Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - BobPage

Stran: [1]
1
Server / Router a Server v jednom
« kdy: 04. 05. 2021, 11:45:37 »
Ahoj,
chtěl bych navázat na téma "NFS na routeru" (https://forum.root.cz/index.php?topic=24665), kde je tazatel odrazován od instalace NFS na router.
V současnosti něco takového provozuji a zajímalo by mne jak to tedy udělat z pohledu bezpečnosti lépe.

Mám jeden server (HP MicroServer Gen8), který mi dělá router/NAS a poskytuje další služby dostupné jak po LAN, tak přes internet. (Bavíme se o domácím použití)

Na serveru mi momentálně běží tyto služby:
Router: DHCP, DNS
Ze serveru bootuje HTPC: DHCP, TFTP, webserver(NGINX), NFS
NAS pro lokální síť: Samba, NFS
"web s fotkami": KVM VM (unvitř Piwigo (PHP), NGINX, MariaDB)
reverzní proxy pro "web s fotkama": NGINX
pár "trusted" kontejnerů: LXC
Databáze pro Digikam: MariaDB
vzdálený přístup: SSH, OpenVPN
Do budoucna jsem plánoval nasadit NextCloud a mít ho mít ve VM (právě kvůli bezpečnosti), stejně jako "web s fotkami"
 
Server má veřejnou IP adresu, do internetu je vystaveno pouze SSH, OpenVPN, HTTP(s).

Pro Wifi síť používám starší AP s OpenWRT (TP-Link TL-WDR3600), ale myslím že aktualizace ještě vycházejí.

Teď tedy otázka jak zlepšit bezpečnost? Pomohlo by mi kdybych jako router dal ten TP-Link? (Stejně bych pak asi forwardoval porty na server, takže nevím jestli by to na bezpečnost mělo vůbec vliv nebo jestli to není naopak ještě větší díra).
Pomohlo by na server nasadit třeba Proxmox a snažit se provozovat router a ostatní věci odděleně ve VM? (Má to smysl, když cpu neumí vt-d a síťovka tedy nepůjde přiřadit přímo do VM, ale zůstane v hostiteli?)

Toto řešení už provozuji několik let a zatím jsem nezaznamenal žádný incident. Ale to samozřejmě neznamená, že je to ideální. Budu proto rád pokud se někdo podělí jak bezpečnost zvýšit (ideálně pokud to nebude stát moc peněz a žrát moc energie  :D).

Díky

2
Studium a uplatnění / Re:FIT, FEL - zkušenosti
« kdy: 04. 02. 2021, 13:33:07 »
Na FITu není fyzika (na kterou jsem na FELu dojel)
Proč všem tak vadí fyzika, vždyť na bakalářské úrovni se nic extra složitého neprobírá?
No mně ta fyzika na Kyr přišla dost brutální (Byl to takový průlet vším, ostatní obory to měli o něco jednodušší...  :D) Hlavně jsem v té době neznal, (natož abych měl zažitý) matematický aparát, abych to byl schopen vůbec pochopit (To se učilo paralelně, resp. matematika měla dva měsíce zpoždění). Možná bych tu fyziku dokázal dát na druhý pokus, ale na to jsem neměl sílu a přešel o fakultu vedle - na FIT.
Tady jsou když tak skripta (Které v té době taky ještě nebyly :D), tak můžeš posoudit náročnost sám.
https://moodle.fel.cvut.cz/pluginfile.php/97659/mod_resource/content/3/Fyzika_skripta_komplet.pdf


3
Studium a uplatnění / Re:FIT, FEL - zkušenosti
« kdy: 04. 02. 2021, 11:09:32 »
Ahoj, studoval jsem na obou fakultách. FEL (Kybernetika a robotika) jsem nedokončil a po roce a půl přešel na FIT, kde jsem dokončil Bc. a Ing. A docela lituji, že jsem na FITu nezačal rovnou.
...
Jen pro upřesnění - Mluvil jsem o fakultách ČVUT (tedy ČVUT FEL a ČVUT FIT)  :)

4
Studium a uplatnění / Re:FIT, FEL - zkušenosti
« kdy: 04. 02. 2021, 09:35:58 »
Ahoj, studoval jsem na obou fakultách. FEL (Kybernetika a robotika) jsem nedokončil a po roce a půl přešel na FIT, kde jsem dokončil Bc. a Ing. A docela lituji, že jsem na FITu nezačal rovnou.
Oproti FELu mi přišel studijní plán na FITu učesanější a víc na sebe navazoval (Na FELu jsem se třeba dozvěděl co znamená ten klikyhák na tabuli až po 3 měsících v jiném předmětu... :D).
Ale i přístup lidí (přednášejících a cvičících) mi přišel na FITu příjemnější a více lidský. Cítil jsem, že měli snahu mne něco naučit a předat. Z některých cvičících na FELu jsem měl pocit, že se nám akorát snažili dokázat jak jsme blbý a že tam nepatříme (samozřejmě, že ne všichni :))

K obtížnosti: Na FITu není fyzika (na kterou jsem na FELu dojel). Oproti FELu mi přišlo, že je víc práce v semestru, ale pak zkoušky jsou už jednodušší. Nebo možná jsou jednodušší proto, že už máš něco odmakáno ze semestru. Samozřejmě nejtěžší pro tebe bude přechod mezi SŠ a VŠ, ale to platí pro všechny školy. Myslím, že FIT má teď nějaké přípravné kurzy na matematiku, které můžeš dělat před začátkem školy a získat trochu náskok a dostaneš za to i nějaké kredity (Obzvlášť se to hodí pokud nestuduješ gympl).
Není to jednoduchá škola, spousta lidí prodlužuje a dává si po prvním roce novou přihlášku do prváku, přičemž si nechává uznat dokončené předměty. (Nevím jak se to pak projeví v těch 15%. :D)
Abych to shrnul, jestli se chceš něco naučit, tak je to dobrá škola. Jestli chceš jen titul, tak asi budou jednodušší možnosti... :)

P.S na FELu jsem začínal myslím v 2010, na FITU 2012 tak se možná ledacos změnilo...

Stran: [1]