem všem to záleží netuším (asi chipset, paměti, bios a přípané přetaktování ...).

To jsem si nevsim. Ale zrejme to bude tim ze to nehonim na nejake extremy a do EXPO, ale jedu beznych 4800 MT/s ? :)
(a pak trenovany profil je cachovany, podobne jak to dela intel bios)
Rane revize BIOSu trvaly fakt dloooouho, jedinym parametrem pritom byla kapacita pameti.
BIOSy/AGESA od cca 2024 dal uz jedou vcelku kultivovane.


Prave "vstavana" wifi je zvycajne pribalena a zasadena m.2 karta plus antenne kabliky von z krabice. Moznosti vymeny by som sa neobaval. Okrem toho je to zvycajne combo wifi+bluetooth. Horsie je to pri sietovkach, to byvaju cipy priamo na doske.
Kdepak, vetsinou se dneska uz i WIFI integruje na desku, coz prinasi spoustu radosti... predne, sehnat "lepsi" desku bez WIFI je zcela nemozne. Zaroven pro jeji znefunkcneni ani nestaci mit nepripojene anteny - pokud je to treba pro pracovni pouziti v prostredi, kde se automaticky nakonfiguruji profily pro Wi-Fi, tak se to je schopno bez problemu pripojit na nejake mizerne rychlosti i bez anten a clovek to musi zariznout v BIOSu.


Já bych chtěl alespoň 2 a víc pcie (5.0) x16 slotů...
A toho lze na AM5 docilit?

Z CPU je budto PCIE 5.0x16 nebo 2x (PCIE 5.0x8); do chipsetu pak jde jen PCIE 4.0x4.

Vzdycky, kdyz jsme neco takovyho potrebovali resit, hlavne pro veci od BlackMagicDesign jedouci na necem jako PCIe 3.0 x8, muzeli jsme hledat desku, ktera umi bifurcation toho PCIe 5.0x16 slotu do dvou x8, jinak to bylo na houby.

A kdyz nekdo potreboval jeste vic PCIe linek, bylo nutno vyuzit uplne jinou platformu, snad i na Threadripper doslo.

14
Sítě / Re:Vypadává Wi-Fi hotspot na mobilu
« kdy: 10. 04. 2026, 09:53:38 »
No moment, tazatel ale pise, ze se mu rozpada spojeni se samotnym hotspotem, jak pres Wi-Fi, tak pres USB.
Cili nejaky teorie o 2G/LTE bych nechal stranou, pac i pri tehle zmene by se spojeni se samotnym hotspotem melo udrzet.
Jakkoliv mam s Androidem miliondvanact problemu, hotspot mi z nej bezel vzdy zcela naprosto spolehlive, vc. Androidu 15... (proti tomu treba Wi-Fi na Raspberry Pi Zero 2W neni zadnej slagr).
Zaroven se ale s kazdym novejsim Androidem prida jeste daleko agresivnejsi power saver a vubec si to zije svym zivotem, takze pro zacatek bych zkusil aspon:
Settings > Battery > Battery saver: off
Settings > Battery > Battery manager: off

A popr. si pohrat s tim, jestli hotspot bezi na 2,4/5 GHz.



Nu a kdyby to nezabralo, sel bych cestou nejakych obezlicek...
Treba nejakej host na puli cesty a Wireguardem tunelovat veskerej provoz skrz tenhle host. I kdyz vypadne hlavni link, Wireguard se dokaze porad tvarit jako "link up" a treba sshcko tak dokaze vydrzet pomerne dlouhej cas, nez hlavni link znovu ozije.


Nebo obdobne, nejakej host na puli cesty a veskerou praci delat primo z nej (via VNC/RDP/SSH/Parsec), at se spojeni mezi hostem a cilem vzdy udrzi stabilni a nejakej vypadek vzdaleneho pristupu k onomu hostu te moc prudit nemusi.

15
Bazar / Re:Prodám GPU NVIDIA RTX A4000 16GB
« kdy: 25. 03. 2026, 11:52:16 »
A4000 jsme kupovali pres bazos pred rokem za cca 12000 s dokladem. Aktualne z architektury Ampere je nejvhodnejsi 3090 jenz ma vykon 3-4 vissi a RAM 24GB.

Problem tech rtx3090 je, ze prodejci vubec nevi, co by si za to tak rekli. Pred casem jsem se snazil jednu ulovit a sledoval trh...

Celkem bezne lze natrefit na dobrodruha, kterej se to snazi strelit za 24k... a pokud tento nenatrefi na nejakou kavku, tak na kupce ceka dodnes...
Je to uz fakt stary, nikdo nezjisti, co se s tim delo, jak to bylo nebylo zatezovano, chlazeno... Jasne, neni to z generace grafik, ktere mely nejake prusery. Ale aby kram za 24k ze dne na den kleknul, to by mne uz docela nakrklo.


Prijatelne ceny za 3090/24 jsou tak 17k za vodnika a 15k vzduch. Vzacne nekdo prisel s nabidkou prodeje za 11-12k (z mining rigu s vodnikem), do cehoz bych i byval sel, ale hned mi to nekdo vyfouknul.
Vetsinou, kdyz nekdo nadhodil startovni cenu 18k, sel za tyden s cenou o litr niz, furt to nikdo nechtel, teprv az aa 16k se nasel nekdo, kdo to koupil.


Takze muj nakup rtx3090/24 skoncil koupi 7900xt/20 za 14k (a jeste na tom mam pulrok zaruky).


---


Nacenit tuhle grafiku je ale orech, holt, ne kazdej uzije kombinaci dostatku VRAM + relativne nizsiho herniho vykonu + hlucneho chlazeni + Quadro-ficur a certifikaci...
Nejakych 11k asi muze byt realnych, ale na kupce se holt bude muset pockat.

Nebo to dat na bazos a do popisku zadat i nazvy "RTX ekvivalentu", at si to kupce najde snazsi cestou...

Stran: [1] 2 3 ... 13